kulcsár edina
"Jelenleg nem KÉNYSZERÍTIK a csatlakozást".
Mark Rutte NATO-főtitkár és Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter Fotó: Anadolu via AFP
Ukrajna jelenlegi helyzetében óvatos hozzáállást tanúsít a NATO-tagsággal kapcsolatban, de továbbra is stratégiai céljának tekinti a szövetséghez való csatlakozást. Ezt nyilatkozta Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a brüsszeli sajtótájékoztatóján. A tárcavezető elmondta, hogy míg Ukrajna számára a NATO-tagság elengedhetetlen biztonsági garanciát jelentene, jelenleg nem törekszik arra, hogy kierőltesse a szövetséghez való csatlakozást, tekintettel az egyes NATO-tagországok aggodalmaira.
Ezek az országok attól tartanak, hogy Ukrajna azonnali NATO-felvétele közvetlen katonai részvételüket jelentené a konfliktusban – tette hozzá Szibiha.
Kiemelte, hogy a két korábbi NATO-csúcson Vilniusban és Washingtonban már egyértelmű támogatásról biztosították Ukrajnát a NATO-tagság kapcsán, amit immár „visszafordíthatatlannak” tekintenek. Ukrajna ugyanakkor megérti, hogy ennek megvalósításához meg kell várni a megfelelő időt – emelte ki, minden bizonnyal arra utalva, hogy az orosz–ukrán háború végéig biztos nem lesz NATO-tag Ukrajna.
A külügyminiszter hangsúlyozta azt is, hogy a partnerekkel kötött kétoldalú biztonsági megállapodások fontos lépést jelentenek a NATO-csatlakozás felé vezető úton.
Ezek a megállapodások nem jelentenek alternatívát a teljes jogú tagságra az észak-atlanti szövetségben, de jelentősen megerősítik Ukrajna biztonságát és stabilitását – mondta a miniszter.
Szibiha kiemelte, hogy ezek a szerződések lehetővé teszik a stratégiai tervezést és biztosítják Ukrajna megerősítését a jövőbeni kihívásokkal szemben.
Ha elrettentő erejét a NATO a jelenlegi szinten akarja tartani, akkor a tagállamoktól elvárt 2 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési hozzájárulás nem lesz elég - hívta fel a figyelmet Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a tagországok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozását lezáró brüsszeli sajtótájékoztatóján. A főtitkár emlékeztetett arra, hogy Donald Trump amerikai elnök 2017-ben nyomást gyakorolt a szövetségre és ez jelentős szerepet játszott abban, hogy a NATO tagországai megnövelték védelmi kiadásaikat, és elérték azokkal a kétszázalékos GDP-arány szintjét. Bár az ukrajnai háború is rávilágított ennek szükségességére, a folyamat Trump kezdeményezésének köszönhetően indult el – mutatott rá.
Hozzátette azonban, hogy hosszú távon ez a hozzájárulás nem lesz elég az elrettentő erő fenntartáshoz. Rutte úgy vélte, a NATO-n belül folytatni kell a vitát arról, hogyan növeljék tovább a védelmi kiadásokat: legyen-e országonkénti célkitűzés, vagy emeljék tovább a minden országra egyformán érvényes százalékos arányt. Emellett a védelmi ipar kapacitásának növelése is kulcsfontosságú, mert a termelés jelenleg túl lassú és drága.
Hangsúlyozta, hogy a NATO egy védekező, demokrácián alapuló szövetség, amelynek fenntartása hosszú távú védelmi ipari befektetést igényel. Mint mondta, a következő hónapokban intenzív vita várható erről a kérdésről, és ebben ő maga is aktív szerepet vállal. "Nehéz vita lesz, és én magam is megpróbálom megértetni a NATO területén élő egymilliárd emberrel, hogy miért van erre szükség" - jelentette ki.
A főtitkár beszámolt arról, hogy a külügyminiszterek szerdán megvitatták Oroszország egyre agresszívebb magatartását és ellenséges akcióinak – szabotázsműveletek, kibertámadások és energetikai zsarolás – intenzívebbé válását, ami destabilizáló hatású a NATO-tagokra nézve. Kína hasonló tevékenységei szintén szóba kerültek – tette hozzá.
A miniszterek olyan intézkedéseket fogadtak el, mint például a fokozott hírszerzési együttműködés, a több hadgyakorlat, a létfontosságú infrastruktúra erősebb védelme, a kibervédelem erősítése, valamint az orosz árnyékflotta, vagyis a regisztrálatlanul közlekedő hajók elleni szigorúbb fellépés. Az Európai Unióval szoros együttműködésben fogják megvalósítani ezeket az intézkedéseket - tette hozzá.
Oroszország nukleáris fenyegetéseivel kapcsolatban azt mondta, hogy a szövetség ezeket nagyon komolyan veszi, de abban is egyetértenek, hogy Moszkvából sokszor hallatszik kardcsörtetés.
Oroszország azt akarja, hogy megvitassuk a nukleáris képességeit. Mi pedig nem akarunk ezzel időt tölteni. Gondoskodnunk kell arról, hogy elrettentő erőnkkel távol tudjuk tartani minden ellenségünket, aki ártani akar nekünk
– hangsúlyozta. A béketárgyalásokkal összefüggésben megismételte: Ukrajna számára egy erős pozíció kialakítása a cél, amely lehetővé teszi, hogy a jövőben Kijev tárgyalásokat kezdhessen Oroszországgal a konfliktus lezárásáról. Hozzátette: a leendő béketárgyalások részleteit egyelőre nem találgatják, a prioritás jelenleg az, hogy Ukrajna elérje ezt az erős pozíciót. Felhívta továbbá a figyelmet arra, hogy a nukleáris és rakétatechnológia Észak-Koreába áramlása nemcsak regionális, hanem globális fenyegetést jelent, beleértve az amerikai szárazföldet és a NATO-tagországokat.
A megválasztott amerikai elnök leendő ukrajnai megbízottjának rendezési tervét korai még latolgatni, mert nem tekinthető hivatalosnak – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján.
A diplomata szerint korai lenne még megvitatni a Donald Trump megválasztott elnök ukrajnai és oroszországi különmegbízottjának posztjára jelölt Keith Kellogg ukrajnai rendezési tervét. Ez a tűzszünetért cserébe az ukrajnai frontvonalak befagyasztását, egy demilitarizált övezet létrehozását és az Oroszországgal szembeni szankciók részleges feloldását irányozná elő.
„Az úgynevezett Keith Kellogg-terv, amely december 2-án került nyilvánosságra, nem tekinthető hivatalos dokumentumnak. Elvileg készek vagyunk megfontolni a konfliktus kiváltó okainak megszüntetésére irányuló konstruktív javaslatokat, amelyek figyelembe veszik majd a helyszíni realitásokat és összességében az általunk felvázolt orosz érdekeket. Nem vagyok benne biztos, hogy ezeket az elképzeléseket most érdemes hivatalos szinten tanulmányozni” – mondta.
Zaharova szerdán a Szputnyik rádiónak külön nyilatkozva megerősítette, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter másfél órás interjút adott Tucker Carlson amerikai újságírónak. Ezt a szóvivő szerint néhány nap múlva fogják teljes terjedelmében nyilvánosságra hozni. Elmondta, hogy interjújának témái között szerepelnek egyebek között azok a bűncselekmények, amelyeket „a kijevi rezsim” a civilek, a polgári lakosság, a polgári infrastruktúra és létesítmények ellen követett el.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő (Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)
Azzal kapcsolatban, hogy Joe Biden leköszönő amerikai elnök kegyelemben részesítette a fiát, Hunter Bident, Zaharova a Szputnyik rádiónak nyilatkozva azt hangoztatta, hogy ez nem segít véka alá rejteni a „kijevi rezsimmel” kiépített korrupt kapcsolatokat, és azt jósolta, hogy ez a „piszkos történet” úgyis fel fog bukkanni valamikor, dokumentumokkal és tényekkel alátámasztva.
„Mindenki tudni fogja, hogy a kijevi rezsimet éppen a Fehér Házban székelő rezsim vezette el a terrorista lényegéhez, korrupcióval, pénzmosással, az amerikaiak és az ukránok kolosszális megtévesztésével. És az egész világéval” – fogalmazott a szóvivő.
A sajtótájékoztatón kijelentette: Biden a fia mellett Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének is megkegyelmezhetne, akit a koronavírus elleni vakcinák beszerzésével kapcsolatos hivatali visszaélésekkel gyanúsítanak.
Zaharova azt hangoztatta, hogy a távozó amerikai kormányzat és az európai országok, melyeket szavai szerint inkább félig döglött csirkéknek, semmint héjáknak lehetne nevezni,
Felhívta a figyelmet azokra a sajtójelentésekre, amelyek szerint mintegy 150 brit és francia nagy hatótávolságú Storm Shadow és SCALP rakétát adtak át az ukrán hadseregnek.
Georgiára kitérve kifejezte Moszkva készségét a kapcsolatok normalizálására olyan mértékben, amilyenben Tbiliszi készen áll erre. A két ország között jelenleg nincsenek diplomáciai kapcsolatok, az orosz érdekeket a svájci nagykövetség képviseli a kaukázusi országban.
Szalome Zurabisvili georgiai elnököt bírálva hangsúlyozta, hogy csak olyan ember képes az iskolásokat utcai megmozdulásokra buzdítani, akinek nincs esze és szíve.
Leszögezte, hogy Oroszország szolidáris Szíria népével és vezetésével a közel-keleti országban kiéleződött konfliktus közepette, és határozottan támogatja a hatóságok erőfeszítéseit a terroristák elleni küzdelemben és a rend helyreállításában. Közölte, hogy Moszkva aktívan együttműködik a nemzetközi partnereivel a szíriai helyzet mielőbbi stabilizálása érdekében, és hangsúlyozta a 2017-ben létrejött asztanai formátumban rejlő lehetőségek kihasználásának fontosságát.
„A garanciavállaló országok trojkájának – Oroszországnak, Iránnak és Törökországnak – külügyminiszterei szoros kapcsolatban állnak egymással” – hangsúlyozta.
Zaharova nem helyénvalónak nevezte azokat a Nyugaton elhangzott állításokat, amelyek szerint megromlott a viszony Oroszország és Irán között. Azt mondta, hogy a két az ország nem fog nekik ilyen örömet szerezni közöttük viszályt kereső ellenségeknek és megállapodott az együttműködés további bővítéséről.
A szóvivő a sajtótájékoztatón kifejezte Oroszország reményét, hogy a dél-koreai tragikus események nem befolyásolják a Koreai-félsziget társadalmi és politikai helyzetét, amelyet, mint mondta, már most is bonyolítanak az Egyesült Államok és szövetségesei provokatív lépései. A Szputnyik rádiónak úgy vélekedett, hogy a Szöulban történtek megmutatták, a stabilitás szempontjából Dél-Korea kiszámíthatatlan, és Phenjan nem véletlenül törődik a biztonságával.