tóth gabi
Itt vannak a részletek.
2025-ben változást hoz az okosmérős áramfogyasztók életébe az idősoros elszámolás bevezetése. Azonnali könnyítésként jövőre megszabadulnak a mérőállás diktálásának terhétől, napi felhasználásuk alakulását pedig online felületen is nyomon követhetik majd – hívta fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
A megkezdődő átállás hosszabb távon nagyban elősegítheti a hazai villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozott működését, a megfizethető szolgáltatások biztonságos fenntartását. Megnyitja az utat azelőtt, hogy a későbbiekben egyre több felhasználó csökkenthesse a hálózat terhelését és saját kiadásait is azzal, hogy fogyasztását tudatosan a gyors ütemben terjedő időjárásfüggő megújulók termeléséhez időzíti – fűzte hozzá a minisztérium.
A változtatás rövid távú célja, hogy a korszerű eszközökkel pontosan nyomon követett, tényleges fogyasztás alapján történjen az elszámolás.
Kiemelték: az idősoros átállás első körben mintegy 600 ezer fogyasztási helyet érint. Negyven százalékuknál háztartási méretű kiserőmű üzemel, ők az év során nemcsak vételeznek áramot a közcélú hálózatból, hanem be is táplálnak oda. Közülük az éves szaldó elszámolásban lévőkkel januártól is a megszokott módon számolnak el. A szaldósok 10 éves jogosultsági időszakuk alatt tehát semmilyen eltérést nem tapasztalhatnak majd az eddigi gyakorlattól – hangsúlyozta az EM.
A többi felhasználó energiaköltségei sem változnak a januári bevezetéssel. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendeletmódosításai szabályozói oldalról megteremtették az új okosmérős elosztói tarifa alkalmazásának feltételeit.
A MEKH 2025-re kiadott határozata három zónaidőt rögzít: a nappali időszakot reggel 6 órától délután 5 óráig, a csúcsidőszakot délután 5 órától este tíz óráig, és a fennmaradó éjszakai-hajnali órákra eső völgyidőszakot. Az elosztói forgalmi díj értéke 2025 januárjától mindegyik új, napon belüli zónaidőben megegyezik a nem okosmérős fogyasztókra érvényes elosztói díjszinttel. A későbbiekben mód nyílik majd arra, hogy egyes felhasználókra, önkéntes alapon a különböző napszakokra különböző díjakat állapítsanak meg. Az érintetteket ez teheti érdekeltté abban, hogy tervezhető fogyasztásukat a bőségesebb árampiaci kínálathoz időzítsék, így járulva hozzá az esti hálózati csúcsterhelés csökkentéséhez. Így például temperálás céljából napközben működtethetik a légkondicionálót, melegíthetnek fürdővizet, hogy a hazaérkezés után kevesebb áramot használva is elérjék a kívánt, komfortos hőfokot. Ugyanakkor akár a programozható háztartási nagygépeik működtetését, vagy elektromos autójuk töltését is a csúcsidőszakon kívülre ütemezhetik. A vállalkozások, intézmények is felkészülhetnek arra, hogy a jövőben a kedvezőbb árszabású zónaidőszakba időzítsék működésüket. A termelési csúcsok mérséklése és a pillanatnyi szükségletek jobb összehangolása nemcsak a villamosenergia-rendszerben, hanem idővel a tudatos fogyasztóknál is pénzügyi megtakarítást eredményezhet – ismertette a minisztérium közleménye.
A napelemes rendszerrel nem rendelkezőknek ahhoz kell hozzászokniuk, hogy a továbbiakban nem kapnak egyenletes részszámlát. Ahogy a jövőben nem kell diktálniuk sem, mivel az okosmérőket távközlési hálózaton keresztül, automatikusan olvassák le. A felhasználók számára ezzel lehetővé válik, hogy fogyasztásuk napi, napon belüli alakulását online felületen nyomon kövessék. Az egyes felhasználókra vonatkozó változásokról a kereskedők részletes tájékoztatást küldenek ügyfeleik részére és közölnek online felületeiken – részletezte az EM.
Az újfajta elszámolás bevezetésétől függetlenül, az egyensúly fenntartása, a piaci árak alacsonyabb szintre szorítása érdekében szükség van arra, hogy a kisméretű napelemes rendszerek tényleges termeléséről megbízható adatok álljanak rendelkezésre. Az okos mérőórák is csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő. Az Országgyűlés az Energiaügyi Minisztérium előterjesztése alapján a közelmúltban fogadta el a villamos energiáról szóló törvény kapcsolódó módosítását. A tárca a kiserőművek üzemeltetőinek együttműködését kéri a nem elszámolási célú adatgyűjtésben. A végleges szabályozás a társadalmi egyeztetésre bocsátott javaslathoz képest a napelemesek javára módosult. Az adatszolgáltatási kötelezettséget a meglévő rendszerekre a korábban tervezettnél fél évvel később vezetik be, még többek számára biztosítva mentességeket.
A Digitális megújulás operatív program plusz 26,5 milliárd forinttal ösztönzi a villamosenergia-elosztók digitalizációs fejlesztéseit a megújulók integrációja érdekében. Az áramhálózati társaságok 2025. február közepétől pályázhatnak támogatásra a többi között a napelemes rendszerek termelésének mérhetővé tételét szolgáló beruházásaikhoz – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
Január elsejétől az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. elindítja számlázási rendszereinek összevonását, a legrégebbi felhasználók egy köre átkerül a jövőbeni egyetlen, korszerű áramügyintézési rendszerbe – tájékoztatta a társaság az MTI-t hétfőn
A közlemény szerint ezzel minden egyetemes szolgáltatásban ellátott háztartás és kisvállalkozás könnyebben intézheti ügyeit.
Az átállás legfontosabb eleme, hogy az érintett ügyfelek azonosítói megváltoznak, ezek a januári felhasználásról szóló számlán jelennek meg először. A számlákon a megszokott konnektor helyett villanykapcsoló szerepel majd, az ügyintézés során ezt kell választani – ismertették.
2024. december 31-ei dátummal elszámolószámla készül az átállásban érintetteknek, ebben naparányosan, minden elszámolt napra jár rezsicsökkentett áron elszámolt energiamennyiségre a kedvezmény.
A csoportos beszedési megbízással fizető ügyfeleknek nincs teendőjük, a bank felé korábban megadott megbízás továbbra is érvényben marad,
Az átállás nem érinti a korábbi regisztrációt az MVM Next online ügyfélszolgálaton vagy mobilapplikációban, ezek továbbra is aktívak és érvényesek, a korábbi és új számlák, mérőállások egymástól elkülönítve jelennek majd meg – közölték.
Az MVM Next felhívja a Díjnet rendszerében fizető ügyfelei figyelmét, hogy a 2025. január 1-je utáni dátummal kiállított villanyszámlákat már nem lehet a Díjnet rendszerében megtekinteni és befizetni. A 2024. december 31-ei elszámolószámlák még az elektronikus számlabefizetési szolgáltató platformján érkeznek az érintetteknek, de azt követően az MVM Next átmenetileg papírszámlát tud csak küldeni.
Február második felétől lehet regisztrálni az mvmnext.hu/ugyfelszolgalat oldalon vagy az MVM Next applikációjában az elektronikus számlaküldés visszaállítására.
Mint írták, az MVM Nextnél kötött biztosításokkal az ügyfeleknek nincs teendőjük, a biztosítás díja változatlanul megjelenik a villanyszámlákban. A változás nem érinti a biztosítás érvényességét, még akkor sem, ha a biztosítási díjat tartalmazó számla esetleg később érkezik a megszokottnál.
A társaság minden érintetteknek részletes tájékoztatást küld a változásokról.
Jogszabályváltozás miatt 2025. július 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, így ennek az ügyfélkörnek a papíralapú számla helyett az MVM is majd csak elektronikus számlát állíthat ki – közölte az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. kedden az MTI-vel.
Ezért arra kérik az érintett ügyfeleiket, hogy saját érdekükben adják meg e-számla fogadásra alkalmas e-mail-címüket.
és a földgáz- valamint villamosenergia-kereskedelmi és/vagy hálózathasználati szerződéssel rendelkező egyéni és társas vállalkozásokat, egyéb szervezeteket, és az olyan magánszemélyeket érinti, akik a vásárolt energiával jövedelemszerzés céljából gazdasági tevékenységet végeznek.
Ezek a számlák ugyanakkor kizárólag elektronikus formában hitelesek (időbélyegzővel és elektronikus aláírással ellátottak), digitális megőrzésükről az ügyfeleknek kell gondoskodniuk. A számlák adminisztratív és könyvelési célra kinyomtatva is felhasználhatók.
Az MVM Next a közleményében arra is felhívta az ügyfelei figyelmét, hogy az e-mailben történő számlaküldéshez elengedhetetlen a számlafogadásra biztosított, megfelelő méretű tárhellyel rendelkező postafiók és az ehhez tartozó e-mail-cím.