Létrehozva: 2025.02.13.

Elon Musk Dubajban: Gyökérrel kell kihúzni a gyomot!

A neves üzletember a dubaji nemzetközi konferencián.

Úgy fogalmazott: Alapvetően Amerikának a saját dolgával kellene foglalkoznia, ahelyett, hogy mindenhol a hatalomváltást szorgalmazza.

 

Fotó: Getty Images via AFP 

Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója a dubaji World Governments Summiten tartott videóbeszédében a Trump-adminisztráció költségvetési politikáját támogatta, amely a szövetségi kormányzat átszervezését és jelentős költségvetési leépítést irányoz elő. Musk arra szólított fel, hogy „teljes hivatalokat kell eltörölni”, a bürokrácia helyett a népakarat érvényesülését hangsúlyozva.  

 

Elon Musk és Donald Trump
Elon Musk és Donald Trump (Fotó: AFP)

A gyökérrel együtt kell kihúzni a gyomot

– fogalmazott, utalva arra, hogy a részleges intézkedések nem elegendők a hatékonyság növelésére.

Musk jelenlegi szerepe a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium élén jelentősen megnövelte szavai súlyát. Az általa vezetett minisztérium jelentős változásokat hajtott végre a kormányzatban, ami konfliktusokat is generált a hivatalnokokkal és a törvényhozás képviselőivel az elnöki hatalom határait illetően.

A beszédben Musk kritikusan értékelte az Egyesült Államok külpolitikai szerepvállalását, a USAID (Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) tevékenységét példaként említve. Véleménye szerint az Egyesült Államok kevésbé avatkozik majd be más országok belügyeibe, és nem is törekszik a hatalomváltásra világszerte. 

A témával összefüggésben Orbán Balázs is bejegyzést tett közzé a közösségi oldalán. Mint fogalmazott: Véget ér a külföldi beavatkozás. Idézt Elon Musk szavait a dubaji World Governments Summitról: 

Az USA hagyni fogja, hogy más országok a saját dolgaikkal foglalkozzanak. Amerika is ezt fogja tenni.

Musk emellett a sokféleséget, egyenlőséget és befogadást célzó (DEI) kezdeményezések megszüntetését is támogatta, aggodalmát fejezve ki az AI lehetséges visszaéléseivel kapcsolatban. Szerinte egy DEI-orientált mesterséges intelligencia akár a hatalmon lévők kivégzését is elrendelhetné.  Ezzel kapcsolatban kritizálta Sam Altman vezetését az OpenAI-nál, amelynek Musk nemrégiben 97,4 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatot tett

Az OpenAI működését egy nonprofit szervezethez hasonlította, amelynek célja az esőerdők védelme volt, de végül favágó céggé vált.

A technológiai területeken Musk bejelentette a Grok 3 nevű, frissített AI chatbot két héten belüli megjelenését, amelyet „kissé ijesztőnek” nevezett. Emellett bejelentette egy Dubai Loop projekt indítását a Boring Company keretében, amely a gyorsabb tömegközlekedés érdekében alagutak építését végzi Las Vegasban.  

A projekt részleteiről azonban még nem közöltek információkat.

Donald Trump kormányzata menesztette az USAID főellenőrét, Paul Martint, alig néhány nappal azután, hogy az ügynökség jelentésben bírálta a segélyezési programok felfüggesztését. A Trump-kormányzat intézkedése további feszültségeket szült a segélyszervezet körül, miközben egy szövetségi bíró átmenetileg megakadályozta a kormányzat tömeges elbocsátásait.

 

Az USAID központja előtti zászló Fotó: Getty Images via AFP

A Fehér Ház döntése értelmében Paul Martin, az USAID főellenőre kedden távozott posztjáról. A lépésre mindössze néhány nappal azután került sor, hogy a hivatal egy jelentésben kritizálta a Trump-kormányzat segélyezési politikáját. A dokumentumban az szerepelt, hogy az USAID leépítése jelentős problémákat okoz a több milliárd dollárnyi humanitárius forrás felhasználásának ellenőrzésében.

Trump küzdelme az USAID ellen folytatódik
Trump küzdelme az USAID ellen folytatódik (Fotó: AFP/Getty Images)

A jelentés után az USAID arra figyelmeztetett, hogy a Trump-adminisztráció lépései ellehetetlenítették a szervezet működését, és az amerikai támogatási programok veszélybe kerültek. A főellenőr kirúgása miatt több törvényhozó és szakértő is aggályokat fogalmazott meg az ügyben.

Bírósági csatározások és Trump hatásköre

A Trump-kormányzat lépései nemcsak belpolitikai vitát váltottak ki, hanem jogi akadályokba is ütköztek. Egy szövetségi bíró átmenetileg blokkolta a Trump-adminisztráció döntését, amely alapján az USAID alkalmazottainak nagy részét fizetett szabadságra küldték volna. 

A dolgozókat képviselő szervezetek szerint a Fehér Ház lépései törvénytelenek, mivel a kongresszus jóváhagyása nélkül nem lehetne felszámolni az ügynökséget.

A kormányzat ezzel szemben azzal érvel, hogy Trumpnak széles körű hatásköre van a külügyi segélyezési politikában, és az USAID működését átalakíthatja. 

A Fehér Ház ügyvédei szerint az elnök jogkörei ezen a területen általában széleskörűek és nem korlátozhatók bírósági úton.”

Az amerikai költségvetés hiányának megfelezését ígérte egy év alatt a kormányzati hatékonyságért felelős amerikai kormányszervet vezető Elon Musk kedden.

A milliárdos vállalkozó, aki az elnök meghívására átmeneti időre csatlakozott az adminisztrációhoz, kedden a Fehér Ház elnöki dolgozószobájában, Donald Trump jelenlétében részletezte a kormányzati működés racionalizálása érdekében tett eddigi lépéseit és terveit.

Kifejtette, hogy

hozzáértéssel és gondossággal nem csak a 2000 milliárd dolláros költségvetési hiány felezhető meg, de az infláció is eltüntethető 2026-ra.

Eddigi tapasztalatait részletezve azt állította, hogy egyesek a kormányzati bürokráciában „több százezer dolláros” éves fizetésük mellett képesek voltak több tízmillió dollárnyi nettó vagyont felhalmozni, miközben az adott tisztségben dolgoztak.

Visszautasította, hogy „ellenséges kormányzati hatalomátvétel” részese lenne, és úgy fogalmazott, hogy az emberek jelentős kormányzati reformra szavaztak, és ezt fogják kapni, „erről szól a demokrácia”. Hozzátette, hogy a szövetségi költekezést „józan észre alapuló ellenőrzés” alá akarja venni, és a pazarlás megszüntetése nem „drákói szigor”.

Elon Musk az üzleti és kormányzati tevékenységének összeférhetetlenségére vonatkozó újságírói felvetésre azt mondta, hogy az adatok nyíltak, és bárki megnézheti, milyen juttatásban részül a fehér házi pozíciója után.

Musk Donald Trump meghívására volt jelen a Fehér Házban, ahol az elnök kiadáscsökkentéssel összefüggő rendeleteket írt alá. Ezek között szerepelt a szövetségi intézmények létszámának befagyasztásáról és csökkentéséről szóló intézkedés, ami szerint minden négy szövetségi alkalmazásból távozó ember pótlására egyet lehet felvenni. Ez alól bizonyos szakterületek kivételt élveznek, ilyen a bevándorlás, a közbiztonság és a rendvédelem.

Donald Trump a rendeletek aláírásával egy időben hangsúlyozta, számára elfogadható az, hogy a költségcsökkentési lépések a kongresszus jóváhagyásával lépjenek hatályba, és hozzátette, megvannak a szavazatok ehhez.

Azt is közölte, hogy minden bírósági döntést tiszteletben tart, ami adminisztrációjának intézkedéseivel kapcsolatban születik, de hozzátette, hogy a kormányzat fellebbez, ha az ítélettel nem ért egyet.

Ugyanakkor határozottan bírálta, és politikai elfogultságot említett azon szövetségi bírók esetében, akik a közelmúltban felfüggesztették bizonyos intézkedések alkalmazását, köztük annak a programnak a végrehajtását, amely a szövetségi alkalmazottak számára lehetőséget kínál a hivatalukból való távozásra nyolchavi teljes fizetésük további folyósítása mellett.

Kedden Washington belvárosában szövetségi alkalmazottak szakszervezete az állások védelmében szervezett tüntetést, amelyen a kongresszus alsóházának demokrata vezető képviselője, Hakeem Jeffries biztosította támogatásáról törekvéseiket.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek