POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.07.

Az Európa Tanács a korrupció miatt aggódik

Nem Brüsszelben kellene először körülnézniük?

Az államoknak határozott lépéseket kell tenniük a a korrupcióval szemben a demokrácia védelme érdekében – közölte a 46 tagországot számláló Európa Tanács korrupcióellenes szakértői csoportja (GRECO) a korrupcióellenes világnapon hétfőn.

A strasbourgi közleményben a szakértői csoport hangsúlyozta: a demokrácia hanyatlásának megelőzése érdekében döntő fontosságú, hogy a kormányok korrupcióellenes jogszabályok elfogadásával bizonyítsák elkötelezettségüket és politikai akaratukat.

A kormányoknak határozottan kell fellépniük a korrupció eseteivel szemben a közélet minden területén! – szögezték le. A hatékony korrupcióellenes erőfeszítések segítenek helyreállítani az intézmények, a politikusok, a tisztviselők és állampolgárok közötti bizalmat. A korrupcióellenes fellépés elengedhetetlen a demokrácia és a jogállamiság megóvásához – szögezték le.

A közlemény Marin Mrčela GRECO-elnököt idézte, aki azt mondta: a korrupció központi jelentőségű a demokráciák előtt álló számos kihívás között. Emlékeztetett, a tagállamok kötelezettséget vállaltak a demokrácia és a jó kormányzás biztosításáért és megerősítésért, többek között a korrupció elleni harc folytatásával, ideértve a megelőzést és a közhatalmat gyakorlók felelősségre vonását is.

„Foglalkozni kell a korrupció következő generációkra gyakorolt hatásával egyebek mellett az által, hogy tudatosítjuk a fiatalokban, mi forog kockán. Ellenkező esetben a következő generációk szenvedni fognak mindazon károktól, melyeket a korrupció szabadságjogainkban és jólétünkben okoz” – fogalmazott Mrčela, majd úgy folytatta: „Be kell vonnunk a fiatalokat a demokratikus szerepvállalásba és a korrupcióellenes erőfeszítésekbe.”

A GRECO célja, hogy segítse az államokat az átláthatóság kultúrájának megteremtésében, a korrupció lehetőségeinek kiküszöbölésében azáltal, hogy szilárd korrupcióellenes keretek megteremtése révén bezárja a kiskapukat, és megbünteti az elkövetőket.

„Zéró toleranciát kell tanúsítaniuk a korrupcióval szemben” – tette hozzá közleményében az Európa Tanács korrupcióellenes szakértői csoportja.

Nem árthat emlékezteni arra, hogy korrupciós botrányok sorozata rázta  meg Brüsszelt 2024-ben: Didier Reynders korábbi uniós biztos körül felmerült pénzügyi visszaélések híre ismételten rávilágított az Európai Unió intézményeiben tapasztalható átláthatósági problémákra. A belga politikus ügyének részletei mellett más brüsszeli korrupciós botrányok is emlékeztetnek arra, hogy az EU-n belül továbbra is sürgető a tisztaság és elszámoltathatóság kérdése.

 

 Didier Reynders

Didier Reynders Fotó: Belga via AFP

 

Didier Reynders, az Európai Bizottság korábbi igazságügyi biztosa neve nemrég korrupciós ügyben merült fel. A belga politikust azzal vádolják, hogy évtizedeken keresztül kétes eredetű pénzt használt fel lottószelvények vásárlására, majd a nyereséget saját magánszámlájára utalta. Az ügy különösen azért keltett nagy visszhangot, mert Reynders korábbi tisztségében a jogállamiság és az átláthatóság előmozdítása mellett kötelezte el magát.

 

Manfred Weber és az Európai Néppárt botránya

Az Európai Néppárt (EPP) elnöke, Manfred Weber szintén korrupció gyanújába keveredett. A német politikust azzal vádolják, hogy visszaélt az Európai Parlament által biztosított forrásokkal. Egyes források szerint Weber és az EPP vezetése a pártcsoport pénzügyi forrásait szabálytalanul használták fel, többek között kampányok finanszírozására és személyes célokra. A botrány egy belső jelentés nyomán robbant ki, amely feltárta, hogy az EPP könyvelése és pénzgazdálkodása nem felelt meg a szabályoknak. 

Az EPP vezetője trükkös eszközökkel, joghézagokat kihasználva legalább négyszázezer eurót vágott zsebre jogosulatlanul az európai adófizetők pénzéből. Az Európai Parlament képviselői 2019-ben minden hónapban 4332 euró, azaz hozzávetőleg 1,4 millió forintnyi összeget kaptak általános költségtérítésként, az iránymutatás szerint elsősorban egy hivatalos iroda fenntartására. Az ügyeskedő néppárti politikus pedig a saját családi házát nevezte ki pártirodának, hogy ez az összeg is nála maradhasson.

Weber Wildenbergben lévő házában a földszinti részt keresztelte át irodának, nyilvánvalóan azért, hogy így saját maga vághassa zsebre azt a pénzt is, amit irodabérletre kellene fordítania – írta meg a V4NA. A hírügynökség újságírói a saját szemükkel látták Wildenbergben, Weber még arra sem vette a fáradságot, hogy kiírja a kapura, ez az ő képviselői irodája.

Az ügy súlyos kérdéseket vet fel az Európai Parlament működésének átláthatóságával kapcsolatban, mivel a néppárt a legnagyobb politikai frakció az EU-ban. Weber tagadta a vádakat, de az ügy jelentős mértékben csorbította az EPP és az ő személyes hitelességét is.

 

Weber irodának használt háza (Holunderweg 9a, 93359 Wildenberg) (Fotó: V4NA)

Katargate: Európa egyik legnagyobb botránya

A brüsszeli korrupciós ügyek közül kiemelkedik a 2022-es Katargate-botrány, amely során Katar jelentős pénzösszegeket és ajándékokat adott át uniós tisztviselőknek, köztük Eva Kailinak, az Európai Parlament alelnökének, hogy befolyásolják az EU döntéseit. A nyomozás során több mint másfél millió eurót foglaltak le, amelyet bőröndökben és táskákban találtak meg a gyanúsítottak otthonaiban. Az ügy rávilágított az EU korrupcióellenes mechanizmusainak hiányosságaira.

Eva Kaili egyébként a börtönből való szabadulás után újra aktivizálta magát mint politikus. Interjúkat ad, hol személyesen, hol ügyvédein keresztül. Lelkesen Twitterezik, visszatérésről álmodozik, és kritizálja az EP-képviselő társait, hogy lemondatták az EP-alelnökségről.

Amúgy bevillantotta a nagy kamut, de lesz-e aki elhiszi?

Zavarták az otthonában lévő bőröndben lévő euró százezrek, és azt vissza akarta adni eredeti tulajdonosának - ezzel az elképesztő magyarázattal próbálta megmagyarázni korrupciós botrányát Eva Kaili, baloldali európai parlamenti képviselő egy olasz lapnak. A most éppen szabadlábon lévő baloldali politikus azt tervezi, hogy a jövő heti európai parlamenti ülésen már ott lesz. 

Azt mondta Kaili, hogy a pénzzel teli bőröndöt a korábbi képviselő, NGO-vezető Panzeri irodájából származik, a lakás emeletén volt, ahol amúgy sosem szokott járni és azt visszaakarta adni Panzerinek. Kaili állítása szerint annyit tudott, hogy Panzeri adományokat gyűjt civil szerveztével egy nemes célra,

 

DE AZÉRT ZAVARTA AZ A BŐRÖNDNYI PÉNZ AZ OTTHONÁBAN, EZÉRT VISSZA AKARTA ADNI.Két másik EP-képviselő re akarja fogni az egészet, akiket a nyomozati anyag is megemlít.

Eva Kaili elképesztő magyarázattal állt elő

FORRÁS: FACEBOOK

Eva Kaili amúgy sajnálja, hogy nem álltak ki mellette képviselő társai, és hogy menesztették az európai parlamenti alelnökségről. A június 12-i EP-plenáris ülésen egyébként már ott akar lenni. Háláját fejezte ki a Soros féle Amnesty Italynak, mert felszólalt az ügyében. Kaili azt is elmondta a lapnak, hogy végig akarta járni az Öböl-menti országokat, erre amúgy az EP elnök kérte fel.

Szerinte nem az ügye az igazi botrány, hanem az, hogy a belga titkosszolgálatok megfigyelés alá vették volna az EP Pegazus különbizottság tagjainak tevékenységét, szerinte ezt tartalmazzák a nyomozási anyagok.

Csupán két hét telt el azóta, hogy Eva Kailit, az Európai Parlament (EP) korábbi szocialista alelnökét kiengedték a házi őrizetből, a politikus jogi csapata máris azon dolgozik, hogy a brüsszeli korrupciós botrány főszereplője elhagyhassa Belgiumot. Jogi eljárás indult a korlátozó feltételek, különösen az országból való kiutazás tilalmának eltörlésére – idézte a Politico brüsszeli hírportál Kaili ügyvédjeinek közleményét.

A Magyar Nemzet összefoglalója szerint a jogi csapat azzal indokolta az eljárás megindítását, hogy Kaili részt szeretne venni az EP következő plenáris ülésén, amelyre júniusban kerül sor Strasbourgban.

A TESTÜLET VOLT ALELNÖKÉT MÚLT HÉTEN HELYEZTÉK SZABADLÁBRA, MÉG AZ ELEKTROMOS NYOMKÖVETŐ IS LEKERÜLT RÓLA.

 Érdekesség ugyanakkor, hogy

HIVATALOS E-MAIL CÍME ISMÉT MŰKÖDIK, ÉS A KÖZÖSSÉGI MÉDIÁBAN IS ISMÉT AKTÍV,  MÁR TWITTER-OLDALÁN IS VOLTAK ÚJ BEJEGYZÉSEK.

Eva Kailit tavaly decemberben az elsők között vették őrizetbe a brüsszeli korrupciós botrányban egy Katarral kapcsolatos korrupció vádjával indított vizsgálati nyomozásban. Az előzetes letartóztatásból több mint négy hónap után, áprilisban helyezték házi őrizetbe elektronikus nyomkövető viselésének kötelezettségével. Eljárás indult emellett Kaili élettársa, Francesco Giorgi ellen is szintén korrupciós vádak miatt: Giorgit még februárban helyezték feltételes szabadlábra, ám sajtóértesülések szerint a pár engedélyt kapott arra is, hogy ismét egy fedél alatt éljenek.

 

MIUTÁN KAILI ÉS ÉLETTÁRSA HAZATÉRTEK A BÖRTÖNBŐL, KÜLÖN LAKÁSBAN ÉLTEK, MOST VISZONT VISSZAKÖLTÖZHETNEK BRÜSSZEL RUE WIERTZ NEVŰ UTCÁJÁBAN TALÁLHATÓ KÖZÖS OTTHONUKBA.

Eva Kaili és Francesco Giorgi

FORRÁS: EURONEWS

Az EP volt alelnöke egyébként ez idáig sem lakott túl messze otthonától, élettársával közös, kétéves kislányával mindössze száz méterre lakott a lakástól.

Brüsszel Schaerbeek nevű kerületének egyik politikusát, Michel De Herde-t is  letartóztatta korábban a helyi rendőrség két fiatalkorú megerőszakolásért, illetve gyermekpornográf felvételek birtoklásáért. A belga önkormányzati képviselőt munkahelyi szexuális zaklatással is gyanúsítják.


 

Roberta Metsola ajándékbotránya

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szintén kellemetlen helyzetbe került, amikor kiderült, hogy elmulasztott időben jelenteni 142 különféle ajándékot, amelyeket politikai tevékenysége során kapott. A szabályok szerint a képviselőknek minden ajándékot harminc napon belül nyilvánosságra kell hozniuk, ám Metsola ezt többször nem tette meg. Az ügy azonnal nagy sajtófigyelmet kapott, mivel az EP elnökétől különösen magas szintű átláthatóságot várnak el. 

Bár Metsola utólag nyilvánosságra hozta az ajándékokat, a késedelem tovább mélyítette a brüsszeli intézmények iránti bizalmatlanságot.

Roberta Metsola európai parlamenti elnöki pozíciójával nem csupán saját tevékenysége, hanem férje, Ukko Metsola miatt is botrányba keveredett. Ukko Metsola korábban a hajózási ágazat egyik nagy lobbierejét képviselő Nemzetközi Hajózási Kamara (International Chamber of Shipping, ICS) európai irodáját vezette. A probléma abból adódik, hogy a lobbi és az uniós intézmények közötti kapcsolatok sokszor rendkívül szorosak, ami etikai aggályokat vet fel.

 

Ukko Metsola szerepe különösen érzékeny ügy, mivel az Európai Parlament számos környezetvédelmi szabályozást is megvitatott, amelyek közvetlenül érintik a hajózási szektort. Ez felvetette annak a gyanúját, hogy Roberta Metsola parlamenti tevékenysége során közvetett módon előnyökhöz juthatott a férje munkaadója. 

Bár a családi kapcsolatok önmagukban nem jelentenek szabálytalanságot, az átláthatóság hiánya tovább súlyosbította a helyzetet.

Vakcinabeszerzési botrány: Ursula von der Leyen SMS-ügye

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is korrupciógyanús helyzetbe került, amikor a Pfizer vezérigazgatójával folytatott SMS-váltásait nem tette nyilvánossá a Covid–19 vakcinabeszerzések során. Bár a szerződéseket jóváhagyták, a titkos kommunikáció átláthatósági problémákat vetett fel, és további kétségeket támasztott az uniós döntéshozatali eljárások tisztaságával kapcsolatban. Azóta az ügy bíróság elé is került

Didier Reynders, Manfred Weber és más EU-s tisztviselők botrányai az Európai Unió rendszerszintű problémáira hívják fel a figyelmet. A pénzügyi visszaélések, a lobbik túlhatalma és az átláthatósági mechanizmusok hiányosságai egyre több esetben kerülnek napvilágra, aláásva az EU hitelességét. Ezek az esetek azt mutatják, hogy az uniós tisztviselők nem mentesek azoktól a problémáktól, amelyek ellen hivatalosan fellépnek.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek