Szoboszlai Dominik
Találgat a fél világ.
A Flightradar24 légi forgalmi platform adatai szerint kedd reggel egy Gulfstream G650ER típusú repülőgép – amit korábban Donald Trump csapata is használt – a Moszkva közelében található Vnukovo nemzetközi repülőtéren landolt. A gépről a Kreml szóvivőjét is megkérdezték, ráadásul az is kiderült, hogy egy amerikai diplomata valóban ellátogatott az orosz külügyminisztériumba kedden (bár ő valószínűleg nem a repülővel érkezett Moszkvába).
A Bild című német lap írt az elsők közt arról, hogy a repülőgép – amely a washingtoni Dulles nemzetközi repülőtérről indult – Moszkvában landolt. Mint írták, az amerikai polgári repülőgépek jelenleg tilalom miatt nem repülhetnek át az orosz légtér felett, ezért minden jel arra utal, hogy különleges engedélyt kapott a leszállásra ez a bizonyos gép a Moszkvában.
Az X-en (korábbi nevén: Twitter) olyan találgatások olvashatók, miszerint ez Donald Trump amerikai elnök egyik bizalmasának, Steve Witkoffnak. Witkoff – amellett, hogy üzletember – jelenleg Donald Trump közel-keleti különmegbízottjaként is szolgál.
Hogy mit keresne a közel-keleti megbízott éppen Moszkvában eddig tisztázatlan. Mindössze arról van biztos információ, hogy a Witkoff Group – a diplomata saját ingatlancége – valóban használ egy Gulfstream G650ER típusú gépet, ez kiderült az egyik pilóta LinkedIn-profiljából is. Az orosz IStories oknyomozó oldal szerint a Moszkvában landolt repülő adataiból, illetve az amerikai nyilvántartású adatokból az látszik, hogy valóban Donald Trump bizalmasának cégéhez köthető a gép.
Tény ugyanakkor, hogy jelenleg lenne aktualitása a párbeszédnek az amerikai és az orosz fél között. Egyes sajtóinformációk szerint a pénteken kezdődő müncheni biztonsági konferencián tárgyalhatnak először valamilyen formában Donald Trump régóta várt béketervéről, amelynek célja Oroszország Ukrajna elleni háborújának befejezése. Keith Kellogg, Trump ukrajnai különmegbízottja pedig a hírek szerint februárban utazik Ukrajnába.
A brit lap szintén arról írt, hogy Donald Trump egyik legfontosabb szövetségesének magánrepülőgépét látták Moszkvában. Mint írták, Witkoff gépét előzőleg, az amerikai elnökválasztási kampány idején Trump csapata is használta (az IStories mindeközben azt írta, hogy maga az elnök is repült korábban a szóban forgó géppel – például megválasztott elnökként is ezzel érkezett Párizsba).
Kedden a Kreml szóvivőjét is megkérdezték a Moszkvában landolt gépről egy sajtótájékoztatón. Dmitrij Peszkov a Steve Witkoffal kapcsolatos pletykákra úgy reagált, hogy az orosz hatóságok nem terveznek semmilyen kapcsolatfelvételt vele vagy a Trump-kormányzat bármely tagjával (azt nem kommentálta a szóvivő, hogy ki vagy kik voltak a Moszkvában landoló gépen). Arra a kérdésre, hogy terveznek-e Ukrajnával kapcsolatos megbeszéléseket, azt válaszolta: az ukrajnai rendezéssel kapcsolatban egyelőre nincs semmilyen egyeztetés a napirenden.
Eközben derült ki az is, hogy Lynne Tracy, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete kedden ellátogatott az orosz külügyminisztériumba, ahol a minisztérium szerint megbeszélést folytatott Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettessel – írta a Reuters.
Erről az orosz állami média, illetve Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő is beszámolt. A megbeszélések témája az oroszok közlése szerint a külföldön működő orosz diplomáciai intézmények helyzete volt (a Reuters megjegyezte, hogy Rjabkov az orosz külügyben az Egyesült Államokkal való kapcsolatok első számú felelőse, és hétfőn, egy sajtótájékoztatón például Moszkva és Washington viszonyának lehetséges rendezéséről beszélt az ukrajnai konfliktussal összefüggésben).
Az orosz légi szállítási ügynökség, a Roszaviacija utóbb azt közölte a Moszkvában landolt gépről a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint, hogy a repülő humanitárius okokból érkezett az orosz fővárosba. „A humanitárius együttműködés szokásos gyakorlatának részeként ma egyszeri technikai repülést hajtottak végre Washingtonból Moszkvába”– állították.
A jelek szerint a szokásosnál is nagyobb ünnepre készülnek idén Moszkvában, az orosz győzelem napja ünnep alkalmából. Hétfőn orosz közlésből kiderült, hogy az eredetileg a második világháborús győzelmet ünneplő eseménynek most még Kína elnöke, Hszi Csin-ping is a vendége lesz. Ráadásul az is felvetődik párhuzamként, hogy a jelek szerint nemcsak a nyolcvan éve aratott győzelmet akarják ünnepelni az oroszok – ugyanis az utóbbi hetekben több olyan béketervezet is kiszivárgott, amelyeknek értelmében még a nyár előtt véget érhet az ukrajnai háború is, és ezek egyike szerint épp május 9-én hirdetnék ki a békét.
Május 9-én a náci Németország felett a II. világháborúban aratott győzelem évfordulóját ünneplik Oroszországban. Az évről évre megrendezett eseményen ilyenkor nagy katonai felvonulást is tartanak a moszkvai Vörös téren, amelyet rendszerint az orosz elnök is megtekint, és gyakran külföldi vezetőket is vendégül lát az ünnepség alkalmából.
Vlagyimir Putyin orosz elnök (k) és Emomali Rahmon tádzsik államfő a győzelem napi díszszemlén a moszkvai Vörös téren 2024. május 9-én, a náci Németország felett a második világháborúban aratott győzelem 79. évfordulóján (Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)
Az ukrajnai invázió kezdete óta az ünnep aktuálpolitikai üzenetei is felerősödtek. Ebből a szempontból nézve különösen érdekes az a hétfőn megjelent hír, mely szerint
A Meduza nevű orosz híroldal beszámolója szerint ezt a hírt először Igor Morgulov pekingi orosz nagykövet közölte a Rosszíja–24 nevű orosz állami tévécsatornán. Közlése szerint Hszi Csin-ping már elfogadta a Moszkvába szóló meghívást, és (viszonzásképp) Vlagyimir Putyin orosz elnököt meghívta Kínába a Japán feletti győzelem és a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából rendezett kínai ünnepségekre.
Nem sokkal később az orosz politikai vezetés is megerősítette, hogy a kínai elnök részt vesz a május 9-i moszkvai ünnepségen, és azt is közölték, hogy már szervezik is a látogatást. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban: „Az efféle kapcsolatfelvételek és látogatások előkészítése folyamatban van, és kölcsönösen nagy jelentőséget tulajdonítunk ezen dátumok szimbolikájának. Ezek emlékeztetnek a kulcsfontosságú történelmi eseményekre, országaink hozzájárulására a nácizmus elleni küzdelemhez és a kétoldalú kapcsolatok állapotára.”
Mint a The Moscow Times emlékeztetett, Hszi Csin-ping utoljára 2023. márciusban járt Moszkvában, amikor három napot töltött az orosz fővárosban Vlagyimir Putyin meghívására (a győzelem napján pedig legutóbb 2015-ben, a hetvenedik évfordulón vett részt – akkor a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg 112 fős díszőrsége is elkísérte őt oda).
A kínai fél mostanáig egyelőre nem kommentálta hivatalosan a moszkvai látogatásáról szóló információkat – azonban külföldi hírek szerint nem Kína elnöke az egyetlen, aki meghívott kapott Moszkvába május 9-re.
A május 9-i eseményre nemcsak államfőket hívtak meg, hanem külföldi hadseregek katonáit is. A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter még januárban számolt be arról, hogy Oroszország összesen 19, úgynevezett baráti országként számontartott állam katonai egységét hívta meg a május 9-i parádén való részvételre. Akkor azt is közölte, hogy a 19 közül tízen már meg is erősítették a részvételüket (a tárcavezető azt is elárulta, hogy a 10 ország közt hét olyan állam van, amely egykor a Szovjetunió részét képezte).
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter egy nyitott Aurus limuzinban a győzelem napi katonai díszszemlén a moszkvai Vörös téren 2024. május 9-én, a náci Németország felett a második világháborúban aratott győzelem 79. évfordulóján (Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)
Arról nincs biztos információ, hogy mind a 19 állam esetében meghívták-e az adott ország vezetőjét is. Az viszont már ismert, hogy Oroszország nagyon sok államfőt meghívott – ezt szintén Dmitrij Peszkov közölte, még korábban. Ami a konkrét neveket illeti, akkor azt írták, hogy
Közülük Robert Fico már tavaly ősszel megerősítette, hogy elfogadta a moszkvai meghívást, és a napokban így tett a brazil elnök, valamint a palesztin vezető is.
Érdemes lehet felidézni ezzel összefüggésben azt is, hogy az előző években, az ukrajnai invázió kezdete óta milyen külföldi vezetők vettek részt ezen az eseményen:
A győzelem napi eseményt érdekes kontextusba helyezi két külföldi sajtóhír, amely az utóbbi hetekben jelent meg. Ugyanis először egy ukrán híroldal, a Sztrana, majd a Bloomberg hírügynökség is azt állította, hogy Donald Trump amerikai elnöknek már van egy olyan béketerve, amelynek értelmében épp május 9-én zárulna le a háború.
A Bloomberg viszonylag kevés részletet árult el a tervről, de azt állította a lap, hogy az amerikai elnök Ukrajna és Oroszország ügyében illetékes megbízottja, Keith Kellogg az e hét végén megrendezett müncheni biztonságpolitikai konferencián ismertetni fogja azt (Kellogg valóban ott lesz ezen az eseményen, de azt cáfolta, hogy bármilyen tervet is bemutatna. Korábban viszont azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak tényleg van már terve a háború lezárására).
A Sztrana mindeközben egész részletesen leírta még két hete, január 26-án, hogy mi minden szerepel Donald Trump úgynevezett 100 napos tervében, amely a birtokukba került (bár megjegyezték, hogy a hozzájuk eljutott dokumentum valódiságát nem tudják biztosan megerősíteni). Mindenesetre a közelmúltbeli események egy részét már igazolták az általuk leírtaknak. Ennek értelmében:
Az ukrán nemzeti gárda 13. Hartija dandárjának katonái egy BMP–1 TSz ukrán páncélozott harcjárművel a kelet-ukrajnai Harkiv környékén tartott gyakorlatozáson 2025. január 17-én, az Ukrajna elleni orosz háború alatt (Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov)
Azt persze egyelőre nem tudni, hogy ténylegesen sikerül-e a következő hetekben megállapodnia a rendezésről az orosz–ukrán, vagy az orosz–ukrán–amerikai feleknek a rendezés feltételeivel kapcsolatban úgy, ahogy azt jelenleg Donald Trump környezetében elképzelhetik. Mindemellett, akár lesz valamiféle megegyezés május 9-ig, akár nem, az borítékolható, hogy az ukrajnai háború árnyékában, illetve a külföldi vendégek listáját elnézve most nemcsak szimbolikus, történelmi jelentősége lesz az orosz győzelem napjának.