időjárás
Pórbált még utoljára zavart kelteni.
Az USAID központja előtti zászló Fotó: Getty Images via AFP
A Fehér Ház döntése értelmében Paul Martin, az USAID főellenőre kedden távozott posztjáról. A lépésre mindössze néhány nappal azután került sor, hogy a hivatal egy jelentésben kritizálta a Trump-kormányzat segélyezési politikáját. A dokumentumban az szerepelt, hogy az USAID leépítése jelentős problémákat okoz a több milliárd dollárnyi humanitárius forrás felhasználásának ellenőrzésében.
A jelentés után az USAID arra figyelmeztetett, hogy a Trump-adminisztráció lépései ellehetetlenítették a szervezet működését, és az amerikai támogatási programok veszélybe kerültek. A főellenőr kirúgása miatt több törvényhozó és szakértő is aggályokat fogalmazott meg az ügyben.
A Trump-kormányzat lépései nemcsak belpolitikai vitát váltottak ki, hanem jogi akadályokba is ütköztek. Egy szövetségi bíró átmenetileg blokkolta a Trump-adminisztráció döntését, amely alapján az USAID alkalmazottainak nagy részét fizetett szabadságra küldték volna.
A dolgozókat képviselő szervezetek szerint a Fehér Ház lépései törvénytelenek, mivel a kongresszus jóváhagyása nélkül nem lehetne felszámolni az ügynökséget.
A kormányzat ezzel szemben azzal érvel, hogy Trumpnak széles körű hatásköre van a külügyi segélyezési politikában, és az USAID működését átalakíthatja.
A Fehér Ház ügyvédei szerint az elnök jogkörei ezen a területen általában széleskörűek és nem korlátozhatók bírósági úton.”
Fotó: AFP
Az Egyesült Államok Szenátusa szerdán reggel megerősítette Tulsi Gabbard alezredes kinevezését a Nemzeti Hírszerzés igazgatói pozíciójára – számol be róla a Breitbart amerikai hírportál.
A korábbi hawaii képviselő 52-48 arányú szavazattal nyerte el a pozíciót, miután a demokraták egyöntetűen a Demokrata Párttól a republikánusokhoz igazolt politikus ellen szavaztak.
Gabbard egyik leghangosabb támogatója a szenátusban John Barasso wyomingi szenátor volt. Trump jelöltjének megvan a szükséges „tapasztalata nemzetünk biztonságának megőrzéséhez” – hangsúlyozta Barasso.
Gabbard egy nemrég az amerikai Newsweek magazinban publikált véleménycikkben fejtette ki elsődleges prioritásait, amelyek között szerepelt a globális fenyegetettségi környezet felmérése és a hírszerzési hiányosságok azonosítása, Donald Trump amerikai elnök kívánságának megfelelően a hírszerző közösség depolitizálása, a bizalom helyreállítása a hírszerző közösségben átláthatóság és elszámoltathatóság révén, valamint a szervezet hatékonyságának növelése.
A megerősítő szavazást eredetileg helyi idő szerint kedd éjfél utánra tervezték, de egy washingtoni hóvihar miatt szerda reggelre halasztották.
Trump novemberben jelentette be Gabbard jelölését a hírszerzés vezetésére, dicsérve őt „az országért és minden amerikai szabadságáért folytatott harcáért”, valamint a Republikánus Párthoz való csatlakozásáért. Gabbard „félelmet nem ismerő szellemet” hoz majd a hírszerző közösségbe, és az amerikai nép alkotmányos jogainak bajnoka lesz – hangsúlyozta Trump.
Gabbard, aki korábban még a demokraták színeiben az elnökjelöltségért is harcba szállt, híres a szókimondó stílusáról és nem fél szokatlan döntéseket hozni. Politikai pályafutását rendkívül fiatalon kezdte, már 21 évesen bekerült Hawaii állam törvényhozásába.
Később kongresszusi képviselőként több szempontból is történelmet írt, hiszen ő volt az első hindu és az első szamoai amerikai a képviselőházban.
A politikus katonai múlttal is rendelkezik. Belépett a Nemzeti Gárdába, ahol tartalékos alezredesi rangig vitte, és Irakban és Kuvaitban is szolgált. Katonai szolgálata hozzájárult ahhoz, hogy fokozott érdeklődéssel fordult a nemzetközi konfliktusok és az amerikai érdekek védelme felé.