Krausz Gábor
Megfélemlítés vagy több annál?
Az Iszlám Állam nemzetközi terrorhálózat a kölni és a nürnbergi farsangi karneválok megtámadására szólította fel híveit német nyelvű közösségimédia-oldalán, ezért a német rendőrség fokozott készültségben várja a csütörtökön kezdődő farsangi ünnepségeket – jelentette be szerdán egy rendőrségi szóvivő.
A Bild című német lap arról számolt be, hogy egy, az Iszlám Államhoz köthető német nyelvű propagandaoldalon közzétett, számítógéppel készített kollázskép felsorolta a közelgő karneváli események dátumait és helyszíneit, majd arra szólította fel olvasóit, hogy „válasszák ki a következő támadási célpontot”.
amelyen egy véres kés és a #LetsSlaughter („gyilkoljunk”) hashtag szerepelt.
Az egyhetes karneváli ünnepségsorozatot Németország déli és nyugati, katolikus többségű vidékein és városaiban tartják meg, ahol mulatozó és bulizó emberek töltik meg az utcákat, akik a szórakozás közben nemcsak táncolnak, hanem akár nagy mennyiségű alkoholt is fogyasztanak. A rendezvénysorozat különös népszerűségnek örvend a Rajna-vidéki városokban, így Kölnben és Düsseldorfban is; ahol az ünnep csúcspontjának számító „rózsahétfői”, komikus és szatirikus karneváli kocsikat bemutató utcai felvonulásokra több tízezer látogatót várnak.
A kölni rendőrség a bejelentésre reagálva közölte, hogy a rendezvények védelmének operatív tervezését a fenyegetés figyelembe vételével folytatják tovább. Hozzátették, hogy véleményük szerint a kollázsképet rémhírterjesztésként, a lakosság megfélemlítésének céljával hozhatták létre, és egyelőre nem látják benne a közvetlen fenyegetés bizonyítékát. Bejelentették azt is, hogy
A bajorországi Nürnberg karneváljának szervezői szerdán bejelentették, hogy az iszlamista weboldalon támadási célpontként bemutatott eseményt, a Nemzetközi Karneválparádét a helyszínt biztosító cég, a Global Locals aggodalmaira tekintettel törölték. A Global Locals közlése szerint a mintegy 50 fellépő részvételével tervezett eseményt a városközpontban található Saigon Bárban rendezték volna meg.
A nürnbergi rendőrség az ügy kapcsán azt közölte, tudtak az Iszlám Állam fenyegetéséről, melynek kivizsgálására állambiztonsági vizsgálat indult.
Németország befogadott 155 afgán állampolgárt, többségüket a különösen kiszolgáltatott emberek befogadását szolgáló program keretében – közölte kedden a német védelmi minisztérium. A menedékkérők egy bérelt járaton érkeztek Berlinbe a pakisztáni fővárosból, Iszlámábádból, derül ki az MTI tudósításából.
Mióta a radikális iszlamista tálibok 2021 augusztusában átvették a hatalmat Afganisztánban, a német program lehetővé tette a kiszolgáltatott helyzetben lévők, illetve a Nyugat-barát kabuli vezetés megbuktatásáig a német hatóságoknak, illetve szervezeteknek dolgozó afgánok befogadását. A német külügyminisztérium szerint azóta több mint 35 ezer afgán érkezett Németországba. Mintegy háromezren ugyanakkor a különösen kiszolgáltatott emberek felvételét szolgáló program keretében kaptak ígéretet arra, hogy befogadják őket – írja az MTI.
Utóbbiak esetében
A háromezerből nagyjából ezren érkeztek meg eddig ténylegesen Németországba.
A német külügyi tárca nemrég aggályát fejezte ki azon afgán menekültek miatt, akik Pakisztánban várnak arra, hogy Németországba, illetve más nyugati országokba juthassanak el hasonló programok segítségével. Nemrég ugyanis a pakisztáni hatóságok felszólították őket, hogy március végéig hagyják el Iszlámábád és a közeli Ravalpindi városát. Időközben
Armin Schuster, Szászország keletnémet tartomány kereszténydemokrata belügyminisztere élesen bírálta Olaf Scholz kancellár leköszönő kormányát a menekültjáratok újraindítása miatt. „Mi tartományok már számtalanszor követeltük a befogadóprogramok leállítását” – mondta. „Figyelemre méltó arcátlanságnak” nevezte a kormány részéről, hogy a sajtóban a választások előtt bejelentette a járatok felfüggesztését, „csak hogy a voksolást követően haladéktalanul újraindítsa azokat”.
A német belügyminisztérium szerint a különösen kiszolgáltatott afgánok felvételét szolgáló programra eddig mintegy 25 millió eurót költöttek.
1000 németre 6 elítélt jut, 1000 külföldire pedig 21– ez derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal adataiból, amelyeket az AfD képviselője, René Springer kérdésére közöltek.
Míg 2013-ban csak alig minden negyedik elítéltnek nem volt német útlevele, addig tíz évvel később a hatósági adatok már más képet mutatnak: a 656 901 elítélt 39 százaléka külföldi volt. 2013-ban a külföldiek aránya 24 százalék volt (185 042 elítélés) az összes, 755 938 elítéltből – hívta fel rá a figyelmet a Nius hírportál.
Tíz év alatt 170 ezerrel csökkent az elítélt németek száma – ezzel szemben 71 ezerrel több ítélet született külföldiek ellen – számolt be a V4NA Nemzetközi Hírügynökség. Németországban a bűnelkövetők 14 éves kortól számítanak büntethető korúnak. Ha az elítélteket a lakosságon belüli arányokhoz viszonyítjuk, még egyértelműbbé válik az eltérés:
2023-ban 1000 németre pontosan 6 ítélet jutott; ugyanebben az évben 1000 külföldire körülbelül 21.
Vagyis több mint háromszor annyi, mint a németekre.
René Springer AfD-s politikus a Bild német lapnak azt mondta, hogy ez a fejlemény
Hozzátette, meg kell szüntetni az ellenőrizetlen migrációt, és meg kell erősíteni polgárok védelmét az importált bűnözéssel szemben.
A német választási kampányban az AfD egyik fő üzenete a választók felé az volt, hogy
és a hagyományos pártok képtelenek fenntartani a közbiztonságot. Az elmúlt hetekben több migránsok által elkövetett támadás is megrázta Németországot.