POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.01.

Ukrán gáztranzit-stop: Fico durva következményekkel számol

Nem az oroszoknak fog fájni.

Az Európai Unióban (EU) mindenkire drasztikus hatásai lesznek az ukrajnai gáztranzit leállításának, Oroszországra viszont nem – jelentette ki Robert Fico, szlovák miniszterelnök újévi beszédében, amelyet közösségi médiaprofilján tett közzé szerdán.

A szlovák miniszterelnök ezzel Kijev korábbi bejelentésére reagált, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én éjfélkor lejárt. A szlovákiai gázszállító vállalat, az Eustream honlapján szerdán közzétett közleményében megerősítette: január elsején leállt az Ukrajna irányából érkező gáz szállítása a szlovák-ukrán határon lévő nagykaposi (Velké Kapusany) belépőpontnál.

Robert Fico már vasárnap – az EU központi intézményeinek vezetőihez címzett nyílt levelében – arról írt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyoldalú döntése az orosz gáz tranzitjának leállításáról sok tízmilliárd eurós veszteséget okoz az Európai Uniónak, ennek „csendes” elfogadása pedig helytelen, feszültségekhez és válaszintézkedésekhez vezet majd.

Robert Fico az ukrajnai gáztranzit leállításával összefüggésben újévi beszédében megismételte azt a korábban tett kijelentését is miszerint továbbra is szuverén, „mind a négy égtáj irányába tekintő” politikát fog folytatni, kormánya külpolitikája pedig olyan aktív és a nemzetközi jog betartásán alapuló külpolitika lesz, amely nem avatkozik mások belügyeibe. „Főként a szlovák célokat és érdekeket fogjuk követni” – jelentette ki Robert Fico, aláhúzva: nem szeretné, hogy Szlovákia bárkinek is a szolgája legyen, a béke pedig a pozsonyi kormány érdekpiramisának csúcsán áll.

Robert Fico, újévi beszédében kormánya első évének tevékenységét értékelve és azt egy labdarúgó mérkőzéshez hasonlítva azt mondta: tudatosítani kell, hogy amennyiben nem sikerül kézben tartani a meccset, akkor az ellenfél mindent megtesz majd annak érdekében, hogy ez a csapat többet ne léphessen pályára. „És az egész úgynevezett demokratikus világ tapsolni fog nekik, mert az, amit most Romániában és Georgiában láthatunk – hogy nem tartják tiszteletben a választások eredményeit, ha az győz, akinek nem kellett volna – egy olyan módszer, amelynek használata rendszeressé és elfogadottá válik a kellemetlen politikusok és politikai pártok eltávolítására” – jelentette ki Robert Fico.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök szerdán üdvözölte Peter Pellegrini szlovák államfőt és Robert Fico miniszterelnököt Szlovákia nemzeti ünnepe alkalmából, és kijelentette, hogy Minszk kész a partneri és baráti kapcsolatokat fejleszteni Pozsonnyal – közölte a fehérorosz vezető sajtószolgálata.

„Összekötnek bennünket a fasizmus elleni hősies harc közös oldalai, a sikeres és gyümölcsöző kapcsolatok hosszú évei, az erős és szilárd üzleti, társadalmi és humanitárius érintkezések” – áll a Pellegrininek küldött üdvözlő üzenetben.

„Az európai térségben meglévő sztereotípiák és mesterséges korlátok ellenére országaink és népeink előtt nyitott minden út a jószándékú kölcsönös kapcsolatok előtt” – olvasható még az üzenetben.

Aljakszandr Lukasenka megerősítette, hogy számos területen kész fejleszteni a partneri és baráti viszonyt Szlovákiával, ezért javasolta, hogy diplomáciai úton egyeztessék a közeljövőben az együttműködés megújítására vonatkozó tervet a kereskedelem, a beruházások és az ipar területén.

Robert Ficónak küldött üzenetében a fehérorosz vezető hangsúlyozta:

Minszk és Pozsony képes rá, és meg is kell győznie mindenkit, hogy a közvetlen párbeszéd mindig jobb, mint a konfrontáció.

Lukasenka meghívta a szlovák miniszterelnököt, hogy a második világháborúban aratott győzelem 50. évfordulója előtt, 2025 májusában, vagy bármilyen más időpontban látogasson el Minszkbe és a brjanszki erődbe.

Az ukrán elnök azzal vádolta meg szombaton a szlovák kormányfőt, hogy az orosz elnök utasítására második energiafrontot nyitott Ukrajna ellen.

Volodimir Zelenszkij az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta: „úgy fest, (Vlagyimir) Putyin arra utasította (Robert) Ficót, hogy nyisson egy második energiafrontot Ukrajna ellen a szlovák emberek kárára”. Hozzátette, szerinte „csak ez magyarázhatja, hogy Fico azzal fenyegette meg Ukrajnát:

már a téli fűtésidényben elvághatják az országot a létfontosságú elektromosáram-szállítmányoktól, miközben orosz csapások érik az ukrajnai erőműveket és elosztóhálózatot”.

A szlovák miniszterelnök egy péntek este közzétett Facebook-videóban azt mondta: megtorló intézkedéseket vezethet be Ukrajnával szemben Szlovákia abban az esetben, ha Kijev újév után valóban leállítja az orosz gáz tranzitját Szlovákia felé.

„Január 1-je után megvizsgáljuk a helyzetet, és felmérjük annak lehetőségét, hogy viszonválaszt adjunk Ukrajna számára. Ha elkerülhetetlen, akkor leállítjuk az elektromos áram szállítását Ukrajnába vagy valami más intézkedést hozunk”

– közölte Fico.

Szlovákia idén január és november között 2,4 millió megawattóra áramot szállított Ukrajnának, ami az előző év azonos időszakához képest 152 százalékos növekedést jelentett – derült ki a Reuters hírügynökség egy korábbi jelentéséből.

Kijev már korábban bejelentette, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én lejár.

A szlovák miniszterelnök pénteken azt is közölte: az orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállítása jelentős többletköltséggel járna. Az ukrajnai tranzit leállítása az Európai Unió versenyképességét is hátrányosan érintené, becslései szerint a 27 tagállamnak az ebből adódó költségei a 120 milliárd eurót is elérhetik a következő két évben – tette hozzá.

Fico vasárnap Moszkvában járt, és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt. Putyin néhány nappal később elmondta, hogy a szlovák miniszterelnök kifejezte készségét arra, hogy hazája az orosz-ukrán tárgyalások helyszínéül szolgáljon. Az orosz elnök hozzátette: Moszkva nem ellenzi ezt a felvetést.

Megtorló intézkedéseket vezethet be Ukrajnával szemben Szlovákia abban az esetben, ha Kijev újév után valóban leállítja az orosz gáz tranzitját Szlovákia felé – jelentette be pénteken Robert Fico szlovák miniszterelnök egy Facebook-videóban.

„Január 1-je után megvizsgáljuk a helyzetet, és felmérjük annak lehetőségét, hogy viszonválaszt adjunk Ukrajna számára. Ha elkerülhetetlen, akkor leállítjuk az elektromos áram szállítását Ukrajnába vagy valami más intézkedést hozunk” – közölte Fico.

Kijev már korábban bejelentette, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én lejár.

A szlovák miniszterelnök közölte: az orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállítása jelentős többletköltséggel járna. Azt is hangsúlyozta, hogy az ukrajnai tranzit leállítása az Európai Unió versenyképességét is hátrányosan érintené, becslései szerint a 27 tagállamnak az ebből adódó költségei a 120 milliárd eurót is elérhetik a következő két évben.

Videoüzenetében Fico Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt hibáztatta a kialakult helyzetért. Azt is mondta, hogy Zelenszkij „érthetetlen módon” visszautasítja a tűzszünetet, és ezzel egész Ukrajnát katasztrófa felé vezeti. A szlovák kormányfő szerint az ukrán elnök tárgyalási pozíciója napról napra romlik, és Ukrajna „hatalmas árat fog fizetni ezért a nyugati kalandért: területeket fog veszíteni és külföldi csapatok érkeznek majd az országba”.

Robert Fico vasárnap Moszkvában járt, és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt. Putyin néhány nappal később elmondta, hogy a szlovák miniszterelnök kifejezte készségét arra, hogy hazája az orosz-ukrán tárgyalások helyszínéül szolgáljon. Az orosz elnök hozzátette: Moszkva nem ellenzi ezt a felvetést.

Magyarországot nem érinti az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása, hiszen mára hazánk ellátása döntően a Török Áramlat nevű vezetéken keresztül zajlik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a magyar-szerb gazdasági vegyes bizottság ülését követő sajtóértekezleten arról számolt be újságírói kérdésre válaszolva, hogy az ukrajnai földgázszállítások valószínűsíthető felszámolása nem érinti hazánkat, mivel annak idején Szerbiával, Bulgáriával és Törökországgal „rendkívül bátor döntést” hoztak a Török Áramlat vezeték megépítéséről.

„És akik részt vettek az építésben, az előkészítésben, és ott voltak, amikor az építkezést elkezdtük, azok pontosan tudják, milyen fenyegetésekkel szembesültünk a szövetségeseink részéről, emlékeznek arra, hogy szövetségeseink hogyan is próbáltak minket erről lebeszélni. Ki kedvesebben, ki fenyegetőleg” – mondta.

„Hogyha nem lettünk volna elég bátrak, akkor ma óriási bajban lennénk.

Ha nem építettük volna meg a Török Áramlat gázvezetéket, ma maximum nagyon nehezen, de inkább sehogy sem tudná garantálni Magyarország a földgázellátásának biztonságát” – tette hozzá.

Majd hangsúlyozta, hogy mára a magyar földgázellátás döntően ezen a vezetéken keresztül biztosított, idén már több mint 5,6 milliárd köbméternyi földgáz érkezett ezen az útvonalon.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek