Kocsis Máté: A brüsszeli elit sürgeti Magyar Pétert

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.03.

Meglepetés Dél-Koreában, ő lett az új köztársasági elnök

De mi lesz a régivel?

Csve Szangmok dél-koreai gazdasági és pénzügyminiszter, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes lett az ország új megbízott elnöke pénteken – jelentette a minisztérium közleményére hivatkozva a Yonhap dél-koreai hírügynökség.

Csve Szangmok a minisztériuma által kiadott közleményben azt ígérte, hogy mindent megtesz a jelenlegi válság leküzdésére, és azon fog dolgozni, hogy a lehető legkisebbre csökkentse a zavart a kormány működésében. Egyben utasította a vezérkari főnököket, hogy fokozzák Észak-Korea megfigyelését, az esetleges provokációkat megakadályozandó. Csve Szangmok azután lett megbízott államfő, hogy a dél-koreai ellenzék irányítása alatt álló parlament péntek reggel alkotmányos vádemelési eljárást indított az előző megbízott államfővel, Han Dokszuval szemben. A parlament 192:0 arányban fogadta el a javaslatot, a kormánypárti képviselők bojkottálták a szavazást.

Han Dokszu azután lett megbízott elnök, hogy Jun Szogjol konzervatív államfőt felfüggesztette a parlament, mert a hónap elején rendkívüli állapotot rendelt el, és katonákat vezényelt a parlamenthez. Han Dokszut azért vonják felelősségre, mert nem nevezett ki bírákat az alkotmánybíróság három megüresedett posztjára. A taláros testületnek kell döntenie Jun Szogjol felfüggesztett államfő menesztésének jóváhagyásáról, amit a képviselők december 14-én szavaztak meg. Han Dokszu szerint viszont megbízott államfői tisztsége nem hatalmazza fel ilyen fontos kinevezésekre, és azt követeli, hogy a bírák kiválasztásában előbb egyezzen meg az ellenzék a kormányzó Népi Erő Pártjával.

Az alkotmánybíróság döntéséhez kétharmados többségre van szükség. A kilenc bírói tisztségből viszont három betöltetlen, miután a bírák ősszel nyugdíjba vonultak. Jun Szogjol, aki ellen lázadás címén folyik eljárás, akár halálbüntetést is kaphat.

A dél-koreai hatóságok pénteken hiába próbálták letartóztatni szöuli rezidenciáján a december 3-án a hadiállapot bevezetésére tett sikertelen kísérlete miatt felfüggesztett elnököt, Jun Szogjolt, az őrizetbe vételt az elnöki testőrség megakadályozta.

Az államfő elleni nyomozást irányító testület, a Korrupcióellenes Nyomozó Hivatal (CIO) ügyészei és ügynökei csaknem hat órán át tartózkodtak az elnöki rezidencián, de végül dolgavégezetlenül távoztak.

Az AFP tudósítása szerint Jun letartóztatására a CIO 20 embere érkezett 80 rendőr támogatásával, de 200 katona, illetve biztonsági ember állta az útjukat, élőláncot alkotva akadályozták meg az őrizetbe vételt.

Az őrség előzőleg tucatnyi mikrobusszal és egyéb járművel állta el a bejáratot, a nyomozók azonban egy oldalbejáraton át végül mégis bejutottak az ingatlanra. Az őrizetbe vételt mindazonáltal nem tudták végrehajtani az elnököt védők nagy létszámfölénye miatt, kisebb dulakodások is történtek.

Az elnöki biztonsági szolgálat az elmúlt napokban már többször megakadályozta, hogy a nyomozók házkutatást tartsanak Jun otthonában.

Jun jogi csapata péntek reggel sietve érkezett az elnöki rezidenciára, és ismét elítélte a „törvénytelen és érvénytelen” letartóztatási parancsot.

A CIO-nak január 6-ig van ideje végrehajtani a szöuli bíróság által kedden kiadott elfogatóparancsot.

Jun Szogjol letartóztatása – aki hivatalosan továbbra is államfő maradt, tisztségéből csupán felfüggesztették, amíg az alkotmánybíróság június közepéig meg nem erősíti a vádemelését

– példa nélküli lenne Dél-Korea történetében.

Jun több száz elkötelezett támogatója, köztük ismert szélsőjobboldali youtuberek és neoprotestáns keresztény prédikátorok, csütörtökről péntekre virradó éjszaka az elnöki rezidencia közelében táboroztak, néhányan közülük késő esti imaórákat tartottak.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint pénteken mintegy 2700 rendőrt vezényeltek a területre, miután csütörtök este dulakodások törtek ki a felfüggesztett elnök támogatói és ellenzői között.

Dél-Koreában a felfüggesztett államfő, Jun Szogjol csütörtökön már a harmadik egymást követő napon ellenállt letartóztatásának, és azt ígérte, hogy „a végsőkig harcolni fog” a hatóságok ellen, amelyek ki akarják hallgatni őt a hadiállapot bevezetésére tett sikertelen kísérlete miatt.

Elfogatóparancsot adott ki kedden egy szöuli bíróság Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök ellen, miután a hivatalából eltávolított államfő harmadszor sem jelent meg a december elején kihirdetett hadiállapot ügyében elrendelt kihallgatásán.

A rendőrség, a magas rangú hivatalnokok korrupciós ügyeiben eljáró nyomozó szerv (CIO) és a védelmi minisztérium részvételével alakult nyomozóbizottság hétfőn nyújtott be kérelmet a Jun letartóztatására vonatkozó bírósági végzés kiadására. Dél-Koreában ez az első eset, hogy letartóztatási parancsot kértek és adtak ki egy hivatalban lévő elnök ellen.

A Yonhap hírügynökség jelentése szerint Jun Szogjol őrizetbe vételét követően a nyomozó hatóságnak 48 órája van eldönteni, hogy kérelmezik-e az intézkedés meghosszabbítását, vagy szabadon bocsátják a politikust.

A bíróság Jun letartóztatása mellett a hatóságok házkutatásra vonatkozó kérelmét is jóváhagyta Jun irodájában és lakóhelyén, miután az Elnöki Biztonsági Szolgálat korábban katonai biztonsági aggályokra hivatkozva megakadályozta, hogy a nyomozók belépjenek az elnöki hivatal épületébe és Jun rezidenciájára.

Jun jogi képviselői szerint a CIO-nak nincs hatásköre arra, hogy lázadással kapcsolatos vádakat vizsgáljon Jun ellen, és arra sincs joga, hogy bírósági letartóztatási parancsot kérjen ellene.

Az ország új megbízott elnökének múlt pénteken Csve Szangmok dél-koreai gazdasági és pénzügyminiszter, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettest jelölte ki a dél-koreai ellenzék irányítása alatt álló parlament, miután aznap reggel alkotmányos vádemelési eljárást indítottak az előző megbízott államfővel, a Jun Szogjol felfüggesztése után hivatalba léptetett Han Dokszuval szemben.

A korrupcióellenes hivatal azért nyomoz Jun ellen, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd órákkal később feloldotta az intézkedést. Dél-Korea azóta politikai válságban van.

A Nemzetgyűlés december 14-én szavazott Jun felelősségre vonásáról, az Alkotmánybíróság pedig eljárást indított a döntés alkotmányosságának a megállapítására.

A grémium jelenleg is tárgyalja, hogy Junt, akire lázadás miatt akár halálbüntetést is kiszabhatnak, visszahelyezzék-e vagy végleg eltávolítsák hivatalából. A döntés meghozatalára 180 nap áll rendelkezésre. A következő meghallgatásra január 3-án kerül sor.

A december 3-i puccsal kapcsolatos vizsgálatokat folytató korrupcióellenes hivatalnak (CIO) január 6-ig kell végrehajtania a szöuli bíróság által Jun ellen kiadott elfogatóparancsot. A hivatal azt követően kérte a letartóztatási parancsot, hogy a leköszönt elnök három egymást követő kihallgatási idézést is figyelmen kívül hagyott.

Jun Szogjolt azért függesztette fel hivatalából a parlament, mert a múlt hónap elején rendkívüli állapotot rendelt el, és katonákat vezényelt a parlamenthez. A letartóztatási parancs keddi kiadása óta Jun támogatói és ellenzői szinte folyamatosan tüntetnek szöuli lakhelye közelében.

A 64 éves politikus vádemelése óta nem tanúsított megbánást, sőt, odáig ment, hogy dacos üzenetet küldött.

„A Koreai Köztársaság jelenleg veszélyben van a szuverenitását fenyegető belső és külső erők, valamint az államellenes elemek tevékenysége miatt” – írta az otthona közelében táborozó támogatóinak kiosztott levelében, amelynek hitelességét ügyvédje, Jun Kabkeun megerősítette az AFP francia hírügynökségnek.

„Esküszöm, hogy a végsőkig harcolok mellettetek, hogy megvédjem ezt a nemzetet” – tette hozzá, elárulva, hogy a YouTube videomegosztó oldalon élőben követte az otthona előtt zajló tüntetéseket.

A felfüggesztett elnök, aki nem hagyhatja el az országot, hivatalos szöuli rezidenciáján tartózkodik – erősítette meg ügyvédje az AFP-nek. Jogi csapata fellebbezést nyújtott be a letartóztatási parancs ellen, azzal érvelve, hogy az „törvénytelen és érvénytelen”.

A CIO vezetője, Oh Dong-vun arra figyelmeztetett, hogy bárki, aki megpróbálja megakadályozni Jun letartóztatását, maga is felelősségre vonható.

Egy bíróság házkutatási parancsot adott ki Jun hivatalos lakhelyére és más helyszínekre is – közölte az AFP-vel egy CIO-tisztviselő.

Az elnöki biztonsági szolgálat eddig megakadályozta, hogy a nyomozók belépjenek a rezidenciára, hivatkozva arra a törvényre, amely tiltja az államtitkokat tartalmazó helyiségek átkutatását a felelős személy beleegyezése nélkül.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek