Krausz Gábor
Szokatlan stílusban látott munkához
Donald Trump az Egyesült Államok Digitális Szolgálatát (USDS) nevezte át US DOGE Szolgálatra, így megspórolva az új minisztérium létrehozásához szükséges kongresszusi eljárást. Musk befolyása egyelőre növekedni látszik- írta a hirado.hu.
Donald Trump amerikai elnök eredetileg Elon Musk multmilliárdos vállalkozót, a SpaceX, a Tesla és az X tulajdonosát és Vivek Ramaswamy egészségügy területén vállalkozó milliárdost kérte fel az újonnan létrehozandó Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) élére társminisztereknek. Meg nem erősített sajtóértesülések szerint Musk
Ramaswamy a beiktatás napján elhagyta a szervezetet, és kormányzói kampányt elindítását fontolgatja Ohióban.
Trump megválasztása óta Musk az amerikai politika egyik legaktívabb szereplője, legyen szó akár kül- vagy belügyekről. A választási kampány során több száz millió dollárral támogatta Trumpot, a cégei pedig jelentős haszonélvezői lehetnek az elnök beiktatási beszédében belengetett, új célkitűzésekkel teli űrprogramnak.
Az Egyesült Államok költségvetései kiadásai
Ha ígéreteit akár csak részben teljesíteni tudja, akkor Musk legnagyobb hatással a DOGE minisztérium élén lehet az Egyesült Államokra, évi több száz milliárd dollárt megtakarítva.
A Fehér Ház átnevezett DOGE részlege korábban USDS néven a kormányzati technológia fejlesztésére összpontosított, 2014-ben hozták létre. A megújuló hivatallal Musknak várhatóan állandó irodája is lesz a Fehér Ház nyugati szárnyában, ahol az Ovális Iroda is található. Ez segíthet neki abban, hogy folyton közvetlen kapcsolata legyen az elnökhöz, és a Fehér Ház kulcsfontosságú munkatársaihoz. Musk szövetségesei erős pozícióban vannak a kormányzatban. A Személyzeti Menedzsment Hivatal — amely a kormányzati munkaerő-felvételt felügyeli — élére is egy olyan személy, Amanda Scales került, aki egész eddig Musk mesterséges intelligenciával foglalkozó cégénél, az xAI-nál dolgozott.
A minisztérium neve először egy Musk által viccként posztolt képben jelent meg, a névválasztással utalva a milliárdos által régóta promótált Dogecoin kriptovalutára. Amikor az új minisztérium weboldala a hét elején debütált, egy mesterséges intelligencia által generált Doge mém jelent meg hivatalos logóként, nem sokkal később az első logót lecserélték a mém klasszikusabb változatára, mostanra pedig a weboldalnak egyáltalán nincs logója.
Letette hivatali esküjét szombaton Pete Hegseth, az Egyesült Államok új védelmi minisztere, akinek jelöltségét pénteken késő estébe nyúló szavazáson fogadta el a Kongresszus felsőháza.
A ceremónián JD Vance alelnök iktatta hivatalába a Pentagon új vezetőjét. Pete Hegseth eskütétele után azt ígérte: védelmi miniszterként azon dolgozik majd, hogy megvalósítsa a „békét az erő által” politikáját, ami a katonai képességeket elrettentő erőként használva törekszik a béke fenntartására és a háborúk elkerülésére. Hozzátette: célja, hogy az amerikai fegyveres erőknél visszahozza a „harcos ethoszt”, és újjáépítse a hadsereget. Kijelentette, hogy azoknak a katonáknak a szempontját helyezi előtérbe, akik a harctéren szolgálnak és teszik kockára életüket.
A Pete Hegseth jelöltségéről szóló pénteki szenátusi megerősítő voksoláson 50-50 arányú szavazategyenlőség alakult ki, miután három republikánus szenátor ellenezte miniszterségét. A szavazategyenlőséget a szenátus elnöki tisztségét betöltő JD Vance alelnök döntő voksa oldotta meg.
Az új védelmi miniszter harctéri tapasztalattal rendelkező veterán katona, aki szolgált Irakban és Afganisztánban. 2014-ben őrnagyként szerelt le a hadseregtől. Ezt követően egyebek között veteránok érdekképviseletét ellátó szervezeteket vezetett. Neve szóba került Donald Trump első elnökké választását követően, mint veteránügyi miniszter. 2018 és 2024 között a Fox News hírtelevízió műsorvezetőjeként is dolgozott.
A 44 éves veterán jelöltségét és szenátusi megerősítését övezték a legkomolyabb kétségek Donald Trump jelöltjei közül. Pete Hegseth esetében a szakmai kifogások között a demokraták többsége azt hangoztatta, hogy nem rendelkezik nagyobb katonai szervezetet illetően vezetői tapasztalattal.
A jelölt múlt heti szenátusi meghallgatásán többi között azt hangoztatta, hogy a katonai alkalmasság feltételeit mindenki számára egységesen kell megállapítani, függetlenül nemtől vagy társadalmi háttértől, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy a védelmi kiadások mértéke az Egyesült Államokban a GDP 3 százaléka alá csökkent.
A hétfőn hivatalba lépett Donald Trump elnök kormányának szenátusi megerősítést igénylő tagjairól eddig négy szavazást tartottak, amelyek nyomán a pénteken megszavazott Pete Hegseth védelmi miniszter és Kristi Noem belbiztonsági miniszter mellett elfoglalhatta hivatalát John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség új igazgatója, valamint Marco Rubio külügyminiszter, aki már kedden letette miniszteri esküjét.
A szenátus megerősítésére a kormány magas pozícióra jelölt 22 tagja esetében van szükség, a miniszteri pozíciók mellett ide tartozik egyebek között a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA), a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), és a Nemzeti Hírszerzés igazgatója is.
Az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökének nem lesz egyszerű dolga a mostani elnöki ciklusában sem, mivel számos területen akarja az alapoktól fogva megváltoztatni a kormány eddigi működését. Tíz legfontosabb szövetségese, nem fontossági sorrendben.
Donald Trump elnöki kabinetjének legalább 25 tagja lesz, köztük az alelnökkel, miniszterekkel és miniszteri szintű tisztviselőkkel. A legbefolyásosabb személyek többsége közülük kerül ki, akikre az elnök a következő években a leginkább számíthat. Trump első ciklusa alapján most is várható, hogy az évek során több fontos személycserére lehet számítani, azonban ezek száma az elnök rutinjából és az alaposabb felkészülésből fakadóan várhatóan kevesebb lesz. Hogy ki a legfontosabb a Trumpot övező személyek közül, arra a szerepkörükből és az elmozdíthatóságuk mértékéből következtethetünk.
Donald Trump alelnöke, J. D. Vance vitathatatlanul a legfontosabb személy Trump elnök csapatában. A 40 éves alelnök nemcsak politikus, hanem író, jogász és veterán tengerészgyalogos is. Hírnevet először a Vidéki ballada az amerikai álomról című önéletrajzi ihletésű művével szerzett magának, majd 2023-ban Ohio állam szenátorává választották. Eleinte Trump elnök heves kritikusa volt, mára viszont legmegbízhatóbb embere. Nagy tisztelője Magyarországnak, amelyet konzervatív modellállamnak tart. Pozíciójánál fogva a legesélyesebb következő republikánus elnökjelöltnek számít.
J. D. Vance hivatalos alelnöki portréja (Fotó: Daniel Torok/ Fehér Ház)
Susie Wiles Trump kampányfőnöke volt a 2024-es elnökválasztáson, most pedig az elnök kabinetfőnöke lett. Irányítása alatt Trump újabb kampánya a korábbiakkal ellentétben fegyelmezett gépezetként működött. Republikánus körökből csendes és kíméletlenül hatékony vezetőként jellemzik, briliáns stratégiája és láthatatlan befolyása miatt csak „Jégkirálynőként” emlegetik a 67 éves kabinetfőnököt. Első nőként tölti be ezt a posztot, miközben finom módszerekkel teremt rendet Trump kiszámíthatatlan természetét kiegyensúlyozva. A menetrend és a találkozók szervezése miatt az ő informális befolyása az egyik legnagyobb a Trump-csapatból.
Susan Wiles kampányfőnök Donald Trump eredményváróján, a győzelem kiderülése után, 2024. november 6-án (Fotó: Jabin Botsford/The Washington Post/Getty Images)
Elon Musk multmilliárdos vállalkozót, a SpaceX, a Tesla és az X tulajdonosát kérte fel Trump elnök az újonnan létrehozandó kormányzati hatékonysági minisztérium élére. Musk több száz millió dollárral támogatta Trump kampányát, a cégei pedig jelentős kormányzati megrendelésekkel számolhatnak, mivel Trump beiktatási beszédében gyakorlatilag bejelentette a vörös bolygó meghódítását célzó Mars-programot. Muskot nem egyedül nevezték ki a posztra, hanem Vivek Ramaswamy társminiszterrel együtt. Musk erős befolyást gyakorolt Trump környezetére, nyíltan jelezte, hogy ki akarja szorítani Ramaswamyt, és célját el is érte, Ramaswamy a beiktatás másnapján elhagyta a szervezetet és kormányzói kampányt indít Ohióban.
Elon Musk (Fotó: Kevin Lamarque/Pool/Getty Images)
Marco Rubiót, a floridai szenátort 99:0 arányban már meg is erősítette a szenátus, így ő már hivatalosan is Trump új külügyminisztere. Az 53 éves politikus korábban Trump vetélytársa és heves kritikusa volt a 2016-os előválasztáson, de azóta kibékültek, és Rubio igyekszik lojális híve lenni az elnöknek. Ő lesz az eddigi első latino külügyminiszter az Egyesült Államok történelmében. Kína-ügyekben kemény álláspontot képvisel.
Marco Rubio (Fotó: Kevin Dietsch/Getty Images)
Trump következő védelmi miniszternek Pete Hegsethet, a katonai veteránt, a Fox News műsorvezetőjét jelölte, aki még soha nem töltött be politikai tisztséget. Kinevezését sokan a Trump-kabinet egyik leginkább várakozások övezte döntésének tartják, mivel Ukrajnában és a Közel-Keleten is háborús helyzet alakult ki. A 44 éves Hegseth várhatóan komoly szervezeti változtatásokat fog végrehajtani a hadseregben a „woke-mentesítés” jegyében.
Pete Hegseth a szenátusi meghallgatásán (Fotó: Anna Moneymaker/Getty Images)
Tulsi Gabbard korábbi hawaii demokrata kongresszusi képviselőt nevezte ki a nemzeti hírszerzés igazgatójának az elnök. Az amerikai hadsereg veteránja egykor még Bernie Sanders szenátorral kampányolt, és 2020-ban demokrataként indult az elnökválasztáson, de az utóbbi években a republikánusok felé fordult. A 43 éves Gabbard 2022 októberében jelentette be, hogy kilép a Demokrata Pártból, mert az szerinte a woke-ideológia és egy háborúpárti, elitista klikk befolyása alá került.
Tulsi Gabbard Donald Trump egy októberi kampányeseményén (Fotó: Anna Moneymaker/Getty Images)
Patel az amerikai védelmi minisztérium kabinetfőnökeként szolgált az első Trump-kormányzatban. A 44 éves Patel Trump elnök feltétlen híve. Patel igazgatói kinevezésének bejelentésekor Trump azt írta róla, hogy „briliáns jogász, nyomozó és harcos, aki karrierjét a korrupció leleplezésével, az igazságszolgáltatás védelmével és az amerikai nép védelmével töltötte”. Patel várhatóan tisztogatást tervez a Szövetségi Nyomozó Irodában (FBI), és fontos szerep juthat neki, ha politikai ügyekben is vizsgálatot kell folytatni.
Kash Patel egy 2022-es republikánus kampányrendezvényen (Fotó: Brandon Bell/Getty Images)
A 71 éves Steve Bannon neve semmilyen formális tisztséggel kapcsolatban nem merült még fel. Ő volt az, aki első alkalommal a Fehér Házba segítette Trump elnököt mint kampányfőnöke, majd aztán közel egy éven át elnöki főtanácsadóként, majd főstratégaként segítette Trumpot. Végül alulmaradt az elnök vejével, Jared Kushnerrel folytatott hatalmi harcban, és kirúgták. A Trump és a közte lévő viszony megromlott, ám első elnöki ciklusa végén az elnök Kushner kirúgását és Bannon visszahívását fontolgatta. Trump leköszönése előtt elnöki kegyelmet adott Bannonnak egy folyamatban lévő büntetőügyben, de ez sem mentette meg a börtöntől. Trumpot védve nem ment be tanúskodni egy kötelező idézésre, amiért börtönbe zárták. Négy hónap börtönt követően, egy héttel a választás előtt szabadult.
Steve Bannon (Fotó: David Dee Delgado/Getty Images)
Trump Keith Kellogg altábornagyot, korábbi alelnöki nemzetbiztonsági tanácsadót jelölte ki Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottnak. A 80 éves veterán lesz a felelős az ukrajnai béke létrejöttéért, éppen ezért hatalmas figyelem fogja övezni tevékenységét az elnöki ciklus első évében.
Keith Kellogg 2020-ban egy fehér házi sajtótájékoztatón, akkor még Mike Pence alelnöki kabinetjének munkatársaként (Fotó: Drew Angerer/Getty Images)
Ifjabb Robert F. Kennedy, John F. Kennedy volt elnök unokaöccse, oltásszkeptikus, környezetvédelmi jogász, korábbi demokrata párti elnökjelölt az, akire Trump választása esett az egészségügyi minisztériumának vezetésére. A 70 éves Kennedy széles körű hatáskörrel rendelkezne az amerikai szövetségi egészségügyi ügynökségek felett – beleértve azokat is, amelyek az oltóanyagok és gyógyszerek jóváhagyását felügyelik. Hivatalba lépését egyszerre övezi aggodalom és bizalommal teli várakozás. Kritikusai szerint tudományosan megalapozatlan elméleteivel hatalmas károkat okozhat a miniszteri pozícióban, támogatói szerint a prevenciót középpontba helyező egészségközpontú megközelítésével hatékony egészségügyi reformokat vihet végbe.
Robert F. Kennedy Jr. (Fotó: Kevin Dietsch/Getty Images)