Szoboszlai Dominik
4 százalékon az ukrán elnök népszerűsége.
Trump egyúttal Kijevet tette felelőssé Moszkva inváziójáért, ugyanis szerinte Ukrajna köthetett volna egy megállapodást, amellyel elkerülhette volna a háborút. Emellett azt is állította, hogy a háború lezárásáról szóló megállapodás elérésében bizakodóbb az amerikai–orosz tárgyalások után.
„Nagyon csalódott vagyok, hallom, elégedetlenek, amiért nem kaptak helyet a tárgyalásokon” – mondta Trump floridai Mar-a-Lago üdülőjében újságíróknak. Az amerikai elnök hozzátette: szerinte egy „félkész” ukrán tárgyaló is képes lett volna évekkel ezelőtt egy megállapodást elérni, jelentős területveszteség nélkül – írja a The Guardian.
– mondta az elnök, aki a választási kampányban már többször is felvetette, hogy szerinte Ukrajna elkerülhette volna a háborút.
Donald Trump a kedd esti sajtótájékoztatóján növelte a nyomást azzal kapcsolatban is, hogy tartsanak választásokat Ukrajnában, amivel visszhangozta Moszkva egyik kulcsfontosságú követelését (a Fox News értesülése szerint a keddi orosz–amerikai tárgyalásokon is történt egy megállapodás ezzel kapcsolatban).
Az amerikai elnök azt is sugallta, hogy a hónap végéig találkozhat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, miközben Washington átalakítja Oroszországgal kapcsolatos álláspontját, ami aggodalommal tölti el az európai vezetőket. „Helyet akarnak az asztalnál, de azt is mondhatnánk… nem lenne joga az ukrán népnek is beleszólni? Régóta nem volt ott választás. Ez nem orosz dolog, ez a gondolat tőlem és más országoktól is jön” – mondta Trump, majd hozzátette:
„A legtöbb város a földdel egyenlő. Az épületek romba dőltek. Az ország úgy néz ki, mint egy hatalmas bontási terület” – jegyezte meg.
Volodimir Zelenszkij egy kedden sugárzott interjúban a német ARD közszolgálati televíziónak védte meg népszerűségét: „Azért vagyok Ukrajna elnöke, mert az emberek 73 százaléka rám szavazott. És ma is elnök vagyok, mert az ország többsége támogat engem. Hazafi vagyok, akárcsak azok, akik védik az országunkat.”
„Oroszország természetesen meg akar szabadulni tőlem. Talán már nem fizikailag, mint a háború elején, de politikailag igen. Ez teljesen érthető, hiszen nagyon kényelmetlen személy vagyok, kényelmetlen Putyin számára” – tette hozzá Zelenszkij.
Az ukrán elnököt 2019-ben ötéves időszakra választották meg, de továbbra is hivatalban van az Ukrajnában érvényben lévő hadiállapot miatt.
Donald Trump azt is elmondta, sokkal magabiztosabb a megállapodással kapcsolatban a tárgyalások után, majd a tárgyalásokkal kapcsolatban annyit hozzátett: „Nagyon jók voltak. Oroszország tenni akar valamit. Véget akarnak vetni a barbárságnak. Úgy gondolom, hogy megvan a hatalmam a háború befejezésére, és szerintem nagyon jól haladunk” – mondta.
Az amerikai elnök hozzátette, hogy „teljes mértékben támogatja” az európai békefenntartókat Ukrajnában, ha sikerül egy megállapodást kötni a háború lezárásáról. „Tudom, hogy Franciaország hajlandó volt erre, és úgy gondoltam, hogy ez egy szép gesztus” – tette hozzá Trump, mondván, hogy Nagy-Britannia is tett egy hasonló ajánlatot. „Az Egyesült Államoknak nem kellene ehhez hozzájárulnia, mert tudják, nagyon messze vagyunk” – mondta.
Az amerikai elnök megjegyzései azután érkeztek, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette: Oroszország nem fogadná el a NATO békefenntartó erőit Ukrajnában egy esetleges békemegállapodás részeként.
Oroszország és az Egyesült Államok egy háromlépcsős béketervet dolgozott ki Ukrajna számára, amelynek egyik legfontosabb eleme az új választások megtartása – számolt be róla az RBK Ukrajina hírportál a Fox News fehér házi tudósítójának, Jacqui Heinrich közösségimédia-bejegyzésére hivatkozva.
A Fox News tudósítójának értesülése szerint a Washington és Moszkva által javasolt békefolyamat három lépésből állna:
Jacqui Heinrich minderről diplomáciai forrásoktól értesült, és közölte: a tervet jelenleg Szaúd-Arábiában is megtárgyalták, ahol kulcsfontosságú egyeztetések zajlottak a konfliktus lezárásáról. Washington és Moszkva is úgy véli, hogy az új választások megtartása fontos feltétele a békefolyamat sikerének – írta.
Az RBK Ukrajina hozzátette, hogy egy ilyen béketerv komoly vitákat válthat ki, mivel Oroszországot régóta bírálják a demokratikus választások hiánya miatt.
Bár Kijev elutasítja a „bábelnök” gondolatát, egyes források szerint Moszkva nagy esélyt lát arra, hogy egy számára kedvező jelölt nyerjen.
A Fox News műsorvezetője hozzátette: a neki nyilatkozó diplomáciai források szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy véli, hogy bármely másik jelölt rugalmasabb és nyitottabb lenne a tárgyalásokra és engedményekre, mint Volodimir Zelenszkij. Donald Trump pedig, aki szintén részt vesz a diplomáciai folyamatban, alighanem bármilyen választási eredményt elfogadna, még akkor is, ha egy oroszbarát jelölt nyerne – írta, hozzátéve:
Ukrán részről Olekszandr Kornyijenko, a parlament alelnöke minderre úgy reagált: az új választásokkal kapcsolatos javaslatok nem reálisak, és csupán politikai manipulációnak tekinthetők. A béketerv körüli egyeztetések tovább folytatódnak, ám Ukrajna sorsáról egyelőre nem született végleges döntés.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök márciusra halasztotta szaúd-arábiai látogatását, miután Rijádban tárgyalások zajlottak Oroszország és az Egyesült Államok delegációi között – közölte az Jevropejszka Pravda.
A hírt az ukrán elnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott tárgyalása után sajtótájékoztatón erősítette meg. A sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatban elhangzott az is, hogy
Zelenszkij úgy fogalmazott: „Erre az orosz–amerikai találkozóra nem hívtak meg minket Szaúd-Arábiába. Meglepetésként ért bennünket. A médiából értesültünk róla. Nem akarjuk, hogy bárki a hátunk mögött döntsön Ukrajnáról. Azt gondolom, hogy ez jogos elvárás. Bármely ország tárgyalhat másokkal kétoldalú alapon, de a háború befejezéséről nem hozhatnak döntést Ukrajna nélkül.”
Hozzátette azt is: „Nem megyek Szaúd-Arábiába. Kapcsolatba léptünk partnereinkkel, és jó kapcsolatban vagyok Mohamed bin Szalmán trónörökössel. Egyetértettünk abban, hogy március tizedikén teszek hivatalos látogatást. Ami az Egyesült Államokat illeti, őket Kijevben várjuk.”
Az ukrajnai konfliktus megoldása „lehetetlen” az európai biztonsági kérdések szélesebb körének megvitatása nélkül – jelentette ki újságíróknak a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov kedden.
„A hosszú távú, életképes rendezés lehetetlen a kontinens biztonsági kérdéseinek átfogó vizsgálata nélkül” – mondta Peszkov.
A szóvivő arra a kérdésre, hogy Ukrajna egy napon csatlakozhat-e az Európai Unióhoz, azt mondta: „Ez minden ország szuverén joga. Integrációs és gazdasági integrációs folyamatokról beszélünk. Itt természetesen senki sem diktálhat semmit egyetlen országnak sem, és mi sem fogunk ilyet tenni”.
Hozzátette, hogy Oroszország álláspontja más, amikor Ukrajna katonai szövetségekhez (vagyis például a NATO-hoz) való csatlakozásáról van szó. „Természetesen teljesen más az álláspontunk a biztonsággal kapcsolatos kérdésekben, amelyek a védelemmel vagy a katonai szövetségekkel kapcsolatosak”.
Elmondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök kész tárgyalni mások között Volodimir Zelenszkijjel is. Az ukrán államfő alkalmassága azonban megkérdőjelezhető – mondta. „Maga Putyin többször is kijelentette, hogy ha szükséges, Zelenszkijjel is tárgyalni fog” – emlékeztetett.
„Ugyanakkor a megállapodások jogi rögzítése komoly vita tárgyát képezi, tekintettel arra a valóságra, amely Zelenszkij legitimitása megkérdőjelezésének lehetőségéről szól” – utalt Zelenszkij elnöki mandátumának lejártára a Kreml szóvivője.