tóth gabi
Hadjárat az olcsóbb energiaforrások ellen.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök. (Fotó: AFP) Fotó: AFP
Donald Trump megválasztott elnök nem fogja hagyni, hogy Joe Biden egyes szövetségi vizeken történő olaj- és gázfúrások betiltása útjába álljon annak, hogy az amerikaiakat olcsó és bőséges energiával lássák el – jelentette ki Karoline Leavitt szóvivő a Breitbartnak adott exkluzív interjújában, utalva arra, hogy a leköszönő elnök arra készül, hogy
az Atlanti-óceánon, a Csendes-óceánon és más szövetségi vizek területein átfogó, állandó tilalmat vezessen be az új olaj- és gázfúrásokra.
A tervezetet ismerő bennfentesek szerint ezt a lépés olyan módon akarja végrehajtani és törvényileg bebetonozni, hogy az új Trump-kormányzat komoly akadályokba ütközzön akkor, ha visszavonná a rendelkezést.
Joe Biden egyértelműen azt akarja, hogy a magas gázár legyen az öröksége. Ez egy szégyenletes döntés, amelynek célja, hogy politikai bosszút álljon az amerikai népen, amely felhatalmazást adott Trump elnöknek a fúrások növelésére és a gázárak csökkentésére
– mondta Leavitt a Breitbart Newsnak.
Biden arra készül, hogy az 1953-as Outer Continental Shelf Lands Act, vagyis a külső kontinentális talapzatról szóló törvény egy kevéssé ismert rendelkezésére hivatkozva megakadályozza a jövőbeni olaj- és gázlízinget a szövetségi vizeken. A tervet ismerő források szerint ez a lépés felhatalmazást adna Bidennek arra, hogy kulcsfontosságú tengeri területeket vonjon ki az energiafejlesztésből, és ezzel megkötné az Egyesült Államok energiafüggetlenségének helyreállítására törekvő jövőbeli kormányok kezét.
Az 1953. augusztus 7-én létrehozott Outer Continental Shelf Lands Act (Külső kontinentális talapzatról szóló törvény) a külső kontinentális talapzatot úgy határozza meg, mint az állami parti vizektől, a tengeren fekvő, az Egyesült Államok joghatósága alá tartozó összes víz alatti területet. A törvény értelmében a mindenkori belügyminiszter felelős az érintett területen lévő ásványkincsek feltárásáért és fejlesztéséért. A törvény felhatalmazza a minisztert, hogy lezárt versenytárgyalások alapján a legmagasabb minősítésű, felelős ajánlattevőnek adjon bérleti szerződést, és hogy a törvény rendelkezéseinek végrehajtásához szükséges szabályokat alkosson. A módosított törvény iránymutatást ad a terület olaj- és gázfeltárási és fejlesztési programjának végrehajtására. 2022-től az amerikai nemzet számára a hazai olajtermelés 15 százalékát és a hazai földgáztermelés két százalékát biztosítja a terület. A törvényt, az eredeti, 1953-as hatályba lépése óta többször módosították.
Már korábban is kiszivárogtak olyan értesülések, amely szerint a Biden-kormány azt tervezi, hogy kevesebb mint két héttel Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése előtt eladja a fúrási jogokat az Északi-sarkvidéki Nemzeti Természetvédelmi Menedékben, a manőverrel pedig jócskán megnehezítené a következő kabinetnek a régióban történő olajkitermelés fellendítését.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök újabb ramsteini találkozót hívott össze. Donald Trump novemberben történt megválasztásával egyre bizonytalanabb Ukrajna katonai támogatásának jövője. A találkozón Ukrajna szövetségesei azért gyűlnek össze, hogy megvitassák, hogyan fogják támogatni a jövőben.
A Biden-adminisztráció védelmi minisztere, Lloyd Austin jövő csütörtökre hívta Ukrajna szövetségeseinek találkozóját a németországi Ramstein légibázison, hogy megvitassák a katonai segítségnyújtás jövőjét. A találkozó mindössze néhány nappal azelőtt fog történni, hogy Donald Trump elnökként tér vissza második ciklusára a Fehér Házba – osztotta meg értesüléseit a Politico.
A „Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport” néven emlegetett testület találkozóján Austin egy több mint 50 ország védelmi miniszterei közötti egyeztetést fog vezetni — immár 25. alkalommal, mióta Oroszország 2022 februárjában megindította teljes körű invázióját Ukrajna ellen.
Biden legutóbb 2024 nyarán vett részt NATO-csúcson. (Fotó: EPA/SHAWN THEW)
Az utolsó Ramstein-találkozóra szeptemberben került sor. Biden elnöknek legutóbb októberben kellett volna elnökölnie egy vezetői szintű találkozón a csoport számára, de végül azt lemondta a Milton hurrikán pusztítása miatt, így a találkozót is elhalasztották.
Azóta, hogy Trump novemberben győzelmet aratott a választásokon nem hívták össze a csoport teljes körű találkozóját. A laza szövetséget — amelyet Ramstein-formátumnak is neveznek a légibázis után, ahol általában ülésezik — az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma irányítja. Életre hívása óta ez a legfőbb eszköz a nyugati katonai támogatás koordinálásában.
Egyelőre nem világos, hogy Trump, aki többször állította, hogy hivatalba lépése után gyorsan véget vet a háborúnak, folytatja-e ezt a kezdeményezést? Néhány tisztviselő azt szerette volna, ha a NATO veszi át a hálózat vezetését, hogy garantálják a folytonosságot — akár a következő amerikai elnök támogatásával, akár anélkül. A hét elején Biden közel 2,5 milliárd dollár értékű friss katonai támogatást jelentett be Kijev számára, december hónapban ezt megelőzően már többször is támogatást nyújtott Ukrajnának.
Az Egyesült Államok újabb, 500 millió dollár értékű katonai segítséget nyújt Ukrajnának, hogy támogassa az ország védelmét az Oroszországgal szemben folytatott háborúban – jelentette be helyi idő szerint csütörtökön az amerikai külügyminisztérium.
A csomag drónelhárító rendszereket, HIMARS sorozatvetőkbe való rakétákat, páncélozott járműveket, valamint vegyi és nukleáris támadások esetén használható védőfelszereléseket tartalmaz a tájékoztatás szerint.
„Az Egyesült Államok és több mint 50 további ország egységesen elkötelezett amellett, hogy biztosítsák Ukrajna számára mindazokat a képességeket, amelyek az orosz agresszióval szembeni védekezéshez szükségesek” – közölte az amerikai külügyminisztérium.
Joe Biden elnök hivatali idejének utolsó heteiben a washingtoni adminisztráció azon dolgozik, hogy kifizesse a Kongresszus által Ukrajna számára jóváhagyott támogatási összegeket.