Szoboszlai Dominik
A Kreml szóvivője kitérő választ adott.
Nem erősítette meg és nem is cáfolta a Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök közötti telefonbeszélgetésről szóló bejelentést vasárnap újságíróknak nyilatkozva Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
„Annak mértékében, ahogy a washingtoni adminisztráció kibontakoztatja tevékenységét, sokféle kommunikáció zajlik, és ez a kommunikáció különböző csatornákon folyik, és természetesen a kommunikáció sokasága közepette lehet, hogy én személy szerint valamit nem tudok, lehet, hogy valamiről nem értesültem. Tehát az adott esetben sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom (a hírt)” – fogalmazott Peszkov.
Azt, hogy telefonon beszélt Putyinnal, maga Trump mondta a The New York Post című lapnak nyilatkozva. Arról, hogy mikor és hányszor kommunikált orosz hivatali partnerével, nem nyilatkozott az amerikai elnök. Hangot adott benyomásának, hogy Putyin „tényleg nem közömbös” a katonák harctéri halála iránt, és azt mondta, hogy konkrét terve van az orosz–ukrán konfliktus lezárására. Donald Trump többször is kijelentette, hogy tárgyalásokat akar folytatni az orosz elnökkel. Hasonló készségét január végén Vlagyimir Putyin is megerősítette.
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, az amerikai elnök erről pénteken beszélt újságírói kérdésre.
Donald Trump fehér házi dolgozószobájában a japán miniszterelnökkel tartott kétoldalú megbeszélést megelőzően tért ki az ukrajnai helyzetre és úgy fogalmazott, „valószínűleg találkozom Zelenszkij elnökkel a jövő héten, és valószínűleg beszélek majd Putyin elnökkel. Azt szeretném, hogy véget érjen az a háború”.
Donald Trump megismételte azt is, hogy a tárgyalások az ukrán féllel érintik az amerikai pénzügyi és katonai támogatás körülményeit is. „Az egyik, amit áttekintünk Zelenszkij elnökkel az a vagyonuk biztonsága” – fogalmazott az elnök, és hozzátette, hogy Ukrajna komoly ásványkinccsel rendelkezik, elsősorban ritka földfémekkel.
Az elnök szóba hozta az amerikai segítségnyújtás összegét, amivel kapcsolatban azt mondta, hogy az Egyesült Államok már mintegy „200 milliárd dollárral” nagyobb összeget juttatott el Ukrajnának, mint az európai szövetségesek, és szorgalmazta ennek kiegyenlítését.
A jövő héten J.D. Vance alelnök vezeti az amerikai delegációt a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, amelyen az ukrán elnök is részt vesz.
Keith Kellogg, Donald Trump amerikai elnök ukrajnai és oroszországi különmegbízottja reagált Volodimir Zelenszkij felvetésére, amelynek értelmében az ukrán elnök azt kérte: adják vissza nekik azokat az atomfegyvereket, amelyekről Ukrajna lemondott korábban. A tisztviselő arról is beszélt, hogy a jövő héten több olyan tárgyalásra, egyeztetésre készül Európában, amelyek közelebb vihetnek a konfliktus rendezéséhez.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a minap azt nyilatkozta, hogy amennyiben az Egyesült Államok nem tudja garantálni Ukrajna NATO-csatlakozását, akkor van egy másik lehetőség, amellyel garantálni lehetne az ország biztonságát: ha Ukrajna ismét hozzájutna azokhoz a nukleáris fegyverekhez, amelyekről még évtizedekkel ezelőtt mondtak le.
Az ukrán elnök úgy fogalmazott, hogy szerinte Oroszország soha nem támadta volna meg Ukrajnát, ha az 1994-es budapesti memorandum alapján nem mondanak le azokról a nukleáris fegyverekről, amelyek a Szovjetunió megszűnése után az ország területén maradtak. „Semmit nem kaptunk cserébe a nukleáris fegyverek feladásáért” – fogalmazott Zelenszkij, aki szerint Ukrajnának akkoriban NATO-tagságot vagy NATO-fegyverzetet kellett volna kérnie a nukleáris fegyverek feladásáért cserébe.
Az államfő ugyanebben az interjúban vetette fel, hogy Ukrajna visszakaphatná az atomfegyvereit, ha a NATO-csatlakozás nem megoldható. Most Donald Trump különmegbízottja, Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy is reagált erre a felvetésre. A tisztviselő – akit az amerikai elnök azzal bízott meg, hogy segítsen véget vetni a majdnem három éve tartó háborúnak – azt nyilatkozta a Fox Newsnak:
„Annak az esélye, hogy visszakapják a nukleáris fegyvereiket, valahol a csekély és a semmi között van. Legyünk őszinték, mindketten tudjuk, hogy ez nem fog megtörténni.”
Keith Kellogg azt is hozzátette: „Ne feledjük, az elnök azt mondta, hogy mi a józan ész kormánya vagyunk.” Majd – Zelenszkij felvetéséről beszélve – megjegyezte: „amikor valaki ilyesmit mond, akkor meg kell nézni, hogy milyen eredménnyel járhat egy ilyen lépés, ez a józan ész használata.”
Donald Trump az előző hétvégén, vasárnap közölte, hogy az előzetes tárgyalások Ukrajnával és Oroszországgal egyaránt megkezdődtek a konfliktus rendezésével kapcsolatban. Keith Kellogg ezzel kapcsolatban utóbb megerősítette: álláspontjuk szerint Kijevnek és Moszkvának is engedményeket kell tennie, ha a felek le akarják zárni a háborút. Arról viszont egyelőre szűkszavúan nyilatkoztak az amerikai kormányzat képviselői, hogy pontosan milyen kompromisszumok mentén képzelnék el a békét – jegyezte meg a Fox News.
A mostani interjúban Keith Kellogg sem kívánt nyilatkozni például arról, hogy Donald Trumpnak mi az álláspontja az ukránok NATO-csatlakozásának kérdésében – ez utóbbit Ukrajna a saját biztonsága garanciájának tekinti, Oroszország viszont elfogadhatatlannak tartaná a lépést. „Ez az egyik oka annak, hogy jövő héten Európába utazom, hogy valóban szemtől szemben találkozzam velük” – mondta az oroszokról és az ukránokról, majd hozzátette: a találkozókat követően ismertetheti az amerikai elnökkel a két fél aggályait, problémáit.
A tisztviselő arról is beszélt, hogy ott lesz a február 14–16. között megrendezett müncheni biztonságpolitikai konferencián is, ahol elmondása szerint a világ számos vezetőjével találkozni fog, hogy megvitassák Oroszország Ukrajna elleni háborúját, és pontosabb képet kapjon arról, hogy az olyan nemzetek, mint az Egyesült Királyság, Németország vagy Dánia, valamint az Ukrajnának katonai segítséget nyújtó többi vezető ország hogyan áll a háború befejezését célzó tárgyalásokhoz. A különmegbízott emellett – Mark Rutte NATO-főtitkárhoz hasonlóan – arra fogja ösztökélni a NATO európai tagországait, hogy növeljék a védelmi kiadásaikat, és Donald Trump elvárásának megfelelően kezdjék el átvállalni az ukrajnai háború anyagi terheit az Egyesült Államoktól.
Volodimir Zelenszkij szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem merne személyesen tárgyalni vele a háború befejezéséről. Az ukrán elnök úgy véli, Donald Trump amerikai elnök képes lehet nyomást gyakorolni az orosz vezetőre a konfliktus lezárása érdekében.
Volodimir Zelenszkij kész tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz államfővel, amint érthetővé válik, miként ér véget a háború Ukrajna számára.
„Az Egyesült Államok, Donald Trump amerikai elnök és az EU-országok kétségkívül egyaránt úgy gondolják, hogy a diplomáciai rendezés lehetetlen Oroszország és Putyin nélkül, ezért azt mondtam, hogy készen állok, ha megértjük, hogyan végződik számunkra ez a háború. Készen állunk a diplomáciára, nekem ezzel semmi bajom” – mondta az ukrán elnök csütörtökön Kijevben újságíróknak.
Úgy fogalmazott: a baj az, hogy Putyin szerinte fél vele négyszemközt tárgyalni.
– tette hozzá Zelenszkij az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint.
Az elnök kiemelte a fenntartható béke fontosságát erős biztonsági garanciákkal, és beszámolt arról, hogy Kijev az amerikai féllel együttműködik ez ügyben.
„Mindazonáltal azon fogunk dolgozni, hogy legyen közös megértés és jövőkép, még ha Oroszországnak nem is tetszik valami, nekünk a partnereinkkel közös jövőképre van szükségünk. Utána pedig készen állunk a diplomáciára” – fűzte hozzá az elnök.
Az ukrán elnök csütörtök este az X-en közzétett posztjában hozzátette, hogy az ukrán hadsereg Kurszk térségében is katonai műveleteket hajt végre, amellyel hazavitte a háborút Oroszországba.
– fogalmazott Zelenszkij.