időjárás
Támogatottsága nagyobb, mint a néppárté és a szociké együtt.
Nemcsak vezeti a pártversenyt a Patrióták Európáért-frakció (PfE) alapítójának és egyben a 2024. szeptember 29-ei választások nyertesének számító Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egy friss közvélemény-kutatás szerint, de támogatottsága meghaladja a két nagy párt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) összesített támogatását.
Egy friss felmérés szerint az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) stabilan vezeti a pártversenyt, ráadásul meghaladja a hagyományos nagypártok támogatottságát.
A január 13-14 között végzett felmérés szerint az alábbi eredményekre számíthatnak az osztrák pártok, ha most tartanák a választásokat:
A hirado.hu is beszámolt az osztrák kormányválság fejleményeiről. Három hónappal ezelőtt, szeptember 29-én tartottak parlamenti választásokat, amit a Herbert Kickl vezette Osztrák Szabadság Párt (FPÖ) nyert meg. A Patrióták Európáért-frakció (PfE) egyik alapítójának is számító párt a szavazatok 28 százalékát szerezte meg, míg az önmagát szintén jobboldaliként meghatározó,ugyanakkor a liberálisabb Európai Néppártban helyet foglaló Osztrák Néppárt (ÖVP)26 százalékot, a Szociáldemokrata Párt (SPÖ) pedig 21 százalékot kapott.
Ennek ellenére Alexander van der Bellen szövetségi elnök az addig hivatalban lévő kancellárt, a szavazás második helyezettjének számító Néppárt első emberét, Karl Nehammert kérte fel kormányalakításra, mivel a pártok kijelentették, hogy nem hajlandók együttműködni az FPÖ-vel, valamint azért, mert a szövetségi elnök kijelentette: csak azt hajlandó kancellárnak kinevezni, aki azzal bizonyítja „Európa-pártiságát”.
Karl Nehammer három hónap alatt sem tudott eredményt felmutatni, ezért 2025. január 4-én bejelentette lemondását a kancellári tisztségről és az ÖVP elnökségéről.
A jelek szerint új világ köszönt Ausztriára, hiszen a Herbert Kickl által vezetett Osztrák Szabadságpárt három hónapos huzavona után mégis megkapta Alexander Van der Bellen szövetségi elnöktől a kormányalakítási megbízást. De hogyan jutott el idáig a korábban politikai karanténbe zárt jobboldali formáció? Ezt foglaltuk össze.
Mint arról a hirado.hu is beszámolt, nyugati szomszédunknál három hónappal ezelőtt, szeptember 29-én tartottak parlamenti választásokat, amit Herbert Kickl politikai formációja nyert meg. Az Osztrák Szabadság Párt 28 százalékot kapott, az önmagát ugyancsak jobboldalinak tartó, ám a Kickl formációjánál liberálisabb húrokat pengető Néppárt 26 százalékot, a Szociáldemokrata Párt pedig 21 százalékot kapott. Csakhogy a szövetségi elnök a szokásjoggal mit sem törődve nem a győztes párt vezetőjét kérte fel a kormányalakításra, hanem a voksoláson második helyre befutó Néppárt első emberét, Karl Nehammert.
A szövetségi elnök Karl Nehammert Európa-párti politikusnak tartja. Az Ausztriát addig kormányzó, ám a tavalyi voksolás során elbukott korábbi kancellár tavaly október elején rögvest meg is indította a koalíciós tárgyalásokat, azonban eredményt három hónap alatt sem tudott felmutatni.
Nem először fordult elő, hogy az Európai Unió magországainak is nevezhető nyugati régiójában politizáló patrióta érzelmű jobboldali párt – Ausztriához hasonlóan – még győztes parlamenti választások után is karanténba kerül, csak azért, hogy ne valósíthassa meg a saját programját. Ilyesféle történt Hollandiában, ahol 2023. július 7-én azért omlott össze a kormánykoalíció, mert a kabinet tagjai nem tudtak megegyezni arról, hogyan kezeljék a migrációs helyzetet. Az addigi kormányfő, a liberális Mark Rutte elveszítette a kormányválságot követő parlamenti választásokat, amit a voksok közel negyedének megszerzésével a Geert Wilders által vezetett jobboldali Szabadságpárt nyert meg. Geert Wildersből mégsem lett miniszterelnök.
A február 23-án előrehozott választásokra készülő Németországban a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) nevű pártot karanténba zárták, politikai értelemben megalkotván ezzel az új berlini falat. Az AfD jelenleg az ország második legerősebb pártja, de a keleti tartományokban egyértelműen a legerősebb. Radikálisnak tartott nézetei miatt azonban még a kereszténydemokrata CDU-CSU pártszövetség is a pokol kénköves bugyraiba száműzné.
A másik német ajkú országban, Ausztriában azonban most a jelek szerint a jobboldali Szabadság Párt áttörheti azt a politikai falat, amit az önmagukat „haladóknak”, „európaiaknak” és „demokratáknak” tituláló pártok a patrióta gondolat kirekesztése érdekében emeltek. Elgondolkodtató ugyanakkor az is, hogy a választások második és harmadik helyét megszerző Néppárt és a Szociáldemokrata Párt vezető politikusai a kampány során még egymást túllicitálva bizonygatták, hogy a Szabadság Párttal nem lépnek koalícióra.
Mindenesetre Kickl már bejelentette, hogy szívesen tárgyalna a Néppárt küldöttségével a lehetséges koalíciós kormányzásról, amire partnere rögvest jelezte, hogy nem zárkózik el az együttműködés lehetőségétől. Christian Stocker, a Néppárt megbízott vezetője a tárgyalások kapcsán mintegy előzetes bejelentésképpen kifejtette: meghatározó téma lesz a média szabadsága, az Oroszországtól való függetlenség kérdése és az európai együttműködés erősítése. A politikus szerint Ausztriának most stabil kormányra van szüksége.
Nem mindenki támogatja a két jobboldali párt koalíciós összeborulásának ötletét. A protestálók múlt hét csütörtökön Bécsben tömeggyűlés keretében adtak hangot nézeteiknek. A tüntetők szerint a Szabadság Párti Kickl a jövő Ausztriáját Orbán Viktor mintájára építené fel, s ezt a lehetőséget elutasítják.
Az osztrák választások során központi kérdés volt az ország migrációs politikája. Noha mindkét párt korlátozná a beözönlés jelenlegi ütemét, a Szabadság Párt ezen a téren a választási kampányban sokkal radikálisabb programmal lépett fel. Támogatja például a visszatelepítést. Kickl a kampányban többször is említette, hogy az általa vezetett Ausztria „az illegális migrációt megállító, zárt erődként virágozhat fel”, s ezzel felsorakozott Orbán Viktor magyar miniszterelnök tézisei mellé. A Néppárt ugyanakkor az európai együttműködést erősítené, vagyis a menekültügyben az uniós országok „fokozott szolidaritásával” képzelik el a krízis megoldását. Ez utóbbi azt jelentené, hogy ha a migránsok már beérkeztek az EU területére, akkor őket szét kell osztani a tagországok között. A migrációs helyzet megítélésénél sokkal élesebb különbség van a két párt külpolitikai koncepciója között, hiszen Kickl leállíttatná az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást és ellenzi az unió szankciós politikáját, a Néppárt viszont nem.
Mivel a fenti témákban jelentős különbségek vannak, megfigyelők azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a koalíciós tárgyalások a holland modell szerint zárulnak. Ott ugyanis a választásokon győztes párt elnöke, Geert Wilders nélkül alakult négypárti koalíciós kormány. De az sem zárható ki, hogy megrekednek a tárgyalások és Alexander Van der Bellen elnök kénytelen lesz új választást kiírni. Mindenesetre a közvéleménykutató cégek a Szabadság Párt 30 százalék fölé erősödését, a többi párt esetében pedig azok gyengülését mérik.
Az uniós ügyekben mindig bennfentesnek bizonyuló Politico című brüsszeli lap mindenesetre már meghúzta az osztrák vészharangot, hiszen minapi cikkében már arról értekezett, hogy a „szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól”, mégpedig a költségvetési szabályok megsértése miatt.
A testület szóvivője útján jelezte: a költségvetési csomagnak „hitelesen alátámasztottnak és részletesnek” kell lennie.
Johannes Hahn az unió korábbi költségvetési biztosa sem maradt néma: szerinte nem kell attól tartani, hogy Herbert Kickl osztrák kancellárként „az Európai Unió peremére manőverezi Ausztriát, és Orbán Viktorral együtt akadályozza majd a közös döntéseket”, mert az Európai Bizottság résen lesz. „Az első naptól megfigyelés alatt fogják tartani” – mondta a Die Presse nyomtatott kiadásában megjelent interjújában. Mint ismeretes, Johannes Hahn korábban azt hangoztatta: szó sem lehet arról, hogy Magyarország megkapja a neki járó uniós forrásokat, amíg az Európai Bizottság „nem értékeli pozitívan a jogállamiság helyreállítására vonatkozó intézkedéseket”.