tóth gabi
Hiába kereste a Magyar Nemzet.
Fotó: Facebook
Nem válaszolt a lapnak Raskó György, Magyar Péter barátja és tanácsadója, amikor az elmúlt időszakban tett botrányos kijelentéseivel kapcsolatban kerestük. Az agrárvállalkozót nem sikerült elérn telefonon, ahogy nem reagált az e-mailben és a Facebookon küldött megkeresésre sem.
Pedig lett volna miről beszélnie. Egyebek mellett azt szerették volna megtudni: mi indította a minap arra, hogy tömegek halálát okozó európai háború kitörését sürgesse. Az egykori agrárállamtitkár a közösségi oldalán megosztott bejegyzésben az osztrák és a német belpolitikai folyamatok kapcsán arra a következtetésre jutott, hogy „kijózanító” háborúra van szükség a térségben. „Meghal pár százezer ember, szétlőnek néhány tucat várost, lesz hatalmas életszínvonal-csökkenés, aztán meg megint kijózanodás. Sajnos, úgy látom, megint át kell esni egy tisztuláson” – fejtegette Raskó, aki ezek szerint üdvözölné a pusztítást, ami bizonyosan hazánkat is érintené. Kíváncsiak lettünk volna arra, hogy Raskó György szerint tömegek halála és a túlélők nyomorúságos állapota pontosan miként függ össze a megtisztulással.
Mindenesetre figyelemre méltó, hogy a Tisza Párt politikusai – köztük a pártelnök – nem határolódtak el Magyar Péter tanácsadójának döbbenetes szavaitól, s a lasp kérdéseire sem válaszoltak. Így egyebek mellett arra sem, hogy a továbbiakban is igényt tartanak-e Raskó szolgáltatásaira.
Az utóbbi időben nem a háborúpárti bejegyzés volt az agrárbáró egyedüli közfelháborodást keltő megnyilvánulása. Egy tavaly novemberi bejegyzésében például azt fejtegette, hogy új pártja miként profitálna a Fidesz szépkorú szavazóinak halálából: a „Tiszának kedvez, hogy az idős korosztály tagjai közül a következő választásokig sokan, százezres nagyságrendben kiesnek mint szavazók…” A posztot időközben eltávolították. Raskó máskor is méltatlan hangnemben említette a nemzeti kormány szimpatizánsait. Egy helyen például úgy fogalmazott: „Milyen a tipikus Fidesz-szavazó? 65 évnél idősebb nő, maximum 8 általánost végzett, falusi, alacsony jövedelme van, illetve nyugdíja van.”
Mivel Raskó nem kért elnézést a gyalázkodásai miatt, és kimagyarázni sem próbálta azokat, emellett a Tisza sem reagált a pártelnök bizalmasának közéleti ámokfutására, a fentebb idézett ominózus mondataival is szembesíteni kívántuk a milliárdos üzletembert.
Azt is szerették volna tisztázni, Raskó pontosan milyen funkciót tölt be Magyar Péter oldalán. Utóbbi ugyanis lényegében fő HR-eseként is említette Raskót egy interjúban. Ezt Raskó is megerősítette, aki egy helyen úgy fogalmazott: ő az egyik olyan ember, aki segít kiválasztani, kik lesznek majd a Tisza Párt leendő képviselői, szakpolitikusai. Az is ismert, hogy Magyar központi szerepet szán Raskó Györgynek a Tisza agrárpolitikájának kidolgozásában. Ez azért figyelemre méltó, mert az üzletember a magyar mezőgazdaság helyzetéről elmélkedve legutóbb különös dolgokról beszélt.
A Magyar Péter Facebook-oldalára feltöltött videóban Raskó egy olyan vidékfejlesztési programot nevezett kívánatosnak, amelynek része lenne az úgynevezett újratanyasítás, egyúttal a falurehabilitáció. Ellentmondásoktól korántsem mentes szövegében a nagyvállalkozó lényegében arról beszélt, hogy gyakorlatilag ki kellene űzni a gazdákat a falvakból a földek mellett létesítendő farmközpontokba, amit a már kiürült települések „rehabilitációja” követne, ráadásul úgy, hogy utóbbi lépéstől Raskó a termelés növekedését is várná.
Raskó Györgynek a magyar agráriumot illető elképzeléseivel kapcsolatban érdemes felidézni az üzletember 2003-as állásfoglalását. Uniós csatlakozásunk hajnalán azt ünnepelte az Élet és Irodalomnak nyilatkozva, hogy a „mezőgazdasági politikánkat Brüsszelből fogják vezérelni, nem itthonról”.
A közeli és távolabbi múltban számos hasonlóan botrányos megnyilatkozása volt a közgazdásznak, de érdemes kitérni arra is, hogy valójában mi lehet Raskó György szerepe a Tisza Párt környékén. Talán a legkifejezőbb meghatározás, ha Magyar Péter HR-főnökének nevezzük, hiszen ő maga beszélt erről korábban a Klubrádióban október 24-én.
Raskó úgy fogalmazott, ő az egyik olyan ember, aki segít kiválasztani, kik lesznek majd a Tisza Párt leendő képviselői, szakpolitikusai.
A válogatást hozzáértő HR-esek is támogatják, de az egykori fölművelésügyi államtitkár is fontos szerepet játszik a kiválogatásban.
Magyar Péter nem sokkal korábban egy élő videóban beszélgetett Raskóval, akit régi jó barátjának nevezett. Ekkor már egyértelmű volt, hogy a zöldbáró beállt a Tisza Párt mögé, és a bizalom azóta is töretlen. A „HR-főnök” a közösségi oldalán rendre méltatja Magyart, a pártelnök újévi beszéde után közzétett Facebook-bejegyzésében Raskó azt írta:
Jó beszédet mondott Magyar Péter! Államférfi lesz belőle! Hajrá, Tisza!
Arról persze nem Raskó György dönt, hogy kiből lesz államférfi, de a Tisza Párt politikáját képes lehet befolyásolni, ha részben rajta múlik, hogy kik lesznek a képviselőjelöltek. Ez a politika pedig tökéletesen illeszkedik a brüsszeli elit és Magyar Péter közvetlen főnöke, a néppárti vezető Manfred Weber elvárásaihoz.
Hirdetés
Fotó: Facebook
Nem válaszoltak a Magyar Nemzetnek a Tisza Párt politikusai, miután Magyar Péter barátja és tanácsadója legutóbbi botrányos kijelentése kapcsán küldtek kérdéseket nekik. Raskó György egy minapi Facebook-bejegyzésben érzéketlenül és cinikusan bagatellizálta a háború jelentette pusztítást, ráadásul nem csak általánosságban fogalmazott, hiszen kifejezetten kívánatos dologként festette le egy újabb fegyveres konfliktus kialakulását a régiónkban. „Sajnos úgy látom, megint át kell esni egy tisztuláson” – fogalmazott, hozzátéve, hogy szerinte „tényleg kell egy kijózanító háború” – a szövegösszefüggés alapján – a térségünkben, amelyben „meghal pár százezer ember, szétlőnek néhány tucat várost, lesz hatalmas életszínvonal-csökkenés”.
A Magyar Péternek címzett kérdéseikben egyebek mellett arról érdeklődtek, hogy a Tisza-vezér továbbra is számít-e tanácsadóként Raskóra, valamint hogy beszélt-e az agrárvállalkozóval a háborút sürgető posztjáról, ám Magyar nem reagált. Ahogy az európai parlamenti képviselői sem, akiktől pedig azt szerettük volna megtudni, hogy vállalhatónak tartják-e a zöldbáró nyilvánosan hirdetett háborúpárti nézeteit, valamint azt, hogy Raskó szövege alapján bizonyosan még a saját országa pusztulásáról is írt. A Tisza egyik prominense sem határolódott el nyilvánosan Raskó György mondataitól, nem adtak ki közleményt és nem is bírálták Magyar bizalmasának háborús „okfejtését”.
A Tisza Párthoz tavaly októberben szegődő Raskó Györgynek több megnyilvánulása is közfelháborodást keltett az elmúlt hetekben-hónapokban. Egy tavaly novemberi bejegyzésében például azt fejtegette, hogy új pártja miként profitálna a Fidesz szépkorú szavazóinak halálából: a „Tiszának kedvez, hogy az idős korosztály tagjai közül a következő választásokig sokan, százezres nagyságrendben kiesnek mint szavazók…”. A posztot időközben eltávolították.
Raskó máskor is méltatlan hangnemben említette a nemzeti kormány szimpatizánsait. Egy helyen például úgy fogalmazott: „milyen a tipikus Fidesz-szavazó? 65 évnél idősebb nő, maximum 8 általánost végzett, falusi, alacsony jövedelme van, illetve nyugdíja van”.
Noha Raskó számos különböző pártot megjárt, mindvégig szoros szálak fűzték a baloldalhoz. Már a rendszerváltás idején – amikor az MDF-kormányban a privatizáció egyik kulcsfigurájaként központi szerepet játszott az élelmiszeripar külföldi kézre játszásában –, egykori KISZ-vezetőkkel is együttműködhetett, de például 1998-ban a brutális megszorításai miatt hírhedtté vált Bokros-csomagot dicsérte.
A 2000-es években Raskó megjárta a Centrum Pártot is, emellett volt Medgyessy Péter MSZP-s miniszterelnök tanácsadója. A Fidesz 2010-es kormányzása óta pedig több baloldali projekt mögé is besorolt, egyebek mellett pénzzel segítette a Momentumot, továbbá kampányolt Márki-Zay Péternek is, amikor utóbbi a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje volt.
A baloldali beágyazottságával összefüggésben Raskó rendre a magyar érdekek külföldiekkel szembeni háttérbe helyezése mellett foglal állást. Az agrárszektor leépüléséhez vezető privatizációt később is sikeresnek nevezte, az uniós csatlakozásunk hajnalán pedig azt ünnepelte az Élet és Irodalomnak nyilatkozva, hogy a „mezőgazdasági politikánkat Brüsszelből fogják vezérelni, nem itthonról”.
„Úgy tűnik, kell egy kijózanító háború a térségben. Meghal pár százezer ember, szétlőnek néhány tucat várost, lesz nagy életszínvonal-csökkenés” – idézte Menczer Tamás a közösségi oldalára feltöltött videójában Raskó Györgyöt, Magyar Péter tanácsadóját.
Magyar Péter tanácsadója háborút akar
– jelentette ki a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója.