tóth gabi
Mert arrafelé nőknek nem nyújtanak kezet...
Érkezésekor nem üdvözölték, a fogadó állam részéről pedig senki nem fogott kezet a Szíriába látogató Annalena Baerbock német külügyminiszterrel. Baerbock a szétesett német „jelzőlámpa-koalíció” zöldpárti minisztereként járt Damaszkuszban.
Baerbock azért érkezett, hogy a nők és kisebbségek jogaiért szólaljon fel, végül kézfogás nélkül távozott — írja a Politico. A szíriai vezető Ahmad es-Saraa kézfogásra vonatkozó üdvözlésének elutasítása a héten, a damaszkuszi látogatás során „előre borítékolható volt” – mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter. Az incidens ennek ellenére intenzív vitát váltott ki és „kézfogási botrány” kezd rá hivatkozni a sajtó, miután Baerbock utazótársa, Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kapott kézfogást.
Baerbock és Barrot az első nyugati vezetők, akik Szíriába látogatnak, mióta Bassár el-Aszad szír elnök rendszerét megdöntötték. Az új szír vezető, Ahmad es-Saraa fogadta a nyugati küldöttség vezetőit, aki csak a francia külügyminiszternek nyújtott kezet.
A kézfogás incidens emlékeztet az úgynevezett „Sofagate” botrányra 2021-ből, amikor Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét nem engedték odaülni a vezetői székbe egy törökországi látogatáson. Von der Leyen később azt mondta, „megbántva” és „egyedül” érezte magát az incidens során, amelyért határozottan a szexizmust okolta.
Ahmad es-Saraával, Szíria új vezetőjével tárgyalt pénteken Damaszkuszban az Európai Unió képviseletében a német és a francia külügyminiszter, hangsúlyozva a békés és minden társadalmi réteget magában foglaló átmenet fontosságát.
Ez volt az első látogatás, amelyet Annalena Baerbock és Jean-Noel Barrot személyében nyugati hatalmak magas rangú képviselői tettek Bassár el-Aszad szíriai elnök december 8-i megbuktatása óta az arab országban. „Franciaország és Németország a szíriaiak érdekét és a térség stabilitását szolgáló békés átmenetet szeretne” – írta a tárgyalás után az X-en a francia külügyminiszter. Baerbock hangsúlyozta a valamennyi etnikai és vallási csoport és minden állampolgár, elsősorban a nők részvételével folytatandó politikai párbeszéd megkezdésének szükségességét, annak érdekében, hogy az esetleges európai támogatás ne „új iszlamista szervezetekhez kerüljön”. „Ezt igen részletesen és világosan megtárgyaltuk” – jelentette ki Baerbock újságíróknak a találkozó után. Barrot, aki előző nap Mazlum Abdival, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű lázadószövetség vezetőjével tárgyalt, kiemelte: politikai megoldást kell találni a kurdokkal arra, hogy ők is egyenrangúan részt vehessenek a politikai folyamatban.
A kurd vezetésű SDF amerikai segítséggel harcol az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet ellen az ország északi részében. Baerbock komoly biztonsági garanciákat követelt a kurdok számára, valamint a kurd fegyveresek integrálását az új hadseregbe. Arra kérdésre válaszolva, hogy az EU a közeljövőben visszavonja-e a Szíria elleni szankcióit, a német külügyminiszter kijelentette, hogy ez a politikai átmenet előrehaladásától függ majd. Több pozitív jelet említett, de hozzátette, hogy egyelőre korai cselekedni. Annalena Baerbock a tárgyalások előtt leszögezte: kinyújtott kézzel utazik Szíriába, egyszersmind „világos elvárásokkal” az új vezetőkkel szemben, akiket a tetteik alapján fognak megítélni.
– írta közleményében a német külügyminiszter.
Az Aszad család ötvenéves uralmának véget vető HTS 2016 előtt az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal állt kapcsolatban. Az ország új de facto vezetője, Ahmad es-Saraa a HTS vezetője. Németország azon dolgozik, hogy kívülről senki ne zavarja meg a szíriai folyamatot. Ez – mint Baerbock kiemelte – magában foglalja az ország szuverenitásának és területi épségének tiszteletben tartását a szomszédos országok által – mondta, nem nevezve meg konkrétan Törökországot vagy Izraelt. Kijelentette: itt az ideje, hogy Aszad szövetségese, Oroszország kivonuljon szíriai támaszpontjairól. A francia külügyminiszter közölte: nemzetközi konferencia megtartását javasolta a politikai átmenetről január végén Szíria és a szövetségesi részvételével.
Szíriai látogatása során a két miniszter látogatást tett a hírhedt Szadnaja börtönegyüttesben, ahol Aszad uralma alatt ellenzékieket embertelen körülmények között tartották fogva és kínozták.
Kiújultak a harcok az észak-szíriai Manbidzs városa környékén a törökbarát milíciák és a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű lázadószervezet között – derült ki az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű aktivistaszervezet pénteki közléséből.
A nagy-britanniai székhelyű, a szíriai eseményeket figyelemmel kísérő hálózat szerint az összecsapásokban a törökbarát milíciák legkevesebb 28 tagja vesztette életét, miközben a szomszédos Törökország hadserege több környékbeli, Ankara szerint a kurd milíciákkal szövetséges települést is ágyútűz alá vett.
A hírt a török fegyveres erők részéről egyelőre nem kommentálták.
Az SDF a törökbarát milíciákat vádolta azzal, hogy nagyszabású offenzívát indítottak a Manbidzs déli és keleti részén lévő települések ellen, hozzátéve, hogy a támadást visszaverték. Kiemelték, hogy a török erők az Eufrátesz folyó egyik gátját is ágyúzták, aminek következtében a gát részlegesen megrongálódott.
Az OSDH úgy tudja, hogy az utóbbi 23 napban a környéken dúló harcokban 208-an haltak meg, köztük 25 civil.
Manbidzs jelenleg törökbarát fegyveres csoportok irányítása alatt áll, a várostól délre és keletre eső területeket azonban már a kurd milíciák ellenőrzik.
Az SDF – amely Szíria északi részén több területet mondhat magáénak – az Egyesült Államok támogatásával részt vett az Iszlám Állam terrorszervezet Szíriából történő elűzésében, ugyanakkor Törökország az Ankara által betiltott és terroristának minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egyik ágaként kezeli.
Rijádban tárgyalt a nem egészen egy hónappal ezelőtt hatalomra került új szíriai kormány védelmi és külügyminisztere első hivatalos külföldi látogatásuk keretében.
Asszad Haszan es-Sibáni külügy- és Murhaf Abu Kaszra védelmi miniszter Mohamed bin Szalmán koronaherceggel, a szaúdi végrehajtó hatalom tényleges vezetőjével, egyúttal védelmi miniszterrel, valamint Fejszál bin Farhán Ál Szaúd külügyminiszterrel találkozott. A találkozón jelen volt a szíriai hírszerzés főnöke is. A koronaherceg az X-en közölte: megvitatták, hogy Rijád miképpen tudja a leghatékonyabban támogatni a szíriai politikai átmenetet.
Bassár el-Aszad szíriai elnök december 8-i megbuktatása óta a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) iszlamista lázadószervezet vezetői arról igyekeznek meggyőzni az arab országokat és a nemzetközi közösséget, hogy minden szíriai oldalán állnak, és nem akarják exportálni az iszlamista forradalmat. A HTS az al-Kaida tagszervezete volt, amíg 2016-ban nem szakított a terrorista hálózattal.
Szaúd-Arábia az Aszad ellen harcoló lázadókat támogatta a szíriai polgárháborúban. Az el-Ehbaríja szaúdi állami hírtelevízió közölte, hogy közvetlenül a tárgyalások előtt Fejszál bin Farhán Ál Szaúd külügyminiszter külön fogadta szíriai hivatali kollégáját, de a részletekre nem tért ki a tévé. Sibáni az X-en kifejezte abbéli reményét, hogy „a látogatás dicsőséges új lapot nyit” a két ország kapcsolataiban. Szaúd-Arábia szerdán légi úton humanitárius segélyszállítmányt juttatott el a több mint egy évtizede belháború sújtotta Szíriának. Az ENSZ becslése szerint jelenleg 16 millió ember szorul Szíriában humanitárius támogatásra, a legtöbb, amióta 2011-ben elkezdődött a polgárháború.
Szíria de facto vezetője, Ahmed es-Saraa az al-Arabíja – szaúdi tulajdonban lévő – televíziónak adott interjúban a múlt héten kijelentette, hogy Szaúd-Arábia a térség fontos állama, és Szíria érdekelt a vele folytatott együttműködésben.