POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.10. 03:41

Mégis lesz szabadság párti kancellárja Ausztriának?

Megkezdődtek a tárgyalások.

Megbízást kapott az új osztrák kormánykoalíció megalakítására hétfőn Herbert Kickl, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, miután a legutóbbi választásokon győztes párt megkerülésével tartott koalíciós tárgyalások zsákutcába jutottak.

Alexander Van der Bellen osztrák államfő bécsi sajtótájékoztatóján bejelentette: megbízta Kicklt, hogy kezdjen tárgyalásokat a konzervatív Osztrák Néppárttal (ÖVP). Hozzátette, „a döntést nem volt könnyű meghoznia”.

Az ÖVP az érintett pártok korábbi nyilatkozatai szerint pillanatnyilag az FPÖ egyetlen lehetséges koalíciós partnere. Christian Stocker, az ÖVP újonnan kinevezett ügyvivő vezetője vasárnap jelezte, hogy pártja kész egyeztetéseket kezdeni a koalícióról az FPÖ-vel.

Stocker azt követően került az ÖVP élére, hogy Karl Nehammer kancellár lemondott a pártelnöki tisztségről.

Ausztriában a kormányalakítási tárgyalások szombaton szakadtak meg váratlanul az ÖVP és a szociáldemokraták (SPÖ) között, miután a NEOS liberális párt előző nap meglepetésszerűen kilépett a hárompárti koalíciós egyeztetésekből.

A tárgyalások azóta húzódnak, hogy az államfő októberben Karl Nehammer kancellárt bízta meg egy új kormány létrehozásával. A szeptember végén tartott választáson ugyan az FPÖ szerezte a legtöbb szavazatot, de akkor még minden osztrák politikai párt kijelentette: nem akar koalíciót kötni az általuk szélsőjobboldalinak tartott párttal.

Nehammer azt az álláspontot képviselte, hogy nem fog az FPÖ vezetőjével együtt kormányozni.

A kancellár múlt hétvégén bejelentett lemondása azonban más helyzetet teremtett, és az ÖVP egyik vezető politikusa, Wilfried Haslauer, Salzburg tartomány kormányzója úgy fogalmazott az ORF műsorszolgáltatónak nyilatkozva: „még nagyon az elején tartanak, az egyeztetések kimenetele nyitott”.

A közvélemény-kutatások szerint az FPÖ támogatottsága tovább nőtt a szeptemberi választás óta.

Ausztriában Alexander Schallenberg volt külügyminisztert nevezik ki ügyvivő kancellárnak a múlt hét végén lemondott Karl Nehammer helyére – jelentette be szerdán az osztrák államfői hivatal.

Nehammer azt követően mondott le az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöki tisztségéről és a kancellári posztról, hogy kudarcba fulladtak a koalíciós tárgyalások az ÖVP, a szociáldemokraták (SPÖ) és a NEOS liberális párt között. Hivatalosan pénteken távozik a kancellári tisztségből.

Schallenberg az új kormány megalakításáig lesz hivatalban ügyvivő kancellárként. Hétfőn Herbert Kickl, a szeptember végi választásokon győztes jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke kapott megbízást arra, hogy kezdjen tárgyalásokat az ÖVP-vel egy közös kormány megalakításáról.

Bár a választáson az FPÖ szerezte meg a legtöbb szavazatot, Alexander Van der Bellen osztrák államfő először Karl Nehammert bízta meg a kormányalakítással.

Tavaly ősszel még minden osztrák politikai párt határozottan állította: nem akar koalíciót kötni az általuk szélsőjobboldalinak tartott FPÖ-vel.

Nehammer kategorikusan kijelentette, hogy nem fog a párt vezetőjével együtt kormányozni. A kancellár lemondása azonban új helyzetet teremtett, és az ÖVP újonnan kinevezett ügyvivő vezetője, Christian Stocker jelezte, hogy pártja kész egyeztetéseket kezdeni az FPÖ-vel egy esetleges koalícióról. Herbert Kickl kedden közölte: kormányalakítási tárgyalásokra hívta az Osztrák Néppártot.

Ez a második eset, hogy Alexander Schallenberget ügyvivő kancellárnak nevezik ki. Kevesebb mint két hónapig már betöltötte ezt a tisztséget 2021 végén, amikor Sebastian Kurz kényszerült távozni a kancellári székből az ellene irányuló korrupciós vizsgálatok hatására.

Herbert Kickl, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője kormányalakítási tárgyalásokra hívta kedden az Osztrák Néppártot (ÖVP).

Kickl hangsúlyozta, hogy pártja vezető testületeinek az esti ülésen tanácsolni fogja az egyeztetések megindítását. Mint mondta, gyorsan tisztázni kell, lehetséges-e egy koalíció. Ehhez az ÖVP-ben változásokra és összetartásra is szükség lesz.

„Amennyiben ez nem biztosított, akkor ez ennyi volt”

– tette hozzá, kiemelve, hogy az FPÖ kész az esetleges előrehozott választásokra is.

Kickl a Néppárt FPÖ irányába tett fordulatáról szólva beszélt arról is, hogy nem a múltba, hanem a jövőbe tekint, „a megbocsátásra való képtelenség nem vezet sehova”. Egyben leszögezte, hogy a néppártiaknak fel kell ismerniük, melyik politikai erő kapta a legtöbb szavazatot a választáson és melyik került a második helyre.

Az FPÖ elnöke figyelmeztette az ÖVP-t, hogy „nem akar játszmákat, trükköket, szabotázst, obstrukciót és hatalommegtartási politikát” látni. Mint mondta, egységes és stabil partnerre van szüksége. Hangsúlyozta, hogy egy belülről megosztott ÖVP-t sem akar koalíciós partnerként.

Kickl azt mondta, hogy nem tart az esetleges előrehozott választásoktól sem, és az egyszerűbb utat is választhatta volna az államfővel tartott megbeszélésen, tekintettel pártja sorozatos győzelmeire és a kedvező közvélemény-kutatási adatokra. Hangsúlyozta azonban, hogy ehelyett „az államért viselt politikai felelősség vállalása mellett döntött”.

Az FPÖ elnöke hangsúlyozta, hogy vissza kell állítani a politikába fektetett közbizalmat. Mint mondta, a gondosság, őszinteség és bátorság erősítheti a derűlátás szellemét az országban.

Kickl azt követően kapott kormányalakítási megbízást, hogy a legutóbbi választásokon győztes párt megkerülésével, az ÖVP, a szociáldemokraták (SPÖ) és a NEOS liberális párt részvételével tartott koalíciós tárgyalások zsákutcába jutottak.

Megfordult a kocka, a választókat nem lehet már palimadárnak nézni. A polgárok döntik el, ki kormányozza az országot, és nem tűrik el, hogy felülről valaki megmondja nekik, mit illik gondolni – így értékelte Bauer Bence, hogy az osztrák mainstream pártok nem tudták karanténba szorítani az Osztrák Szabadságpártot (FPÖ). Az MCC Magyar–Német Intézetének igazgatója arra is rámutatott a hirado.hu-nak, hogy szorosabbá válhatnak a magyar–osztrák kapcsolatok, hiszen várhatóan Orbán Viktor kormányfő nagy tisztelője, Herbert Kickl lesz Ausztria következő kancellárja.

„A mai nap  egy történelmi nap, hiszen az Osztrák Szabadságpárt kapott kormányalakítási megbízást” – hangsúlyozta a hirado.hu-nak Bauer Bence. A szakértő felidézte, hogy a 2024. szeptember 29-i megmérettetésről az FPÖ került ki győztesként, 29 százalékot szerezett, ennek ellenére Alexander Van der Bellen köztársasági elnök nem az FPÖ-t bízta meg a kormányalakítással, hanem az Osztrák Néppártot (ÖVP), miután az ÖVP és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) is arról biztosították, hogy rendelkeznek a szükséges többséggel, együtt akarnak kormányozni, és azt is leszögezték, hogy semmiképpen sem akarnak az FPÖ-vel együttműködni.

Ez a helyzet mára megváltozott, a koalíciós tárgyalások zátonyra futottak, és egyértelművé vált, hogy nem jön össze a koalíció. Karl Nehammer kancellár lemondott, új pártelnököt jelöltek ki, így nem volt más lehetősége a köztársasági elnöknek, minthogy Herbert Kicklnek, az FPÖ vezetőjének adja át a kormányalakítási megbízást.

„Számíthatunk rá, hogy gyorsan haladnak majd a koalíciós tárgyalások, az FPÖ és az ÖVP között, és hamarosan bejelentik, hogy megállapodtak. Így

Herbert Kickl lehet az első szabadságpárti kancellárja Ausztriának.

„Az FPÖ egy óriási siker küszöbén áll” – hangsúlyozta a szakértő, aki kiemelte, hogy hazánk szempontjából is rendkívül fontos ez a fejlemény, hiszen az FPÖ, a Patrióták Európáért pártszövetség révén egy frakcióban ül a magyar kormánypártokkal, így

egy pártcsaládban lesz Ausztria és Magyarország politikai vezetése.

„A demokratikus népakarat érvényesült, az a párt alakíthat kormányt, amely megnyerte a választást. Egyébként, ha ma lenne a választás, az FPÖ nem 29 százalékot szerezne, hanem 35-öt” – hangsúlyozta Bauer Bence utalva arra, hogy a közvélemény-kutatások szerint szárnyal az FPÖ népszerűsége.

Rámutatott arra is, hogy a

kilenc osztrák tartományból már ötben az FPÖ kormányoz, Stájerországban pedig a helyi miniszterelnököt is a párt adja

egy néppárti–szabadságpárti konstellációban.

„Az a riogatás, amit Karl Nehammer művelt az utolsó hetekben, hónapokban már a múlté, kártyavárként dőlt össze az a konstrukció, hiszen nem félnek a választók az FPÖ-től, hanem azt akarják, hogy diadalmaskodjon és kormányt alakítson” – emelte ki Bauer Bence.

Az 1955-ben alakult Osztrák Szabadságpárt már jó ideje része az osztrák közéletnek. Pragmatikus politikát visznek mindenhol, ahol kormányoznak.

„Stájerországban 2024. decembere óta szabadságpárti a miniszterelnök, de többek között ők kormányoznak Salzburgban, Alsó- és Felső-Ausztriában. Alsó-Ausztriában közösen az ÖVP-vel és a szociáldemokratákkal, Felső-Ausztriában pedig a szociáldemokratákkal, az ÖVP-vel és a Zöldekkel együtt, tehát tapasztalt, bevált politikai erőről van szó. Kormányozott már az FPÖ Ausztria történelmében több ízben is, legutóbb 2017–2019 között”– sorolta Bauer Bence, aki azt is kiemelte, hogy Herbert Kickl ízig-vérig politikus alkat, egész életében az Osztrák Szabadságpártban tevékenykedett, még Jörg Haidernél tanult, a politikus beszédírója volt.

„Határozott, karakteres politikát visz, egyértelműen leszögezte, hogy a migráció kérdésében teljesen más intézkedéseket kell hozni, mint eddig, és az európai politika is megérett a reformra szerinte. Várhatóan a magyar kormánypártokéhoz hasonló politikát folytat majd, így

a magyar–osztrák kapcsolatok is javulhatnak, hiszen Herbert Kickl nagy támogatója a magyar miniszterelnöknek”

– magyarázta Bauer Bence.

„Megfordult a kocka, a választókat nem lehet már palimadárnak venni. A polgárok döntenek arról, ki kormányozza országot, nem tűrik el, hogy felülről valaki más megmondja nekik, mit illik gondolni, kire kell szavazni” – mondta a szakértő, aki kiemelte, hogy a polgárok nem engedték, hogy karanténba zárják a mainstream pártok az FPÖ-t, így egy új demokratikus kezdetnek lehetünk majd tanúi, ha az adja a kancellárt, aki megnyerte a választást.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek