Szoboszlai Dominik
Trump szerint ez a gesztus döntő lehet...
Donald Trump szerint nagy része lehet az Oroszországban bebörtönzött amerikai állampolgár, Marc Fogel elengedésének az ukrajnai háború lezárásában. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt, amikor kedden késő este fogadta a kiszabadult foglyot.
Donald Trump a kiszabadult amerikai állampolgárral közösen tartott rövid tájékoztatón köszönetet mondott Steve Witkoff különleges elnöki megbízottnak, aki Moszkvába utazott, valamint Marco Rubio külügyminiszternek és az orosz félnek, hogy elengedték Marc Fogelt.
Az elnök szégyennek nevezte, hogy Marc Fogel kiszabadulását elődje, Joe Biden nem tudta elérni annak ellenére, hogy három és fél éve volt rá.
Trump bejelentette, hogy szerdán egy újabb amerikai fogoly nyeri vissza szabadságát az amerikai adminisztráció diplomáciai tárgyalásainak eredményeként. Azt nem részletezte, hogy mely országot érinti az újabb megállapodás.
Steve Witkoff különleges elnöki megbízott, aki jelen volt a fogoly oroszországi elengedésekor, 2021 óta a legmagasabb rangú amerikai kormányzati tisztségviselőként járt Moszkvában. A diplomata az adminisztráció közlése szerint az orosz fővárosban hosszan tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is.
Marc Fogel a Fehér Házba érkezésekor úgy fogalmazott, hogy ő egy „középosztálybeli iskolai tanár”, és nem ő a hős, hanem azok, akik szabadon engedéséért dolgoztak. Köszönetet mondott Donald Trumpnak és a diplomatáknak, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a nagylelkűségéért, hogy kegyelmet adott.
Elmondta, hogy az oroszországi börtönben töltött minden nap kihívás volt, és arról is beszámolt, hogy több mint 100 napon át kezelték kórházban is.
Marc Fogel, a moszkvai angol-amerikai iskola korábbi tanára három és fél évet töltött börtönben Oroszországban.
A férfit ugyanaz a bíróság ítélte el, amely később Brittney Griner olimpiai bajnok, válogatott kosárlabdázót is bűnösnek találta kábítószer birtoklása miatt, mert 2022 februárjában kannabiszolajat találtak csomagjában a repülőtéri ellenőrzéskor. A sportolót a Biden-adminisztráció által elért fogolycsere keretében 2022 decemberében elengedték.
Marc Fogel bebörtönzését 2024. december 27-én minősítette hivatalosan jogtalan fogva tartásnak az amerikai adminisztráció. Családtagjai 2024 augusztusában csalódottságuknak adtak hangot, miután hozzátartozójuk nem volt része a Biden-adminisztráció által elért fogoly-megállapodásnak. A Pennsylvania állambeli Butler megyéből származó Marc Fogel családjával 2011-ben költözött Moszkvába, hogy a jelenleg nem működő angol-amerikai iskola történelemtanáraként dolgozzon.
A Flightradar24 légi forgalmi platform adatai szerint kedd reggel egy Gulfstream G650ER típusú repülőgép – amit korábban Donald Trump csapata is használt – a Moszkva közelében található Vnukovo nemzetközi repülőtéren landolt. A gépről a Kreml szóvivőjét is megkérdezték, ráadásul az is kiderült, hogy egy amerikai diplomata valóban ellátogatott az orosz külügyminisztériumba kedden (bár ő valószínűleg nem a repülővel érkezett Moszkvába). Az ügy összefügghet az amerikai tanár váratlan szabadon bocsátásával.
A Bild című német lap írt az elsők közt arról, hogy a repülőgép – amely a washingtoni Dulles nemzetközi repülőtérről indult – Moszkvában landolt. Mint írták, az amerikai polgári repülőgépek jelenleg tilalom miatt nem repülhetnek át az orosz légtér felett, ezért minden jel arra utal, hogy különleges engedélyt kapott a leszállásra ez a bizonyos gép a Moszkvában.
Az X-en (korábbi nevén: Twitter) olyan találgatások olvashatók, miszerint ez Donald Trump amerikai elnök egyik bizalmasának, Steve Witkoffnak. Witkoff – amellett, hogy üzletember – jelenleg Donald Trump közel-keleti különmegbízottjaként is szolgál.
Hogy mit keresne a közel-keleti megbízott éppen Moszkvában eddig tisztázatlan. Mindössze arról van biztos információ, hogy a Witkoff Group – a diplomata saját ingatlancége – valóban használ egy Gulfstream G650ER típusú gépet, ez kiderült az egyik pilóta LinkedIn-profiljából is. Az orosz IStories oknyomozó oldal szerint a Moszkvában landolt repülő adataiból, illetve az amerikai nyilvántartású adatokból az látszik, hogy valóban Donald Trump bizalmasának cégéhez köthető a gép.
Tény ugyanakkor, hogy jelenleg lenne aktualitása a párbeszédnek az amerikai és az orosz fél között. Egyes sajtóinformációk szerint a pénteken kezdődő müncheni biztonsági konferencián tárgyalhatnak először valamilyen formában Donald Trump régóta várt béketervéről, amelynek célja Oroszország Ukrajna elleni háborújának befejezése. Keith Kellogg, Trump ukrajnai különmegbízottja pedig a hírek szerint februárban utazik Ukrajnába.
A brit lap szintén arról írt, hogy Donald Trump egyik legfontosabb szövetségesének magánrepülőgépét látták Moszkvában. Mint írták, Witkoff gépét előzőleg, az amerikai elnökválasztási kampány idején Trump csapata is használta (az IStories mindeközben azt írta, hogy maga az elnök is repült korábban a szóban forgó géppel – például megválasztott elnökként is ezzel érkezett Párizsba).
Kedden a Kreml szóvivőjét is megkérdezték a Moszkvában landolt gépről egy sajtótájékoztatón. Dmitrij Peszkov a Steve Witkoffal kapcsolatos pletykákra úgy reagált, hogy az orosz hatóságok nem terveznek semmilyen kapcsolatfelvételt vele vagy a Trump-kormányzat bármely tagjával (azt nem kommentálta a szóvivő, hogy ki vagy kik voltak a Moszkvában landoló gépen). Arra a kérdésre, hogy terveznek-e Ukrajnával kapcsolatos megbeszéléseket, azt válaszolta: az ukrajnai rendezéssel kapcsolatban egyelőre nincs semmilyen egyeztetés a napirenden.
Eközben derült ki az is, hogy Lynne Tracy, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete kedden ellátogatott az orosz külügyminisztériumba, ahol a minisztérium szerint megbeszélést folytatott Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettessel – írta a Reuters.
Erről az orosz állami média, illetve Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő is beszámolt. A megbeszélések témája az oroszok közlése szerint a külföldön működő orosz diplomáciai intézmények helyzete volt (a Reuters megjegyezte, hogy Rjabkov az orosz külügyben az Egyesült Államokkal való kapcsolatok első számú felelőse, és hétfőn, egy sajtótájékoztatón például Moszkva és Washington viszonyának lehetséges rendezéséről beszélt az ukrajnai konfliktussal összefüggésben).
Az orosz légi szállítási ügynökség, a Roszaviacija utóbb azt közölte a Moszkvában landolt gépről a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint, hogy a repülő humanitárius okokból érkezett az orosz fővárosba. „A humanitárius együttműködés szokásos gyakorlatának részeként ma egyszeri technikai repülést hajtottak végre Washingtonból Moszkvába”– állították.