tóth gabi
Egyre kevesebben vannak a rendezvényein.
Hétszáz helyett 250 fő Keszthelyen, ezres tüntetések helyett 4-500 résztvevő Nagykanizsán és Zalaegerszegen, Kaposváron a tágas főtér helyett a sétálóutcán tartott rendezvény. Néhány faluban pedig alig pár tucat résztvevő, akiknek meghatározó része nem is helyi vendég. Így nézett ki az elmúlt napokban Magyar Péter országjárása, melyekről néhány felvételt is bemutatunk.
A szír repülőgépes kamuhír terjesztésében aktívan részes brüsszeli politikus rendezvényeinek látogatottsága ezen a héten érte el mélypontját. Az európai parlamenti képviselő az elmúlt napokban Somogyban és Zalában járt. Niklán olyannyira védték a testőrei, hogy a Hír TV tudósítóját odébb is sodorták, csak azért, hogy ne lehessen kérdezni a pártelnöktől.
Ez a sokadik újságírókkal szembeni agresszió volt Magyarék részéről. Más helyszínen Magyar kényesen ügyelt arra, hogy még táblákon se fejezhessék ki véleményüket a vele egyet nem értők, erről a rendőrséggel külön is egyeztetett.
Gelsén és Bázakerettyén, ahol a június 9-ei választásokon a megyei átlaga felett szerepelt Magyar Péter pártja, csak lézengtek a jelenlévők. Utóbbi községben a pártelnököt a baloldallal való összefogásra bíztatták, Gelsén pedig a gazdák területalapú támogatásának megszüntetésével kapcsolatos brüsszeli terveket próbálta tagadni, az agrárkamarát támadva.
Keszthelyen, ahol tavasszal a tágas Balaton-parti rendezvényhelyszínen 700 fő vett részt Magyar Péter rendezvényén, az adventi időszakban a templom előtt rendezett eseményen most nagyjából 250-an voltak. Magyar Péter ezúttal nem kiabált a templomból kijövőkkel, mint tavasszal Putnokon. Feltűnő volt a „tömeget” részben adó sok sárgamellényes rendező is.
Aki azt hinné, hogy a hideg tartotta távol az érdeklődőket, annak érdemes a csütörtökön délután 5 órakor, az Orbán-kormány által építtetett Kanizsa Arénában tartott fórum felvételeit megnézni.
Mivel a háromezer ezer fő befogadására képes lelátókon „elvesztek” volna a résztvevők, ezért ültetés helyett többségüknek a játéktéren kellett állniuk.
A felvételeken jól látszik, hogy a májusi tüntetés töredéke volt csak a mostani létszám, miközben több ezer színes ülőhely üresen maradt.
Emlékezetes, hogy a Tisza Pártnak már novemberben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is hasonló létszámproblémái voltak. Szintén a játéktérre ültették az érdeklődőket a régi miskolci sportcsarnokban, de a szerencsi sportcsarnok nézőtere is jórészt üres maradt. Ott és akkor kiderült az is, hogy Szerencsen és Tokaj környékén is régi MSZP-s politikusok szervezik a Tisza-szigetek munkáját.
Utóbbi sorba illeszkedik, hogy csütörtökön Keszthelyen a DK-s támogatással megválasztott, gyurcsányista alpolgármesterrel dolgozó Tóth Gergely polgármestert külön köszöntötte a brüsszeli képviselő-pártelnök. Tóthról sokat elárul, hogy a Mandiner beszámolója szerint a város november 4-ei rendezvényén megpróbálta elénekeltetni a jelenlévőkkel az Európai Unió himnuszát is, mivel szerinte a magyar himnusz túlságosan búskomor hangulatú. Majd zavaros beszédében arról értekezett, hogy november 4-én a forradalom leverését ünnepeljük.
Visszatérve Magyar Péter kudarcos országjárásához, egyre világosabb, hogy nem véletlen az a döntésük, hogy nem indulnak el 2026 tavaszáig egyetlen megmérettetésen sem.
Az időközi választások eredményei ugyanis könnyen visszaigazolnák, hogy 2022-höz hasonlóan tévednek a manipulációs kerekasztal kutatói.
Pénteken látott napvilágot a Századvég Alapítvány kutatása, amely szerint Magyar Péter elutasítottsága nőtt, míg novemberben 12 százalékkal voltak többen az őt nem kedvelő választók, ez az arány decemberre 18 százalékra emelkedett. Ezzel együtt a kormánypártok és a Tisza Párt közötti különbség is újra nőni kezdett.
A kormánypártok magabiztosan vezetnek a pártok versenyében, míg Magyar Péter elutasítottsága jelentősen nőtt az elmúlt egy hónapban – állapítható meg a Századvég decemberi közvélemény-kutatásából.
A politikai szempontból aktív (választási részvételüket biztosra vagy valószínűre ígérő) magyar lakosság körében 40 százalékon áll a Fidesz-KDNP pártszövetség, amelyet a Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) követ 31 százalékkal. A pártok rangsorában harmadik helyen a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) áll 7 százalékkal, a Mi Hazánk Mozgalom támogatottsága 6 százalék. Ebben a közegben a Demokratikus Koalíció, a Momentum és az MSZP nem éri el az 5 százalékos bejutási küszöböt, míg a bizonytalanok hányada 7 százalék.
Ha kizárólag a biztos pártválasztók preferenciáit tekintjük, egy most vasárnap esedékes országgyűlési választáson a Fidesz-KDNP a szavazatok 42, a TISZA 34 százalékára számíthatna. Az MKKP-ra és a Mi Hazánkra a politikailag aktív, pártot választó népesség 7-7 százaléka, a Demokratikus Koalícióra 5 százaléka voksolna. A Momentum és az MSZP támogatottsága ezen a bázison 3, illetve 1 százalék.
Tekintettel arra, hogy az elmúlt hetekben több vitatható – és jelentős sajtóvisszhangot kiváltó – politikai akció és botrány kapcsolódott a Tisza Párt elnökéhez, a felmérés kitért Magyar Péter személyének megítélésére is. Magyar agresszíven lépett fel egy gyermekotthon dolgozóival szemben, egy vita hevében arrébb lökte a kormánypárti Menczer Tamást, továbbá – a közelmúltban nyilvánosságra került hangfelvételek tanúsága szerint – többek között saját támogatóit, európai parlamenti képviselőit, illetve a sajtó munkatársait becsmérelte. A kutatási adatok rávilágítanak arra, hogy az említett botrányok érezhetően ártottak Magyar Péter megítélésének. Fontos hangsúlyozni, hogy Magyar kedveltségi indexe (amelyet a kedvező és kedvezőtlen vélemények különbségeként kapunk) a teljes vizsgált időszakban – szeptembertől decemberig – a negatív tartományban mozgott, vagyis a politikusról kedvezőtlenül vélekedők hányada meghaladta a pozitív véleményt formálók arányát. Ezenfelül novemberben a megkérdezettek 42 százaléka pozitívan, 54 százaléka negatívan nyilatkozott Magyar Péter személyéről (kedveltségi index: mínusz 12 százalék), míg decemberben a politikusról kedvező véleményt alkotók tábora 39 százalékra csökkent, a kedvezőtlenül vélekedőké pedig 57 százalékra nőtt (kedveltségi index: mínusz 18 százalék). Világosan látható tehát, hogy a közelmúlt eseményei számottevő, 6 százalékpontos csökkenéshez vezettek a Tisza Párt vezetőjének kedveltségi indexében.
• Módszertan
CATI-módszer, n=1000, politikai szempontból aktív, felnőtt magyar lakosság körében (politikai szempontból aktív = választási részvételüket biztosra vagy valószínűre ígérők), adatfelvétel: 2024. december