tóth gabi
Végjáték vagy most kezdődik az igazi pokol?
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)
Kilenc ukrán drónt semmisített meg az orosz légvédelem, amikor a Török Áramlat gázvezeték egyik kompresszorállomását próbálták megtámadni az Oroszország déli részén található Krasznodari régióban – közölte az orosz védelmi minisztérium.
Az orosz hatóságok beszámolója szerint az egyik drón lezuhanó darabjai kisebb károkat okoztak egy gázmérő állomás épületében és berendezéseiben a kompresszornál, de a vészhelyzeti csapatok gyorsan kijavították a hibát. Személyi sérülés nem történt.
A Reuters hírügynökség nem tudta független forrásból megerősíteni az incidenst, és Ukrajna sem reagált azonnal a vádakra.
A Török Áramlat Magyarország gázellátása szempontjából is kulcsfontosságú, hiszen amióta Ukrajna az orosz–ukrán háború miatt nem volt hajlandó megújítani a tranzitszerződést, már csak ezen keresztül érkezik az orosz földgáz hazánkba és több európai országba.
A vezeték Oroszországból a Fekete-tenger alatt szállítja a földgázt Törökországba, majd onnan az európai országokba, köztük Magyarországra. A kompresszorállomások szerepe kulcsfontosságú a gáz nyomásának és áramlási sebességének stabilizálásában.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Fotó: Illyés Tibor Forrás: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/MTI
Egy ukrán dróntámadás veszélyeztette a Török Áramlat működését az oroszországi Krasznodari régióban, erről a Magyar Nemzet is beszámolt. Az orosz légvédelem kilenc drónt semmisített meg, amelyek a gázvezeték egyik kulcsfontosságú kompresszorállomását célozták. Bár a támadás során kisebb károk keletkeztek az infrastruktúrában, személyi sérülés nem történt, és az érintett berendezéseket gyorsan helyreállították.
A támadásra reagálva Szijjártó Péter Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta:
Elvárjuk, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben. Az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden, az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni.
A külgazdasági és külügyminiszter rámutatott, hogy a Török Áramlat megbízhatósága kulcsfontosságú Magyarország és Közép-Európa földgázellátása szempontjából. A vezeték évek óta stabilan működik, a tranzitországok és szállítóvállalatok tiszteletben tartják szerződéses kötelezettségeiket, és elvárható, hogy ez a jövőben is így maradjon.
Illusztráció. Fotó: Anadolu via AFP
A köztársaság nagyon nehéz, szinte válságos körülmények között létezik
– mondta a miniszerelnök. Megjegyezte: a földgázszállítások megszűnése „a legtöbb vállalkozás leállásához vezetett, kivéve azokat, amelyek élelmiszereket állítanak elő”.
Mindenekelőtt a lakosságról, az egészségügyi és a társadalombiztosítási rendszerről gondoskodnak
– magyarázta. Elmondása szerint az energiaforrás-hiány körülményei között számos termelőüzemben éjszakai munkarendet vezettek be. Ezek közé tartozik a gépgyártó CJSC Elektromas, a ruházati vállalat Intercentre Lux és más vállalatok.
A közeljövőben, ha lesz szabad áramkapacitás, más vállalatok is tervezik, hogy átállnak az éjszakai munkarendre
– tette hozzá. A politikus felszólította a vállalkozókat, hogy „mutassanak társadalmi felelősséget, és törődjenek a jelenleg tétlenül álló munkakollektívákkal, és használják ki a rendelkezésre álló lehetőségeket, hogy munkát adjanak nekik”.
A miniszterelnök egyben köszönetét fejezte ki az energetikai dolgozóknak, a medikusoknak és más alkalmazottaknak is, akik a válság nehéz körülményei között biztosítják a köztársaság létfontosságú működését.
A Moldovába irányuló gázszállítások január 1-je óta szünetelnek, miután Ukrajna leállította a tranzitot, a moldovai kormány pedig nem volt hajlandó rendezni a Gazprommal az elfogyasztott üzemanyagért fennálló tartozását.
A Gazprom 709 millió dolláros tartozás kifizetését követeli az Európa-barát chisinaui kormánytól, amely azt állítja, hogy a fennmaradó tartozásának összege csupán mintegy kilencmillió dollár.
A moldovai és a Dnyeszteren Túli Terület hatóságai szükségállapotot rendeltek el, a helyzet rendezéséig takarékoskodnak az energiaforrásokkal. A takarékosság érdekében szüneteltetik a lakóépületek melegvíz-ellátását, a központi fűtést és az áramot rotációs alapon szolgáltatják.
Robert Fico szlovák miniszterelnök. Fotó: NurPhoto via AFP
Robert Fico szlovák miniszterelnök nyílt levelet tett közzé Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számára, amelyben a gáztranzit leállításának következményeiről és azok rendezésének lehetőségeiről írt. A Facebookon megosztott levélben Fico azt hangsúlyozta, hogy az ukrán döntés nemcsak Szlovákiának, hanem az Európai Uniónak és magának Ukrajnának is komoly károkat okoz.
Az ön döntése jelentős károkat okoz, és különféle reakciókat vált ki, amelyek sem a kétoldalú, sem a nemzetközi kapcsolatok stabilitását nem szolgálják
– fogalmazott a szlovák kormányfő. Fico szerint az ukrán gáztranzit leállítása évente 500 millió eurós bevételkiesést jelent Szlovákia számára, miközben az európai gázárak emelkedése akár 60–70 milliárd eurós többletköltséget róhat az unió tagállamaira. Fico javasolta, hogy a két ország képviselői minél hamarabb üljenek tárgyalóasztalhoz.
Szlovákia mindig is nagy szolidaritást tanúsított Ukrajna iránt, és most is készek vagyunk a közös megoldásra
– írta. Fico egy konkrét helyszínt is megnevezett: a szlovák–ukrán határ közelében, akár Kassánál is sor kerülhetne a találkozóra. Hozzátette, hogy az ukrán elnök a Kijev és Kassa között közlekedő közvetlen vonatjáratot is igénybe vehetné.
Fico ugyanakkor világossá tette, hogy a szlovák kormány nem tétlen.
A szlovák kormányfő már egyeztetett Kadri Simson európai uniós energiaügyi biztossal, és ennek eredményeképpen létrehoztak egy munkacsoportot, amely a tranzithelyzet technikai és gazdasági vonatkozásait vizsgálja.
Fontos, hogy Ukrajna aktívan részt vegyen a további egyeztetéseken
– hangsúlyozta a miniszterelnök. A levélben Fico élesen bírálta Zelenszkij stratégiáját, amely szerinte nem segíti Ukrajna pozícióját a béketárgyalások során.
Nem hiszem, hogy a kölcsönös vérontás folytatása erősítené Ukrajna helyzetét a jövőbeli tárgyalásokon
– írta. Ezzel Fico ismét hangsúlyozta, hogy a háború azonnali befejezése mellett áll, és Szlovákia akár otthont is adhatna a béketárgyalásoknak. Fico emlékeztette Zelenszkijt arra, hogy Ukrajna az Európai Unió tagjelöltje, és a gáztranzit leállítása súlyosan károsítja az EU gazdasági versenyképességét.
Az ön döntése nemcsak Szlovákiát, hanem az egész uniót érinti. Ezért fontos, hogy közösen találjunk megoldást
– fogalmazott.
A levél közzétételét követően Zelenszkij az X közösségi portálon válaszolt röviden Ficónak:
Ok. Gyere Kijevbe pénteken.
A szlovák miniszterelnök az elmúlt napokban egyértelművé tette, hogy keményen fellép Ukrajnával szemben, ha a gázvita nem rendeződik. Korábban kilátásba helyezte, hogy Szlovákia akár megvétózhatja az Ukrajnának nyújtott EU-s támogatásokat, leállíthatja az országba irányuló áramszállításokat, és átalakíthatja az ukrán menekültek számára biztosított támogatásokat.
Ha Ukrajna döntése politikai okokból született, akkor mi is politikai válaszlépéseket fogunk tenni
– jelentette ki Fico.