időjárás
Autós terror és késelés. 3 halott több tucat sebesült.
Virágok, gyertyák és üzenetek Münchenben 2025. február 15-én nem messze attól a helytől, ahol két nappal előtte egy afgán férfi a tömegbe hajtott autójával két embert megölve és több tucatot megsebesítve Fotó: AFP
Münchenben egy 24 éves afgán férfi a tömegbe hajtott autójával, egy anya és kétéves gyermeke életét vesztette, továbbá legalább 36 ember megsérült, közülük többen súlyosan. Az eset ismét felszította a bevándorlásról szóló vitákat Németországban, különösen a közelgő parlamenti választások előtt. A támadás csütörtökön történt, amikor egy autó nagy sebességgel egy szakszervezeti demonstráció résztvevői közé hajtott. A rendőrség szerint a gyanúsított afgán állampolgár, akinek menedékkérelmét 2020-ban elutasították, azonban egy későbbi döntés értelmében tartózkodási engedélyt kapott, attól függetlenül, hogy lopás és kábítószer terjesztése miatt már meggyűlt a baja a törvénnyel.
A támadás politikai következményei azonnal érezhetőek lettek. Alice Weidel, az AfD kancellárjelöltje úgy nyilatkozott: „Mindig ugyanaz a forgatókönyv: egy menedékkérő érkezik Németországba, elutasítják a kérelmét, és mégsem toloncolják ki” – mondta a ZDF műsorában, hozzátéve, hogy pártja kormányzása alatt az ilyen személyek nem maradhattak volna az országban. Később az X platformon közzétett bejegyzésben is megemlékezett az áldozatokról, leszögezve, hogy így nem mehetnek tovább Németországban a dolgok.
A támadás azután történt, hogy Németországban az utóbbi hónapokban több vita is zajlott a migrációs politika szigorításáról. Olaf Scholz kancellár kijelentette:
Megdöbbentett ez a szörnyű támadás
– írta az X-en, majd hozzátette, hogy a tettesnek éreznie kell a jogállamiság teljes erejét. Scholz egy televíziós interjúban hangsúlyozta, hogy az adatvédelmi törvények nem akadályozhatják meg a hatóságokat a potenciális elkövetők időben történő felismerésében.
Nem engedhetjük meg, hogy az adatvédelem a biztonság útjában álljon
– fogalmazott a kancellár.
A történtek ismét a bevándorlás kérdését állították a kampány középpontjába, miközben az európai közvélemény egyre megosztottabb. A politikai pártok között mély törésvonalak alakultak ki. Míg a jobboldali pártok szigorítást követelnek, addig a baloldali politikusok arra figyelmeztetnek, hogy a támadást nem szabad általános migrációellenes narratívák igazolására használni. A müncheni támadás utáni napon szólalt fel J. D. Vance amerikai alelnök is a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, beszédében pedig kitért az előző napon történt tragédiára.
Hányszor kell még elszenvednünk ezeket a megdöbbentő szörnyűségeket, mielőtt irányt váltunk, és közös civilizációnkat egy új útra tereljük?
– fogalmazott Vance. A támadásról Orbán Viktor miniszterelnök is megemlékezett egy X posztban, melyben részvétét fejezte ki az áldozatok családtagjainak.
A müncheni eset nem az egyetlen hasonló támadás volt Európában az elmúlt napokban. Ausztriában egy 23 éves szíriai férfi Villach városában késsel támadt emberekre, egy 14 éves fiút megölve és öt másik személyt megsebesítve. A szír férfi a szemtanúk állítása szerint Allahot éltette és mosolygott, mikor a rendőrök letartóztatták, ami arra utalhat, hogy iszlamista indíttatású terrortámadásról van szó. A támadó menedékkérelmi eljárás alatt állt, az osztrák politikai életben pedig az eset azonnal a migrációs politika szigorításának követeléséhez vezetett.
A müncheni támadás hátterében álló motivációk hasonlóak voltak az ausztriaihoz. A hatóságok a gyanúsított telefonjának és elektronikus eszközeinek átvizsgálása után kijelentették, hogy „bizonyos iszlamista orientáció megfigyelhető” – mondta Guido Limmer, a müncheni rendőrség szóvivője. Az ügyészség folytatja a nyomozást annak érdekében, hogy teljes képet kapjanak az elkövető radikalizálódásának mértékéről.
Németországban hatszáz hivatal vesz részt a migránsok ügyeinek intézésében, ám ezek rendszerei egymással sem kompatibilisek, így a hatóságok teljes káoszban próbálnak dolgozni. Egy belső jelentés szerint Németország bevándorláspolitikája megbukott, és az adminisztratív zavarok miatt az érkező migránsok elhelyezése, nyilvántartása és szűrése szinte lehetetlen.
A Nationaler Implementierungsplan (NIP) néven ismert belső dokumentum szerint a hatóságok képtelenek hatékonyan kezelni a migrációs helyzetet. A szövetségi és tartományi hivatalok különböző informatikai rendszereket használnak, így még az sem követhető nyomon, hogy egy adott migráns hol tartózkodik.
A központi adatbázis hiánya miatt az elhelyezési lehetőségeket sem tudják megfelelően felmérni, ami további feszültségeket okoz a német városokban és tartományokban.
A rendszer hibái miatt hatalmas összegeket különítettek el szoftverek fejlesztésére, új eszközök beszerzésére és a hivatalnokok továbbképzésére. Csak a kommunikáció fejlesztése 26 millió euróba kerül, míg a határrendészet által használt szkennerek éves lízingköltsége eléri a 126 ezer eurót.
A jelentés szerint a német hatóságoknak további technológiai beruházásokra lesz szükségük, mivel az EU 2026-tól új bevándorlási rendszert vezet be. Ennek értelmében minden migránsról fényképeket kell készíteni, az ujjlenyomatokat pedig már hatéves kortól rögzíteni kell.
Az ehhez szükséges eszközök beszerzése és a hatóságok megfelelő felkészítése további milliókba kerül majd a német adófizetőknek.
A jelentés szerint az egyik legnagyobb kiadás a migránsok szállítása lesz. A német kormány 4,4 millió eurót különített el új rendőrségi szállítójárművekre, amelyekkel az ország határain belül mozgatnák a bevándorlókat. Bár a német kormány az új uniós rendszer bevezetésétől várja a migrációs problémák megoldását, a jelenlegi káosz azt mutatja, hogy az ország még a saját nyilvántartási rendszerét sem tudja működtetni.