Szoboszlai Dominik
Eljárásjogi hibák nyomai.
Fotó: AFP
Mint ismert, a héten az Európai Parlament jogi bizottsága nem határozott Magyar Péter mentelmi jogának ügyében. Ez azonban számos kérdést felvet, akár szabálytalanul is eljárhatott a szakbizottság. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Alapítvány tudományos igazgatója szerint az EP Jogi Bizottsága megsérthette a Parlament eljárási szabályzatát amikor indokolatlanul nem tett eleget a haladéktalanság követelményének.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, az Európai Parlament jogi bizottsága (Juri) nem hozott döntést Magyar Péter mentelmi jogának ügyében a néhány napja megtartott ülésén, sőt – a szokásostól eltérően – meghallgatásokat sem tartottak. Mint ismeretes, a jogi bizottság tesz ajánlást a mentesség és a kiváltságok fenntartására irányuló kérelem elfogadására vagy elutasítására, jelen esetben Magyar Péter vonatkozásában is.
Magyar Péter ügyében azért indult elárás, mert tavaly júniusban egy budapesti szórakozóhelyen erősen ittas állapotban botrányosan viselkedett. Szemtanúk szerint nőkkel és férfiakkal szemben is tiszteletlenül viselkedett, többek között provokatív mozdulatokkal zaklatta a jelenlévőket.
Egy vendég, aki rögzíteni kezdte a jelenetet, elmondta, hogy Magyar Péter kicsavarta a kezéből a telefont és a Dunába dobta. Az ügyben garázdaság és lopás miatt indult nyomozás.
Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezte Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését, hogy a büntetőeljárás lefolytatható legyen.
Bár Magyar Péter az európai parlamenti választási kampány során többször is kijelentette, hogy megszüntetné a mentelmi jogot, és nem kíván élni vele, most mégis épp mentelmi joga mögé bújva próbálja meg elkerülni a felelősségre vonást.
Az Európai Parlament jogi bizottsága (Juri) a héten tárgyalta először Magyar Péter mentelmi jogának ügyét, de nem hozott döntést. Lomnici Zoltán ennek kapcsán lapunknak elmondta, hogy a bizottság az eljárása végén szakvéleményt adhat, de fontos, hogy nem foglalhat állást a képviselő bűnösségével, illetve ártatlanságával kapcsolatban.
A szakbizottság ugyan ajánlást tesz az Európai Parlamentnek, és bár állásfoglalásuk semmilyen jogi kötőerővel nem bír, politikailag annál relevánsabb szokott lenni.
A szakértő azt is hozzátette, hogy bár a lopási ügy jelentéstevője egy szocialista képviselő, azonban ha a Juri nem támogatja a magyar főügyészi indítványt, az Európai Néppárt (EPP) 188 képviselője is borítékolhatóan a mentelmi jog felfüggesztése ellen fog szavazni.
Emögött sokak szerint egy, a Manfréd Weberék és Magyar Péter között köttetett titkos háttéralku állhat, amelyről annyit alappal lehet feltételezni, hogy súlyosan fenyegető hazánk szuverenitására nézve
– emelte ki Lomnici Zoltán.
Bár Magyar Péter viselkedéséről még felvételek is készültek, ráadásul arra is bizonyítékok vannak, hogy elvette egy férfi telefonját és a Dunába dobta azt, a bizottság mégsem hozott döntést, tovább húzza az időt.
Lomnici Zoltán emlékeztetett, hogy az Európai Parlament (EP) eljárási szabályzatának 9. cikkében foglalt rendelkezések határozzák meg, hogy miként lehet felfüggeszteni egy EP-képviselő mentelmi jogát, első körben pedig az illetékes jogi bizottság haladéktalanul, de a kérelem összetettségét figyelembe véve vizsgálja meg.
„Tekintettel arra, hogy az alapügy Magyar Péter tekintetében – az egyes lopási cselekmények típusait tekintve – egyszerűbb már nem is lehetne, osztom azt a jogi álláspontot, hogy
az EP Jogi Bizottsága megsértette a Parlament eljárási szabályzatát amikor indokolatlanul nem tett eleget a haladéktalanság követelményének.
A jogtudományban elterjedt nézet szerint a haladéktalanul kifejezés nyelvtani értelmezés szerint akut intézkedést takar és gyorsabb eljárást jelent, mint a soron kívüliség” – fogalmazott lapunknak a szakértő.
Borítókép: Magyar Péter (Fotó: AFP)
Deutsch Tamás - Levelet írt Manfred Webernek: Ne legyenek cinkostársai a bűncselekényt elkövető Magyar Péternek!
"Manfred Weber frakcióvezető részére
Európai Néppárt képviselőcsoportja
Tisztelt Frakcióvezető úr!
Korábbi levelemben már felszólítottam, hogy ne legyenek a cinkostársai dr. Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének (EPP) az általa elkövetett köztörvényes bűncselekmény miatti felelősségre vonás elkerülésében.
A levelemmel kapcsolatos hallgatása már eddig is beszédes volt.
A héten azonban az Európai Parlament Jogi Bizottságának ülése után mindenki számára beigazolódott, hogy segítő kezet nyújtanak Magyar Péternek, hogy a lehető legtovább elhúzódhasson a mentelmi ügyének tárgyalása, és a mentelmi joga mögé bújva el tudja kerülni a büntetőjogi felelősségre vonást.
Köztudott, hogy Magyarország legfőbb ügyésze 2024. őszén lopás bűncselekménye miatt tett indítványt az Európai Parlament elnökénél a Tisza Párt elnöke mentelmi jogának felfüggesztésére. Az ügyben folyó nyomozás során felderített, illetve az eddig napvilágra került információk alapján, Magyar Péter 2024. június 21-én hajnalban ittas állapotban egy budapesti szórakozóhelyen mulatott, megbotránkoztatóan viselkedett, amiért a szórakozóhely biztonsági őrei fojtófogással voltak kénytelenek kivezetni. A szórakozóhelyen mások mellett a büntetőügy sértettje is a mobiltelefonjával videóra vette a képviselőt. Miután Magyar Péter és egyik társa észrevette, hogy a sértett felvételeket készít, szóváltásba keveredtek vele. A vita során Magyar Péter hirtelen mozdulattal kivette a sértett kezéből a telefont és azt zsebre tette. A telefont a sértett többszöri kérésére sem adta vissza, letagadta, hogy az nála lenne. Miután a szórakozóhelyről kivezették, a Duna felé indult, őt többen, köztük a sértett, követték. A képviselő lesétált közvetlenül a vízpartra és a telefont szándékosan a Dunába ejtette. Az Ügyészség szerint ez a magatartás a lopás bűncselekménye törvényi tényállásának a megvalósítására alkalmas.
Tisztelt Frakcióvezető úr!
Magyar Péter, aki korábban éppen a mentelmi jog eltörlése mellett kampányolt, tavaly ősszel az ügyészségi indítványra reagálva bejelentette, hogy nem fog lemondani a mentelmi jogáról, hogy amögé bújva el tudja kerülni a büntetőjogi felelősségre vonást. A mentelmi jog visszaélésszerű használatához pedig az Európai Néppárt és az EP baloldali-liberális többsége tevőlegesen asszisztál a Tisza Párt elnökének. Amit csinálnak az nettó politikai bűnpártolás. A mentelmi jog ugyanis nem arra szolgál, hogy az európai parlamenti képviselők a törvények fölé helyezhessék magukat, és visszaélve helyzetükkel a köztörvényes bűncselekmények miatti felelősségre vonást elkerülhessék.
Mindezekre tekintettel ismételten, a lehető leghatározottabban felszólítjuk, hogy az Európai Néppárt a továbbiakban ne legyen a politikai bűnpártolója annak, hogy Magyar Péter a mentelmi jogának visszaélésszerű használatával elkerülhesse a köztörvényes bűncselekmény elkövetése miatti felelősségre vonását.
Meggyőződésünk szerint az Európai Parlament Eljárási Szabályzata rendelkezéseinek megfelelően, a szokásos eljárásban Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztéséről mihamarabb döntenie kell a plenáris ülésnek, hogy elhárulhasson a technikai akadálya annak, hogy Magyar Pétert az általa elkövetett köztörvényes bűncselekményért felelősségre lehessen vonni.
Ellenkező esetben minden indokolt rendkívüli parlamenti és jogi lépést kénytelenek leszünk megtenni. A törvények ugyanis mindenkire vonatkoznak, még Magyar Péterre is.
Üdvözlettel:
dr. Deutsch Tamás
a Patrióták magyar delegációjának vezetője”
Ennyi.