Magyarországon lehet Hunter Biden botrányos laptopjának másolata

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.14. 07:40

Zelenszkij 50 milliárd dollárt keresett a háborún?

Ezt állítja egy kijevi honatya.

Artem Dmitruk volt Zelenszkij-párti kijevi honatya egy videóban sorolta fel tételesen, hogy az ukrán elnök és köre mennyit keresett eddig a háborún. A képviselő szerint ez az összeg több mint ötvenmilliárd dollár. Teljes elnöksége alatt azonban akár 100 milliárdot is lehúzhatott Ukrajnáról Zelenszkij csapata.

 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Fotó: AFP

Minden Ukrajnában élő ember jól ismeri az országban tomboló korrupciót: ismeri a millió dolláros megvesztegetési történeteket, a több tízmillió dollárról szóló sztorikat, melyeket ágyneműbe varrva, bútorokba rejtve dugdosnak a csinovnyikok. Arról azonban kevesen tudnak, hogy mekkora az a végösszeg, amit visszaosztásként az Elnöki Iroda, az adminisztráció és Zelenszkij csapata kap

– így kezdi videóját Artem Dmitruk volt Zelenszkij-párti honatya, aki szerint a független Ukrajna történetében még soha nem volt akkora a korrupció, mint a most regnáló hatalom és elnök idején. Újabb és újabb sémák jelennek meg, amiből nagyon sokat tudnak keresni: ez a háború, a hadkiegészítő irodák, illetve azok a csalással foglalkozó telefonközpontok, melyek arra szakosodtak, hogy átverjék az embereket belföldön vagy külföldön, és pénzt csaljanak ki tőlük. 

Hasonló telefonos csalásra szakosodó bűnbandák mindig is léteztek Ukrajnában, de Zelenszkij hatalomra kerülése után megsokszorozódtak. 

Zelenszkij véres rablása

– Amit Zelenszkij csinál, az nem más, mint véres rablás – folytatta mondanivalóját Dmitruk, aki hozzátette: „képzeljünk el egy nagy pénzeszsákot, amiből folyik a vér, ezt lopja szét az elnök”. Ezután Dmitruk – a hatalommal szembeni kritikus magatartásáért börtönbüntetését töltő – oknyomozó újságíró és parlamenti képviselő, Alekszander Dubinszkij posztjára hivatkozik, melyben tételesen leírja, hogy miből, mennyit lop a hatalom. Dmitruk azonban ezt a listát kiegészíti. 

Eszerint Zelenszkij gazdagodását három nagy projektre lehet felosztani: a koronavírusra, a Nagy építkezés nevű állami felújítási programra és a háborúra. Dmitruk szerint: 

A pandémia idején beszerzett maszkok és vakcinák egymilliárd dollárt hoztak Zelenszkij konyhájára, a Nagy építkezésen nyolcmilliárdot zsebelt be, a háború alatt pedig 50 milliárd dollárral rövidítette meg Ukrajnát.

Az Elnöki Irodába befolyó pénzáramlást pedig így jellemezte az egykori Zelenszkij-párti, bennfentes politikus: 

Az adóhivataltól évi egymilliárd dollárt kapnak, a vámhivatal visszaosztása egymilliárd dollár/év, a zárjegyes termékek félmilliárdot hoznak, az állami monopóliumok szintén félmilliárdot, a banki rendszerből pedig több mint egymilliárd dollárt sajtolnak ki maguknak. Az állami adminisztrációkból további félmilliárd dollárt kapnak vissza, az egészségügyből szintén egyet, a kikötőkből félmilliárdot, a búzaeladásból és a gázpiacból pedig egy-egymilliárdot vesznek ki. De a bíróságok és az egyéb jogi intézmények is egymilliárd dollárt osztanak vissza.

Ehhez a listához Dmitruk hozzáteszi a köztudottan korrupt hadkiegészítő-központokat, amelyek az utcai emberrablásból és a katonai felmentések eladásából tesznek szert hatalmas vagyonokra. 

De kiemeli még a már említett csalással foglalkozó call centereket is. A politikus számításai szerint TCK, vagyis a toborzóirodák évi két-hárommilliárd dollárt osztanak fel Zelenszkijéknek, míg a telefonközpontokból kétmilliárd dollár hasznot húznak azáltal, hogy ők maguk védik le a működésüket. Azokba a rendőrség nem teheti be a lábát. 

A világ leggazdagabb koldusa?

Dmitruk végül arra a következtetésre jutott:

Zelenszkij és csapata az elmúlt öt év alatt 100 milliárd dollárt keresett, és gazdagabb Joe Bidennél, Waren Buffettnél és még Elon Musknál is.

A politikus szerint ezeket a hatalmas összegeket fel lehetett volna használni arra is, hogy az ukrán népet gyarapítsák vele. Dmitruk a végén azt is hozzátette: a videót azért készítette, hogy bemutassa annak az embernek a tolvajlását, aki szakadt zöld ruhában jár kunyerálni a világban, miközben ő a világ leggazdagabb koldusa. Emellett pedig egy jól működő telefonos bűnbanda legjobb menedzsere is. 

Az ukrán korrupcióellenes ügyészség eljárást indított Roman Tereschenko milliárdos gabonakereskedő ellen, akit azzal gyanúsítanak, hogy több millió dollárt mosott tisztára egy saját nevére regisztrált OnlyFans fiókon keresztül - jelentette a helyi sajtó.

Az OnlyFans-et használta pénzmosásra egy ukrán oligarcha

Roman Tereschenko ügyében még decemberben kezdtek el vizsgálódni, miután az ukrán adóhatóság nagyszabású razziasorozatot indított az országban tevékenykedő OnlyFans-modellek ellen. A nyomozás során kiderült, hogy az oligarcha 3 millió dollár összértékben, közel 200 gyanús utalást hajtott végre lengyel és svájci vállalatok részére a Paxum nevű fizetési szolgáltatón keresztül. A pénz forrásaként Tereschenko az OnlyFans-en végzett erotikus munkáját tüntette fel. 

Az iparmágnás otthonában és irodáiban múlt héten tartottak házkutatást az ellene indított pénzmosási nyomozás részeként. Az ingatlanokban adathordozókat, dokumentumokat és rengeteg készpénzt foglaltak le. 

Az első bírósági meghallgatásán Tereschenko ragaszkodott ahhoz, hogy a szóban forgó pénzeszközök az OnlyFans-en végzett munkájából származtak. A bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy nagyon valószínűtlen, hogy az iparmágnás dollármilliókat keresett erotikus tartalomkészítéssel, tekintettel a nemére, a korára és a tényleges ipari tevékenységére.

Az ukrán Állami Pénzügyi Felügyeleti Szolgálat értékelése szerint a vállalkozó "bűncselekményekből származó pénzek legalizálásához használhatta az OnylFans fiókját". 

Roman Tereschenko az odesszai székhelyű "Trans Trade Holding" nevű vállalat alapító tulajdonosa. A cég elsősorban gabona és olajos magvak exportjával foglalkozik, számos leányvállalat van uniós országokban.

Az ukrán adóhatóság egyébként tavaly év végén indított nagyszabású akciósorozatot az országban tevékenykedő OnlyFans-modellek ellen, hogy jövedelemadó megfizetésére kötelezzék őket. A hatóságok értékelése szerint a "feketén dolgozó" erotikus tartalomgyártók több millió dolláros kárt okoznak a költségvetésnek, ami rendkívüli mértékben hátráltatja a háborús erőfeszítéseket.

Konzervatív becslések Ukrajnában nagyjából 5 ezer OnlyFans-model tevékenykedik, akik 2020 és 2022 között összesen 123 millió dollár bevételre tettek szert, de ezután gyakorlatilag semmilyen adót sem fizettek.

Volodimir Zelenszkij elnök, aki korábban a tisztességes reformer ígéretével nyerte el az emberek szimpátiáját, mára a legnagyobb mutyis szerepét játssza -írja a Magyar Nemzet. Zelenszkij és környezete nemcsak hogy nem tudta megszüntetni a korrupciót, de lényegében a problémák forrásává váltak a rendszerben.

Ukrajna évtizedek óta küzd a korrupcióval, amely nemcsak a közigazgatásban, hanem a gazdaságban, az igazságszolgáltatásban és a közszolgáltatásokban is jelen van, és komoly hatással van az ország fejlődésére és stabilitására. Ez a helyzet nemcsak a kormányzati intézmények átláthatóságának hiányát mutatja, hanem azt is, hogy a lakosság bizalma a politikai vezetésben drámaian csökkent. Korábban egy ukrán közvélemény-kutatás megállapította, hogy az ukrán lakosság 78 százaléka Volodimir Zelenszkij elnököt hibáztatja az országban elharapódzó korrupció miatt, sokak szerint az általánossá vált állami korrupció jobban hátráltatja az ország gazdasági fejlődését, mint az orosz–ukrán háború. A balliberális sajtó hiába próbálja az ukrán elnök nyilvánosságra került ügyeit mentegetni, az ukránok szerint Zelenszkij és rendszere velejéig korrupt, amit most már egyre többen látnak Európában is. Nem csoda tehát, ha Zelenszkij a háborúra hivatkozva vonakodik kiírni az elnökválasztást.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyakran elutazott Washingtonba pénzt kérni Joe Biden amerikai elnöktől
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyakran elutazott Washingtonba pénzt kérni Joe Biden amerikai elnöktől (Fotó: Getty Images via AFP)

A korrupció egyik legsúlyosabb formája az állami megbízások és közbeszerzések területén tapasztalható. Gyakran előfordul, hogy a közbeszerzési pályázatokat manipulálják, a versenytársakat kizárják, és a kiírók előnyhöz jutnak. A közbeszerzések átláthatóságának hiánya miatt az állami pénzek sok esetben esnek áldozatául a megszokott ügyeskedéseknek.

A lakosság jelentős része, főleg a fiatalok, csalódottságot érez a rendszerrel kapcsolatban, ami a vándorlási kedv növekedéséhez vezetett. Sokan keresnek új lehetőségeket külföldön, mert úgy érzik, hogy hazájukban egy korrupt rendszerben nem tudnak boldogulni – igaz, ez néhány hónapja a hadköteles férfiak kényszersorozása miatt már egyre nehezebb, szinte lehetetlen.

A helyzeten javítani kívánó reformok, mint például a közszolgáltatások racionalizálása, az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése és a polgári társadalom szerepének növelése, már évek óta napirenden vannak. Azonban a politikai akarat hiánya, valamint a korrupciós rendszerek szilárd beágyazottsága jelentős akadályokat gördít a reformok megvalósítása elé.

 

Zelenszkij a legnagyobb mutyis Ukrajnában

Hogy mekkora a baj Ukrajnában, azt jól mutatja Volodimir Zelenszkij legutóbb kiderült mutyija. Az államfő családja az ukrán számvevőszék vezetőjének húgát, Szvitlana Piscsenszkát állította 2024. június 19-én igazgatóként  a ciprusi székhelyű offshore cég, az Aldorante Limited élére.

Mint kiderült, ő Olga Piscsenszka húga, aki tavaly januárban foglalta el az ukrán számviteli kamara vezetői posztját. Akkor Irina Herascsenko, a Rada parlamenti képviselője elárulta, hogy Zelenszkij elnök barátja és szomszédja Krivij Rihből, Zelenszkij szülővárosából.

Emlékezetes, korábban Geo Leros ukrán parlamenti képviselő az állami költségvetés elsikkasztásával vádolta Zelenszkijt. Mint ismertté vált, az ukrán államfő és cimborái 2012 óta mintegy 40 millió dollárt pumpáltak Ihor Kolomojszkij üzletemberen keresztül, különböző offshore cégekbe. Leros azt is állította, hogy Zelenszkij állami költségvetésből származó pénzből külföldön vásárolt ingatlant.

Zelenszkij mindenkinek hazudott

Annak idején az elnökválasztási kampányban Zelenszkij ígéretet tett arra, hogy megtisztítja Ukrajna oligarchák uralta gazdasági-társadalmi rendszerét. Kampányát olyan politikusok ellen célozta, mint a gazdag Petro Porosenko volt elnök is, akik sok esetben offshore-vagyonukat rejtegetik. Az üzenet betalált, és Zelenszkij a szavazatok 73 százalékát szerezte meg.

Valójában azonban Ukrajnában semmi sem változott.

Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (ICIJ) kiszivárogtatott és a Guardian lappal egy globális nyomozás részeként megosztott Pandóra-papírok azt sugallják, hogy

Zelenszkij sokkal inkább hasonlít oligarchaelődeire, mint a korábban általa alakított tisztakezű történelemtanárra.

A kiszivárgott dokumentumok szerint az elnöknek volt, vagy van egy korábban nyilvánosságra nem hozott részesedése egy offshore cégben, amelyet a jelek szerint hetekkel az elnökválasztás megnyerése előtt titokban átadott egy barátjának.

Az aktákból kiderül, hogy Zelenszkij offshore cégek kiterjedt hálózatában vett részt, amelynek társtulajdonosai régi barátai és tévés üzleti partnerei voltak – olvasható a Mandineren.

Ezeket az üzleti partnereket aztán sok esetben be is vitte maga köré a politikai vezetésbe. A lap ráadásul azt is felfedi, hogy a Zelenszkij-kör médiacége orosz üzleti kapcsolatokkal rendelkezik.

 

Zelenszkij kottájában mára a korrupció vált a központi szereplővé, ami meglehetősen érdekes pálfordulás ahhoz az emberhez képest, aki korábban a péniszével zongorázott egy műsorban.

Egy ukrán közvélemény-kutatás megállapította, hogy az ukrán lakosság 78 százaléka Volodimir Zelenszkij elnököt hibáztatja az országban elharapódzó korrupció miatt. Sokak szerint az általánossá vált állami korrupció jobban hátráltatja az ország gazdasági fejlődését, mint az orosz–ukrán háború.

A korrupció Ukrajnában már évtizedek óta rendszerszintű probléma, amely jelentősen gyengíti az ország politikai és gazdasági stabilitását

Forrás: Shutterstock

Ukrajna évtizedek óta küzd a korrupcióval, amely nemcsak a közigazgatásban, hanem a gazdaságban, az igazságszolgáltatásban és a közszolgáltatásokban is jelen van, és komoly hatással van az ország fejlődésére és stabilitására. Ez a helyzet nemcsak a kormányzati intézmények átláthatóságának hiányát mutatja, hanem azt is, hogy a lakosság bizalma a politikai vezetésben drámaian csökkent. Korábban egy ukrán közvélemény-kutatás megállapította, hogy az ukrán lakosság 78 százaléka Volodimir Zelenszkij elnököt hibáztatja az országban elharapódzó korrupció miatt, sokak szerint az általánossá vált állami korrupció jobban hátráltatja az ország gazdasági fejlődését, mint az orosz–ukrán háború. A balliberális sajtó hiába próbálja az ukrán elnök nyilvánosságra került ügyeit mentegetni, az ukránok szerint Zelenszkij és rendszere velejéig korrupt, amit most már egyre többen látnak Európában is. Nem csoda tehát, ha az államfő a háborúra hivatkozva vonakodik kiírni az elnökválasztást – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.

 

állami korrupció, háború, Zelenszkij
Az ukrán lakosság jelentős része Volodimir Zelenszkijt elnököt hibáztatja az országban elharapódzó állami korrupció miatt
Fotó: Sarah Yenesel / Forrás:  MTI/EPA

Az állami korrupció hatalmas méreteket ölt Ukrajnában

A korrupció egyik legsúlyosabb formája az állami megbízások és közbeszerzések területén tapasztalható. Gyakran előfordul, hogy a közbeszerzési pályázatokat manipulálják, a versenytársakat kizárják, és a kiírók előnyhöz jutnak. A közbeszerzések átláthatóságának hiánya miatt az állami pénzek sok esetben esnek áldozatául a megszokott ügyeskedéseknek.

A lakosság jelentős része – főleg a fiatalok – csalódottságot éreznek a rendszerrel kapcsolatban, ami a vándorlási kedv növekedéséhez vezetett. Sokan keresnek új lehetőségeket külföldön, mert úgy érzik, hogy hazájukban egy korrupt rendszerben nem tudnak boldogulni – igaz, ez néhány hónapja a hadköteles férfiak kényszersorozása miatt már egyre nehezebb, szinte lehetetlen.

A helyzeten javítani kívánó reformok, mint például a közszolgáltatások racionalizálása, az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése és a polgári társadalom szerepének növelése, már évek óta napirenden vannak. Azonban a politikai akarat hiánya, valamint a korrupciós rendszerek szilárd beágyazottsága jelentős akadályokat gördít a reformok megvalósítása elé.

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek