tóth gabi
Háború és béke, EU kontra Patrióták, uniós és magyar gazdaság. Többek közt ezekről beszélt a miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
„A legjobb helyre mentem megerősítésért” – mondta Orbán Viktor a Szentatyával való találkozása kapcsán péntek reggel a Kossuth rádióban, ahol hangsúlyozta, Ferenc pápa számára a világ tekintetében a háború és a béke kérdése áll a középpontban.
Orbán Viktor elmondta, az Egyesült Államok szerepe a szomszédunkban zajló orosz-ukrán háborúban megkerülhetetlen.
Ebben a háborúban Amerika az egyik főszereplő, nélkülük ez a háború nem lenne, Amerika részvétele nélkül Ukrajna nem tudna ellenállást kifejteni
– hangsúlyozta a miniszterelnök, aki szerint nem csak tűzszünetet kell kötni, hanem rendezni kell Európa biztonságát is. „Ritka az ilyen helyzet, amikor két amerikai elnök van” – mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint az, hogy az amerikai külügyminiszter megüzeni, vigyék lejjebb Ukrajnában a sorozás korhatárát, vagyis haljon meg még több fiatal a fronton, jól jelzi, már éppen ideje volt, hogy bekövetkezzen a változás. A miniszterelnök szerint rossz döntést hoztak az ukránok, amikor angolszász nyomásra nem kötöttek békét az oroszokkal 2022-ben.
Magyarország miniszterelnök a héten az olasz miniszterelnökkel, Giorgia Melonival találkozott. Orbán Viktor elmondta, a fő téma a migráció volt. A hétvégén pedig Magyarországra jönnek a Patrióták.
„Brüsszelben létrejött egy kormánykoalíció a liberálisok, a szocialisták és a Néppárt részvételével. Ez a kormánykoalíció migráció-, gender- és háborúpárti, ennek mi az ellenzéke vagyunk.”
– mondta a magyar miniszterelnök a Patriótákról. Hozzátette: a brüsszeli kormánykoalíció a gyermekvédelem, a migráció, a gazdaság, és a háború kérdésében is ránk akarja erőltetni a véleményét. Orbán Viktor megjegyezte: „Ha a patriótákat és az európai konzervatívok egyben nézem, akkor az már a második legnagyobb tömörülés az EP-ben”. A magyar kormányfő úgy véli, belátható időn belül a legnagyobb frakciójuk lehet, és többségbe kerülhetnek, mivel egyre többen csalódhatnak a brüsszeli paktumban, és egyre több képviselő nyergel majd át hozzájuk.
„Ursula von der Leyen és Manfred Weber ellenségként tekint Magyarországra és kormányváltást akarnak. Kijelölték, hogy a Tisza Pártot akarják kormányon látni” – tette hozzá. Mint mondta, a Tisza Párt egy lesöprő, agresszív stílust választott. Ennek kapcsán megjegyezte hogy a politikában a szóvivők feladata a rém kellemetlen, agresszív politika leállítása, utalva rá, hogy Magyar Péter a héten Menczer Tamással, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatójával keveredett vitába.
A miniszterelnök kifejtette, Párizsban elhasalt a francia kormány, korábban pedig bukfencet vetett a német kormány is. Európa két legnagyobb gazdaságának kormányáról van szó.
Az európai gazdaság éppen széthullófélben van a rossz brüsszeli gazdaságpolitika miatt, ugyanis a döntéseik következtében megnőttek az energiaárak. Nálunk van rezsivédelem, nyugaton nincs
– emlékeztetett a miniszterelnök, aki szerint kérdés, hogyan tudják Brüsszelt rávenni, vátoztassa meg a gazdaságpolitikáját a versenyképesség növelése érdekében.
A miniszterelnök elmondta, hogy a német gazdaság több jelentős szereplőjével is tárgyalt a héten Magyarországon, akik óriási nehézségekkel küzdenek. Orbán Viktor közölte: tíz éve nem látott olyat, hogy gyárakat zárnak be Németországban, „Nekünk olyan versenyképes helyzetet kell teremtenünk, hogy a magyar gyárakat ne zárják be!” – hangsúlyozta. Nyomatékosította, hogy meg kell becsülni a beruházásokat, ezeket a gyárakat fejleszteni fogják, mivel a magyar gazdasági helyzet kedvezőbb a számukra, példaként említve, hogy a BMW is most épít gyárat Debrecenben.
A rádióbeszélgetés során szóba került a Demján Sándor program is. A magyar miniszterelnök szerinte kulcskérdés, hogy a kis- és középvállalkozások is rendben legyenek, amiket fejleszteni kell, a program pedig erre ad lehetőséget. „Sikerült megállapodni a kereskedelmi és iparkamara elnökségével, akik levezénylik majd a programot” – közölte Orbán Viktor.
A kormányfő elmondta, Magyarország számláján ott áll több, mint 12,5 milliárd euró, rajtunk múlik, mikor hívjuk le. Ez a pénz a magyar gazdaság igényeit a 2026-os év végéig kielégíti. Orbán Viktor kijelentette: ezen felül is jár nekünk pénz. A miniszterelnök véleménye szerint 2026 után is kapni fogunk uniós forrásokat, másképp nem járul hozzá az új uniós költségvetés elfogadásához.
A romániai parlamenti választás kapcsán Orbán Viktor elmondta, a magyar közösség felismerte a veszélyt, aminek elhárítása érdekében közösen tudtak fellépni. „Próbálunk baráti viszonyt kialakítani Romániával, hogy az ott élő magyarok számára mérsékeltebb politika uralkodjon” – szögezte le a kormányfő, emlékeztetve arra, hogy a magyar uniós elnökség alatt tudták elfogadni Románia schengeni tagságát, ami reméli, hogy egy jó kiindulópont lesz.