tóth gabi
Nagy port kavaró kijelentések.
A techmilliárdos csütörtök este Alice Weidellel, az Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetőjével beszélgetett az X-en.
Nyitókép: fr.de
Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezetője nem viccel: miután páros lábbal beleállt a Keir Starmer vezette brit kormányba, és kirobbantotta Nagy-Britannia háború utáni történelmének egyik legsúlyosabb botrányát a migránsok által sorozatban megerőszakolt brit kislányok sorsa kapcsán, most a német belpolitikára fordult rá. Korábban világossá tette, hogy Németországot csak a minden más német párt, de még az európai jobboldal által is elszigetelt Alternatíva Németországnak (AfD) párt mentheti meg, csütörtök este pedig X-fiókján interjút készít Alice Weidellel, a párt társelnökével.
Musk először arról kérdezte Weidelt, hogy mit akar az AfD, mely területeken változtatná meg Németországot, és mit kell tudnia a pártról annak, aki most hall róluk először. Weidel elmondta: az AfD-t 11 éve alapították az euróválság alatt. Úgy fogalmazott: „országunk nagyszerű ország, melyet viszont helytelenül kormányoztak az elmúlt 20-25 évben”.
Szerinte Angela Merkel, „az első zöld kancellár” tönkretette az országot,
rákényszerítette a németekre az illegális migrációt, és megtörte a német gazdaság gerincét energiapolitikájával. Emlékeztetett: Németország az egyetlen nagy ipari ország, amely lekapcsolta az atomerőműveit, miközben egy ipari országot csak nap- és szélenergiával nem lehet üzemeltetni. Elon Musk ezen a ponton közbeszólt: bár nagy rajongója a napenergiának, úgy látja, hogy Németországon télen nem süt eleget a nap, így valamilyen más energiahordozóval ki kell azt egészíteni, az pedig rossz döntés volt, hogy Németország kiszállt az atomenergiából. Weidel azzal folytatta, hogy az AfD vissza szeretné vezetni Németországot a technológiai nyitottsághoz, és kifogásolta, hogy egyetlen atomerőmű kiváltásához 1250 szélkerékre van szükség, melyek telepítése az előírt minimumtávolságok betartásával több mint 100 négyzetkilométernyi területet, Stuttgart város területének felét igényli. Kritizálta azt is, hogy a német kormány épp akkor zárta be az utolsó atomerőművet, amikor Oroszországból leállt az olcsó gáz szállítása. Musk jelezte: ez a legőrültebb dolog, amit valaha hallott.
Weidel szerint az AfD, bár rendkívül negatívan ír róluk a sajtó, egy konzervatív-liberális párt, amely radikális bürokráciacsökkentést is szeretne. Megkérdezte Musktól, tudja-e, micsoda tortúra Németországban vállalkozást indítani. Musk jelezte, hogy tudja, mert volt dolga ott, és megtapasztalta, hogy őrületes mennyiségű szabályt kell ott betartani.
Az engedélyeztetési dokumentáció 25 ezer oldal volt, ki kellett nyomtatni, oldalanként lepecsételni, és számos másolatot is kellett róla készíteni – azaz az anyag megtöltött egy kamiont.
Meg kell változtatni a szabályokat – fogalmazott a techmilliárdos, aki szerint a fejlett ipari országoknak meg kell tanulniuk, hogy csak azokat a szabályokat hagyják életben, amelyek nettó hasznot hoznak.
Weidel jelezte, hogy egy átlagos német alkalmazott a magas adók miatt az év több mint felében az államnak dolgozik, amely ráadásul még diszfunkcionális is, nem biztosít megfelelő oktatást, az iskolákban, egyetemeken például alig tanulnak a diákok mást, mint gender tanulmányokat, Németország PISA-eredményei pedig a béka feneke alatt vannak. „Az egyik oka annak, hogy a fiatalok most már ránk szavaznak, az, hogy rendes oktatási rendszert akarnak,amely ellátja őket a megfelelő képességekkel” - fogalmazott az AfD-vezér, aki szerint az oktatásban vissza kell térni az érdemalapúsághoz, és ki kell vezetni a „szocialista gender-cuccokat”. Musk ezt úgy kommentálta: úgy látja, hogy Németországot is erősen megfertőzte a „woke agyvírus”.
Weidel ezt követően tovább sorolta Németország problémáit: bár Németország tavaly több mint egybillió euró jövedelemadót szedett be, az állam nem tud bánni az adófizetők pénzével, és a migránsoknak nyújtott szociális segélyekre fordítja azt. 2015 óta szerinte hétmillióan jöttek be az országba,
ezek 57 százaléka papírok nélkül, mert a rendszer megengedi a migránsoknak, hogy a határ előtt eldobják a papírjaikat,
s így papírok nélkül már nem lehet őket deportálni. Musk jelezte, hogy ugyanez történik az Egyesült Államokban is, a határ mexikói oldalán hegyekben állnak a kidobott útlevelek, személyazonosító okmányok. A Tesla-vezér nem is érti, mi tartja vissza a migránsokat attól, hogy még nagyobb számban jöjjenek Amerikában, mert olyan könnyű a gazdag negyedekben bűnözőként karriert csinálni, lényegében csak az korlátozza be, hogy mennyit lophatsz, ha fáj a hátad a lopott áru cipelésétől.
Weidel ezen a ponton megkérdezte Musktól, igaz-e, hogy Kaliforniában már nem nyomoznak lopási ügyekben, mert annyi van belőlük. Musk elmondta: ez igaz, a lopás lényegében legális Kaliforniában, az 1000 dollár alatti ügyekben nem igazán nyomoznak, és ha elkapnak valakit, óvadékért szinte azonnal szabadon bocsátják. Jelezte azonban, hogy Kaliforniában nemrég népszavazást tartottak arról, hogy újra kriminalizálják a lopást, ám Gavin Newsom kormányzó ellene kampányolt, és hiába győztek a lopás kriminalizálásának pártolói, a kormány nem szerez ennek érvényt. Szerinte Donald Trump részben azért nyert tavaly az elnökválasztáson az abszolút szavazatszámot tekintve is, mert az USA-ban ébredés van, az emberek változást akarnak.
Musk ezután elmondta: aki változást akar Németországban, annak erősen javasolja, hogy szavazzon az AfD-re.
Kétszer is elmondta egymás után: „csak az AfD tudja megmenteni Németországot.”
Weidel és Musk ezt követően azon viccelődtek, hogy Muskot most mindenki támadja azért, mert állítólag „beavatkozik a német belpolitikába”, ám akkor senki sem tiltakozott a fősodratú médiában, amikor Bill Gates és Soros György avatkoztak be. Ezután a cenzúráról beszélgettek, amiről Weidel elmondta: Adolf Hitler azért nyerhetett egykor választást, mert az övé volt a média. Weidel elmondta Hitlerről, hogy ő vállalatokat államosított, azaz baloldali, szocialista volt, ők, az AfD pedig ennek épp a szöges ellentettje, ők meg szeretnék szabadítani az embereket az államtól. Önállóan gazdálkodó, önállóan gondolkozó embereket szeretnének, akik képesek saját véleményt alkotni – fogalmazott Weidel.
Ukrajnáról Musk elmondta: Trump elnök viszonylag gyorsan véget fog vetni a háborúnak, és a háború folytatása csak Ukrajnának okoz kárt, mert Ukrajna kisebb ország, mint Oroszország, s ahogy halnak az emberek a háborúban, úgy romlik Ukrajna helyzete Oroszországéhoz képest. Weidel hozzátette: a konfliktusban folyamatos az eszkaláció veszélye.
Ezt követően Musk „forró kérdésekre” terelte a szót, és megkérdezte Weidelt, mi a véleménye Izraelről. Weidel azt mondta, hogy a helyzet nagyon nehéz, és nincs a fejében megoldási javaslat, Izraelnek talán szunnita országokkal kellene szövetséget keresnie. Jelezte azonban, hogy nem olyan politikus, akinek minden kérdésre van valami blablája, ebben a kérdésben pedig nem tudja, hogy hogy lehetne momentán megoldani a kérdést, és kíváncsi arra, hogy Musk szerint mi lenne a megoldás. Musk visszakérdezett: „És feltétel nélkül támogatja Izrael Állam létezését?” Weidel jelezte, hogy igen. „Az jó, mert ez az, amit az emberek tudni akarnak” – replikázott Musk.
Weidel hozzátette, hogy Izrael védelme mellett nagyon fontos megvédeni a zsidókat a saját országainkban is, és a zsidók egyetlen védelmezője Németországban ma az AfD,
mert a többiek – „az egységpárt” – ráeresztette a zsidókra a migránsokat milliószám, és kitették őket a bűnözésnek. Musk jelezte, hogy ő is nagy támogatója Izrael létjogosultságának, ugyanakkor figyelemmel kell lenni a civilek szenvedésére is, és megbocsátásra, újjáépítésre van szükség, mert a szemet szemért-fogat fogért elv pedig mindenkit megvakít.
Weidel ezt követően arra kérdezett rá, hogy mikor fog Musk készen állni egy ember Marsra küldésére. Musk válaszában jelezte: a termonukleáris háború vagy valami más, az emberiség megsemmisítésével fenyegető esemény rizikója miatt nem lenne rossz a jövőnk szempontjából, ha az emberiség egybolygós helyett kétbolygós fajjá válna, és kiterjesztené az életet a Föld határain túlra, amíg erre lehetősége van. A techmilliárdos szerint ugyanakkor nem az a fontos, hogy ki lép a Marsra először vagy ki teszi oda a zászlaját, hanem az, hogy mikor lehet olyan várost alapítani a Marson, ami megáll a lábán, önmagában életképes, és nem hal ki.
Legénység nélküli űrhajót szerinte két éven belül lehetne a Marsra küldeni, ehhez meg kell várni, hogy a Mars ugyanazon az oldalán legyen a Napnak, mint a Föld;
egy ilyen optimális időablak nagyjából két év múlva jön el. Ha a minden legénység nélküli űrhajó sikeresen landol, akkor a következő időablakban – nagyjából négy év múlva – lehetne embert küldeni, s onnantól kezdve exponenciálisan növekedhetne az oda tartó űrhajók száma, főleg azt tekintetbe véve, hogy a Mars-kolónia önállóvá válásához nagyjából százmillió tonnányi szállítmányt kellene oda eljuttatni. Amint a Mars-kolónia már nem szorul a Földre, a civilizáció jövője elágazik, fennállásunk ideje drámaian megnő, és egy adott ponton előfordulhat, hogy a Marsról mentik majd meg a Földet – fejtette ki a SpaceX-vezér. „Ne mi legyünk a lúzer egybolygós civilizációk egyike. Minden magára valamit adó civilizációnak kell legalább két bolygó. Erre törekedjünk” – fogalmazott Musk.
Weidel ekkor felvetette Musknak, hogy hisz-e Istenben. A techmilliárdos úgy fogalmazott, hogy ő fizikailag tekint a világra, és abban tud hinni, amiről információja van. Az AfD-társelnök elmondta: hasonlóan gondolkozik, maga sem tudja, miben higgyen.