időjárás
208 mandátum a CDU/CSU-nak és 151 az AFD-nek.
Az összes szavazat megszámlálása után így szavaztak a németek:
Alice Weidel az AfD választási ünnepségén beszélt. Úgy fogalmazott, az ő pártja a választás egyetlen igazi győztese.
Az AfD frakcióvezetője Nikolaus Kramer felszólította a választási győztes Friedrich Merz (CDU) pártját, hogy „bontsa le a tűzfalat”, és üljön asztalhoz az AfD-vel.
Carsten Linnemann, a CDU főtitkára elégedettségét fejezte ki az első előrejelzésekkel kapcsolatban.
„A közlekedési lámpás koalíciót jól leszavazták. Az emberek változást akarnak a politikában, és ez meg fog történni. Az új kancellárt Friedrich Merznek fogják hívni” – jósolta Linnemann az ARD-nek.
Az idősek körében a CDU/CSU egyértelmű győztes: az ARD választások utáni felmérése szerint a CDU és a CSU a 70 év feletti szavazók 43 százalékát szerezte meg. Alexander Dobrindt, a CSU főtitkára az unió egyértelmű győzelmének minősíti az első előrejelzéseket, és kizárta a koalíciót a Zöldekkel:
A zöldekkel nem lesz változás a politikában. Nem lenne rájuk szükség a koalícióhoz.
„Megnyertük ezt a Bundestag-választást” – mondta Friedrich Merz, az unió kancellárjelöltje a berlini Konrad Adenauer Házban ujjongó támogatói előtt.
„Tisztában vagyok a most előttünk álló feladat nagyságával (...) Most az a legfontosabb, hogy Németországban olyan kormányt hozzanak létre, amely képes a lehető leggyorsabban cselekedni. A világ nem vár hosszadalmas koalíciós tárgyalásokra” – mondta Friedrich Merz.
Ma este ünnepelünk, holnap reggel pedig munkához látunk.
Matthias Miersch, az SPD főtitkára gratulált a CDU-nak és a CSU-nak: „Megvan a mandátuma a kormányzásra.” Mint mondta, pártja számára ez „történelmi vereség, nagyon keserű este” volt.
„Ez egy keserű választási eredmény a Szociáldemokrata Párt számára” – mondja Olaf Scholz.
Ez egyben választási vereség is.
A kancellár köszönetet mondott párttársainak. „Most az SPD-nek együtt kell továbblépnie” – fogalmazott Scholz.
A hivatalban lévő kancellár vállalta a felelősséget pártja rossz választási eredményéért és gratulált Friedrich Merznek.
Ralf Stegner, az SPD politikusa pártja „bukásáról” beszél. A történelmileg gyenge eredményért a rossz „közlekedési lámpás teljesítményt” okolja. Olaf Scholzot dicsérte, „talán korábban kellett volna az asztalra csapnia”.
„Olyan ország vagyunk, amelynek végre ismét világos, erős vezetésre van szüksége” – mondta Markus Söder, a CSU elnöke a CDU székházában tartott beszédében.
Van egy párt és egy ember, akiben a németek megbíznak. Ez Friedrich Merz. Gratulálok neki.
Annalena Baerbock (Zöldek) külügyminiszter hangsúlyozta, hogy „hihetetlenül fontos”, hogy a következő szövetségi kormány ne ossza meg tovább az országot.
„Összefogásra van szükségünk az országban - különösen ezekben a nehéz időkben” – hangsúlyozta Baerbock az ARD-nek.
A migrációs politikát illetően „erős közös fellépésre van szükség a belső biztonság érdekében, de társadalmunk világra való nyitottsága érdekében is”, tette hozzá a külügyminiszter.
Franziska Brantner, a Zöld Párt vezetője így védte pártja rossz eredményét: „Kikerültünk a Szövetségi Köztársaság egyik legnépszerűtlenebb kormányából, és felküzdöttük magunkat a csúcsra.” Nem tudni, hogy milyen csúcsról beszélt.
Donald Trump amerikai elnök és több vezető európai politikus is gratulált a német előrehozott választásokon született vasárnapi eredményekhez.
„Úgy tűnik, Németországban a konzervatív párt győzedelmeskedett a nagyon nagy és sokat várt választáson. Hasonlóan az Egyesült Államokhoz, Németország népe belefáradt az oly sok éven át érvényesülő észszerűtlen programba, különösen, ami az energetikát és a bevándorlást illeti.
– írta az amerikai elnök Truth Social nevű saját közösségi oldalán.
Petr Fiala cseh miniszterelnök az X-en német nyelven gratulált Friedrich Merznek, az uniópártok kancellárjelöltjének győzelméhez sok sikert és erőt kívánva. Fiala szerint közösen tudják majd elmélyíteni a német–cseh együttműködést és az Európai unió megerősítésén dolgozni.
„Friedrich Merz CDU/CSU-ja nyerte a választásokat Németországban, és fogja az új német kormányt vezetni. Folytatódik azon pártok győzelmi trendje, amelyek az Európai Néppárt (EPP) családjához tartoznak és valóban gátat szabnak a populista áramlatoknak” – jelentette ki Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter, aki egyben a Forza Italia kormánypárt vezetője is.
– tette hozzá.
„Őszinte szívből gratulálok a CDU/CSU-nak ehhez a nagyszerű eredményhez” – hangsúlyozta Christian Stocker, az Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetője.
Jókívánságok érkeztek az AfD-nek is. A Liga olasz jobboldali kormánypárt vezetője, Matteo Salvini az X-en úgy fogalmazott:
„A békének és a munkának kell elsőbbséget élveznie, Európát alapvetően meg kell változtatni. Bravó Alice Weidel, így tovább!” – utalt Salvini az AfD társelnökére.
Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy „a németországi választók a hazafias fordulat folytatása mellett tették le a voksot, s az AfD-vel világosan a második helyre helyezték azt az egyedüli politikai erőt, amely a szabadságért, jólétért és szuverenitásért lép fel”.
„Gratulálok Alice Weidelnek, az Alternatíva Németországnak csúcsjelöltjének ehhez a nagyszerű választási győzelemhez!”
– tette hozzá.
A szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint 59,2 millió választásra jogosult adhatta le a szavazatát Németországban, illetve további több mint 3 millió külföldön tartózkodó német állampolgár is voksolhatott.
A szavazóhelyiségek 8 órától 18 óráig voltak nyitva, a voksolás 299 szavazókörben zajlott. A közvélemény-kutatások az ellenzéki konzervatív Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió pártszövetségét (CDU/CSU) tartották esélyesnek a legtöbb szavazatra, a második legnépszerűbb pártnak az uniópártoktól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) pártot tartották. Scholz kancellár Szociáldemokrata Pártját (SPD) a harmadik helyre várták, míg a Zöldeket a negyedik, az FDP pedig az ötödik helyre tartották esélyesnek.
Kancellárjelöltet négy párt nevezett meg, azonban a kormányfőt nem közvetlenül választják, hanem az új összetételű Bundestag fog majd dönteni a kancellár személyéről. Mindegyik párt megnevezhetett kancellárjelöltet, de ezzel a lehetőséggel csak a négy legnagyobb párt élt. A CDU/CSU pártszövetség Friedrich Merzet, az AfD Alice Weidelt, az SPD Olaf Scholzot, míg a Zöldek Robert Habecket jelölték.