tóth gabi
És az Európai Uniónak is.
Megfenyegették a párizsi magyar nagykövetséget - ezt a külgazdasági és külügyminiszter jelentette be a közösségi oldalán szombaton. Szijjártó Péter azt írta: a képviselet dolgozói emailben kaptak életveszélyes fenyegetést. Az üzenethez egy fotót is mellékeltek a házi készítésű robbanó-szerkezetekről. Az ügyet már a magyar szolgálatok is vizsgálják. Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a jövőben is lehetnek hasonló esetek – hangzott el az M1 híradóban.
„Párizsi nagykövetségünket ezekben percekben kutatják át a francia hatóságok két bombakereső kutya bevonásával” – szombaton koradélután ezzel a bejegyzéssel jelentette be Szijjártó Péter, hogy megfenyegették a párizsi magyar nagykövetséget.
A külgazdasági és külügyminiszter arról is írt:
A nemzetközi diplomácia szimbolikus fővárosában fenyegették meg a magyar követség dolgozóit – erről a Századvég tudományos igazgatója beszélt az M1-nek. Ifj. Lomnici Zoltán emlékeztetett, az eset ráadásul olyan időszakban történt, amikor a kormány bejelentette, hogy a békepárti tágyalások új szakaszba léphetnek, vagyis akár egy tűzszünet is lehetséges.
– mondta a híradónak alkotmányjogász, a Századvég tudományos igazgatója.
Azt, hogy a párizsi terrorfenyegetéseket komolyan kell venni, az elmúlt évek eseményei is jól mutatják. 2015. novemberében iszlamista terroristák hat helyszínen követtek el merényletet a francia fővárosban. A támadásokban 130 ember halt meg, a legtöbben a Bataclan nevű klubban, ahol egy koncert nézőire támadtak rá a terroristák.
A francia díszőrség két tagja áll a párizsi Bataclan rendezvényközpont elött felavatott emléktábla mellett a 130 halálos áldozatot követelő párizsi terrormerényletek első évfordulóján (Fotó: MTI/EPApool/Christophe Petit Tesson)
Ugyan ebben az évben a Charlie Hebdo szerkesztősége ellen is merényletet követett el két dzsihádista fegyveres. A szatirikus hetilap párizsi szerkesztőségében 12-en meghaltak és további 11-en megsebesültek. És azóta is rendszeresek a támadások. Egy évvel ezelőtt egy radikális iszlamista késsel ölt meg egy német turistát, két másik embert pedig megsebesített az Eiffel-torony közelében.
A szombati – magyar nagykövetség elleni – fenyegetésről egyelőre nem sokat lehet tudni. A külügyminiszter közleménye arra is kitért, hogy a levél vélhetően egy szomszédos országhoz köthető címről érkezett. Szijjártó Péter hozzétette:
BAKONDI GYÖRGY (FOTÓ: MTI/Vasvári Tamás)
A nemzetbiztonsági vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy a szír repülőgép ferihegyi landolásáról szóló álhírt ki indította el, ki mozgatta a szálakat, kinek az érdekében, fellelhető-e külföldi beavatkozás annak érdekében, hogy bizonytalanságot keltsen, hogy meggyengítse a magyar kormányt – hangsúlyozta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója pénteken, az Inforádió Aréna című műsorában.
Bakondi György azt mondta, hogy bonyolult és veszélyes a helyzet Szíriában az Aszad-rezsim váratlanul gyors bukása után, ki kell várni, milyen irányba indulnak el a folyamatok.
A felkelők előbb demokratizálódási folyamat elindulásáról beszéltek, majd az Aszad-rezsim kiszolgálóinak megbüntetését helyezték kilátásba; a Nyugat-Európában lévő szírek egy része haza készül, mások kivárnak, több ország felfüggesztette a szír menekültügyi kérelmek elbírálását. Magyarországon a belső biztonság a legfontosabb, a helyzetet folyamatosan értékeli a védelmi tanács, s ha szükséges, meghozza az arányos intézkedéseket a magyar érdekek, a magyar emberek védelmében – mondta a nemzetbiztonsági főtanácsadó kérdésre válaszolva, de hozzátette, hogy erről még korai beszélni.
Megjegyezte, hogy sok szereplője van a szír helyzetnek, akikre figyelni kell. Megemlítette Törökországot, Iránt, Izraelt és az erős orosz kötődést, amit az is jelez, hogy ott kapott mentelmi jogot az elűzött államfő.
Bakondi György üdvözölve Románia és Bulgária schengeni tagságát jelezve: Magyarország, Ausztria és Románia is rendőri erőket vezényel a bolgár–török határ térségébe, hogy a Törökországból elinduló migrációs útvonalat minél távolabb sikeresen meg tudják állítani.
Az új európai migrációs menekültügyi paktum rontaná a magyar belső biztonság helyzetét, ezért azt a magyar kormány nem támogatja, és nem hajtja végre – mondta kérdésre válaszolva.
Megerősítette, ha kell, az illegális migránsokat buszokkal szállítják majd Magyarországról Brüsszelbe. Az orosz–ukrán háború kapcsán megjegyezte, a magyar miniszterelnök rendkívüli diplomáciai aktivitása a tűzszünet, a béke mielőbbi megteremtését szolgálja.
Felidézte Orbán Viktor tárgyalásait az ügyben Ferenc pápával, Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, Erdogan török államfővel, Putyin orosz és Zelenszkij ukrán elnökkel annak érdekében, hogy létrejöjjön a karácsonyi tűzszünet és egy nagyszabású fogolycsere. Bakondi György azt mondta, hogy a háború eszkalálódása komoly veszélyt, súlyos kockázatot jelent az európai embereknek, minden erőfeszítést meg kell tenni a háború befejezése, és egy biztonsági klauzula elfogadása érdekében.
Az amerikai elnökváltásnál nyugodt, békés hatalomátadásra számít a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Megítélése szerint Donald Trumpnak komoly szerepe lesz az orosz–ukrán háború lezárásában, mint ahogy szakítani fog az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi bevándorlási politikájával. Falakat is fog építeni a határon, de akár illegális bevándorlók millióit fogja kitoloncoltatni az országból – adott hangot meggyőződésének Bakondi György.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal vizsgálódik a Magyar Hang álhírterjesztési botránya kapcsán, az ügy a Nemzetbiztonsági Bizottság elé kerül– mondta György Zsombor, a Magyar Hang főszerkesztője a lap youtube-csatornáján megjelent Flaszter című műsor új adásában.
Ahogy a Magyar Nemzet beszámolt róla, még december 8-án jelent meg egy hír a Magyar Hang oldalán, amelyben azt az álhírt terjesztették, miszerint egy szír repülőgép szállt le a budapesti repülőtéren, melyen a portál szerint akár a közel-keleti ország menekülő elnöke, Bassár el-Aszad is Magyarországra érkezhetett. A cikkben közölt – és később álhírnek minősülő – információkat Magyar Péter is megosztotta a Facebook-oldalán. Az Alkotmányvédelmi Hivatal azóta nemzetbiztonsági vizsgálatot indított Magyar Péterrel és a Magyar Hanggal szemben.
Az érzékeny álhírterjesztés miatt nemzetbiztonsági vizsgálatot indított Magyar Péterrel szemben az Alkotmányvédelmi Hivatal, valamint ahogy a Magyar Hang műsorának adásából kiderült, a lap munkatársát pedig már meg is hallgatták az ügyben, velük szemben is folyik a vizsgálódás.
Ennek kapcsán a lap főszerkesztője többek között elmondta, őket hivatalos formában egyelőre nem értesítették, ám a cikket jegyző munkatársuk bent járt szerdán az Alkotmányvédelmi Hivatalnál. Minden részletet erről nem árulhatnak el, de György Zsombor úgy fogalmazott:
De egyébként nagyon különleges dolgok nem történtek, elbeszélgettek, elvileg az egész ügy a nemzetbiztonsági bizottság elé kerül
– hangzott el az adásban.
A főszerkesztő hozzátette, ők a hivatal részéről eddig „maximális korrektséget” tapasztaltak.
György Zsombor bár leszögezte, hogy nem mentegetőzni szeretne, aztán mégis hosszas magyarázkodás vette kezdetét:
– Nem mentegetőzünk, elkövettünk egy súlyos szakmai hibát. Annyi történt, hogy szombat este, éjszaka, vasárnap hajnalra kifutóra nagyon felpörögtek a világpolitikai események, tényleg a történelem íródott. Íródott azzal, hogy Szíriában megdőlt egy fél évszázados rezsim, és még azanp este, 21 óra 46 perckor, tehát szombat este, érkezett a szerkesztőség központi címére egy üzenet egy ismeretlen feladótól – kezdte a főszerkesztő, kiemelve, hogy nem tudják ki volt a feladó és valóban súlyos szakmai hibát követtek el azzal, hogy elmulasztották a forrásellenőrzés elvégzését.
A főszerkesztő ezután hosszasan ecsetelte, milyen elhibázott lépések előzték meg aznap este az álhír publikálását.
Leszögezte, a levélben szerepelt egy történet, miszerint leszállt egy szíriai utasszállító repülőgép a fővárosban és nagy volt a biztonsági készülődés. Tehát igazából ennyi volt az állítás, amely alapján – a főszerkesztő elmondása szerint – nem hozták volna le az álhírt, viszont a világpolitikai körülményekre tekintettel mégis megtették ezt a későbbiekben.
György Zsombor a történteket összefoglalva végül azt mondta:
életem, életünk legrosszabb szakmai döntése, hogy engedjük ki ezt az információt, hogy Magyarországon leszállt ez a szír gép
– hangzott el a műsorban