Bige László minimum 100 milliót adott Magyar Péternek

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.26.
Módosítva: 2025.03.26.

Amerikai-orosz tárgyalások. Egyre nagyobb az esély a teljes tűzszünetre

Washington és Moszkva szerint is előrelépés történt Rijádban. Folytatódnak az amerikai-orosz tárgyalások.

Amerikai-orosz és amerikai-ukrán tárgyalásokat tartottak március 23 .és 25. között a szaúd-arábiai Rijádban. Washington és Moszkva is elégedett nyilatkozott az amerikai és az orosz fél között 12 órán keresztül tartó találkozó után. Előrelépés történt, sikerült megállapodni a fekete-tengeri hajózás biztonságának szavatolásáról, az erő alkalmazásának felszámolásáról, s arról, hogy kereskedelmi hajókat ne használjanak katonai célokra a térségben - közölte kedden a Fehér Ház a honlapján. 

Folytatódnak az amerikai-orosz tárgyalások a tűzszünet feltételeiről

Amerikai-orosz tárgyalások: ezek voltak a legfontosabb kérdések


Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közölte, Moszkva támogatja a fekete-tengeri kezdeményezés mindenki számára elfogadhatóbb formában történő újraindítását. Mint mondta, Oroszország kiszámítható gabona- és műtrágyapiacot akar. Lavrov szerint a rijádi találkozón az orosz küldöttség arra kérte Washingtont, hogy az új fekete-tengeri kezdeményezésben ne legyen helye kétértelműségnek. Anélkül, hogy nevén nevezte volna Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, a miniszter azt hangoztatta, hogy "bemondásra nem hihetünk ennek az embernek".
A fekete-tengeri kezdeményezés, más néven a gabonaalku célja az volt, hogy az ukrán gabonát elszállítsák a fekete-tengeri kikötőkből, valamint normalizálják az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyák világpiaci exportját. Arra hivatkozva, hogy az alku fő célja, a rászoruló országoknak történő gabonaszállítás nem valósult meg, és az Oroszországgal szembeni kötelezettségek sem teljesültek, Moszkva 2023 júliusában elállt az alkutól.

Arról nincs információ, hogy Ukrajna lehetséges jövőbeni határainak meghatározásáról tárgyalt-e a két delegáció, de a rijádi tárgyalások megkezdése előtt Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó jelezte, hogy ez is része lehet a megbeszéléseknek. Hangsúlyozta, hogy a hosszú távú tűzszünet fejében Ukrajnának valószínűleg el kell fogadnia a NATO-tagságról való lemondást és saját területe elvesztését.

Hétfő este még arról szóltak a hírek, hogy közös nyilatkozatot tesz a tárgyalásokról Washington és Moszkva, ez azonban sokáig nem történt meg. Ennek hátteréről a Magyar Nemzet azt írta, hogy azt az ukrán fél álláspontja miatt nem fogadták el, végül azonban az ukrán fél is elfogadta a megállapodást, és a Fehér Ház nyilvánosságra hozta a rijádi tárgyalások részleteit:

  • Moszkva és Washington megállapodott abban, hogy intézkedéseket dolgoznak ki az oroszországi és ukrajnai energetikai létesítmények elleni támadások betiltásáról szóló megállapodás végrehajtására;
     
  • A felek megállapodtak abban, hogy a Fekete-tengeren biztosítják a biztonságos hajózást, kizárják az erő alkalmazását, és megakadályozzák a kereskedelmi hajók katonai célú felhasználását;
     
  • Az Egyesült Államok segíteni fog Oroszországnak abban, hogy helyreállítsa a mezőgazdasági termékek és műtrágyák exportjának világpiacához való hozzáférését;
     
  • Ennek érdekében az Egyesült Államok segíteni kíván a tengeri biztosítás költségeinek csökkentésében, valamint Oroszország kikötőihez és fizetési rendszereihez való hozzáférésének bővítésében;
     
  • Moszkva és Washington továbbra is az erős és tartós béke megteremtésén dolgozik.

Az amerikai-orosz és amerikai-ukrán tárgyalásokról kiadott közlemények felidézik, hogy a szaúd-arábiai fővárosban március 23. és 25. között lezajlott szakértői tárgyalásokat Donald Trump amerikai elnök Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott kétoldalú megbeszélései nyomán tartották.

  • Az Egyesült Államok arról is megállapodásra jutott Oroszországgal, illetve Ukrajnával, hogy intézkedéseket dolgoznak ki Trump elnök, valamint orosz és ukrán hivatali partnerei azon megállapodásának végrehajtására, amely az orosz és ukrán energetikai létesítmények elleni csapások betiltásáról szól.

Oroszország és az Egyesült Államok megállapodott azon orosz és ukrán energetikai létesítmények listájáról, amelyek támadására átmeneti moratórium vonatkozik – közölte a Kreml Telegram csatornája.
Ez a lista a következőket tartalmazza:


  • olajfinomítók;
     
  • olaj- és gázvezetékek és tároló létesítmények, beleértve a szivattyúállomásokat;
     
  • villamosenergia-termelési és -átviteli infrastruktúra, beleértve az erőműveket, alállomásokat, transzformátorokat és elosztókat;
     
  • atomerőművek;
     
  • vízierőművek gátak.

Az ideiglenes moratórium március 18-tól 30 napig érvényes, és közös megegyezéssel meghosszabbítható. Ha valamelyik fél megszegi a megállapodást, a másik félnek jogában áll mentesnek tekinteni magát az ennek betartására vonatkozó kötelezettségek alól.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek