Szoboszlai Dominik
A Mi Hazánk szerint megvalósult a bűncselekmény.
Rákosrendezővel összefüggésben hanyag kezelés bűntettének elkövetése miatt rendőrségi feljelentést tesz a Mi Hazánk Mozgalom. Toroczkai László szerint a főváros 90 milliárd forint közpénzt „dobna ki az ablakon” a rákosrendezői rozsdaövezetre, hogy aztán a kormányhoz hasonlóan külföldi befektetőknek adja tovább. A pártelnök úgy látja, hogy Budapestet jelenleg dilettánsok vezetik. Példaként említette az évek óta befejezetlenül álló Biodómot, ahol Karácsony Gergely forráshiányra hivatkozva leállította az építkezést. Mindeközben Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője összefoglalta azokat a feltételeket, amely a fővárosi projekt megvalósításához lenne szükséges. Véleménye szerint ennek teljesítése évekbe telhet, ráadásul a kormánynak több eszköze is van, hogy megakadályozza a Budapesti Közművek (BKM) elővásárlási jogát.
A Mi Hazánk Mozgalom hanyag kezelés miatt tesz feljelentést a rendőrségen ismeretlen tettes ellen – jelentette be a pártelnök hivatalos Youtube-csatornájukon. Toroczkai László szerint a Rákosrendező körüli ügy azt mutatja, hogy a fővárosnak van felesleges 90 milliárd forintja arra, hogy a mostani állapotában megvásárolja a területet az államtól és a MÁV-tól.
Toroczkai László példaként említette a rákosrendezői terület közelében lévő Biodómot, amely évek óta befejezetlenül áll. Mint írtuk, a Fővárosi Állat- és Növénykert részeként 2021 végén nyitották volna meg Európa legnagyobb fedett trópusi csarnokát. Az Orbán-kormány 43,7 milliárd forintot biztosított a munkálatokra, majd Karácsony Gergely további húsz milliárd forintot kért a Biodóm befejezéséhez. A többletköltségeket már nem fedezte az állam, így a főpolgármester 2019-ben leállíttatta az építkezést.
A Mi Hazánk elnöke szerint a fővárosnak csaknem 20 és 50 milliárd forint közötti összegre lenne szüksége ahhoz, hogy befejezzék a Biodómot. Megjegyezte, hogy az elmúlt hónapokban az is felmerült, hogy az egész építményt lebontják, annak ellenére, hogy az állam több tízmilliárd forintot költött rá.
– hangsúlyozta Toroczkai László.
Hozzátette, hogy a Biodóm az eredeti ötlet szerint az állatkert meghosszabbítása lenne, amit jó ötletnek tart, hiszen a budapestieknek, és a turizmusnak is hasznos lenne. Ezzel összefüggésben felidézte, hogy a Rákosrendező körüli viták közben a főpolgármester kijelentette, hogy nem szeretne több turistát látni Budapesten.
A Mi Hazánk elnöke szerint Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is bejelentették a területhez köthető ötleteiket, ami közel sem mondható „mestertervnek”. Kiemelte, hogy a Rákosrendező körül kialakult helyzet jól mutatja, hogy „milyen dilettánsok vezetik a fővárost”. Toroczkai László úgy látja, hogy ahelyett, hogy megpróbáltak volna az Egyesült Arab Emírségek befektetőivel, vagy nagykövetségével tárgyalni, inkább elköltenének akár 90 milliárd forintot közpénzből, hogy tovább adják a területet a külföldi befektetőknek.
– fejtette ki a Mi Hazánk elnöke.
Toroczkai László bejelentette, hogy a terület hasznosítására már a pártjának is van terve. Mint mondta, a Mi Hazánk Mozgalom a rákosrendezői területet Európa legkorszerűbb, legmodernebb vidámparkjának felépítésére használná fel. Ígéretei szerint hamarosan a terveket is bemutatják.
A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője közösségi oldalán reagált, miután a MOHU nemrég azt állította, hogy a hulladékkoncesszió bevételeiből biztos nem veszi meg a főváros Rákosrendezőt. Vitézy Dávid szerint a vevőnek, a főváros esetében a Budapesti Közművek (BKM) Zrt.-nek a szerződés aláírását követő 10 munkanapon belül 25 százalékot, azaz 12,73 milliárd forintot kell megfizetnie. A politikus szerint az első részlet teljesítésére semmilyen akadály nincs.
„A Fővárosi Közgyűlés az elővásárlási jog gyakorlásakor ennek a 12,73 milliárd forintnak a fedezetéről döntött: a MOHU-tól a hulladékkoncesszió miatti feladatátadás révén a Hulladékhasznosító Mű megvásárlásának ellenértékeként érkezett szabad felhasználású bevételek terhére fizeti ki ezt a BKM” – fogalmazott a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője.
A politikus öt pontban ismertette, hogy milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a vevő a második vételárat kifizesse. Felsorolása között említette az építési jogszabályok és minden más magyar jogszabály módosítását, hogy elősegítse a beruházást és az építési engedély megszerzését. Emellett a kormánynak nemzetgazdaságilag kiemeltté kellene minősítenie a projektet, valamint az ingatlan teljes tehermentesítése, és a telekalakítás is szükséges lenne.
Kihúzó vágányok a Nyugati pályaudvar felé Rákosrendezõ pályaudvaron 2024. január 3-án (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Vitézy Dávid hangsúlyozta, hogy a magyar államnak és a MÁV-nak is szorosan együtt kellene működnie a vevővel, mire a második részlet kifizetése esedékes lenne.
„A szerződés azt is rögzíti, hogy mivel a feltételek teljesülése egy évnél is több idő lehet, a KSH árindex mértékével emelkedik a második részlet ára az idő teltével. Tehát, a szerződés nagyon is tudatában volt, hogy a kormány és a vevő közötti hosszas tárgyalás és együttműködés nélkül itt semmit nem lehet fejleszteni és ez akár egy éven túl is eltarthat” – fejtette ki a politikus.
A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője Facebook-bejegyzésében arra is kitért, hogy a harmadik, egyben utolsó vételárrészlet kifizetése 20,38 milliárd forintot kellene teljesítenie a vevőnek, amely 2039-ig esedékes. Mint írta, ez a feltétel szintén ahhoz kötött, hogy a kormány teljesítse a projekthez szükséges 324 milliárd forintos infrastrukturális fejlesztéseket. A magyar állam többek között vállalta az M1-es metró meghosszabbítását, a vasúti pálya, és a felüljárók fejlesztését is.
Vitézy Dávid felidézte, hogy 2039-ig négy parlamenti választás lesz és három főpolgármester-választás is lesz, amely idő alatt a kormány és a főváros nagyfokú együttműködésére lenne szükség.
– foglalta össze a politikus.
Vitézy Dávid szerint a „vásár kettőn áll”, ami jelen esetben a fővárost és a kormányt jelenti.
Mint írtuk, Lázár János építési és közlekedési miniszter 2023-ban jelentette be, hogy új „millenniumi városközpont” jöhet létre a Rákosrendező pályaudvar területén. Közölte, hogy a kormány hasznosítaná a 130 hektáros, egybefüggő területet Budapesten – a 13. és a 14. kerület határán –, ami illegális hulladéklerakóként működik. A beruházás később a „mini”, illetve „maxi-Dubaj ” beruházás néven vált ismertté. A terület előkészítésének következő lépéseként 2024-ben a MÁV Zrt. megindította a bérleti és egyéb használati jogviszonyok felmondását. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 2025 január 20-án jelentette be, hogy a magyar kormány és az Egyesült Arab Emírségek kormánya szerződést kötött Rákosrendező vasútállomás körüli, régóta elhanyagolt terület értékesítéséről. A terület fejlesztését az egyesült arab emírségekbeli Eagle Hills Csoport valósítaná meg.
A bejelentés hírére Karácsony Gergely egy rendkívüli sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek elővásárlási joga van a területre, és a főváros igényt tart Rákosrendezőre. A főpolgármester ötletét Vitézy Dávid is támogatta, aki szerint „Rákosrendező fejlesztésére megfizethető lakónegyeddel és egy új parkkal Budapest is képes lenne tőkét bevonni”.
Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője pedig úgy látja, hogy a főpolgármester több ezer új munkahelytől, fejlesztésektől, és egy új, modern városnegyedtől is megfosztaná a budapestieket.
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a február 6-án tartott Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány jóváhagyta Budapest elővásárlási jogát a Rákosrendező területére vonatkozóan.
Karácsony Gergely sikerként értékeli a döntést. A főpolgármester szerint a Rákosrendezői terület fejlesztése első lépése, hogy a Fővárosi Önkormányzat megállapodjon az állammal az ottani vasúti infrastruktúráról, annak szükséges korszerűsítéséről, valamint hogy ezzel párhuzamosan kialakítsanak egy részletes „mestertervet”.
A projekt fővárosi finanszírozásának kérdése azonban nemcsak a jobboldali politikusok érdeklődését keltette fel. Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere szerint Karácsony Gergelynek még csak a rákosrendezői terület megvásárlására sincs elegendő tőkéje, nemhogy a rendbetételére. Vitézy Dávid kijelentette, hogy a főváros a hulladékkoncesszió bevételeiből vásárolja meg a Budapesti Közművek (BKM) a rákosrendezői telket. A MOHU azonnal cáfolta a híreket, hozzátéve, hogy a politikus pontatlanul fogalmazott. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője tisztázta, hogy Fővárosi Közgyűlésnek kezdetben 12,73 milliárd forintot kellene kifizetniük, amit teljesíteni tudna a főváros. Mint írta „A MOHU-tól a hulladékkoncesszió miatti feladatátadás révén a Hulladékhasznosító Mű megvásárlásának ellenértékeként érkezett szabad felhasználású bevételek terhére fizeti ki ezt a BKM”