Krausz Gábor
Trump ezt mondta Macronnak.
Donald Trump szerint az orosz elnök kész lenne elfogadni európai békefenntartó erők jelenlétét Ukrajnában – az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt, amikor Emmanuel Macron francia elnököt fogadta hétfőn a Fehér Házban.
Donald Trump közölte, hogy a békefenntartók kérdéséről kifejezetten beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akinek nincs kifogása ez ellen. Az elnök azt is kifejtette, hogy Oroszországgal szeretne elérni gazdasági téren is előrelépést, ami érinthet Oroszországban is megtalálható ritka ásványi kincseket.
„Ők rendelkeznek olyan értékes dolgokkal, amiket mi tudnánk használni, mi pedig rendelkezünk olyan dolgokkal, amiket ők tudnának használni” – fogalmazott Donald Trump a lehetséges amerikai–orosz gazdasági viszonyrendszer alapját illetően, és hozzátette, hogy egy ilyen kapcsolat a világ tartós békéje szempontjából is hasznos volna.
Az amerikai elnök újságírói kérdésére elmondta, hogy
ha az amerikai–ukrán gazdasági partnerségről szóló megállapodás aláírásra kerül Washingtonban. Megjegyezte, hogy szívesen látja az ukrán államfőt fehér házi dolgozószobájában, és hozzátette, hogy közel van az egyezség véglegesítése.
A francia elnök hangsúlyozta, hogy ezek a csapatok nem a frontvonalak közelében helyezkednének el és nem lennének részesek a konfliktusban, feladatuk annak biztosítása lenne, hogy a békét a felek tiszteletben tartsák. Hozzátette, hogy a biztonsági garanciák tartalmazhatnak további elemeket, mint az ukrán hadsereg kapacitásépítését. Megállapította, hogy az ukrajnai rendezésben mindenkinek megvan a szerepe, valamint fontosnak mondta az egységet a végrehajtásban.
A francia elnök előzetesen ezt nyilatkozta a Trumppal folytatandó tárgyalásokról:
„El fogom mondani neki: nem lehetsz gyenge Putyin elnökkel szemben. Te nem ilyen vagy, ez nem a te védjegyed, nem ez az érdeked. Hogyan lehetsz majd hiteles Kínával szemben, ha Putyinnal szemben gyenge vagy?” – hangsúlyozta a francia elnök csütörtökön internetes felhasználókkal folytatott chatelésben a közösségi oldalain.
„Azt fogom mondani neki: ha hagyod, hogy Ukrajnát elfoglalja (Putyin), Oroszország megállíthatatlan lesz nemcsak az európaiak, de mindenki számára. Nemcsak hogy még erősebb lesz, de meg fogja szerezni Ukrajnát és hadseregét, amely az egyik legnagyobb Európában, az összes felszerelésünkkel, beleértve az amerikai felszerelést is” – tette hozzá Macron, aki szerint ez óriási stratégiai hiba lenne.
– írta Emmanuel Macron.
A francia elnök szerint az amerikai elnöknek most az az érdeke, hogy együtt dolgozzon az európaiakkal, mert Európának megvan a növekedési képessége, a gazdasági potenciálja az amerikaiakkal való együttműködésre.
Emmanuel Macron elnök úgy vélte, hogy az Ukrajnát érintő bejelentéseivel a nemzetközi közösséget meglepő amerikai elnök által keltett bizonytalanság előnyös lehet, és ezt ki kell használni Vlagyimir Putyin ellen.
– hangsúlyozta Macron.
De bizonytalanságot teremt minden szövetségesünk számára – ismerte el, hozzátéve, hogy nem hiszi, hogy Donald Trump fel akarja áldozni Ukrajnát.
A francia elnök ugyanakkor úgy vélte, hogy senkinek sincs joga azt mondani, hogy Ukrajnának nincs joga csatlakozni az EU-hoz vagy a NATO-hoz, mert szerinte ez a béketárgyalások része lesz. A Trump-kormányzat ugyanakkor már kizárta Ukrajna NATO-tagságát.
Macron megvédte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is, akit az amerikai elnök a héten olyan diktátornak nevezett, aki választások nélkül van hatalmon.
– írta a francia elnök.
Donald Trump a washingtoni Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón az ukrán-orosz háború lezárását nehezítő tényezők között említette a „rendkívüli mértékű bizalmatlanságot” a felek között, ugyanakkor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök is komolyan gondolja a háború lezárását – írja az MTI.
Megállapította, hogy a béke helyreállítása érdekében komoly lépések történtek a közelmúltban, ide értve az amerikai kormányzat kapcsolatfelvételét az orosz féllel. Az elnök úgy vélte, hogy a hivatalba lépését követő egy hónap alatt több előrehaladást sikerült elérni a háború befejezése érdekében, mint az előző három évben összesen.
„Ez a béke nem jelenthet Ukrajna számára megadást, és nem jelenthet garanciák nélküli tűzszünetet, valamint teret kell adni Ukrajna szuverenitásának is” – fogalmazott a francia államfő, és elismerését hangoztatta az amerikai törekvés előtt az Ukrajnának javasolt gazdasági partnerség miatt, ami – szavai szerint – része lenne az Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciáknak is.
Emmanuel Macron egyben elismerte, és azt hangoztatta, hogy az európaiak tudatában vannak annak, hogy többet kell tenniük Európa biztonsága és védelme érdekében, és igazságosabban kell megosztani annak költségeit az Egyesült Államokkal annál, mint az elmúlt sok évben történt.
Donald Trump és Emmanuel Macron találkozóján szó volt az amerikai–európai kereskedelmi kapcsolatokról, amivel kapcsolatban a francia államfő méltányos versenyt sürgetett, ugyanakkor felhívta a figyelmet a transzatlanti gazdasági kapcsolatok összekapcsoltságára, ami az áruk és szolgáltatások éves 1500 milliárd dolláros forgalmát takarja.
Donald Trump a találkozó előtt újságírók előtt méltányosnak nevezte saját, a kölcsönösségen alapuló vámpolitikai elképzelését, amivel kapcsolatban rámutatott, hogy az Egyesült Államok minden partnerével szemben pontosan akkora vámtételt szándékozik bevezetni, amit azok az amerikai importra alkalmaznak.
Ukrajna és az Egyesült Államok a végső szakaszában járnak egy olyan ásványianyag-megállapodás tárgyalásában, amely kulcsfontosságú az Ukrajnában három éve tartó háborújának lezárása szempontjából – mondta hétfőn egy magas rangú ukrán tisztviselő.
Kijev és Washington egyaránt érdekelt abban, hogy az Egyesült Államok hozzáférjen Ukrajna föld alatti ásványkincseihez, de Volodimir Zelenszkij elnök kijelentette, hogy egy ilyen megállapodásnak konkrét biztonsági garanciákat is tartalmaznia kell – közölte a Reuters.
– írta Olha Sztefanyisina miniszterelnök-helyettes az X-en. „Reméljük, hogy az amerikai és ukrán vezetők mielőbb aláírják és jóváhagyják ezt Washingtonban, ezzel is demonstrálva elköteleződésünket az elkövetkező évtizedekre” – tette hozzá.
Donald Trump kijelentette, hogy Ukrajnának 500 milliárd dollár értékű kritikus nyersanyagot kellene adnia az Egyesült Államoknak cserébe azért a segítségért, amelyet Kijev már megkapott a korábbi Joe Biden-kormányzattól. Zelenszkij a héten azt mondta, hogy Washington 67 milliárd dollár értékben fegyvereket és 31,5 milliárd dollár közvetlen költségvetési támogatást nyújtott országának, és hogy nem fogja hitelként elismerni a Biden által nyújtott támogatást.
Az ukrán elnök ebben a hónapban korábban elutasította a megállapodás kezdeti tervezetét, ami frusztrációt okozott a Fehér Házban. Azonban még vasárnap magas rangú Trump-kormányzati tisztviselők közölték, hogy várakozásaik szerint a megállapodást még ezen a héten aláírják.