Magyar Péter hr-főnöke : Jól jöhet pár százezer ember halála

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.08.

Sokak szerint lezuhanhatott a szír elnök repülőgépe

Teljes a bizonytalanság.

Bashar al-Aszad szíriai elnök repülőgépe váratlanul irányt változtatott, majd eltűnt a radarokról – számolt be a Reuters két magas rangú katonatisztre hivatkozva.

A jelentés szerint

Aszad vasárnap hagyta el Damaszkuszt, amikor az iszlamista lázadók átvették az ellenőrzést a főváros felett.

A Flightradar adatai alapján a Syrian Air egyik gépe a damaszkuszi repülőtérről szállt fel, nagyjából egy időben a lázadók előrenyomulásával.

A repülőgép kezdetben Szíria tengerparti régiója felé tartott, majd váratlanul irányt változtatott, az ellenkező irányba repült, mielőtt végleg eltűnt a térképről. A Reutersnek nem áll rendelkezésére hivatalos információ arról, hogy kik tartózkodtak a gépen.

Két szíriai forrás úgy nyilatkozott a hírügynökségnek, hogy

nagy valószínűséggel Aszad is a fedélzeten volt, és a repülőgép balesetet szenvedett.

Vasárnap reggelre a lázadók teljesen elfoglalták Damaszkuszt, a hírek szerint az elnök ekkor kísérelte meg elhagyni az országot.

Az eset körülményei továbbra sem tisztázottak, a hivatalos források hallgatnak a történtekről.

Korábban a Reuters brit és a dpa német hírügynökség katonai forrásokból úgy értesült, hogy

a szíriai hadsereg főparancsnoksága arról tájékoztatta a tiszti kart, hogy Aszad 24 éves uralmának vége.

Szemtanúk beszámolói szerint Damaszkusz főterén ezrek gyűltek össze zászlókat lengetve és azt skandálva, hogy „szabadság”. A közösségi médiában megjelent felvételek tanúsága szerint a szíriai fővárosban

éneklő emberek másztak fel páncélosokra, többen tácoltak és isten áldását kérték Szíriára.

A szomszédos Törökországban, ahol több mint három millió szíriai menekült él, szintén ünneplő szíriaiakat lehetett látni az éjszaka során készült felvételeken. Többen tűzijátékot is gyújtottak. A lázadócsoportok időközben a közösségi médiában bejelentették Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz „felszabadítását”.

Az iszlamista felkelőket az elnöki palota területén is látták. Szemtanúk szerint a fegyveresek bejutottak a palotába és azt skandálták, hogy „Allahu akbar!”. A közösségi médiában megjelent videókon a bejáratnál levegőbe lövöldöző férfiakat lehetett látni. Az al-Arabíja pedig a termeket és kerteket felderítő lázadókról mutatott felvételeket.

Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása mindenekelőtt jó hír, mert uralma alatt a szíriai nép szörnyű szenvedést volt kénytelen átélni – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár vasárnap arra reagálva, hogy szíriai lázadók hajnalban elfoglalták a szíriai fővárost.

A kancellár nyomatékosította, hogy az „új Szíriának” békében kell élnie szomszédaival, és az országban mielőbb helyre kell állítani a rendet és a joguralmat, valamint a kisebbségeket meg kell védelmezni. A kancellár megjegyezte, hogy Aszad miatt számtalan ember volt kénytelen elhagyni az országot, és sokan közülük Németországban kerestek menedéket.

Emmanuel Macron francia elnök az X-en azt írta, hogy „a barbarizmus állama megbukott. Végre”. Leszögezte emellett, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett „mindenki” biztonsága mellett a Közel-Keleten.

Szíria felkelők vasárnap hajnalban nyomultak be Damaszkuszba, majd közölték, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad uralmát.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szíriai határnál tett vasárnapi látogatásán azt mondta, hogy a szíriai kormány bukása Izraelnek a Hezbollahra és Iránra mért csapásainak a következménye.

„Bassár el-Aszad bukása Szíriában történelmi fejlemény a Közel-Keleten. Az Aszad-rezsim központi láncszem volt az iráni gonosz tengelyében – és ez a rezsim megbukott” – mondta Netanjahu.

„Ez közvetlen következménye az Iránra és a Hezbollahra mért csapásainknak, amelyek az Aszad-kormány fő támogatói voltak. Ez láncreakciót váltott ki az egész Közel-Keleten azoknál, akik meg akartak szabadulni az elnyomásnak és a zsarnokságnak ettől a rendszerétől” – jelentette ki az izraeli miniszterelnök.

„Ez természetesen új, nagyon fontos lehetőségeket hoz létre Izrael számára, de ez sem veszélytelen. Mindenekelőtt a határunk védelmén dolgozunk” – vélekedett Netanjahu.

„Ezt a területet közel 50 éve, az 1974-es, a haderőket szétválasztó megállapodás alapján pufferzónaként ellenőrzik, Ez az egyezmény összeomlott, a szíriai katonák feladták állásaikat” – közölte a kormányfő.

Az izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy vasárnap a védelmi miniszterrel közösen, és a kabinet teljes támogatásával az ütközőzóna és az azt ellenőrző állások elfoglalására utasította az izraeli hadsereget (IDF).

„Nem engedjük, hogy ellenséges erők telepedjenek a határunkhoz” – hangsúlyozta. „Ugyanakkor a jószomszédi viszonyon dolgozunk, amelyet akkor is fenntartottunk, amikor létrehoztunk itt egy tábori kórházat, ahol több ezer, a polgárháborúban megsebesült szíriait ápoltak, amikor szíriai gyerekek százai születtek itt, Izraelben” – tette hozzá.

A Golán-fennsík keleti, szíriai részén élő drúzokról kijelentette, hogy „Izrael békejobbot nyújt nekik”. „Ők az Izraelben élő drúz testvéreink testvérei” – mondta Netanjahu az Izraelben teljes jogú állampolgárként élő, s a hadseregben is katonáskodó izraeli drúz kisebbségre utalva.

„És békejobbot nyújtunk azoknak a kurdoknak, keresztényeknek és muszlimoknak is, akik békében akarnak élni Izraellel. Szorosan követni fogjuk a fejleményeket, mindent megteszünk határunk és biztonságunk védelme érdekében” – zárta szavait az izraeli kormányfő.

A szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból. Ezt az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja jelentette be ma hajnalban. Ezt nemrég Moszkvában is megerősítették, de azt továbbra sem tudni, hogy jelenleg hol tartózkodik Bassár el-Aszad. Megjelentek olyan hírek is, hogy a menekülő elnök repülőgépét lelőtték, de erre sincs még bizonyíték. Közben Szíria-szerte Bassár el-Aszad elnök bukását ünneplik az utcákon, a fővárosban viszont kijárási tilalmat rendeltek el a felkelők.

Egy tankra másztak fel a férfiak Damaszkuszban, így ünnepelték az Aszad-kormány bukását. Az elhaladó autósok dudálva üdvözölték őket. A szír fővárosban lövéseket lehetett hallani, azonban nem másokra, hanem a levegőbe tüzeltek örömükben a fegyveresek.

Azaz városában hatalmas torlódást okozott az ünneplés, azonban ezt most kevesen bánták: a szír zászlókat lengető emberek boldogan kiabáltak.

A dzsihadista lázadók vasárnapra teljesen irányításuk alá vonták Damaszkuszt, ezzel mindössze 11 nap alatt megdöntötték az országot 24 éve vezető Bassár el-Aszadot uralmát.

Sajtóhírek szerint a megbuktatott elnök repülőgépével ismeretlen helyre távozott. A lázadók az állami televízióban is beolvasták üzeneteiket.

„Először is Isten nevében és segítségével Damaszkusz városát felszabadítottuk és a zsarnok Bassár el-Aszad kormányát megdöntöttük. A rendszer által bebörtönzött foglyokat szabadon engedtük. Arra kérjük minden fivérünket, minden dzsihadistát, minden polgárt, hogy vigyázzanak a szír állam tulajdonára. Éljen sokáig Szíria!” – mondták a dzsihadisták.

A bejelentés után országszerte elkezdték az Aszad-szobrok ledöntését. A miniszterelnök nem menekült el, azt mondta, szeretné biztosítani a kormányzás folytonosságát.

„Otthon vagyok és nem tervezem a távozást azért, mert én ehhez az országhoz tartozom és nem ismerek más államot ami a hazám lehetne” – fogalmazott Mohammed Gázi al-Dzsaláli kormányfő. A miniszterelnököt ugyanakkor még a reggeli órákban egy hotelba vezették a lázadók, hogy átadja nekik a hatalmat.

Az Aszad-kormány váratlanul gyors bukása az egész világot megdöbbentette, a legtöbb ország még nem reagált a lázadók sikerére. Nem úgy Izrael, amely máris tankokat és katonákat vezényelt a Golán-fennsíkra. Tel-Aviv szerint nem akarnak beavatkozni a szíriai eseményekbe, csak azt szeretnék biztosítani, hogy senki se léphessen át Szíriából Izraelbe, tartozzon bármelyik oldalhoz.

„Néhány óránként újra át kell értékelnünk a helyzetet. Jelenleg minden új esemény gyökeres változást jelenthet” – mondta Herci Halevi izraeli vezérkari főnök.

Sajtóhírek szerint Törökország üdvözli a lázadók győzelmét, habár Ankarában attól tartanak, hogy az észak-kelet Szíriát uraló kurdok előretörhetnek, amíg meg nem szilárdul az új kormány hatalma. Az Egyesült Államok is folyamatosan figyeli a történéseket.

Donald Trump közösségi oldalán azt írta, Aszad elhagyta az országát, miután Oroszország már nem akarta tovább védelmezni. A megválasztott amerikai elnök szerint az oroszoknak nem volt okuk közbeavatkozni, az ukrajnai háborúban ugyanis jelentős veszteségeket szenvedtek.

Bassár el-Aszad és elődei több mint 50 évig irányították Szíriát. Az elnök ellen már 2011-ben kitört egy lázadás, amit végül orosz és iráni segítséggel megfékeztek, az ország feletti teljes irányítást azonban sosem sikerült visszaszereznie a kormánypárti erőknek.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek