Orbán Viktor: Brüsszel mindig is kormányváltást akart Magyarországon

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.07.

Teljes a káosz Szíriában

Összeomlik-e az Aszad-rendszer?

Az előretörő szíriai lázadók egyes csoportjai már csak mintegy 20 kilométerre vannak a fővárostól, Damaszkusztól, miután teljesen az ellenőrzésük alá vonták a déli Deraa tartományt – közölte szombaton egy parancsnokuk és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.

A radikális iszlamista csoportokat vezető lázadóparancsnok, Haszán Abdel Gani kijelentette: „meg akarja nyugtatni” a szíriai vallási közösségeket és kisebbségeket – miután átvették az ellenőrzést több kulcsfontosságú város felett az évek óta tartó konfliktus által megosztott országban -, hogy nem esik bántódásuk.

Viszont a Telegramon felszólította őket, hogy „támogassák a forradalmárok mozgalmát, mert a szektásság és a zsarnokság kora örökre véget ért”.

Szombaton legalább hét civil halt meg orosz és szíriai légicsapásokban a közép-szíriai Homsz közelében, Szíria harmadik legnagyobb városában, amelyet a lázadók az ország északi részéből indított villámoffenzívájuk után próbálnak meghódítani – közölte Rámi Abdulrahmán, az OSDH igazgatója.

A szíriai kormányerőkkel szövetséges Hezbollah libanoni síita mozgalom kétezer fős erősítést küldött a libanoni határhoz közeli Kuszeir városába, egyik szíriai fellegvárába, hogy megvédje azt a lázadók esetleges támadásától – közölte az AFP hírügynökséggel egy Hezbollah-forrás.

A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek vezette koalíció harcosai

a Törökország által támogatott villámoffenzíva keretében tucatnyi várost és kulcsfontosságú települést foglaltak már el.

A fővárostól délre, a jordániai határ közelében a kormánycsapatok pénteken Deraa város, a 2011-es felkelés bölcsője felett is elvesztették az ellenőrzést a helyi erőkkel szemben – közölte az OSDH.

Az izraeli kormány szerint a szíriai lázadók valós veszélyt jelentenek az Aszad-rendszer fennmaradására. Jeruzsálem ugyan figyelmeztette Iránt, hogy ne támogassa Damaszkuszt, de Teherán valószínűleg drónokkal és rakétákkal is segítheti a szíriai rezsimet.

A Netanjahu-kormány szerint a szíriai lázadók valós veszélyt jelentenek az Aszad-rendszer fennmaradására – írja a Times of Israel. A szíriai rezsim lehetséges összeomlásáról azt követően került elemzés napvilágra, hogy a felkelők csütörtökön elfoglalták az ország negyedik legnagyobb településének számító Hamát. A kormányellenes erőknek az idlibi térségből való kitörésére – amely során elfoglalták a stratégiai jelentőségű, Szíria második legnagyobb városának számító Aleppót – azt követően került sor, hogy életbe lépett a tűzszünet Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia között, mely a szervezet Aszad elnök regionális szövetségeseként is ismert.

A szíriai polgárháború éveken keresztül befagyott konfliktusnak számított, mióta orosz és iráni támogatással Bassár el-Aszad elnök és a szíriai kormányerők visszaszerezték az ellenőrzést az ország nagyobbik része felett, a 2011-ben az arab tavasz következtében kirobbant harcok tetőpontját az Iszlám Állam terrorszervezet elleni koalíciós harc jelentette. A szervezet által ellenőrzött területek visszaszerzését és vezetőjük, Abu Bakr al-Baghdadi kiiktatását követően a kormányellenes erők Idlib térségébe szorultak vissza, míg a kurd milíciák az Eufrátesz folyótól északra fekvő területeket tartották ellenőrzés alatt. A 2016 augusztusa és 2017 márciusa közötti időszakban a szír–török határsáv pedig Ankara ellenőrzése alá került, miután a török hadsereg elindította az Eufrátesz pajzsa hadműveletet.

Ahogy erről a hirado.hu beszámolt, csütörtökön a szír kormányellenes erők elfoglalták az ország nyugati részén elhelyezkedő Hama városát, miután a hadsereg kivonult a településről, és a polgári lakosság védelme és a városi harcok megakadályozása érdekében a városon kívülre csoportosították át csapataikat. A település Szíria negyedik legnagyobb városa és Damaszkusztól, a fővárostól valamivel több mint 200 kilométerre, északra található. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek – saját beszámolójuk szerint – a város északkeleti részén levő kerületeket és a központi börtönt is elfoglalták, ahonnan több száz fogvatartottat szabadítottak ki.

A város elestét követően Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtök éjszaka biztonsági tanácskozást folytatott a fejleményekkel kapcsolatban. Az izraeli hadsereg (IDF) szerint

a kormányellenes erők valós veszélyt jelentenek az Aszad-rendszer fennmaradására és az izraeli kormánynak is azt javasolták, hogy készüljenek fel a szíriai kormányzat esetleges összeomlására.

Sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok és Izrael a szíriai hadsereg biztos összeomlásának jeleit észlelték, Izrael pedig attól tart, hogy a kormányellenes erők akár a Golán-fennsíkot is elérhetik.

„Az IDF követi az eseményeket és minden lehetséges forgatókönyvre felkészül, legyen szó támadásról vagy védekezésről. Az IDF nem tűri a szíriai–izraeli határral kapcsolatos fenyegetéseket és mindent el fog követni, hogy elhárítsa az Izrael Állam polgárait érintő veszélyeket”

– áll az izraeli hadsereg közleményében.

Ezzel egyidejűleg felszólították az iráni kormányzatot, hogy ne küldjenek fegyvereket a térségbe, mivel attól tartanak, hogy azok a Hezbollah kezébe is kerülhetnek. A Reutersnek névtelenül nyilatkozó iráni tisztviselő ugyanakkor valószínűnek tartja, hogy a perzsa állam rakétákat, drónokat vagy más katonai felszerelést adjon át a szíriai kormányerők számára. Teherán jelenleg hírszerzési információkkal és műholdas kapcsolattal támogatja a szíriai kormányzatot – tette hozzá.

Több ezer ember menekült el a közép-szíriai Homszból, az ország harmadik legnagyobb városából péntekre virradóan – közölte egy háborús megfigyelő szervezet és helyi civilek.

A lázadók néhány nappal korábban, illetve az előző nap ellenőrzésük alá vonták az északi Aleppót és a közép-szíriai Hama tartomány azonos nevű, kulcsfontosságú városát. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH), egy angliai székhelyű háborús megfigyelő szervezet szerint csütörtök este emberek ezrei kezdtek el menekülni Szíria nyugati partvidéke felé, amely a kormányerők fellegvárának számít.

A tengerparti terület egyik lakója elmondta, hogy máris több ezer ember érkezett oda Homszból, tartva a lázadók gyors előretörésétől.

A lázadók pénteken délelőtt már Homsz felé tartottak, és már csak öt kilométerre voltak tőle

– jelentette az OSDH. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek behatoltak a Homsz tartományban található Rasztan és Talbiszeh városokba, miközben a kormányerők katonái közül már senki nem volt ott – tette hozzá a szervezet.

Az orosz légierő az éjszaka folyamán lebombázta a Homszba vezető, kulcsfontosságú M5-ös autópályán a Rusztan-hidat, hogy a lázadók ne használhassák

– mondta a Reuters brit hírügynökségnek a szíriai hadsereg egyik tisztje.

Péntek reggel izraeli légicsapások értek két határátkelőt Libanon és Szíria között – közölte Ali Hamieh libanoni közlekedési miniszter. A Szíria és Libanon közötti Arida és Dzsúszieh határátkelőket egy péntek kora reggeli izraeli támadás miatt nem lehetett használni – idézte szavait a SANA szíriai állami hírügynökség. Mindkét átkelő fontos belépési pont a szíriai Homsz tartományba.

A szíriai kormányerők újabb, immár a negyedik várost veszítették el egy héten belül a Törökország által támogatott lázadók előretörése nyomán – jelentette szombaton az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.

A második legnagyobb szíriai város, Aleppó, majd Homsz után a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek már a harmadik legnagyobb város, Hama bejáratánál vannak, és pénteken elfoglalták a jordániai határ mellett lévő Deraát is, amely a polgárháborút kirobbantó 2011-es felkelés bölcsője volt – közölte az OSDH. Deraa tartomány területének már 90 százaléka felett szerzett ellenőrzést a HTS – tette hozzá az angliai központú, de Szíriában kiterjedt hálózattal rendelkező szervezet.

Szombaton a katari fővárosban tanácskozik a török, az orosz és az iráni külügyminiszter a szíriai válságról. Ez a három ország már 2017 óta tárgyal többé-kevésbé rendszeresen a szíriai válság megoldásáról az úgynevezett asztanai folyamat keretében. Pénteken Bagdadban már tárgyalt a kiújult konfliktus veszélyeiről a szíriai, az iraki és az iráni külügyminiszter.

A dzsihadisták nagyszabású offenzívája Szíriában a határok átszabásának kísérlete a nyugati érdekek mentén – jelentette ki Bassár el-Aszad szíriai elnök Maszúd Peszeskján iráni elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében.

A legújabb eszkaláció „a térkép átszabásának kísérletét jelenti, összhangban az Egyesült Államok, illetve a Nyugat céljaival” – hangsúlyozta a szíriai államfő, akit hivatala idézett. Aszad olyan terrorista eszkalációról beszélt, amely „a régió megosztását és országainak széttöredezését szolgálja”.

Az angliai székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat hétfőn arról számolt be, hogy iraki Irán-barát milíciák mintegy kétszáz harcosát vezényelték át a szíriai kormányerők támogatására.

A szíriai polgárháború eseményeit nyomon követő szervezet szerint vasárnap óta érkeznek a milicisták a szomszédos Irakból.

Faleh al-Fajád, a Népi Mozgósítási Erők (PMF) nevű iraki síita milícia vezetője viszont tagadta ezt. Mint mondta, a PMF egységei nem hagyják el Irakot.

Az Iránnal és a damaszkuszi vezetéssel szövetséges Hezbollah libanoni milíciához köthető források szintén hétfőn közölték, hogy a síita szervezet egyelőre nem tervezi harcosok vezénylését Szíria északi részébe, és egyelőre nem is kapott felkérést erre.

A szíriai állami televízió beszámolója szerint a Hama tartományban dúló harcok következtében hárman életüket vesztették, és többen megsebesültek. Az ellenzéki területeken tevékeny Fehérsisakosok nevű mentőszolgálat pedig közölte, hogy újabb orosz légicsapásokban három civil halt meg Idlíb tartományban.

A Fehérsisakosok szerint a légitámadások kórházakat értek, és a három halott közül ketten lélegeztetőgépre kapcsolt páciensek voltak. A SANA szíriai hírügynökség szerint a légvédelemnek „több ellenséges drónt” sikerült megsemmisítenie Homsz város felett.

A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges lázadószervezetek fegyveresei november 27-én hatalmas támadást indítottak Szíria északnyugati részén, uralmuk alá véve Aleppó várost is, ami jelentős eszkalációt jelent az országban 2011 óta dúló polgárháborúban, ugyanis ennek frontvonalai az utóbbi időben viszonylag stabilak voltak.

Az OSDH legfrissebb összesítése szerint a harcokban eddig több mint ötszázan vesztették életüket, közülük 92-en civilek.

Másfelől a HTS teremtette felfordulást kihasználva a Törökország által támogatott felkelők heves harcokat követően elfoglalták az észak-szíriai Tell Rifát várost.

A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, kurd vezetésű lázadószervezet, amely az Egyesült Államok egyik helyi partnere az Iszlám Állam terrorszervezettel szembeni küzdelemben, közölte, hogy megkezdte a kurd civilek evakuálását Aleppó tartományból. Mazlúm Abdi, az SDF vezetője közölte, hogy az embereket Északkelet-Szíria biztonságos térségeibe menekítik.

Az OSDH szerint mintegy 200 ezer szíriai kurdot ostromolnak törökbarát fegyveres csoportok. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) kedden rendkívüli ülésen fogja megvitatni a szíriai helyzetet. Az ülés összehívását a damaszkuszi kormány kezdeményezte.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek