Létrehozva: 2025.02.03.

Mi lesz most az Egészségügyi Világszervezettel?

Amerika kiszáll a WHO-ból.

A szervezet vezetői azt kérik a világ vezetőitől, hogy gyakoroljanak nyomást Washingtonra Trump döntésének visszavonása érdekében, , miután az Egyesült Államok bejelentette kilépését az ENSZ egészségügyi ügynökségéből. Kérdés, hogy van-e ennek a kérésnek realitása?

Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója egy múlt heti, zárt ajtók mögött tartott diplomatatalálkozón hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok így kritikus információktól esik el a globális járványkitörésekről.

A német Bjorn Kummel USA távozásával kapcsolatban figyelmeztetett: „Ég a tető, és a tüzet a lehető leghamarabb el kell oltanunk.”

A 2024–2025-ös időszak alatt az Egyesült Államok messze a WHO legnagyobb pénzügyi támogatója, 988 millió dollárt biztosítva, ami a szervezet 6,9 milliárd dolláros költségvetésének körülbelül 14%-át teszi ki.

Az ülésen bemutatott költségvetési dokumentum szerint a WHO egészségügyi vészhelyzeti programja „erősen függ” az amerikai forrásoktól. A WHO európai irodájának „készenléti funkciói” több mint 80%-ban az Egyesült Államok által biztosított 154 millió dollártól függenek – írja az AP News.

A dokumentumban az is szerepel, hogy az Egyesült Államok támogatása „sok nagyszabású WHO-vészhelyzeti művelet gerincét adja”, és akár 40%-át fedezi azok költségeinek.

Az amerikai pénzek nélkül veszélybe kerülhetnek a Közel-Keleten, Ukrajnában és Szudánban végzett beavatkozások, továbbá több száz millió dollárnyi forrás eshet ki a gyermekbénulás felszámolására és a HIV elleni küzdelemre szánt programokból. Az Egyesült Államok a WHO tuberkulózis elleni munkájának 95%-át finanszírozza Európában, valamint több mint 60%-át Afrikában, a Csendes-óceáni térségben és a genfi központban.

Egy külön zárt ülésen George Kyriacou, a WHO pénzügyi igazgatója elmondta, hogy ha a szervezet a továbbra is a jelenlegi ütemben költ majd,

„2026 első felére egyik hónapról a másikra tengődő helyzetbe kerülhet”.

Hozzátette azonban, hogy „ez nem fenntartható”, és a kiadások módosítására lesz szükség. Az Egyesült Államok még nem fizette ki a WHO-nak 2024-re vonatkozó hozzájárulását, ami pénzügyi hiányt okozott az ügynökség számára.

Múlt héten az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) tisztviselőinek utasítást adtak, hogy azonnal szüntessék meg az együttműködést a WHO-val.

A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus a költségvetési ülésen kijelentette, hogy a szervezet továbbra is biztosít bizonyos adatokat az amerikai tudósok számára, bár nem világos, hogy pontosan milyen információkat.

„Továbbra is ellátjuk őket információkkal, mert szükségük van rá” – mondta Tedros, és arra kérte a tagállamokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot az amerikai tisztviselőkkel. „Nagyra értékelnénk, ha továbbra is nyomást gyakorolnátok rájuk, és próbálnátok meggyőzni őket a döntésük felülvizsgálatáról.”

A WHO jelenleg több súlyos járvány kitörésének megfékezésén dolgozik, köztük a Marburg-vírus Tanzániában, az ebola Ugandában és az mpox Kongóban történő terjedésének megállításán.

Tedros visszautasította Trump három fő indokát a WHO elhagyására vonatkozóan, amelyeket az elnök január 20-án – első hivatali napján – aláírt rendeletében sorolt fel. A dokumentumban Trump azt állította, hogy a WHO rosszul kezelte a Kínából kiinduló COVID-19 világjárványt, nem hajtott végre szükséges reformokat, és az Egyesült Államok tagsága „tisztességtelenül súlyos pénzügyi terhekkel jár”.

Tedros szerint a WHO már 2020 januárjában figyelmeztette a világot a koronavírus veszélyeire, és azóta több tucat reformot hajtott végre, többek között a donorbázis bővítésére.

Hozzátette, hogy szerinte az Egyesült Államok kilépése „nem a pénzről szól”, hanem inkább arról a „hiányról”, amelyet az Egyesült Államok a jövőben érezni fog a járványügyi információk és egyéb létfontosságú egészségügyi adatok terén.

A német egészségügyi minisztérium globális egészségügyi tanácsadója, Bjorn Kummel az Egyesült Államok kilépését „az elmúlt évtizedek legsúlyosabb válságának” nevezte a WHO történetében.

„Milyen konkrét WHO-funkciók omlanak össze, ha az Egyesült Államok finanszírozása megszűnik?” – tette fel a kérdést.

Az AP birtokába jutott egy dokumentum, amely a WHO felsővezetői körében terjedt, és amely szerint

az egyik lehetséges megoldás az lenne, hogy minden nagyobb osztály vagy iroda költségvetését az év végére 50%-kal csökkentsék.

A WHO nem kommentálta, hogy Tedros valóban kérte-e a tagállamokat, hogy lobbizzanak a szervezet érdekében.

Bár az amerikai kivonulás komoly válságot jelent, egyes szakértők szerint lehetőséget teremthet a globális közegészségügyi rendszer átalakítására. Matthew Kavanagh, a Georgetown Egyetem Globális Egészségpolitikai és -politikai Központjának igazgatója szerint az Egyesült Államok egészségügyi költségvetésének kevesebb mint 1%-a jut a WHO-nak, cserébe azonban „rengeteg előnyt” kap.

„Az Egyesült Államok kilépése egyértelműen rosszabb egészségügyi eredményekhez vezet az amerikaiak számára. „Mennyivel rosszabbhoz, az még kérdés” – mondta Kavanagh.

Jelenleg nem fenyeget semmifajta globális egészségügyi vészhelyzet – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatójától kapott tájékoztatásra hivatkozva.

A miniszter a Facebook bejegyzésben azt írta, hogy vasárnap késő délután telefonon konzultált „régi jó kollégájával és barátjával, Tedros Ghebreyesuszal, az Egészségügyi Világszervezet főigazgatójával. ”

Mi nagyra becsüljük a WHO szerepét a globális egészségügyi védekezés terén, a COVID időszakában is kifejezetten jól vizsgázott a WHO és a nemzeti egészségügyi rendszerek együttműködése. Magyarország, a magyar szakemberek is fontos szerepet játszanak a WHO munkájában, a szervezet budapesti jelenléte folyamatosan erősödik is” – tette hozzá.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: A főigazgató megnyugtatta az elmúlt napok, hetek rémhíreivel kapcsolatban, és biztosította arról, hogy jelenleg nem fenyeget semmifajta globális egészségügyi vészhelyzet, a médiában oly sokat taglalt vírust a WHO szakértői jól ismerik, az már többször is megjelent hasonló formában, rendszerint a téli időszakokban.

A CIA, szembefordulva korábbi álláspontjával ellentétben új elemzést adott ki a Covid-járvány eredetéről. Eszerint sokkal valószínűbb, hogy a koronavírus egy kínai laboratóriumból szivárgott ki, mint az, hogy állatokból származik.

A Politico cikke szerint A CIA azt állítja, hogy a Covid-járvány

legvalószínűbb forrása az annak idején sokat emlegetett vuhani laboratórium.

A CIA elemzése nem tér ki arra, hogy

miért változtatta meg korábbi – állatokat megnevezve a vírus forrásának – álláspontját

az ügynökség, és hogy vannak-e olyan információik, amelyek alátámasztják, hogy a vírus a kínai Vuhan városban található kutatólaboratóriumból szivárgott ki.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek