Szoboszlai Dominik
Gyanús összefüggések.
Karácsony Gergely nyilatkozik a sajtónak a Városháza dísztermében 2024. december 18-án. MTI/Kocsis Zoltán
Hatalmas telekügyletre készül a Karácsony Gergely vezette főváros, a csődközeli helyzetben lévő önkormányzat szeretné megvenni a nemzetközi befektetők elől Rákosrendező százhektáros területét. A terv a Mandiner minapi cikke szerint két ok miatt érdekes. Egyrészt Karácsonynak öt év sem volt elég egy ennél jóval szerényebb beruházásra: arra, hogy parkot alakítson ki a Városháza épülete mellett. Másrészt a lap szerint a nagy rákosrendezői ingatlanüzletben nem más segíthet Karácsonynak, mint a volt baloldali miniszterelnök, Bajnai Gordon.
A Városháza épületének említése és Bajnai neve együtt ugyanakkor a közelmúlt szerteágazó fővárosi korrupciós és ingatlanbotrányát is felidézik. A szövevényes ügyhalmaz első elemével, amelyet azóta csak Városháza-gate néven emleget a közvélemény, 2021 őszén ismerkedhetett meg a nyilvánosság. Az Indexen akkor jelent meg egy cikk, hogy a főváros el akarja adni a Városházát. Karácsony mindent tagadott, ám nem telt el sok idő, és egymást követték a leleplező cikkek, titokban rögzített hangfelvételek. Utóbbiakból – melyeket a sok más visszaélésre rámutató Anonymous álarcos alak tette közzé – és más, nyilvánosságra hozott információkból az a kép rajzolódott ki, hogy a Budapest szívében elhelyezkedő Városháza épületét többmilliárdos „jutalékért” cserébe akarták értékesíteni. A jutalék itt kenőpénzt jelenthetett.
A rögzített beszélgetések ráadásul arról is árulkodtak, hogy a fővárosban a Városháza eladási tervén túl az ingatlanértékesítésekre szakosodva jól behatárolható kör korrupciós rendszert működtetett.
A Városháza épülete körüli üzleti machinációk kapcsán a hatóság négy gyanúsítottat hallgatott ki, egyikük az a Berki Zsolt, aki a korrupciós botrány kulcsfigurájának is tekinthető. Az eddig nyilvánosságra került adatok szerint ugyanis az elvileg minden hivatalos pozíció nélkül tevékenykedő férfi több, Magyarországon ismert üzleti kört is megkeresett a Városháza-projekttel és több más budapesti ingatlan-adásvétellel összefüggésben. Korábbi információink szerint gyanúsított még az ügyben Berki Zsolt testvére, a kiváló baloldali kapcsolatokkal rendelkező Berki József is, aki a néhai Kiss Péter MSZP-s miniszter mellett dolgozott.
A nyomozást megkönnyíthette, hogy Berki Zsolt szerepel az Anonymous-hangfelvételeken. De nem csak ő, hanem például Barts Balázs, a fővárosi vagyonkezelő cég vezére, valamint Bajnai Gordon volt baloldali miniszterelnök, üzletember. Bajnait – az egyik felvétel szerint – abba a tárgyalásba vonták be, amikor a Városházát az orosz származású, milliárdos Rahimkulov családnak próbálták eladni.
A volt kormányfő többek között zsákmányra vadászó cápákról is beszélt a Városháza kapcsán. A rögzített beszélgetés egy pontján így fogalmazott: „Itt valaki megszagolja egy dealnek, egy üzletnek a lehetőségét, akkor rögtön mindenki magát akarja közvetítőként betenni. Azért, hogy aztán valami jutalékot kérhessen.”
Az még nem világos, hogy mi épülne pontosan a Grand Budapest-projekt helyett, a főpolgármester eddig valamiféle parkváros megépítéséről írt homályosan.
S azt sem tudni, miből építkezne a csődközelben lévő főváros.
A Mandiner korábbi értesülése szerint Karácsonyék mögé akár Bajnai Gordon is felsorakozhat. A volt baloldali miniszterelnök személye azért érdekes, mert neve felmerült a Városháza-gate fémjelezte korrupciógyanús botrány kapcsán is. Sőt, ennél többről volt szó, de lássuk az előzményeket!
A botrány 2021-ben robbant ki, az azóta nyilvánosságra került információk szerint a Városházát többmilliárdos „jutalékért” akarták egyesek értékesíteni. A rögzített beszélgetések alapján ráadásul a helyzet ennél is rosszabb: az a kép rajzolódott ki, hogy a fővárosban – a Városházán eladási tervén túl – az ingatlanértékesítésekre szakosodva egy jól behatárolható kör „jutalékos” rendszert működtetett. A jutalék ezekben az esetekben kenőpénzt jelentett.
Több bűncselekmény miatt is nyomoznak
A befolyás vásárlása és befolyással üzérkedés gyanújával nyomozó Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) eddig négy gyanúsítottat hallgatott ki. Egyikük az a Berki Zsolt, aki a korrupciós botrány kulcsfigurájának is tekinthető. Az eddig nyilvánosságra került adatok szerint minden hivatalos pozíció nélkül tevékenykedő férfi több, Magyarországon ismert üzleti kört is megkeresett a Városháza-projekttel és több más budapesti ingatlan-adásvétellel összefüggésben.
Bajnai Gordon pedig úgy került a képbe, hogy – egy kiszivárgott hangfelvétel szerint – bevonták abba a tárgyalássorozatba, amellyel a Városházát az orosz származású milliárdos Rahimkulov családnak próbálták eladni.
Bajnai a felvételen elmondta: a befektetők számíthatnak arra, hogy több „cápa” is rámozdul az üzletre, és jutalékot fognak kérni a segítségért cserébe.
Egyértelműen a 2019-ben a fővárosban vezető szerepbe került baloldal politikai szereplőire célzott. „Legalább két probléma van menedzsment szempontból. Tehát ugye ez egy hatpárti koalíció, ami egy adottság. Itt valaki megszagolja egy dealnek, egy üzletnek a lehetőségét, akkor rögtön mindenki magát akarja közvetítőként betenni. Azért, hogy aztán valami jutalékot kérhessen” – fogalmazott Bajnai, ismertetve:
amint híre megy egy ilyen dolognak, […] egy ilyen koalícióban megvannak a cápák.
Az egykori miniszterelnök szerint rengeteg ilyen cápa úszkál a tóban, és egy nagykoalícióban, mint amilyen a baloldalé volt az előző ciklusban, mindenkinek vannak részterületei.
„Ez a realitás, ez így működik” – mondta a felvétel tanúsága szerint a volt kormányfő a fővárosi baloldalra utalva. A hanganyagokból kivehető továbbá, hogy Bajnai nagyon magas szinten győződött meg arról, hogy van szándék a Városháza eladására, utalt azonban arra, hogy a projekt támadható. Nem tartotta volna szerencsésnek, ha a 2022-es országgyűlési választásokig arról részletek derülnek ki. Pedig kiderült.