POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.06.

Elon Musk folytatja az AFD támogatását

Nem tűri, hogy politikai karanténba zárják a pártot.

Elon Musk élő beszélgetést tart az X-en Alice Weidellel, az Alternatíva Németországért (AfD) társelnökével és kancellárjelöltjével. Weidelt – aki a legerősebb ellenzéki párt vezetője, és az egyik legnépszerűbb kancellárjelölt – nem engedik részt venni televíziós választási vitán, így minden szereplési lehetőség nagy segítséget jelenthet pártja számára. A párt támogatása komoly aggodalmat váltott ki a német politikai elitben a közelgő előrehozott választások előtt.

Elon Musk, a világ leggazdagabb embere és az Egyesült Államok leendő minisztere élő beszélgetésen fog részt venni az X-en Alice Weidellel, a német Alternatíva Németországért (AfD) kancellárjelöltjével és társelnökével. A január 9-én esedékes interjú. Musk korábban nyíltan támogatásáról biztosította az AfD-t, amely bevándorlás- és iszlámellenes nézetei, valamint a német biztonsági szolgálatok által szélsőjobboldali szélsőségesként való besorolása miatt éles kritikát váltott ki a német politikai elitből.

Musk december óta többször nyíltan bírálta a német vezetőket. A magdeburgi terrortámadás előtti napokban Musk kemény véleményt fogalmazott meg, azt állítva

„egyedül az AfD mentheti meg Németországot”.

A merényletet követően Olaf Scholz kancellárt „alkalmatlan bolondnak” nevezte, Frank-Walter Steinmeier elnököt pedig „zsarnoknak” titulálta az AfD-t bíráló beszéde miatt.

Musk jelentős összegeket költött Donald Trump Fehér Házba való visszatérésének elősegítésére, és több európai szélsőjobboldalinak bélyegzett illetve rendszerellenes párt mellett is kiállt. A német politikai elit aggodalommal figyeli a milliárdos beavatkozását, mivel az AfD-t továbbra is veszélyes és antidemokratikus pártnak tartják. A néhány nap múlva esedékes eseményen Musk online fog beszélgetni Alice Weidellel, amely várhatóan nagy hullámokat fog vetni. A szereplési lehetőség sokat segíthet Weidelnek, mivel annak ellenére, hogy a legnagyobb német ellenzéki erő jelöltje, eltiltották a televíziós vitákon való részvételtől.

Az ellenzék attól tart, hogy Musk népszerűsége és anyagi háttere erősítheti a párt választási esélyeit. Olaf Scholz újévi beszédében hangsúlyozta, hogy a választás eredményéről a német szavazók döntenek, nem pedig külföldi milliárdosok. A német előrehozott választást február 23-án fogják megtartani.

Az Egyesült Államok felajánlja segítségét a magdeburgi támadás körülményeinek vizsgálatához – közölte a washingtoni külügyminisztérium szóvivője péntek éjszaka. Elon Musk dél-afrikai–amerikai nagyvállalkozó Olaf Scholz német kancellár azonnali lemondását sürgette az X platformon, inkompetensnek nevezve őt.

Matthew Miller közleményében az Egyesült Államok nevében szolidaritását fejezte ki Németország felé, valamint részvétet nyilvánított az áldozatok családjainak. „Németország, az egyik legszorosabb partnerünk és legerősebb szövetségesünk mellett állunk ma, valamint a következő hetekben is” – olvasható a hivatalos nyilatkozatban.

Élesen bírálta a német kormányt a támadás kapcsán Elon Musk milliárdos üzletember, a következő amerikai adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős kijelölt társminisztere.

A vállalkozó közösségi oldalán Olaf Scholz német kancellár azonnali lemondását sürgette, inkompetensnek nevezve őt.

Elon Musk pénteken, néhány órával a magdeburgi cselekmény előtt, szintén közösségi oldalán biztosította támogatásáról a februári előrehozott választásokra készülő Alternatíva Németországért (AfD) pártot, amelyről úgy fogalmazott, hogy

„csak az AfD lehet képes megmenteni Németországot”.

Egy másik bejegyzésben pedig azt írta, hogy AfD politikája teljesen megegyezik az amerikai Demokrata Párt politikájával abban az időben, amikor Barack Obama korábbi elnök 2009-ben hivatalba lépett. „Nem gondolom, hogy lenne bármi különbség” – fogalmazott.

Az európai politikai paletta hagyományos felosztása az elmúlt évek eseményei nyomán kaotikus jelleget öltött: a patrióta, hagyományos értelemben konzervatív pártok szerint a régi jobboldal elment balra, az általa a spektrumon üresen hagyott helyet pedig a korábbi radikálisok maguknak követelik. A folyamat fontos állomása volt a Patrióták Európáért párt megalakulása a magyar miniszterelnök Orbán Viktor aktív közreműködésével. A csoportban és környékén elhelyezkedő pártok visszautasítják, hogy szélsőségesnek nevezzék őket, és a politikai közép elfoglalására készülnek, kitörve a karanténokból.

Ilyen szélsőséges pártnak számított Németországban az  Alternatíva Németországnak (AfD), amely az európai és a tartományi választásokon 2024-re jelentősen megerősödött, és az Európai Néppártban helyet foglaló, szerintük balra tolódott CDU helyett a hagyományos jobboldali értékeket képviselve nyernének szavazókat.

Eközben az Egyesült Államokban a novemberi választásokon a jobboldali Republikánus Párt visszaszerezte a hatalmat a Demokrata Párttól. A három hét múlva hivatalba lépő Donald Trump majdani gazdaságpolitikája egyik fő alakítójának szánja Elon Muskot, a Tesla-vezér milliárdost, aki korábban sem rejtette véka alá, hogy Németország esetében az AfD-t tekinti politikai szövetségesnek.

Elon Musk: az AfD képviseli a politikai realizmust

Musk a múlt héten a tulajdonában álló X-en már közzétette, hogy szerinte „egyedül az AfD mentheti meg Németországot”.

Ők képviselik a „helyes álláspontot” a gazdaság, az energetika és a bevándorlás kérdéseiben, összefoglalóan „a politikai realizmust”. 

Musk a német lapban kifejtette: „Egyértelműen hamis szélsőjobboldali pártnak beállítani az AfD-t, hiszen a párt vezetője, Alice Weidel azonos nemű partnerével, egy Srí Lanka-i származású nővel él együtt. Ez tényleg Hitlerre hasonlítana? Ugyan már, kérem!”

Németországban a szociáldemokrata Olaf Scholz vezette baloldali koalíció összeomlása miatt februárban előrehozott választásokat tartanak.

A szerkesztő felmondott, a főszerkesztő vitába lépett Muskkal

Röviddel az írás megjelenése után Eva Marie Kogel, a Welt am Sonntag véleményrovatának szerkesztője az X-en jelentette be, hogy felmondott a lapnál, közzétette a Musk véleménycikkéhez vezető linket.

Jan Philipp Burgard, az újság kijelölt főszerkesztője és Ulf Poschardt, a lap január 1-jén hivatalba lépő kiadója a Reutersnak a következőt nyilatkozták: „a demokrácia és az újságírás a véleménynyilvánítás szabadságából táplálkozik, és ebbe beletartozik az egymással szemben álló álláspontok ütköztetése is”. Szerintük a Musk cikke körüli eszmecserék „igazán tanulságosak” voltak. 

Burgard egyébként nem ért egyet Muskkal. A véleménycikk alatt a lap közölte az ő válaszát is.

Musk diagnózisa (az ország állapotáról) helyes, de a megoldási javaslata, miszerint csak az AfD menthetné meg Németországot, végzetes tévedés

– írta, mert a párt kivezetné Németországot az Európai Unióból, közeledne Oroszországhoz, és Kínával is a kiegyezésre törekedne.

A német karantén az AfD ellen él az előrehozott választások előtt

Az AfD ellen nem csak a politikai színtéren folyik kiszorítósó harc, a német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) 2021-ben az alaptörvénnyel ellentétes szélsőjobboldali törekvések gyanúja miatt megfigyelés alá vette a pártot. 

Az AfD a felmérések szerint a második legnépszerűbb politikai erő, de több párt is jelezte, hogy nem lesz hajlandó szövetségi szinten együttműködni vele – a karantén él Németországban.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek