tóth gabi
Még soha nem ért el ilyen jó eredményt ebben a körzetben.
Taroltak a kormánypártok a dombóvári központú körzetben, a második helyre a mi hazánkos Dúró Dóra futott be, a DK-s jelölt csak a harmadik lett, a Tisza Párt el sem indult. Orbán Viktor a Facebook oldalán reagált az eredményekre.
Vasárnap időközi országgyűlési választást tartottak Tolna megye 2. számú egyéni választókerületében. Mint ismert, a térségben élőknek azért kellett az urnákhoz járulniuk, mert tavaly októberben váratlanul elhunyt a dombóvári központú körzet addigi képviselője, a 2022-ben a Fidesz-KDNP színeiben győzni tudó Potápi Árpád.
Közel 100 százalékos feldolgozottság mellett fölényesen, 64 százalék körüli eredménnyel győzött Csibi Krisztina, megőrizve ezel a parlamenti mandátumot a kormánypártok számára. A második helyre a Mi Hazánk elnökhelyettese, a már jelenleg is a parlamentben ülő Dúró Dóra futott be, a DK jelöltje pedig csak a harmadik lett.
A kormányfő Facebook oldalán röviden így értékelte az eredményeket:
Kormánypárti győzelem, baloldali vereség Dombóváron, a Fidesz soha nem ért el ilyen jó százalékos eredményt ebben a körzetben – olvasható az Alapjogokért Központ legfrissebb elemzésében, amelynek részleteit hétfőn közölték az MTI-vel.
Az elemzés szerint a dombóvári időközi választás a kormánypártok társadalmi támogatottságának stabilitásáról tanúskodik, és vereséget jelent a rajthoz sem álló, előrehozott választást követelő baloldali szereplők számára is. Tizenöt hónappal a soron következő országgyűlési választás előtt óvatos, észszerű következtetéseket szabad csak levonni egy időközi választás eredményéből – hangsúlyozták, majd öt pontban foglalták össze következtetéseiket.
Külön érdekesség, hogy a Fidesz soha nem ért el ilyen jó százalékos eredményt ebben a körzetben – jegyezték meg.
– fogalmaztak.
A szomszédos Ukrajnában dúló háború reménybeli lezárása, és az ennek nyomán realizálható konjunktúra tovább erősítheti a jobboldal pozícióit 2025-ben – írta az Alapjogokért Központ.
Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint a Fidesz „hozta a kötelezőt” a Tolna megyei időközi választáson, de az eredményből szerinte nem érdemes az egész országra vonatkozó következtetéseket levonni, Kiszelly Zoltán azonban úgy látja, a vasárnapi voksoláson is megdőlt a baloldali közvélemény-kutatók állítása, miszerint a kormánypárti szavazók elbizonytalanodtak volna.
Mint ahogy korábban többen is beszámoltak, múlt vasárnap nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz–KDNP jelöltje a Tolna megyei időközi választáson. A kormánypártok által támogatott Csibi Krisztina közel kétharmados fölénnyel nyerte meg a dombóvári központú választókerületben rendezett voksolást, míg a második helyre a Mi Hazánk elnökhelyettese, a már jelenleg is a parlamentben ülő Dúró Dóra futott be, a DK jelöltje pedig csak a harmadik lett. A Tisza Párt pedig, amelynek elnöke az elmúlt hetekben egyes felmérésekre hivatkozva előrehozott választást kezdett el követelni, mert Magyar Péter szerint ezek azt bizonyítják, hogy a választók többsége már nem Orbán Viktort, hanem őt akarják kormányon látni, versenybe sem szállt a Fidesz ellen.
Az eredmények értékelésére két elemzőt kértek fel, hogy mondják el, szerintük milyen tanulságai vannak a választásnak.
Nagy Attila Tibor politikai elemző a hirado.hu-nak adott nyilatkozatában tompította az időközi választás eredményének jelentőségét, mert szerinte egy ilyen voksolás nem tükrözi az egész ország lakosságának véleményét. Azt azonban még ő is elismerte, hogy a Fidesz jelentős győzelme önbizalmat adhat a kormánypárt híveinek, hogy éles helyzetben továbbra is képesek a győzelemre.
Nagy Attila Tibor. (Fotó: hirado.hu / Horváth Péter Gyula)
Kiszelly Zoltán szerint ennél azért jóval többről van szó. A Századvég politikai elemzési igazgatója lapunknak hangsúlyozta: az eredmény bizonyítja, hogy a szavazók hite nem ingott meg a Fideszben, helyette egyértelmű felhatalmazást adtak Csibi Krisztinának, aki az elhunyt Potápi Árpád egykori munkatársa volt, hogy képviselőként is folytassa a közösen megkezdett munkát a dombóvári térségben.
Kiszelly szerint ráadásul a baloldali közvélemény-kutatókat, akik korábban a Tisza Párt erősödését és a fideszes szavazók „passzívvá válását” mérték, ezek az eredmények is ékesen cáfolják. Az elemző szerint,
Nagy Attila Tibor is úgy látja, hogy a Tisza valójában azért nem mérettette meg magát Tolnában, mert szervezetileg még nem áll készen a küzdelemre. A politikai elemző szerint se aktivistája, se forrása nincs ehhez Magyar Péteréknek, akik így csupán a kudarcot igyekeztek elkerülni azzal, hogy nem vettek részt a versenyben.
Kiszelly Zoltán (Fotó: Hirado.hu/Horváth Péter Gyula)
A Századvég elemzési igazgatója megjegyezte azonban azt is, szerinte Magyar Péter azért állt elő egyáltalán az előrehozott választás ötletével, mert ezzel a „politikai termékkel” szerette volna elterelni a figyelmet arról, hogy miért nem indul el a pártja az időközin. Kiszelly Zoltán úgy látja, várhatóan a hamarosan megrendezésre kerülő újpesti megmérettetés előtt, ahol szintén nem lesz tiszás jelölt a szavazólapon, is „be fog dobni egy kommunikációs ködgyertyát” Magyar, hogy akkor se a számára, és a pártja számára kellemetlen dolgokról kelljen majd beszélnie. Ebben segítik szerinte a baloldali közvélemény-kutató cégek is, akiknek a mérései csupán arra jók, hogy szalagcímeket szolgáltassanak a Tisza Párt elnökének, és azt, hogy „tovább árulhassa a reményt” az ellenzéki szavazók számára, hogy ő képes elhozni a kormányváltást.
Taroltak a kormánypártok a dombóvári központú körzetben, a második helyre a mi hazánkos Dúró Dóra futott be, a DK-s jelölt csak a harmadik lett, a Tisza Párt el sem indult.
A megüresedett posztért összesen hatan szálltak versenybe:
Rajtuk kívül egy független jelölt is megmérette magát Vilcsek Ernő személyében.
Közel 100 százalékos feldolgozottság mellett fölényesen, 64 százalék körüli eredménnyel győzött Csibi Krisztina, megőrizve ezzel a parlamenti mandátumot a kormánypártok számára. Facebook-oldalán azt írta:
A második helyen tőle jócskán lemaradva a mi hazánkos Dúró Dóra áll 19 százalékos eredménnyel, míg a harmadik helyre a DK-s Takács László futott be, ő 11 százalék körüli voksot söpört be végül.