tóth gabi
Munkalátogatás az orosz fővárosban.
Munkalátogatásra Moszkvába érkezett Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Az elnöki szóvivő szerint a kormányfő este Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kezdett négyszemközti megbeszélést.
Peszkov újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a munkalátogatást már néhány nappal ezelőtt megszervezték.
Aleksandar Vucic szerb elnök nemrég arról számolt be, hogy Fico Putyinnal készül tárgyalni annak tükrében, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem hajlandó meghosszabbítani az év végével lejáró megállapodást az orosz gáztranzitról.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Robert Fico (B) szlovák miniszterelnök Moszkvában 2024. december 22-én (Fotó: AFP)
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Robert Fico szlovák miniszterelnök megvitatták az energetikai kérdéseket és az országok kétoldalú kapcsolatait – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára a TASZSZ hírügynökség közlése szerint.
Beszéltek az energetikai ügyekről, a gázkérdésekről, meglehetősen részletes megbeszélés zajlott (...) Sikerült a kétoldalú kapcsolatokról is beszélniük, amelyek jelentősen megsérültek Szlovákia előző vezetésének intézkedései miatt
– jegyezte meg a Kreml képviselője.
Peszkov hozzátette, hogy Putyin és Fico között az ukrajnai helyzetről is folyt beszélgetés. Elmondása szerint az orosz vezető ismertette a szlovák kormányfővel a harctéri helyzetről alkotott véleményét.
Robert Fico szlovák miniszterelnök Facebook-bejegyzésben számolt be arról, hogy Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A bejegyzésben hangsúlyozza független külpolitikáját. Kiemeli, hogy az EU vezetőit már pénteken tájékoztatta utazásáról és annak céljáról.
A találkozó oka, Fico szerint, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reakciója volt. Zelenszkij korábban jelezte, hogy ellenez minden gáztranzitot Ukrajnán keresztül Szlovákia felé. Ezen felül Zelenszkij az orosz atomprogram elleni szankciókat is támogatja. Fico szerint ezek a nézetek gazdaságilag károsítják Szlovákiát és veszélyeztetik az ország atomerőműveiben történő áramtermelést, ami elfogadhatatlan.
Putyin állítólag megerősítette Oroszország hajlandóságát a további gázszállításra Nyugat-Európába és Szlovákiába is.
Fico és Putyin hosszú beszélgetést folytattak az ukrajnai háborús helyzetről, a gyors békekötés lehetőségeiről, valamint a Szlovákia és Oroszország közötti kapcsolatok normalizálásáról.
Elfogadhatatlanok az orosz nukleáris energiahordozókat célzó és a szlovákiai villanyáram előállítást veszélyeztető szankciók – szögezte le Robert Fico szlovák miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknél Moszkvában vasárnap tett látogatását követően.
Erről a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség számolt be Robert Ficónak a közösségi médiában tett bejegyzésére hivatkozva. A hírügynökség jelentésében Robert Fico szlovák miniszterelnök közlésére hivatkozva azt írta: a találkozón az ukrajnai helyzet békés rendezésének lehetőségeiről, energetikai kérdésekről, valamint a kétoldalú, szlovák-orosz kapcsolatokról esett szó.
Utóbbival kapcsolatban Robert Fico azt mondta: szabványossá (szlovák szóhasználat szerint: sztenderddé) akarja változtatni azokat, kormányfőként pedig „mind a négy égtáj irányába” szuverén külpolitikát fog folytatni. Megjegyezte: moszkvai útjáról már pénteken tájékoztatta az Európai Unió (EU) legfőbb vezetőit.
Ezzel kapcsolatban Fico azt írta: Putyin biztosította arról, hogy Oroszország továbbra is kész a nyugatra és Szlovákiába irányuló gázszállítás folytatására, ám ez „tekintettel az ukrán elnök álláspontjára 2025 januárjától gyakorlatilag nem lehetséges.” Kijev már korábban bejelentette, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely a jövő év január elsején jár le.
A szlovák miniszterelnök az Ukrajnán át érkező orosz gáz szállításának kérdése mellett említést tett az orosz atomenergetikai programról is, rámutatva: Volodimir Zelenszkij, ukrán elnök a programra vonatkozó, vagyis az orosz nukleáris energiahordozókat célzó szankciók támogatója, ami Szlovákia számára elfogadhatatlan.
„Ezzel az állásponttal (Zelenszkij) anyagilag megkárosítja Szlovákiát és veszélybe sodorja a Szlovákiában lévő atomerőművekben zajló villanyáram előállítást, ami elfogadhatatlan” – szögezte le Robert Fico.
Peszkov szerint a tárgyalások középpontjában a „nemzetközi helyzet” és az orosz földgázszállítások kérdése állt. A találkozóról nem adtak ki közös nyilatkozatot.
Szlovákia novemberben egy rövidtávú azeri gázimport-megállapodást kötött, felkészülve arra az esetre, ha januártól nem érkezik orosz földgáz Ukrajnán át. Szlovákia az év elején szerződést írt alá az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) importjáról is, amely Lengyelország felől érkezik csővezetéken.
Amennyiben az Egyesült Államok csökkenti Ukrajna finanszírozását, és az Európai Unió (EU) növelni akarja azt a tagállamok kárára, Szlovákiának nem kellene részt vennie az efféle játszmákban – jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő korábban.
„Ha olyan javaslatok érkeznek, hogy az EU-tagállamok rovására növekedjen az (Ukrajnának nyújtandó) pénzügyi segítség, csak azért, mert egy nagy támogató (az Egyesült Államok) kiesik a játékból, akkor Szlovákiának nem kellene részt vennie ilyen játszmákban, mivel a konfliktusnak nincs katonai megoldása” – fogalmazott Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.
A szlovák miniszterelnök rámutatott: az EU aktuális stratégiája az, hogy Ukrajnának meg kell nyernie, Oroszországnak pedig el kell veszítenie a háborút, valamint az is, hogy katonailag és anyagilag támogassa Ukrajnát, hogy az elég erős legyen az egyezkedések során.
Hozzáfűzte: egyértelmű, hogy Ukrajna katonai sikerei elmaradnak, a szankciók a várakozásokkal ellentétben nem ártottak Oroszországnak, Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatottsága pedig rekordszinten van.
Robert Fico elmondta: bár egyelőre nem világos, hogy Donald Trump milyen álláspontra helyezkedik Ukrajna ügyében, de – mint mondta – nem hinné, hogy a leendő amerikai elnök erővel akarná megoldani az ukrajnai konfliktust.
Valószínűbb, hogy inkább a kompromisszum vagy az Ukrajnának nyújtott támogatás csökkentésének útját fogja választani – vélekedett, hozzátéve: nem tudja elképzelni, hogy az EU vállalná át az ukrajnai háború támogatásának egész terhét.
A szlovák miniszterelnök kijelentette: a háború befejezésében most a következő amerikai elnök, Kína és Brazília érdekelt igazán, az EU-nak pedig csatlakoznia kellene hozzájuk, és nyomást kellene gyakorolnia az irányban, hogy olyan béke megkötésére kerüljön sor, amely minden érdekelt fél számára elfogadható.