tóth gabi
Nem verték nagydobra!
Fotó: MN-montázs
A Karácsony–Tisza-nagykoalíció nem állt fel, és nem is fog felállni a közgyűlésben – jelentette ki Magyar Péter a Fővárosi Közgyűlés októberi alakuló ülésén, ahogyan számos más alkalommal is vehemensen tagadta, hogy pártja összefogna a főpolgármesterrel vagy a DK-val. A testület legutóbbi ülésén azonban végérvényesen bebizonyosodott, hogy a Tisza Párt és a baloldal egymás szövetségesei. Magyar Péterék ugyanis a DK-val közösen szavazták meg a főváros Karácsony Gergely-féle csődköltségvetését, vagyis egy olyan törvénytelen büdzsét hagytak jóvá a 2025-ös évre, amelyben ötvenmilliárd forintnyi lyuk tátong, ami egyébként a főösszeg nagyjából tíz százalékát teszi ki.
Magyar folyamatos tagadása ellenére kezdettől fogva egyértelmű volt, hogy végül bekövetkezik a Tisza és a baloldal összeborulása. Így például a háttérben többször is egyeztetett egymással Karácsony Gergely és Magyar Péter. A nyári találkozójuk után a szeptember végi tárgyalásuk is meglehetősen rejtélyes körülmények között zajlott: egyik esetben sem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan miről volt szó. Utóbbi kapcsán Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője – akkor még a Fidesz budapesti elnöke – elfogadhatatlannak nevezte, hogy néhány nappal az új közgyűlés munkájának megkezdése előtt a két politikus zárt ajtók mögött, titkos paktumokat kössön.
A főpolgármester személye körüli vita kapcsán ugyancsak színjátékként lepleződött le Magyar és Karácsony szembenállása. Noha a Tisza Párt nem volt hajlandó megszavazni az előző önkormányzati ciklus végéig Karácsony helyetteseként hivatalban lévő Kiss Ambrust, végül épp Magyar Péter szavaiból derült ki: nincs elvi kifogásuk az ellen, hogy Kiss lásson el főpolgármester-helyettesi feladatokat a főpolgármesteri hivatal főigazgatójaként. Sőt Magyar – jó munkát kívánva Kissnek az új pozíciójában – azt is elárulta, hogy ő maga tett javaslatot arra, hogy ily módon hidalják át a problémát. Ennek fényében kérdéses, hogy mennyire vehető komolyan, amikor Magyar Péter azt mondta: nem szavaznának „a Gyurcsány-kormány egykori államtitkárára, Kiss Péter kabinetfőnökére, a szocialista–DK óellenzéki oldal egyik szürke eminenciására”.
Még feltűnőbb volt a közeledés a DK és a Tisza között, amin a két pártelnök egymásnak kiosztott szurkálódásai sem változtattak, köztük az, hogy Magyar döglött oroszlánnak nevezte Gyurcsányt, aki cserébe stricinek titulálta őt.
Gyurcsány a Telexnek adott egyik interjúban például a Tisza Párttal való esetleges együttműködés apropóján arról beszélt, hogy mindenkivel keresik az együttműködést, aki Orbán Viktorral szemben áll. A Spirit FM-nek pedig úgy fogalmazott: ha a 2026-os választások után nincs többsége egyik pártnak sem, tárgyalniuk kell, ezt pedig a DK bárkivel megtenné, aki a jelenlegi kormánypártok bukását szeretné.
Gyurcsány egy további interjúban a következőképpen sürgette az összefogást Magyarékkal:
Ez a koalíciók természete, amelyek nem szerelmi házasságok, hanem érdekházasságok. Ellenzéki többpártrendszerre van szükség, amiből ez következik, továbbá sem a Tisza Párt, sem a DK nincs olyan helyzetben, hogy egymagában tudna győzni.
A DK fővárosi frakciójának vezetője, a XVIII. kerületet is vezető Szaniszló Sándor szintén beszállt a politikai násztáncba, amikor az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorában azt az ígéretet tette: pártja támogatja a Tisza Párt főpolgármester-helyettes jelöltjét, amennyiben Magyarék hat hónap alatt képesek megnevezni valakit. – Szeretnénk időt adni arra, hogy a Tisza Párt belássa, nekik az lenne az optimális, ha részt tudnának venni a főváros vezetésében – tette hozzá Szaniszló.
Magyarék és a baloldal formálódó szövetségét az is elég világosan megmutatta, hogy a Fővárosi Közgyűlés első három ülésén a Tisza Párt képviselői negyven (!) alkalommal szavaztak együtt a Gyurcsány-párttal. Ráadásul számos olyan kezdeményezést kaszáltak el, amelyek a budapestiek érdekeit és a főváros élhetőbbé tételét szolgálták volna.
Amint Szentkirályi Alexandra egy Facebook-videójában kifejtette: „a DK és a Tisza leszavazta, hogy százmilliókat spóroljunk a budapestieknek kevesebb bizottsággal. Leszavazták azt is, hogy a budapesti lakhatási válság kezelése érdekében a főváros ne herdálhassa el az ingatlanvagyonát.
Leszavazták a rezsicsökkentés melletti kiállást, és hogy migránsok ne költözhessenek önkormányzati bérlakásokba. Leszavazták azt is, hogy kollégiumok és szolgálati lakások épüljenek, ahogyan azt is, hogy a kerületek közvetlenül pályázhassanak uniós forrásokra.” Hozzátette: Magyarék és Gyurcsányék azt sem támogatták, hogy újra legyen Budapestinfó, ahol a főpolgármester kiáll a sajtó elé és a budapestiek válaszokat kaphatnak kérdéseikre.
2024. 12. 31. 9:41
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője és Gerzsenyi Gabriella, a Tisza Párt EP-képviselője az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. december 18-án. Fotó: Bodnár Boglárka Forrás: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Strasbourg, 2024. december 18. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselõje és Gerzsenyi Gabriella, a Tisza Párt EP-képviselõje az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. december 18-án. MTI/Bodnár Boglárka
A Magyar Nemzet az elmúlt napokban közölt cikksorozatában már bemutatta hogy milyen fontos területeken érhető tetten Magyar Péter és a Tisza Párt behódolása a brüsszeli elit politikájának. Részletesen feltárták, miként és miért váltak a Manfred Weber vezette Európai Néppárt vazallusává, valamint rávilágítottak arra is, hogy Magyar Péter korábbi nyilatkozataival ellentétben a Tisza Párt szolgaian támogatja a brüsszeli elit háborúpárti döntéseit, illetve a migrációs és genderpolitikáját.
Végül egy olyan területen vizsgálták meg a hazai ellenzéket uraló formáció gyakorlati lépéseit, amely szintén érinti a szuverenitásunkat, méghozzá a gazdaság és az állampolgárok energiabiztonságának szempontjából.
A rezsicsökkentésnek köszönhetően a magyar családok fizetik évek óta a legalacsonyabb energiaárat Európában. Brüsszel azonban többször felszólította Magyarországot a rezsicsökkentés eltörlésére. Ez a küzdelem rövidebb-hosszabb szünetekkel gyakorlatilag 2014 óta zajlik, amikor az Orbán-kormány bevezette az árkedvezmények rendszerét a lakossági áram- és gázszolgáltatásban.
A Tisza Párt az elmúlt hónapokban több alkalommal is támadta a rezsicsökkentést. Gerzsenyi Gabriella EP-képviselő már az első felszólalásában a rezsicsökkentés eltörlését követelte az uniós törvényhozásban.
Magyar Péter kolléganője szeptember 23-án az Európai Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának ülésén azt kérte számon a magyar kormány képviselőjén, hogy miként tervezik a rezsicsökkentés által „kivéreztetett” szolgáltatók feltőkésítését. Vicsek Annamária, a Fidesz–KDNP EP-képviselője azonnal válaszolt a Tisza párt képviselőjének „döbbenetes megnyilvánulására”. Felhívta a figyelmet, hogy a rezsicsökkentés a magyar kormány olyan hozzájárulása a családok jólétéhez, ami Európa-szerte jó gyakorlatként ismert.
A Tisza Párt másik EP-képviselője, Lakos Eszter, október 1-jén meg is szavazta az Európai Parlament energiaügyi szakbizottságában azt a dokumentumot, ami a lakossági rezsicsökkentés eltörlésére szólít fel.
November 14-én Magyar Péter és a tiszások ismét a rezsicsökkentés ellen szavaztak Brüsszelben.
„Felháborító, hogy Magyar Péter és a tiszások egy ilyen javaslathoz adták a nevüket. A rezsicsökkentés megszüntetése magyar családok százezreinek rezsiszámláit emelné meg elfogadhatatlan mértékben. Ezért mi, a Fidesz–KDNP képviselői határozottan elutasítottuk az állásfoglalást” – írta közleményében a kormánypárti képviselőcsoport. Kifejtették: az Európai Parlament a COP 29 klímaváltozási konferenciával kapcsolatban elfogadott állásfoglalása, a lakossági energiaár-támogatások, mint például a magyar rezsicsökkentés kivezetésére szólít fel. Az éghajlatváltozás elleni küzdelem kiemelt fontossággal bír a Fidesz–KDNP számára. Azonban ezt a küzdelmet a józan észnek kell vezérelnie, nem pedig pániknak és a valóságtól elrugaszkodott méregzöld ideológiának. Sem a gazdák, sem a vállalatok, sem a családok nem fizethetik kizárólagosan a zöld átmenet költségeit – hangsúlyozta a Fidesz–KDNP.
Magyar Péterék támogatták az elhibázott brüsszeli szankciós politikát is, ami az elmúlt két és fél évben többet ártott Európának, mint Oroszországnak.
Az Európai Parlament november 14-i, Oroszország elleni szankciókra vonatkozó határozata felszólította az EU-tagállamokat, hogy tiltsák be az orosz kőolaj, földgáz, illetve nukleáris termékek behozatalát. A Fidesz–KDNP EP-képviselői nemet mondtak ezekre a javaslatokra, mert szerintük súlyosan veszélyeztetik a magyar háztartások és vállalkozások energiabiztonságát. A Tisza Párt politikusai azonban ezúttal sem védték meg a magyar érdekeket.