tóth gabi
Választást eldöntő kérdés lesz a migráció Németországban. 10 év alatt 2,4 millió migráns érkezett, egekbe szöktek az ellátási költségek.
10 év alatt 2,4 millió migráns érkezett Németországba, február 23-án pedig választások lesznek, és a parlamenti helyek elosztását döntő mértékben befolyásolja, hogy melyik párt ígéri az illegális bevándorlás leállítását. Ugyanis erre van igény. A közszolgálati ARD Deutschlandtrend szerint jelenleg a migráció ügye a legfontosabb választási kérdés a németek számára. Nem véletlenül: a bevándorlók ellátásának költségei az egekbe szöktek, nő a bűnözés, az emberek elégedetlenek. Az eddig kormányzó három párt támogatottsága megzuhant, velük szemben erősödik az illegális migráció visszaszorítást követelő AfD népszerűsége.
Németország határai még mindig nincsenek lezárva, és a migránsok beáramlása továbbra is ellenőrizetlen – írja összeállításában a nius.de. Ugyanakkor a baloldal pártjai szerint a migrációt továbbra is lehetőségnek kell tekinteni.
2024-ben 229 751 személy nyújtott be menedékkérelmet az EU-n kívüli országokból. Növekszik a migráns hátterűek aránya, tavaly az összes kérelmező 37 százaléka 18 év alatti, a menedékkérők 82 százaléka pedig 35 év alatti volt. Ráadásul a migráns férfiak többlete is nő, a mintegy 230 000 menedékkérő 67 százaléka férfi volt.
Tavaly a szövetségi kormány 74 582 átvételi kérelmet nyújtott be az EU tagállamaihoz, mert ott regisztrálták először a menedékkérőket. A migránsok tényleges átszállítására azonban csak 5827 esetben került sor. Egy dolog biztos: az elmúlt tíz évben több mint 2,4 millióan nyújtottak be első menedékkérelmet Németországban.
Ezzel párhuzamosan 120 ezren érkeztek családegyesítés útján, főleg Szíriából, Törökországból, Indiából, Koszovóból és Iránból. Az elmúlt öt évben 550 000 ember vándorolt Németországba a Külügyminisztérium vízumrendszerén keresztül. A tényleges bevándorlási szám valójában magasabb: csak 2024 januárja és szeptembere között a Szövetségi Statisztikai Hivatal migrációs statisztikái 853 571 ember érkezett EU-n kívüli országból. Az érkezőknek pedig szállást, ellátást kell biztosítani. Az elmúlt néhány évben egy bürokratikusan kiterjedt menekültipar alakult ki, amely államilag finanszírozott szállodatulajdonosokból, bérbeadókból, üzemeltető társaságokból, társadalmi egyesületekből, ügyvédekből és menedékjogi egyesületekből áll, akiket szolgálataikért bőségesen megjutalmaznak. Ha elapad a bevándorlási hullám, nem folyik be több pénz a kasszába.
2022-ben csak Berlin 58 millió eurót költött olyan biztonsági cégekre, amelyek az Állami Menekültügyi Hivatal szállásainak őrzéséért feleltek. 2022-ben a Bundestag úgy döntött, hogy a 2023-tól 2026-ig tartó időszakra nyolcmillió eurót utal át a „polgári tengeri mentésre”. 2023-ban az első 2 millió eurót a Sant'Egidio olasz civil szervezet, valamint az SOS Humanity és a Sea Eye egyesületek egy-egy projektje kapta. A szövetségi kormány „a földközi-tengeri csempészbandák készséges segítőjévé változott” – panaszkodott Moritz Oppelt, az a CDU/CSU képviselője.
Jelenleg aranyláz van a magánszolgáltatóknál: az ingatlantulajdonosok közvetlenül a városokkal köthetnek a migránsok elhelyezésére bérleti szerződést, lehetőség van a felújítási költségek megtérítésére is.
Létkérdés a civilszervezetek számára
A folyamatos bevándorlás számos társadalmi egyesület számára is folyamatos pénzáramlást biztosít. A bevándorlás ezért a zöld civil szervezetek egyfajta létkérdésévé is vált. Emellett virágzik a jutalékrendszer. Egyre több szociális munkást kell alkalmazni a beilleszkedés segítésével járó igények kielégítésére. Az AWO, a Caritas és a számos menekültügyi tanács Németország-szerte hatalmas hasznot húz a német adópénzekből.
Ügyvédi irodák is keresnek a migránsokon
A 2014/15-ös menekültügyi válság kezdetével perhullám érte el a német bíróságokat. Az ezekre a kérdésekre szakosodott ügyvédi irodák léptek fel a Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal határozatai ellen. A Berlini Menekültügyi Tanács például több mint tíz oldalon sorolja fel a kizárólag bevándorlással foglalkozó ügyvédek címeit. Néha a hangsúly a családegyesítésen és a honosításon van, míg más ügyvédek a tartózkodási jog és a menedékjog kérdéseire koncentrálnak. Az olyan társadalmi egyesületek, mint a Caritas vagy a Pro Asyl, nagy jogsegélyalapokat hoztak létre, amelyek finanszírozzák a sokszor bonyolult folyamatok.