POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.01.

Január egytől indul a vidéki otthonfelújítási program

A legfontosabb tudnivalók.

Január 1-jén indul a vidéki otthonfelújítási program – hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára kedden a Facebook-oldalán, ahol a legfontosabb tudnivalókat is ismertette egy videóban.

Zsigó Róbert emlékeztetett: sikeres volt a 2021-es otthonfelújítási program, 370 ezer család használta fel az állami támogatást otthona felújítására. A 370 ezer család otthona 770 milliárd forintból újult meg 2021-ben és 2022-ben – mutatta be az államtitkár egy grafikán.

Közölte:

a korábbi otthonfelújítási program tapasztalatait beépítő, január elsején induló vidéki otthonfelújítási program az ötezernél kevesebb lakosú településeken élő családokat segíti otthonuk korszerűsítésében.

A támogatás a települések 91 százalékán, 2887 kistelepülésen vehető igénybe.

A pénz sokféle felújításra – a videóban közzétett grafika szerint többi között a víz, a csatorna, az elektromos- és a gázszolgáltatás bevezetésére, kiépítésére vagy cseréjére, illetve fűtési rendszer kialakítására vagy korszerűsítésére, de például fürdőhelyiség építésére is – használható, amelyek kényelmesebbé teszik a családok mindennapjait – ismertette az államtitkár.

Zsigó Róbert hangsúlyozta: számlákkal kell igazolni a felújítást, ezeknek a költségeknek maximum a felét, legfeljebb hárommillió forintot lehet támogatásként visszaigényelni.

Megjegyezte: ha nem áll rendelkezésre a felújításhoz szükséges megtakarítás, igényelhető egy legfeljebb hatmillió forintos kedvezményes kamatozású kölcsön. Ebben az esetben a hitel fele válhat támogatássá, és a legfeljebb hárommillió forintos vissza nem térítendő támogatás felét munkadíjra, a másik felét anyagköltségre fordíthatják a családok.

A kormány két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt – közölte a kulturális és innovációs miniszter szombaton a kormány a Facebook-oldalán megosztott videóüzenetében.

Hankó Balázs a videóban azt mondta: a családi adókedvezménnyel mindazoknak segítenek, akik egyszerre vállalnak gyermeket és vállalnak munkát is.

Kifejtette, hogy két lépésben duplázzák meg a családi adókedvezményt:

 

2025. július 1-jével az egy gyermeket nevelők esetében 10-ről 15 ezer forintra, két gyermek esetén 40-ről 60 ezer forintra, három gyermek esetében pedig 99 ezer forintról 148,5 ezer forintra emelkedik a havonta érvényesíthető családi adókedvezmény.

 

A miniszter hozzátette:

2026. január 1-jével pedig megduplázzák a jelenlegi szinthez képest a családi adókedvezményeket, azaz 10-ről 20 ezerre, 40-ről 80 ezerre, 99 ezerről pedig 198 ezer forintra emelkedik az érvényesíthető havi családi adókedvezmény.

„De míg mi a családok oldalán állunk, amíg mi a családok biztonságát és anyagi biztonságát tartjuk a legfontosabbnak, addig Brüsszel és a hazai balliberálisok azon dolgoznak, hogy a családtámogatás helyett hogyan lehet a migrációt fokozni” – jelentette ki Hankó Balázs.

Hozzátette, hogy nincs is kétségük afelől, hogy Brüsszel régi-új emberei, akik a migrációs intézkedéseket megszavazzák az Európai Parlamentbe, egy tollvonással törölnék el a magyar családtámogatásokat.

„Mi a magyar családok, a magyar családok biztonsága, a magyar családok anyagi biztonsága pártján állunk” – szögezte le a tárcavezető.

A kedvezményes hitelt kizárólag a támogatást kérő család veheti fel, a támogatás a munkálatok befejezését követően, utólag érkezik – tette hozzá Zsigó Róbert.

A kormányzati portálon azt írták: egy kétgyermekes család a mostani havi 20 ezer forint helyett jövőre 30 ezer forint, 2026-ban 40 ezer forint adókedvezménnyel számolhat.

A családi adókedvezmény bevezetése óta a jövő évi emeléssel együtt 4400 milliárd forinttal több marad a gyermekes családoknál – áll a közleményben.

 

A tájékoztatás szerint a családi adókedvezmény a 2011-ben bevezetett családi adórendszer egyik főpillére, az alacsony szja-kulcs mellett. A kormány a családi adókedvezménnyel a dolgozó szülőket támogatja. Minél több gyermeke van egy magyar családnak, annál nagyobb adókedvezmény jár a szülőknek – emelték ki.

Ma egy gyermek után 10 ezer, kettő után 20 ezer, három után 99 ezer forint családi adókedvezmény jár.

Elsőként 2025 július 1-ől egy gyermek esetében 15 ezer, két gyermek esetén 30 ezer, három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 49 500 forintra emelkedik az adókedvezmény összege.

Ezután 2026 január 1-től egy gyermek esetében 20 ezer, két gyermeknél 40 ezer, három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 66 ezer forintra növekszik az adókedvezmény mértéke.

A szülők továbbra is megoszthatják egymás között a családi adókedvezményt, így a lehető legnagyobb mértékű adóengedményben részesülhetnek – írták.

Hangsúlyozták: a négy vagy több gyermekes édesanyák emellett továbbra is szja-mentesek maradnak.

Egy háromgyermekes háztartásban az emelés jóvoltából havonta mintegy kétszázezer forinttal több pénz is maradhat a családnál, amelyet a gyermekek nevelésére tudnak fordítani.

A kedvezmény év közben, a munkáltatónak adott adóelőleg-nyilatkozattal, vagy az adóévre vonatkozó szja-bevallásban is igénybe vehető – ismertették.

A tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelők jövő év július elsejétől százezer forinttal, 2026-tól pedig már 133 340 forinttal növelt összegben vehetik igénybe a családi adókedvezményt.

A családi adókedvezményt igénybe veheti az a magánszemély, aki családi pótlékra jogosult, a gyermeküket válás után felváltva gondozó szülők, a családi pótlékra jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastárs, a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa, valamint a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek, és a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.

A családi adókedvezmény legkorábban a magzat 91 napos korától érhető el – ehhez kell orvosi terhesgondozási igazolás. A kedvezmény a gyermek 16 éves koráig jár alapesetben, ami hosszabb is lehet, ha a gyermek nappali tagozatos középiskolába jár – jegyezték meg.

A közleményben a családi adókedvezményt mára az egyik legfontosabb családtámogatási elemnek nevezték. Jelezték: a kedvezmény megduplázása is benne van a 21 pontos új gazdaságpolitikai akciótervben, a 2025-ös költségvetésben, és bárki által támogatható a mostani nemzeti konzultációban is.

A magyar adórendszer jó irányba halad, nemzetközi rangsorok szerint a világ legversenyképesebbjei közé tartozik, és jövőre újabb könnyítések jönnek – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter  Budapesten, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyolcadik alkalommal megrendezett adókonzultáció konferenciáján.

A miniszter hangsúlyozta: „A magyar uniós elnökség legfontosabb témája a versenyképesség erősítése, és az adórendszer fontos része a versenyképességnek.”

A 2010-ben meghirdetett adócsökkentés politikájának eredményeként jelentősen mérséklődött az adóelvonás mértéke, ugyanakkor Magyarország az uniós tagországok közül az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést hajtotta végre” – idézte fel Varga Mihály.

 

A 2025-ös adómódosításokkal kapcsolatban a pénzügyminiszter kiemelte: „További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, megduplázzák a családi adókedvezményt, emellett idén év végével kivezetik a gyógyszergyártói, a távközlési, illetve a légitársaságok különadóját.”

Varga Mihály előadásában rámutatott: az adócsökkentések úgy voltak tarthatók, hogy a kivetett adókat hatékonyabban szedte be a NAV.

A miniszter ismertette: a gazdaságfehérítés eredményeképpen az áfa-rést 2021-re 4,4 százalékra tudták csökkenteni, ami a 2010-es értékhez képest csaknem 18 százalékpontos csökkenés.

A hatékonyságot segítette az adónemek csökkentése is, míg 2010-ben 64 adónemmel működött a magyar adórendszer, jövőre ezek száma már csak 54, és később még tovább mérséklődhet. Nemcsak az adók száma, hanem az adóelvonás mértéke is csökkent, a GDP-arányos adóelvonás 2009-ben 40 százalék körül alakult, mára ez 35 százalék alatt van, ami az Európai Unión belül a harmadik legjobb eredmény – jelezte.

A pénzügyminiszter kiemelte: a 2010-es évek során a munkát terhelő adókat gyakorlatilag megfelezték, a fogyasztási típusú adókra helyeződött át a hangsúly. Egy átlagos jövedelmű egyedülálló kereső esetében az adóéket 53-ról 41 százalékra csökkentették, ami a legnagyobb csökkenés az unión belül. Az átlagos csökkenés ennél is nagyobb, 53,6 százalékról 36,8 százalékra mérséklődött az adóék 2023-ig – mondta.

A vállalkozásokat érintő társasági adókulcs 9 százalékos, ami a legkedvezőbb az Európai Unióban – tette hozzá.

Varga Mihály hangsúlyozta: a költségvetés egyensúlyát meg kell őrizni, ugyanakkor az adóhivatal még hatékonyabb munkája teret nyithat a további adókönnyítések előtt.

Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium államtitkára előadásában egyebek mellett kiemelte: a munkát terhelő adókat extrém magas szintről indulva csökkentette Magyarország, de ha van rá lehetőség, akkor az irány a további mérséklés.

A társasági adó csökkentésének pozitív hatásával kapcsolatban felhívta a figyelmet: az adókulcs csökkentése után két évvel már nominálisan, öt évvel később pedig már GDP-arányosan is befolyt annyi adóbevétel, mint korábban.

Az államtitkár kitért arra, a versenyképességi rangsort vizsgálva egyértelmű összefüggés van az adórendszer egyszerűsége és a versenyképesség között, ezért további egyszerűsítéseket tűztek ki célul.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek