Szoboszlai Dominik
Magyarországon fizeti a lakosság a legalacsonyabb energiaárakat, ez azonban sokaknak nem tetszik. A rezsicsökkentés ismét Brüsszel célkeresztjébe került.
Rezsicsökkentés. Uniós adatok szerint az európai polgárok majdnem tizede nem tudja rendesen felfűteni az otthonát, Magyarországon ez az érték az uniós átlagnál 50 százalékkal alacsonyabb, míg a rezsivédelem bevezetése előtt ez az érték 15-20 százalék volt. A rezsivédelem tehát működik, az emberek védelmét szolgálja, azonban a magyar kormányt emiatt Brüsszel rendszeresen támadja.
Az Energiaügyi Minisztérium vasárnapi közlemény szerint "sokadszor keres fogást az Európai Bizottság a rezsicsökkentésen. Megint találtak egy irányelvet, amelynek hiányos átültetésére hivatkozva a bevált és egyedülálló intézkedés megszüntetését követelhetik." Kiemelték: a kormány, ahogyan eddig, úgy a jövőben sem enged a nyomásnak, megőrzi Európa legalacsonyabb áram- és gázárait a magyar családok számára.
Brüsszel most azt akarja elérni, hogy a szolgáltatók szabadon állapíthassák meg az áram árát a rezsicsökkentett ár helyett. A brüsszeli bürokraták azt sérelmezik, hogy a magyar kormány nem ültette át azt az uniós irányelvet, amely lehetővé tenné a szolgáltatóknak, hogy maguk határozzák meg a villamosenergia árát - közölte korábban Vitályos Eszter kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Hozzátette: a tét óriási, ha Brüsszel "lenyomja ezt az Európai Bíróság torkán és győz", az a magyar családok számára drasztikus áremelkedést hoz.
A tárca közlése szerint a rezsicsökkentés jóvoltából a hazai lakossági fogyasztók minden más tagállami háztartásnál kevesebbet fizetnek a villamos energiáért. Tíz hazai felhasználóból nyolcnak kizárólag a rezsivédett sávhatár alatti díjat számláznak. De az átlagfogyasztást meghaladók költségei is alacsonyabbak, mint bárki másé Európában.
"Ha nem lenne rezsicsökkentés, nagyarányú tehernövekedés fenyegetné a magyar családokat" - fogalmaztak, hangsúlyozva: "ezért sokadszor is egyértelművé tesszük: nem hátrálunk meg, Brüsszellel szemben újra kiállunk a magyar érdekek mellett."
Magyarország egy csatát már megnyert, most újabb csata kezdődik
Az Európai Bizottság már a bevezetéstől, 2013 óta nem tudja elfogadni a magyar rezsicsökkentés intézményét, hogy a fogyasztók fenntartható módon, gazdasági teherbíró képességükhöz képest megfizethető árú áram- és gázszolgáltatáshoz, távfűtéshez jussanak hozzá. A Magyarországgal szembeni korábbi kötelezettségszegési eljárásban Brüsszel kifejtette: számára lényegtelen, hogy a magyar intézkedés célja az energia árának csökkentése a lakossági felhasználóknak, mert minden intézkedés csak akkor lehet helyes, ha megfelel a versengő piacnak, valamint az energiaszolgáltatók által elvárt nyereségnek. Ezt az eljárást 2020-ban jogi úton Magyarország megnyerte, de úgy tűnik, hogy ezt az eredményt a bizottság mind a mai napig nem tudta elfogadni.