tóth gabi
Így látja az elemző.
Orbán Viktornak mind a két féllel jó a kapcsolata, ezért ha végül tényleg Budapesten kerül sor Donald Trump és Vlagyimir Putyin találkozójára, akkor Magyarország nyilván fel fog készülni erre az eseményre és biztosítani fogja mindkét fél biztonságát – hangsúlyozta a hirado.hu-nak Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő leszögezte ugyanakkor azt is, ha valóban létrejön a csúcs, arra Volodimir Zelenszkijt nem fogják meghívni.
Mint ahogy arról korábban a hirado.hu is beszámolt, nemrégiben egy magas rangú orosz politikus, Vlagyimir Dzsabarov arról beszélt, hogy hazánk ideális helyszíne lehetne egy Trump–Putyin-találkozónak, mivel Orbán Viktor garantálni tudná mind a két világvezető biztonságát.
Ennek apropóján keresték meg Nógrádi György biztonságpolitikai szakértőt, aki a hirado.hu-nak kifejtette, hogy míg korában a hidegháború idején Európán belül ilyen találkozókat általában Helsinkiben, Reykjavíkban vagy például Bécsben rendeztek meg, addig most Budapest valóban reális helyszíne lehetne egy ilyen találkozónak, mivel a magyar miniszterelnöknek jó kapcsolatai vannak mind az amerikaiakkal, mind pedig az oroszokkal. Nógrády azonban emlékeztettet arra is, ez egyelőre csak egy felvetés egy orosz politikus részéről, nem több.
„Az viszont tény, hogy akár itt lesz, akár nem, a következő amerikai elnöknek – mivel a demokraták erre nem voltak hajlandóak – rengeteg mindent meg kellene tárgyalnia Vlagyimir Putyinnal. Ezek közül mi leggyakrabban egy kérdésről, az orosz-ukrán háborúról beszélünk, pedig legalább ilyen fontos Tajvan, a Balkán, Kuba és a Száhel-zóna kérdése, illetve a közel-keleti belső gyűrű és Szíria helyzete is. Rengeteg olyan terület van ugyanis, ahol az orosz és amerikai álláspont ütközik”– magyarázta a szakértő.
Arra a kérdésre, hogy a két szereplő milyen súlyt képviselne egy ilyen találkozón, Nógrádi úgy felelt, hogy bár az Egyesült Államok természetesen sokkal erősebb gazdaságilag, mint Oroszország, viszont az orosz haderő is igen komoly erőt képvisel, mivel
Kíváncsiak voltak arra is, Nógrádi György szerint alkalmas-e Magyarország biztosítani egy ilyen fontos találkozót. A biztonságpolitikai szakértő leszögezte: hazánkban minimális a veszélyeztetettség, mert jó a közbiztonság, ugyanakkor egy ilyen jellegű eseményre szerinte mind a két fél elhozná a saját biztonsági személyzetét is, így a TEK velük együttműködve képes lenne garantálni a vezetők biztonságát.
Mint emlékeztetett, Magyarországon már korábban is voltak komoly diplomáciai események, tavaly például az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját is Budapesten tartották, ahol minden európai ország állam- vagy kormányfője jelen volt.
– jelentette ki Nógrádi György.
A biztonságpolitikai szakértő elárulta azt is, ha tényleg létrejönne egy ilyen csúcstalálkozó a két szereplő között, arra Volodimir Zelenszkijt biztosan nem hívnák el,
Nógrádi leszögezte azt is: a tárgyalás célja nem az, hogy legyen győztese vagy vesztese a dolognak, hanem hogy végül kompromisszum szülessen a vitás kérdésekben.
Vlagyimir Dzsabarov magas rangú orosz politikus szerint hazánk ideális helyszíne lehetne a Trump–Putyin-találkozónak, hiszen Orbán Viktor magyar kormányfő garantálni tudná mind a két világvezető biztonságát.
Donald Trump csütörtökön beszélt arról, hogy Putyin elnök találkozni akar vele, viszont a Kreml szóvivője szerint az Egyesült Államok hivatalosan még nem kért találkozót. Vlagyimir Dzsabarov szenátor, az orosz parlament felsőházának nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának első helyettes vezetője viszont a Vmeste orosz televízióban beszélt arról, hogy a csúcstalálkozó teljesen természetes és érthető – szúrta ki az Index.hu.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök bejelentette, hogy találkozót készít elő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború befejezése érdekében.
Vlagyimir Putyin „azt akarja, hogy találkozzunk, és folyamatban van ennek megszervezése” – mondta Trump a republikánus kormányzókkal a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lago rezidenciáján tartott találkozója előtt csütörtökön. Hozzátette:
December 19-én, az évente megrendezett televíziós kérdezz-felelek óráján Vlagyimir Putyin már jelezte, hogy „kész bármikor találkozni Trump úrral”. „Ha valaha is találkozunk Trump megválasztott elnökkel, biztos vagyok benne, hogy sok megbeszélnivalónk lesz” – jelentette ki.
Donald Trump, aki január 20-án lép hivatalba, választási kampánya során azt ígérte, hogy
Az Egyesült Államok az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta Kijev legfőbb támogatója, már több mint 65 milliárd dollár katonai segélyt nyújtott számára.
A magasrangú orosz politikus szerint hazánk ideális helyszíne lehetne a Trump–Putyin-találkozónak, mivel
Hozzátette, hogy a feleknek
„A két legnagyobb világhatalom vezetője nem hagyhatja ki, hogy legalább egyszer találkozzanak. Kérdések sokasága halmozódott fel. Az elmúlt négy évben jelentősen megromlott a viszony a két ország között. Természetesen eljött az idő, hogy találkozzanak és beszélgessenek. Hogy erre a találkozóra mikor kerül sor, azt hiszem, most senki sem tudja megmondani” – nyilatkozta Vlagyimir Dzsabarov.
Az Index felidézte, hogy a tavalyi elnökválasztási kampány során és azóta is számos alkalommal jelentette ki Donald Trump, hogy a január 20-i hivatalba lépése után tárgyalásokat kezd Oroszországgal, hogy mielőbb lezárja az ukrajnai háborút. A magyar diplomácia is kiemelt dátumként kezeli a közelgő hétfői napot, Orbán Viktor miniszterelnök is többször jelezte,
Kijev is arra számít, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatása után nem sokkal találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel – közölte pénteken Heorhij Tihij külügyi szóvivő, akit a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál idézett.
Újságírók arra kérték a szóvivőt, hogy kommentálja Trump kijelentését, amely szerint már dolgozik egy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartandó találkozó megszervezésén. „Donald Trump korábban is beszélt egy ilyen találkozó tervéről, így ebben semmi újat nem látunk” – válaszolta Tihij. A tisztségviselő kiemelte, hogy Ukrajna az Egyesült Államok új kormányával való együttműködés kialakítására összpontosít, és alig várja Volodimir Zelenszkij és Donald Trump találkozóját. „A mi álláspontunk nagyon egyszerű: mi Ukrajnában mindannyian országunk számára igazságosan akarjuk lezárni a háborút.
Ezért nagyon várjuk Trump és Zelenszkij elnök találkozását, mert nekünk az a legfontosabb, hogy Amerikával együtt dolgozzunk a békéért” – fejtette ki a szóvivő. Hozzáfűzte, hogy rögtön a beiktatás után a legmagasabb szintű ukrán–amerikai kapcsolatfelvételekre készülnek Kijevben.
Joe Biden amerikai elnök újabb 500 millió dollár értékű katonai segélycsomagot küld Ukrajnába. Donald Trump megválasztása után a Biden-adminisztráció rekordsebességre kapcsolt a támogatások küldésével, az újabb csomagot a tegnapi ramsteini találkozón jelentették be. Bidenék versenyt futnak az idővel, sajtóértesülések szerint még közel négymilliárd dollár Ukrajnába küldésére van jogosultságuk. Az elnöki ciklusból hátramaradó néhány nap már valószínűleg nem lesz elegendő, hogy továbbítsák a forrásokat, így azok Trump ellenőrzése alá fognak kerülni.
Decemberben több bejelentéssel már további hatmilliárd dollárt biztosítottak a háborút vívó országnak, de úgy tűnik, alig tíz nappal Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése előtt sem állt le a támogatás.
A Biden-adminisztráció védelmi minisztere, Lloyd Austin csütörtök jelentette be az újabb 500 millió dolláros támogatást a németországi Ramstein légibázison, ahol azért gyűltek össze Ukrajna szövetségesei, hogy megvitassák a katonai segítségnyújtás jövőjét.
A fegyvercsomag a következő elemekből áll:
Azóta, hogy Trump novemberben győzelmet aratott a választásokon, nem hívták össze a csoport teljes körű találkozóját. A laza szövetséget — amelyet Ramstein-formátumnak is neveznek a légibázis után, ahol általában ülésezik — az amerikai védelmi minisztériuma irányítja. Életre hívása óta ez a legfőbb eszköz a nyugati katonai támogatás koordinálásában. A hamarosan leköszönő védelmi miniszter a következő szavakkal búcsúzott az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport nevű testület találkozóján:
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter egy Ukrajnának nyújtott korábbi katonai segély részleteit ismerteti a Pentagonban tartott sajtótájékoztatón 2024. április 26-án (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)
A média többsége úgy értesült, hogy ez volt a Biden-adminisztráció utolsó segélycsomagja Ukrajnának. Sajtóértesülések szerint az 500 millió dolláros katonai segély után még mindig további 3,8 milliárd dollárnyi Kijevnek szánt támogatás marad felhasználatlanul az úgynevezett PDA-programból. A Fehér Ház korábbi ígérete szerint Biden hivatali idejének végéig a teljes összeget elköltik. Több forrás szerint Washington ezt nem fogja tudni megtenni.
A Pentagon megerősítette, hogy ezek a pénzeszközök Donald Trump január 20-i beiktatása után átkerülnek az új elnök irányítása alá.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP)
A szerb elnök a nemzetközi politika egyik legfontosabb fejleményéről beszélt a legutóbbi televíziós nyilatkozatában. Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök tervezett találkozóján az orosz-ukrán háború befejezésének feltételeiről fognak állítólag tárgyalni. Vucsics kiemelte Szerbia szerepvállalási szándékát. A balkáni köztársasági elnök azt is elárulta, hogy miért kellene Szerbiában tartani a Trump-Putyin megbeszélést.
Szerbia érdekelt abban, hogy helyszínt biztosítson az orosz és az amerikai elnök találkozójához. Szerbia mindkét blokkon kívül álló, független és önálló ország, teljesen felkészült arra, hogy garantálja mindkét elnök biztonságát. Országunkban Putyin nagyon népszerű. Úgy gondolom, ez olyan hely lenne, ami mindkettőjüknek megfelelne
– jelentette ki a balkáni államfő.
Ez a kijelentés jól mutatja Szerbia törekvését arra, hogy semleges közvetítőként lépjen fel a nemzetközi politikában, kihasználva földrajzi és politikai helyzetét. A köztársasági elnök megjegyzése Putyin szerbiai népszerűségéről fontos belpolitikai aspektusra világít rá.
Ez a népszerűség részben a történelmi és kulturális kapcsolatoknak, részben pedig Oroszország Koszovó-politikájának köszönhető, amely összhangban van a szerb állásponttal.
Vucsics beszédében utalt a várható jelentős geopolitikai változásokra is:
Ami most jön, az a második világháború óta a legnagyobb változás lesz. Most egy teljesen ellentétes irányba haladó új hullám érkezik.
Ez a megjegyzés utalhat a multipoláris világrend kialakulására, amelyben az Egyesült Államok dominanciája csökken, és más hatalmak, mint Kína vagy Oroszország, növekvő befolyással bírnak. A szerb elnök nyilatkozata jól tükrözi Szerbia törekvését arra, hogy egyensúlyozzon a nagyhatalmak között, miközben saját érdekeit és függetlenségét is megőrzi. Az energiabiztonság, a nemzetközi közvetítői szerep és a múlt feldolgozása mind olyan témák, amelyek meghatározóak lesznek Szerbia jövőbeli fejlődése és nemzetközi helyzete szempontjából.
Mint arról lapunk korábban már beszámolt, Vlagyimir Dzsabarov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnökhelyettese egy televíziós interjúban korábban arról beszélt, hogy Trump és Putyin Magyarországon találkozhat.