tóth gabi
Ijesztően megerősödtek a magyarellenes erők.
Az elmúlt években tapasztalt magyarellenes tábor összeállása miatt az elmúlt harminc év legnehezebb és legfontosabb, sorsdöntő voksolása a vasárnapi romániai parlamenti választás, „ez a december elseje nem lehet egy vesztes nap ismét számunkra” – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Kelemen Hunor a műsorban elmondta, a tét nagyságáról szóló üzeneteket a mozgósítás utolsó pár napjában is sikerült eljuttatni az erdélyi magyar választókhoz. Emlékeztetett, a múlt héten magtartott elnökválasztás első fordulójában a magyarellenes erők körülbelül 37 százalékot szereztek, ezt a parlamenti mandátumokra lefordítva egy „baromian nagy” erőt jelent, és ezzel csak úgy tud szembeszállni az erdélyi magyarság, ha az RMDSZ-nek van egy erős parlamenti frakciója.
A szövetség elnöke kifejtette, magas választói részvételre számít a magyar közösségen belül is, de mivel a diaszpórában a magyarok sokkal kevesebb szavazattal rendelkeznek, mint a románok, Romániában kell hozzátenni a 70-80-90 ezer plusz szavazatot az amúgy is szükséges plusz 100 ezerhez, amivel arányos képviseletet szerezve biztosíja helyét a parlamentben az RMDSZ.
Úgy fogalmazott:
A szövetségi elnök az elnökválasztás első fordulójában a legtöbb szavazatot kapott Calin Georgescu független jelöltre, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi miniszterelnök-jelöltjére utalva azt mondta, az SOS Romania párt és a Georgescu mögött álló Fiatal Emberek Pártja (POT) is az AUR-ból nőtt ki, Georgescu pedig nyíltan legionárius és vasgárdista ideológiát vall.
Ezek a pártok „különböző ágai ugyanannak a törzsnek”, közös bennük, hogy magyarellenesek és a magyar közösségeket támadják – hangoztatta Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke a román alkotmánybíróságnak a november 24-i választásokon leadott szavazatok újraszámolását elrendelő határozatát „végtelenül ostoba” döntésnek nevezte, érvelése szerint a bíróság ugyanis ezzel azt a látszatot keltette, hogy meg akarja fordítani az első fordulóban kialakult sorrendet.
Ettől minden oldal nemcsak felbuzdult, hanem még jobban polarizálódott a társadalom, Georgescu támogatói „brutális mozgósításba” kezdtek – tette hozzá.
„Mi azt mondjuk, hogy ez a december elseje nem lehet egy vesztes nap ismét számunkra, december elsején nem veszíthetnek a magyarok” – jelentette ki.
Kelemen Hunor hangsúlyozta, az RMDSZ által mérhető magyar közösségekben az első adatok alapján magasabb a részvétel, mint egy héttel ezelőtt, és kicsivel magasabb, mint korábban hasonló választáson volt.
Ezt tartani, és ha lehet, növelni kell, mert a román nagyvárosokban élők voksolási hajlandósága leginkább délután-estefelé „indul be” – tette hozzá.
A román parlament és szenátus várható összetétele vonatkozó műsorvezetői kérdésre Kelemen Hunor elmondta, mindenki abban látja a kiutat, hogy többsége lesz azoknak, akik nem az AUR-SOS-POT hármashoz tartoznak, ekkor – a második forduló eredményétől függetlenül – ez a többség védőfalat jelenthet esetleges rossz elnöki döntésekkel, indítványokkal szemben.
Ennek a többségnek lehet része az RMDSZ is, amely az 5-6 százalékával a mérleg nyelve lehet, és a többség részeként védőbástyaként állhat egy rossz második fordulós eredményt követően – hangsúlyozta a szövetségi elnök, megjegyezve, amennyiben a Calin Georgescut támogató AUR, SOS és POT szerez többséget a parlamentben, az „a sötétséget, a sötét utat” jelentené.
Az erdélyi magyar jövő érdekében erős erdélyi magyar érdekképviseletre van szükség – jelentette ki szavazatának leadása után Antal Lóránt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) székelyudvarhelyi szenátorjelöltje vasárnap délelőtt az M1 aktuális csatornán.
A politikus, aki a Hargita megyei szenátorjelölt-lista második helyéről szerezne ismét mandátumot a román parlament felsőházában, a műsorban elmondta, Romániában nagy erőre kaptak a szélsőséges erők, amit csak ezzel az erős erdélyi magyar képviselettel lehet megállítani.
Antal Lóránt úgy fogalmazott: „ma egy olyan nap lehet, amikor erőnket tudjuk felmutatni, azt tudjuk megmutatni, hogy igaz az, hogy itt több mint egymillióan élünk ebben az országban és igaz az, hogy nélkülünk nem lehet döntést hozni”, elsődleges feladatként jelölve meg a képviselet számára a magyarság nyelvének, oktatási rendszerének, egyházainak és közösségének megőrzését.
Az RMDSZ szenátorjelöltje arra kérte a szavazókat, értsék meg a mai nap fontosságát és menjenek el szavazni, a várható nagy román részvételre pedig ne közönnyel, hanem „beleszólni akarással” válaszoljanak.
Rendkívül magas részvétel mellett kezdődtek Romániában vasárnap a parlamenti választások, amelyeken képviselőket és szenátorokat választ az ország 19 millió választópolgára a kétkamarás törvényhozásba.
Délelőtt tíz óráig az összesített – a külföldön leadott voksokat is magában foglaló – részvétel elérte a hazai választói névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár 8 százalékát.
Az első három órában leadott 1,44 millió voks közül 185 ezer külföldről érkezett. Külföldön már szombaton megkezdődött a szavazás.
A legutóbbi, 2020-as romániai parlamenti választásokon délelőtt 10 óráig a jogosultak 4,53 százaléka szavazott, míg 2016-ban 5,27 százalékos, 2012-ben 4,52 százalékos, 2008-ban 4,8 százalékos volt a részvétel.
A legmagasabb részvételi adatokat idén a déli, a Duna-menti Olt (9,36), Teleorman (8,69), Mehedinti (8,53) és Calarasi (8,48) megyékből jelentették.
A legalacsonyabb szavazási kedvet a moldvai Vaslui (4,87), valamint az erdélyi Szeben (5,22), Máramaros (5,55) és Beszterce-Naszód (5,57) megyében regisztrálták.
A jelentős magyar lakosság rendelkező térségekben a részvétel elmaradt az országos átlagtól. Szatmár megyében 5,95, Kovászna megyében 6,43, Maros megyében 6,57, Hargita megyében 7,41 százalékos volt a részvétel az első három órában.
A szavazókörök mindenütt helyi idő szerint 21 óráig tartanak nyitva.