tóth gabi
A kormányfő Brüsszelben, a Patrióták Európáért pártcsoport EU-csúcs előtti egyeztetésén.
Mi vagyunk Brüsszel ellenzéke, és megpróbálunk Brüsszel többsége lenni, ez néhány évbe telik majd, de dolgozunk érte, és egyre szorosabb együttműködést és barátságot fogunk kialakítani – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő Brüsszelben, a Patrióták Európáért pártcsoport EU-csúcs előtti egyeztetésére érkezve, csütörtökön, a belga fővárosban működő Magyar Házban.
Mint mondta, arra törekednek, hogy mindent megváltoztassanak Brüsszelben, ahogy Donald Trump tette az Egyesült Államokban.
Brüsszel, 2024. december 19.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke (első sor, k), mellette Santiago Abascal, a spanyol Vox párt elnöke (j2), Afroditi Latinopulu, a görög Logika Hangja (Foné Logikés) párt elnöke (j), Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes, a Liga párt elnöke (b2) és Gál Kinga, a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoport első alelnöke (b) a Patrióták Európáért pártcsoport vezetőinek találkozóján a brüsszeli Magyar Házban 2024. december 19-én.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
„Meg kell állítani a migrációt, feladni az összes őrült gender elképzelést, a transzneműeket és minden ilyesmit. Békét kell kötni, és le kell nyomni az energiaárakat, amilyen gyorsan csak tudjuk, hogy újra versenyképes legyen az európai gazdaság. Ezek tehát a következő év fő témái” – taglalta a miniszterelnök.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy az uniós csúcsra meghívott Volodomir Zelenszkij ukrán elnöknek bemutatja-e az ukrajnai háborút lezárni hivatott béketervét, Orbán Viktor azt válaszolta:
„A terv már az asztalon van, vagy elfogadják, vagy nem.”
Szavai szerint egy „nagyon egyszerű, de emberi érzésből kiinduló tervről” van szó: néhány karácsonyi napra tűzszünetet lehetne hirdetni, mert nem lehet hagyni, hogy több ezer fiatal ember haljon meg a harctéren az ünnepekkor.
„Nem példátlan ez az európai történelemben. Akármilyen véres harcok is vannak, arra néhány karácsonyi napra tűzszünetet lehetne hirdetni. Ez sikerült korábban ennél nagyobb háborúk esetében is Európában. Ne öljék meg az emberek néhány napig egymást a frontvonalon karácsonykor, és cseréljenek ki nagy számban foglyokat, néhány száz vagy ezer embert engedjenek haza a családjához” – fejtette ki.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Hangsúlyozta, „a politikának vannak bonyolultabb szempontjai, de néha az egyszerű, jó érzésre alapozott javaslatoknak is kell adni valamennyi esélyt”.
Arra a kérdésre, hogy csütörtökön készül-e kétoldalú egyeztetésre az ukrán elnökkel, Orbán Viktor azt válaszolta: „készenlétben dolgozom és készenlétben alszom. Mindig készen állok minden értelmes megbeszélésre”.
Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy a Patrióták Európáért pártcsalád bővülhet-e, miután Giorgia Meloni olasz kormányfő lemondott az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnöki tisztéről, és helyét Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök veheti át, Orbán Viktor elmondta: kedden tanácskozást folytatott Morawieckivel, és a két pártcsoport közötti együttműködés elmélyítését és szélesítését tűzték ki célul, amely később majd elvezethet egy nagyobb egységhez is.
Exkluzív interjút adott Orbán Viktor a Patrióta YouTube-csatornának. A miniszterelnök többek között beszélt a gazdaságról, a magyarországi ellenzékről, Donald Trump győzelméről és arról is, hogy szó sem lehet a szuverenitásról való lemondásáról.
Brüsszel 2010 óta egyre erősödő intenzitással és elszántsággal kormányváltást akar Magyarországon – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt a Patrióta nevű internetes csatornának adott interjúban szerdán.
A miniszterelnök rámutatott: nemcsak Magyarországon akartak kormányváltást, hanem mindenhol – például Lengyelországban -, ahol patrióta kormányok voltak, szemben a liberális brüsszeli bürokrata központosító törekvésekkel. Mindig ezeket a kormányokat próbálták megbuktatni, „bennünket is, engem is” – fogalmazott. Kiemelte: vissza tudja mondani minden választásnál, hogy ezt pontosan hol, mikor, milyen eszközökkel akarták elérni.
„Ezeket mi mindig kivédtük” – jelentette ki.
Aláhúzta: amit most látnak, az ennek a folytatása.
Mindig változtak a szereplők: először Bajnai Gordont akarták visszacsempészni, őt megelőzően „itt volt nekünk” Gyurcsány Ferenc. Aztán kitalálták, hogy akkor Gyurcsány felesége lenne erre jó, és akkor teljes erővel támogatta a brüsszeli bürokrácia, most éppen a Tisza Pártot és Magyar Pétert próbálják ebbe a helyzetbe hozni. Ez mindenki számára világos – mondta.
„A dolog tartalma nem változik, sőt, egyre szemérmetlenebbé vált” – fogalmazott.
Felidézte, hogy amikor ott volt az Európai Parlamentben a magyar elnökség programját bemutatandó, akkor Ursula von der Leyen és Manfred Weber mintegy keresztszülőként bemutatták Magyar Pétert mint a leendő Brüsszel által támogatott kormány fejét.
„Ezt így is mondták, hogy én ki, ő be” – jelezte.
Megjegyezte azt is, az az agresszív hőbörgés, amelyet ma látnak – inkább a parlamenten kívül -, nem példátlan, csak eddig nem volt általános, és ma az ellenzéki politika hangjává vált. Minden fegyvernemben érkező kihívásra kell tudni válaszolni, amikor Teréz anyásan kell, akkor úgy, amikor egy agresszív hőbörgőre kell, akkor úgy. Nekünk mindenre van emberünk, ezért ezt is kezeltük – mondta.
Kitért arra is, hogy ma két egymástól elválasztandó folyamatot látnak, az egyik a „világrendszerváltás”, a másik a nyugati világon belüli változás. A Kelet erősödik, a Nyugat hozzá képest gyengül – mutatott rá. A másik folyamat arról szól, hogy a hidegháború vége óta a nyugati világon belül két politikai, szellemi és programirányzat harca látható: a progresszív, liberális és a patrióták irányzata.
Most az történik, hogy a liberálisok veszítenek, a patrióták nyernek.
A legnagyobb győzelem Donald Trump amerikai elnöké, ami egyúttal esélyt ad arra, hogy a nyugati világ újra megerősödjön, és definiálja a helyét a „világrendszerváltásban”. Orbán Viktor szerint a liberálisok utolsó hídfőállása, vagy mentsvára, citadellája, ahova visszaszorultak, Brüsszel.
„Ez Mordor vidéke, a sötét nagyúr ide vette be magát” – fogalmazott, hozzátéve: már csak itt vannak liberálisok.
Mióta megalakultak a patrióták, azóta bárhol voltak választások Európában, mindenhol nyertek. Az európaiaknak előbb-utóbb egy patrióta politikai váltást kell végrehajtaniuk – húzta alá.
Kitért arra is: az amerikai republikánusok győzelmével a migrációpárti politika halott a nyugati világban, a genderpolitika halott, és reméli, hogy a háborúpárti politikának is meg vannak számlálva a napjai. Az Európai Parlamentben a legutóbbi választások eredményeképpen változáspárti többség jött létre, a számításaik szerint a 27 tagállamból 17-ben olyan politikai erők győztek, amelyek változást akartak.
Orbán Viktor értékelése szerint Donald Trump győzelméből három dolgot biztosan tudnak profitálni. Ezek gazdasági természetűek, az később derül ki, hogy a magyarok a lottó ötöst ütötték-e meg, „most inkább a lottó négyesnél vagyunk”.
Értékelése szerint a republikánusok győzelmének az egész világ átalakulására gyakorolt jótékony hatása nem az első néhány hónapban, hanem majd 1-2 év múlva lesz mindenki számára érthető és érzékelhető, „normálisabb lesz a világ”.
Kitért arra is, hogy a nyugatiak, Amerika és Európa együtt olyan 310 milliárd dollár körüli összeget költött el a háborúra, ez a magyar nemzeti össztermék másfélszerese. Rámutatott: az amerikaiak a rájuk eső részt a továbbiakban nem fogják állni, és az európaiak nem fogják ezt bírni.
Ha nincs pénz, akkor nincs háború. Ha nincs háború, akkor béketárgyalás kell, az első lépés pedig a tűzszünet. Erre vár, és azt gondolja, ez meg fog történni – húzta alá.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy a magyar gazdaság teljesítménye nem azért lesz jó, mert az európai teljesítmény megjavul. Akkor is jó lesz, ha az nem javul meg, mert van két jól kigondolt, elrejtett és most előszedett pénzügyi erőforrás: 2025-ben a korábban felvett hitelek után fizetendő kamatok mértéke jelentősen lecsökken.
Míg 2024-ben a nemzeti összterméknek körülbelül a 4-4,5 százalékát fizették kamatként a korábban felvett hitelekre, ez 3,5 százalékra csökken, és ennyi pénzügyi mozgástér keletkezik. Másfelől hatalmas méretű beruházásokat, ipari beruházásokat indítottak, amit sokat támadott az ellenzék az elmúlt időszakban.
Rámutatott: pici szuverenitásról való lemondás nincs. Magyarország egy 1100 éves, független, szuverén, önálló életvezetésre képes közösség és állam.
Nem adunk fel belőle semmit.
A ’26-os választást meg kell nyerni, a kormányzati siker önmagában nem hoz választási sikert, azért nagyon sokat kell dolgoznia sok százezer nemzeti, keresztény, polgári érzelmű embernek, de ahogy eddig ezt hozta a politikai közösségük, szerinte 2026-ban is hozni fogja.