POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.15. 19:17

Már több mint 1000 napja tart az ukrán-orosz háború

Ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren.

Szijjártó Péter emlékeztetett rá: több mint ezer napja tart a háború, és Magyarország azóta azt az álláspontot képviseli - ami azóta bebizonyosodott -, hogy ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, ott csak halottak vannak, csak szenvedés, csak még több pusztítás van.

Magyarországnál az elmúlt ezer napban nagyon kevesen tettek többet az orosz-ukrán konfliktus békés rendezéséért – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Szijjártó Péter emlékeztetett rá: több mint ezer napja tart a háború, és Magyarország azóta azt az álláspontot képviseli – ami azóta bebizonyosodott -, hogy ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, ott csak halottak vannak, csak szenvedés, csak még több pusztítás van.

Az sem nyitotta fel mindenkinek a szemét, hogy milliós nagyságrendben haltak meg emberek, a fegyverszállítások az erőviszonyokat, a realitást nem változtatták meg, Oroszország halad előre, az orosz hadsereg folyamatosan újabb és újabb területeket foglal el – jegyezte meg.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a megoldás tehát csak a tárgyalóasztalnál van, „tárgyalni kell, a béketárgyaláshoz azonban fegyverszünetre van szükség”.

Kiemelte, karácsony közeledtére tekintettel Orbán Viktor miniszterelnök néhány napos tűzszünetet és tömeges fogolycserét magába foglaló humanitárius lépésre tett javaslatot, hogy emberek százai, vagy akár ezrei az otthonukban, a családjukkal tölthessék az ünnepet, és legalább a tűzszünet napjain ne haljon meg senki.

A kormányfő a hét közepén több mint egyórás telefonos megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével – mondta.

Hozzátette, hogy Magyarország külgazdasági és külügyminisztereként tájékoztatta az ukrán külügyminisztert és az ukrán elnöki hivatal vezetőjét, kérve, tegyenek lehetővé egy telefonos megbeszélést Orbán Viktor és Ukrajna elnöke között, aki azonban „a diplomáciában elég példátlan gesztussal”, „kicsit megerőltetetten, kulturáltan ezt visszautasította”.

Szijjártó Péter úgy vélte: „a magyar békemisszió az elmúlt fél évben mindent megpróbált”, sőt, sokkal többet próbált meg, mint ami elvárható lenne, vagy lett volna egy olyan méretű és olyan kapacitásokkal rendelkező, olyan helyzetben lévő országtól, mint Magyarország.

„Született egy kínai-brazil béketerv az elmúlt időszakban, a törökök az egyetlen sikeres közvetítést hajtották végre az elmúlt ezer napban a Fekete-tengeri gabonamegállapodással, mi pedig az elmúlt fél esztendőben az európai uniós elnökség során mindent megpróbáltunk annak érdekében, hogy ezt az elnökséget jó cél érdekében, fegyverszünet, béketárgyalások megindítása érdekében használjuk fel” – mutatott rá.

Kijelentette:

„egy olyan ajánlat van az asztalon, amelyhez fogható az elmúlt ezer napban még nem volt”, nem Magyarországon múlik, hogy ezt az ajánlatot mindkét fél megfontolja, illetve elfogadja-e. „Az egyik fél ezt megfontolta, elfogadásra alkalmasnak találja, a másik fél azonban visszautasító álláspontra helyezkedett.”

A magyar kormány még bízik abban, hogy végül valahogy felülkerekedik az emberség és a józan ész az Ukrajnában javasolt karácsonyi tűzszünet és fogolycsere ügyében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Szófiában.

A tárcavezető arról számolt be, hogy már több mint ezer napja zajlik a háború a szomszédos országban, és Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelmével új reményt kapott a világ annak lezárására.

„Közeledik karácsony, s amikor karácsonyról beszélünk, akkor a béke mindig hangsúlyosabban jön elő, ezért a magyar diplomácia – a miniszterelnök úrral az élen természetesen – az elmúlt időszakban komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy a háború végleges lezárását megelőzően is sikerüljön könnyíteni az ott élő emberek helyzetén” – mondta.

„Ezért javasoltunk egy karácsonyi tűzszünetet és egy nagy tömeges fogolycserét, hogy Európának azon a részén is minél többen otthon és minél többen békében ünnepelhessék a karácsonyt”

tette hozzá.

„Ugye ezt a javaslatunkat Vlagyimir Putyin elnök úrnak elmondtuk, s elmondtuk az orosz kormány több tisztviselőjének, akik ezt alapvetően pozitívan és nyitottan fogadták, késznek mutatkoztak ezen javaslat megfontolására, az erről szóló tárgyalások végrehajtására” – folytatta.

„Sajnos Ukrajna elnöke ezt a tárgyalási lehetőséget elutasította (…) Mi azonban abban reménykedünk, hogy valahogyan a józan ész és az emberség felülkerekedik, és minél többen békében, nyugalomban, biztonságban és otthon ünnepelhetik majd a karácsonyt Európa keleti felében is” – húzta alá.

Szijjártó Péter ezt követően kitért a szíriai helyzetre is, és hangsúlyozta, hogy Magyarországnak érdeke a közel-keleti ország stabilitása, mert annak megingása újabb illegális migrációs hullámokat indíthat el.

Leszögezte, hogy hazánk a nemzetközi porondon mindent megtesz annak érdekében, hogy visszahozza a stabilitást, hogy megóvja a keresztény közösségeket, hogy ne a szélsőséges szervezetek és ideológiák kerítsék hatalmukba a térséget.

Úgy vélekedett, hogy ilyen helyzetekben a politikai szereplőknek felelősséggel kell nyilatkozniuk, hiszen egy-egy álhírnek tragikus hatásai lehetnek.

„Sajnos többen a média és a politika világából is teljesen felelőtlenek voltak, amivel bebizonyították az alkalmatlanságukat komolyabb pozíciók betöltésére” – fogalmazott.

„Egy terrorista szervezetek és szélsőséges csoportok közreműködésével végrehajtott eseménysorozat után azt a látszatot kelteni, hogy a volt szíriai elnök Magyarországon van, nagyon komoly kockázatokat jelent Magyarország, a magyar emberek számára, éljenek bárhol a világban” – figyelmeztetett.

„Azt hiszem, hogy azok, akik kizárólag politikai szenzáció- és haszonhajhászásból ezt az álhírt terjesztették, azt bizonyították, hogy semmilyen komolyabb pozícióra nem alkalmasak, és hogyha komolyabb pozíciót töltenének be, akkor nagyon komoly veszélyt jelentenének Magyarországra és a magyar emberekre” – vélekedett.

Megfenyegették a párizsi magyar nagykövetséget

 Beszámolt arról, hogy az az egyik Magyarországgal szomszédos országból indított e-mailben érkezett, a küldemény egy bomba képét tartalmazta.

A párizsi kollégái azonnal értesítették a Külügyminisztérium biztonsági központját, a francia hatóságok nagyon szakszerűen, gyorsan, megfelelő technológiával, keresőkutyákkal szálltak ki a helyszínre – közölte hozzátéve, hogy végül robbanószerkezetet nem találtak, így a munkatársak visszatérhettek a nagykövetségre, és folytathatták a munkát.

Szijjártó Péter értékelése szerint „különösen veszélyes helyzetben van ma a világ”, számos pontján fegyveres konfliktusok zajlanak, terrortámadások történnek, terrorszervezetek hajtanak végre puccskísérleteket, ilyen helyzetben minden ilyen fenyegetést komolyan kell venni.

„Ezt is tettük, mert a munkatársaink épsége, egészsége, élete a legfontosabb a számunkra” – hangoztatta.

Kiemelte egyúttal, hogy a követségen minden visszatért a normális kerékvágásba, de megerősítették „a biztonsággal kapcsolatos előírásokat és kötelezettségeket”.

A külgazdasági és külügyminiszter „szövetségesekhez kevésbé méltó” lépésnek nevezte, hogy az Egyesült Államok szankciós listára tette a Gazprombankot,

„hiszen világos volt, hogy mely országok azok itt a közép-európai, délkelet-európai térségben, amelyek a fizikai, infrastrukturális, földrajzi realitásoknál fogva Oroszországból vásárolnak energiahordozókat, és az is világos, hogy a Gazprombankon keresztül fizetnek.”

Megfeszített munkát végeztek a szlovákokkal, szerbekkel, a törökökkel és a bolgárokkal közösen az elmúlt hetekben annak érdekében, hogy megtalálják azt a jogi megoldást, amely az amerikai szankciók megsértése nélkül továbbra is garantálja az energiaellátásuk biztonságát, és ez sikerült is – közölte.

Szijjártó Péter arra a kérdésre, hogyan sikerült a világban eloszlatni Bassár el-Aszad szíriai diktátor gépének budapesti landolásáról szóló álhírt, amelyet Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke az álhírt közlő oldal cáfolata után is „tovább görgetett, lebegtetett”, azt mondta: „ez egy nagyon durva helyzet volt”, rendkívül veszélyes belekeverni Magyarországot egy ilyen tűzforró konfliktusba.

„Könnyen lehet, hogy egy meghangszerelt titkosszolgálati akció keretében állt elő ez a helyzet, amely Magyarország számára rendkívüli veszélyt jelentett, ezért azt gondolom, hogy a lehető legalaposabban ki kell vizsgálni azt, hogy ez honnan indult, kik vettek benne részt, akik részt vettek benne, ezt miért tették”

– fogalmazott.

Kijelentette:

„Magyarországra veszélyt hozni büntetlenül nem lehet”.

Szijjártó Péter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában adott interjút, ahol  szintén beszélt a Magyarország párizsi nagykövetségét ért szombati fenyegetésről is.

A párizsi kollégái azonnal értesítették a Külügyminisztérium biztonsági központját, a francia hatóságok nagyon szakszerűen, gyorsan, megfelelő technológiával, keresőkutyákkal szálltak ki a helyszínre – közölte hozzátéve, hogy végül robbanószerkezetet nem találtak, így a munkatársak visszatérhettek a nagykövetségre, és folytathatták a munkát.

Szijjártó Péter értékelése szerint „különösen veszélyes helyzetben van ma a világ”, számos pontján fegyveres konfliktusok zajlanak, terrortámadások történnek, terrorszervezetek hajtanak végre puccskísérleteket, ilyen helyzetben minden ilyen fenyegetést komolyan kell venni.

„Ezt is tettük, mert a munkatársaink épsége, egészsége, élete a legfontosabb a számunkra” – hangoztatta.

Kiemelte egyúttal, hogy a követségen minden visszatért a normális kerékvágásba, de megerősítették „a biztonsággal kapcsolatos előírásokat és kötelezettségeket”.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek