tóth gabi
"Ma az orosz gáz tranzitja nulla".
Moszkva eddigi egyik legnagyobb vereségének nevezte az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítását Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Telegramon.
– írta Zelenszkij bejegyzésében.
Szavai szerint Oroszországot az fosztotta meg a legvonzóbb és földrajzilag a leginkább elérhető piacaitól, hogy az energiaforrásokat fegyverként használta fel, és cinikus módon az energiával zsarolta kereskedelmi partnereit.
Az államfő hangsúlyozta, hogy most közös feladat Moldova támogatása az energiaátalakítás időszakában. Ezzel arra utalt, hogy az orosz gázszállításoktól nagymértékben függő Moldovában december közepén már szükségállapotot vezettek be az energiaellátásban kialakult bizonytalanság miatt – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.
– jegyezte meg az ukrán elnök. Hozzátette: reméli, hogy növekedni fog az amerikai gázszállítások volumene Európába, amiről Donald Trump megválasztott amerikai elnök már beszélt. Rámutatott, hogy az együttműködés és a piaci partnerek ajánlatainak változatossága „kényelmesebb” árakat eredményez.
Az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítás szerdán azért állt le, mert az ukrán és az orosz fél nem hosszabbította meg a 2019. december 30-án öt évre kötött tranzitszerződést, így az 2025. január 1-jén lejárt – közölte az ukrán gázszállító rendszer üzemeltetője.
Újév napján leállt az orosz gázexport a szovjet korszakból származó, Ukrajnán áthaladó vezetékeken, ezzel véget ért Moszkva több évtizedes dominanciája Európa energiapiacai felett – számolt be a Reuters. A gáz a közel három évig tartó háború ellenére folyamatosan áramlott, ám a Gazprom orosz gázcég január 1-jén, magyar idő szerint reggel 06:00-kor bejelentette a szállítás leállítását, miután Kijev nem újította meg a tranzitszerződést.
„Megállítottuk az orosz gáz tranzitját, ez történelmi esemény!
pénzügyi veszteségeket szenved el. Európa már meghozta a döntést, hogy lemond az orosz gázról” – így kommentálta szerdán az orosz gázszállítás leállítását az Al Jazeera által idézett German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter.
Az orosz Gazprom energiaipari óriásvállalat közölte, hogy moszkvai idő szerint reggel 8 órától leállították az Európába irányuló gázexportot, mivel a tranzitmegállapodás lejárt.
Magyarország – amely Szlovákiához hasonlóan Moszkvával is jó viszonyt ápol – orosz gázimportjának nagy részét a fekete-tengeri vezetéken keresztül kapja. Ennek következtében
„Az ukrán fél ismételt és egyértelműen kifejezett elutasítása miatt, hogy megújítsa ezeket a megállapodásokat,
Ukrajna területén keresztül” – idézi az Al Jazeera a Gazprom Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett közleményét.
Ukrajnán keresztül áramlik az orosz földgáz több európai országba, köztük Szlovákiába, Moldovába és Magyarországra is – teszi hozzá a BBC.
Brüsszel nem látja súlyosnak az orosz gázszállítás kiesését.
„A bizottság több mint egy éve kifejezetten azon dolgozik, hogy felkészüljön egy olyan forgatókönyvre, amelyben az orosz gáz nem Ukrajnán keresztül halad át” – közölte a testület kedden az AFP hírügynökséggel.
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán elítélte a lépést, és arra figyelmeztetett, hogy ennek Európa fogja megfizetni az árát – emlékeztet a Politico című brüsszeli lap.
„Az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit leállítása
– figyelmeztetett Fico a Facebookon közzétett videoüzenetében.
Fico a héten egy nyilatkozatában kiemelte: Pozsony „kölcsönös intézkedéseket” hozhat, beleértve az Ukrajnába irányuló villamosenergia-export leállítását, miután Kijev elutasította a 2019-es megállapodás meghosszabbítását, amely lehetővé teszi, hogy a gáz az országon keresztül Közép-Európába áramoljon.
„Nem hiszem, hogy ezt megtennék” – mondta German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter az amerikai kézben levő Politicónak adott interjújában, azzal érvelve, hogy a lépés „teljesen ellentétes” lenne az uniós szabályokkal. Kijev az Európai Bizottsághoz, az EU végrehajtó testületéhez is fordult, hogy hivatalos konzultációt kezdjen a kérdésben – mondta.
A BBC kiemeli: a helyzet a legkritikusabb Moldovában, amely Ukrajnával határos, és otthon az oroszok által támogatott szakadárokkal küzd. Az apró ország a hónap elején már 60 napos szükségállapotot vezetett be a Kijev által várt csökkentés miatt.
„A Kreml ismét
és aláássa európai utunkat” – nyilatkozta Maia Sandu moldovai elnök.
Az Ukrajnával szomszédos, Moldova szakadár oroszbarát régiója, a Transznisztria, amely szintén a tranzitáramokra támaszkodik, szerda hajnalban leállította a háztartások fűtését és melegvízellátását . A Tirasteploenergo helyi energiaszolgáltató arra szólította fel a lakosságot, hogy
és használjanak elektromos fűtőtesteket.
Ami Ukrajnát illeti, az ellátás biztonságát ez nem érinti, mivel nem használ orosz tranzitgázt – idézi a Reuters az Európai Bizottság forrásait. Csakhogy Ukrajna
– derül ki a brit hírügynökség jelentéséből. A hatás ellensúlyozása érdekében Kijev szerdától megnégyszerezi a hazai fogyasztók gázszállítási díját, ami az ország iparának évente több mint 1,6 milliárd hrivnyába (38,2 millió dollárba) kerülhet.
Az 1420 milliméter átmérőjű,
a Szovjetunió idején épült meg, és Szibériából szállította a gázt a szovjet csapatok által megszállt kelet-közép-európai országokba és Nyugat-Európába.
A vezeték keresztülhalad az oroszországi Kurszk régióban fekvő Szudzsa városán, amely jelenleg az ukrán katonai erők ellenőrzése alatt áll – írja a Reuters. A vezeték Ukrajnán keresztül szállít gázt Szlovákiába, ahol Csehországba és Ausztriába tartó ágakra bomlik.
Felfüggeszti január 1-jétől a Gazprom orosz energetikai óriásvállalat a Moldovába irányuló gázszállítmányokat az ország kiegyenlítetlen tartozásai miatt – jelentette be a cég szombaton.
A közlemény szerint a Gazprom fenntartja a jogot, hogy lépéseket tegyen Moldovával szemben, ami akár a szállítási szerződés megszüntetését is jelentheti.
Dorin Recean moldovai miniszterelnök elítélte Oroszország intézkedését, és azt állította, emiatt a Moldovában élők áram és fűtés nélkül maradna.
– tette hozzá.
Moldova évente mintegy 2 milliárd köbméter földgázt importál Oroszországtól Ukrajnán keresztül, a szállítmány – egy 2022-es megállapodás óta – teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol egy létfontosságú erőmű működik. Ez az erőmű Moldova áramellátásának nagy részét fedezi. Orosz számítások szerint Moldovának 709 millió dolláros gáztartozása van.
Moldovában december közepén szükségállapotot vezettek be az orosz gáztranzit bizonytalansága miatt. Az orosz földgáz hiányában a Dnyeszteren túli területen lévő erőmű leállhat, és a 2,5 milliós népességű Moldova teljes területén hosszú áramkimaradásokra kell számítani.