időjárás
Erről beszélt a miniszterelnök.
Keir Starmer kijelentette, hogy hajlandó brit csapatokat küldeni Ukrajnába, ha sikerül megállapodást kötni a háború befejezéséről Oroszországgal – elismerve, hogy ez veszélybe sodorhatja az Egyesült Királyság katonáit, ha Vlagyimir Putyin újabb támadást indít.
Ez az első alkalom, hogy az angol miniszterelnök egyértelműen kijelentette, fontolóra veszi brit békefenntartók Ukrajnába küldését. A kijelentés a hétfői, párizsi európai vezetőkkel folytatott rendkívüli tárgyalások előtt hangzott el – írja a The Guardian.
A vezetők stratégiát kívánnak kidolgozni Donald Trump azon törekvésére reagálva, hogy megállapodást kössön az orosz elnökkel, valamint arra a félelemre, mely szerint az Egyesült Államok csökkentheti védelmi elkötelezettségeit Európában.
Starmer szerint a válság egy generációban egyszer előforduló pillanat, valamint Európa számára egzisztenciális kérdés.
A Daily Telegraph című lapban írt cikkében kifejtette, hogy
Hozzátette, hogy a katonai segítség mellett ez azt is jelenti, hogy készen állnak és hajlandóak hozzájárulni Ukrajna biztonsági garanciáihoz, ha szükséges, saját csapataik bevetésével is.
„Ezt nem mondom könnyelműen. Nagyon mélyen érzem annak a felelősségét, hogy potenciálisan brit katonákat sodorhatunk veszélybe” – mondta Starmer.
„De bármilyen szerep Ukrajna biztonságának garantálásában egyben Európa és hazánk biztonságának garantálását is jelenti. Ennek a háborúnak a vége, amikor bekövetkezik, nem lehet csupán egy átmeneti szünet Putyin következő támadása előtt.”
A 2022 februárjában kezdődött orosz invázió óta az Egyesült Királyság miniszterelnökei eddig nyilvánosan elutasították brit katonák küldésének lehetőségét.
Ennek ellenére belső források szerint az Egyesült Királyság hajlandó lenne csapatokat biztosítani egy többnemzetiségű békefenntartó misszióhoz, ha a diplomáciai erőfeszítések ezt eredményeznék.
A Munkáspárt ígéretet tett a védelmi kiadások GDP 2,5%-ára emelésére, de nem határozta meg ennek időpontját. Ezzel szemben Trump azt sürgeti, hogy minden európai ország növelje kiadásait a GDP 5%-ára. Brit katonai vezetők 2,65%-os növekedést szorgalmaznak egy fokozatos ütemben.
Starmer korábban már utalt arra, hogy brit csapatok részt vehetnek Ukrajna biztonságának garantálásában egy tűzszünet után. A brit miniszterelnök – aki a hónap végén Washingtonba látogat Trump meghívására – kijelentette:
„Miközben az európai nemzeteknek ebben a pillanatban fel kell lépniük – és mi ezt meg is tesszük –, az Egyesült Államok támogatása továbbra is kritikus fontosságú marad, és az amerikai biztonsági garancia elengedhetetlen a tartós békéhez, mert csak az Egyesült Államok képes elrettenteni Putyint egy újabb támadástól.”
A brit közszolgálati médiának beszélt arról a hadsereg korábbi vezérkari főnöke, hogy nincs elég katonája az Egyesült Királyságnak egy ukrajnai békefenntartó-misszióhoz.
Nincs elég katonája egy ukrajnai békefenntartó misszióhoz Nagy-Britanniának – erről beszélt a hadsereg korábbi vezérkari főnöke a BBC-nek. Hozzátette, szerinte 40 ezer katonát kellene mozgósítani egy hasonló küldetéshez, ennyit azonban nem képes jelenleg kiállítani a szigetország. Lord Richard Dannatt azt követően beszélt erről, hogy Keir Starmer brit miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy az Egyesült Királyság is részt vesz az ukrajnai béke fenntartásában.
Korábban szintént a BBC-nek nyilatkozott az egyik korábbi magasrangú NATO-tiszt, aki arról beszélt, hogy Nagy-Britanniának és Franciaországnak egy 100 ezer fős katonai kontingessel kellene vezetnie a hosszú távú békemissziót Ukrajnában. Lord Dannatt – aki 2006 és 2009 között volt a hadsereg vezetője – egyetértett abban, hogy a béke fenntartásához körülbelül 100 000 katonára van szükség, ugyanakkor Nagy-Britannia ebben most nem lenne képes nagyobb részt vállalni. „Jelenleg a hadseregünk annyira leromlott állapotban van számszerűen és a képességeket és felszereléseket illetően, hogy ez elég kínos lenne” – mondta.
– tette hozzá.
Starmer hozzátette: „Világosan ki kell mondanunk, hogy a béke nem jöhet létre bármilyen áron. Ukrajnának ott kell ülnie a tárgyalóasztalnál, mert bármi kevesebb azt jelentené, hogy elfogadjuk Putyin álláspontját, miszerint Ukrajna nem valódi nemzet.”
A katonai vezetők úgy vélik, hogy a pénzügyminisztérium aggodalmai ellenére „lehetetlen” fenntartani az Egyesült Királyság jelenlegi politikai kötelezettségvállalásait a NATO, az AUKUS nukleáris tengeralattjáró-program és a következő generációs vadászgépek terén a jelenlegi költségvetés mellett.
A nyugati katonai segélyek gyakran eltűnnek Ukrajnában, mielőtt elérnék a katonai egységeket, ami az országban tapasztalható korrupcióval hozható összefüggésbe.
A The Telegraph forrásai szerint a Kijevnek szánt támogatások korrupciós esetek következtében vesznek el.
– szúrta ki a Magyar Hírlap a The Telegraph cikkében.