Szoboszlai Dominik
A háború folytatásában érdekeltek.
Emmanuel Macron francia elnök köszönti Donald Tusk lengyel miniszterelnököt Párizsban 2025. február 17-én
Lengyelország továbbra is kulcsszerepet játszik Ukrajna támogatásában, azonban nem tervezi csapatok küldését a háború sújtotta országba – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök a párizsi konferencia után. A politikus szerint a háború nemcsak Ukrajnát érinti, hanem az egész keleti szárnyat, így Lengyelországot, a balti államokat és más szomszédos országokat is, amelyek a konfliktus közvetlen közelében helyezkednek el.
Tusk hangsúlyozta, hogy Lengyelország elsősorban logisztikai és humanitárius segítségnyújtásban vesz részt, miközben saját biztonságát is szem előtt tartja.
Lengyelország és a keleti szárny országai a frontvonalban vannak, hiszen Oroszországgal, Fehéroroszországgal és a háború sújtotta Ukrajnával határosak. Ezért elengedhetetlen az európai és szövetségesi befektetés a térség biztonságába
– fogalmazott a lengyel kormányfő.
Emellett Tusk hangsúlyozta az Egyesült Államokkal való szoros együttműködés fontosságát, különösen az új amerikai politikai környezetben.
Az Egyesült Államokkal való kapcsolatok új szakaszba léptek, és Európának meg kell tanulnia nagyobb önállóságot mutatni, radikálisan növelve védelmi képességeit
– fogalmazott.
A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy Ukrajna bármilyen békemegállapodásnak csak aktív részese lehet, és minden olyan döntést, amely az orosz–ukrán háborút érinti, Kijev bevonásával kell meghozni. Hangsúlyozta, hogy Lengyelország és szövetségesei egyetértenek abban, hogy a békének igazságosnak és tartósnak kell lennie, és a NATO-nak egységesen kell fellépnie ebben a kérdésben.
Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke arra figyelmeztetett, hogy a béketárgyalások megkezdése nem vezethet az Ukrajnának nyújtott támogatás csökkentéséhez, éppen ellenkezőleg, annak fokozására van szükség.
Biztosítanunk kell, hogy Ukrajna a lehető legerősebb pozícióban legyen. Csak így érhetünk el egy tartós, igazságos és stabil megállapodást, amely garantálja Ukrajna szuverenitását
– jelentette ki.
A brit kormányfő hangsúlyozta, hogy bármilyen biztonsági garancia Ukrajna számára csak akkor lehet hatékony, ha azt az Egyesült Államok is támogatja.
Ez az egyetlen módja annak, hogy Oroszországot elrettentsük a jövőbeli agressziótól.
– fogalmazott.
Starmer szerint Európának fel kell ismernie, hogy egy új korszakba lépett, és nem kapaszkodhat a múlt illúzióiba.
Megerősítette, hogy kész megfontolni brit katonák Ukrajnába küldését, amennyiben az egy összehangolt nemzetközi művelet része lenne.
Jövő héten Washingtonban tárgyal erről Donald Trump amerikai elnökkel, akinek nyilatkozatai arra figyelmeztették Európát, hogy nagyobb szerepet kell vállalnia saját biztonságának megteremtésében.
A brit miniszterelnök szerint a konfliktus nem csupán Ukrajna jövőjéről szól, hanem Európa egészének biztonságáról is.
Ez egy történelmi pillanat, amelyben a kontinens kollektív biztonsága forog kockán. Egyedül egy olyan béke lehet tartós, amely garantálja Ukrajna szuverenitását és megakadályozza Putyin további agresszióját
– jelentette ki. Hozzátette, hogy Európának nemcsak többet kell költenie védelmi kiadásokra, hanem konkrét katonai képességekkel is hozzá kell járulnia Ukrajna megerősítéséhez.
Frederiksen figyelmeztetett arra is, hogy egy nem fenntartható fegyverszünet csak időt adna Oroszországnak arra, hogy újjászerveződjön és újabb támadást indítson Ukrajna vagy akár egy másik európai ország ellen.
Oroszország sajnos már egész Európát fenyegeti
– jelentette ki, hozzátéve, hogy egyelőre semmilyen jel nem utal arra, hogy Moszkva valódi békét akarna.
A dán kormányfő szerint Ukrajna részvétele nélkül nem születhet tartós békemegállapodás. Hangsúlyozta, hogy az európai vezetőknek azon kell dolgozniuk, mit tehetnek az amerikai-orosz tárgyalásokra reagálva, és hogyan tudják biztosítani, hogy Ukrajna megkapja a szükséges támogatást a háború megnyeréséhez.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerint Ukrajna védelme és Európa biztonsága elválaszthatatlan egymástól. A párizsi találkozón hangsúlyozta, hogy Spanyolország továbbra is támogatja Ukrajnát egészen a háború végéig, és figyelmeztetett egy elhamarkodott tűzszünet veszélyeire.
Kiemelte, hogy az Európai Uniónak határozottabb közös fellépésre van szüksége, és megerősítette Spanyolország elkötelezettségét a NATO két százalékos védelmi kiadási célja mellett.
A nehézségekkel szemben több Európára, több Európai Unióra van szükség.
– fogalmazott, utalva arra, hogy az uniós tagállamoknak fokozniuk kell közös védelmi képességeiket.
A párizsi találkozón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke is kiállt Ukrajna mellett. Közös nyilatkozatukban megerősítették, hogy Európa teljes mértékben részt vesz az ukránok katonai támogatásában, miközben sürgős szükség van az európai védelem megerősítésére is.