POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.12. 19:40

Kína megerősíti partnerségét Oroszországgal

"Stratégiai partnerség".

Kína kész megerősíteni stratégiai partnerségét Oroszországgal – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön, amikor Pekingben fogadta Dmitrij Medvegyevet, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettesét.

Hszi hangsúlyozta, hogy a két ország közötti együttműködés fontos szerepet játszik a globális stabilitás, igazságosság és méltányosság előmozdításában.

A kínai elnök a találkozón kiemelte: „A két félnek közösen kell vezetnie a globális kormányzást, és össze kell hangolnia a baráti politikai pártok közötti együttműködést, különösen a globális Dél országaival.” A CCTV kínai állami televízió beszámolója szerint Hszi arra is rámutatott, hogy Pekingnek és Moszkvának továbbra is szoros kommunikációt és együttműködést kell fenntartania olyan többoldalú szervezetekben, mint az ENSZ, a BRICS és a Sanghaji Együttműködési Szervezet. Kiemelte: Kína és Oroszország közös célja, hogy elősegítsék a nemzetközi rend igazságosabb és kiegyensúlyozottabb fejlődését, és biztosítsák a globális stratégiai stabilitást.

Hszi hozzátette, hogy a két országnak együtt kell védenie a nemzetközi rendszert, amelynek középpontjában az Egyesült Nemzetek Szervezete áll, valamint „gyakorolniuk kell a valódi multilateralizmust”. A kínai elnök szavai szerint ez elengedhetetlen ahhoz, hogy biztosítsák a világpolitikában az igazságosság és a méltányosság érvényesülését.

A találkozón Medvegyev kijelentette: „Nagy örömömre szolgál, hogy az Oroszország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából ismét Pekingbe látogathatok.” Egy kínai közmondást idézve – „hasonló a hasonlót vonzza” – Medvegyev hangsúlyozta, hogy ez a kifejezés jól tükrözi a két ország és az államfők között kialakult szoros kapcsolatot.

Hszi a találkozón az ukrajnai válság kapcsán is kifejtette Kína álláspontját. Hangsúlyozta, hogy Kína a kezdetektől fogva három alapelvet tart fontosnak: a háború kiterjedésének elkerülését, a konfliktus eszkalációjának megakadályozását és a felek közötti további feszültségek szításának megszüntetését. Hszi szerint Kína továbbra is következetesen fellép a válság politikai megoldásának előmozdítása érdekében, és kész az ehhez szükséges feltételek megteremtésében együttműködni a nemzetközi közösséggel.

Az orosz-kínai együttműködés a globális ügyekben az egyik legfőbb stabilizáló tényező a világban. Szándékunk tovább növelni az összehangoltságot a többoldalú fórumokon a globális biztonság és igazságos világrend biztosítása végett” – mondta korábban az orosz elnök.

Putyin szerint Moszkvában és Pekingben is nagyra becsülik a kínai-orosz együttműködés hagyományosan magas színvonalát a BRICS keretében. „Közös munkánk évei során szervezetünk tekintélye és befolyása növekedett. És mi a BRICS további erősítését tervezzük. Mindent megtettünk, ami elnökségünktől függ, hogy így is legyen” – tette hozzá Putyin.

Az orosz elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy Peking és Moszkva kapcsolatai példaértékűnek minősülnek a mai világban.

Hszi Csin-ping kijelentette, hogy Oroszország és Kína együttműködése jelentősen hozzájárul az igazságossághoz a világban.

„Oroszország és Kína minden téren folyamatosan erősíti és szélesíti stratégiai és gyakorlati együttműködését, jelentős lendületet adva ezzel a nemzeti újjászületésnek és fejlődésnek, hozzájárulva a két ország lakosságának jólétéhez és az igazságosság védelmezéséhez a világban” – húzta alá Hszi.

A kínai elnök egyben kijelentette, hogy a nemzetközi helyzet egy évszázada nem tapasztalt megrázkódtatásai, illetve változásai sem képesek megrendíteni a két nagyhatalom viszonyát.

Hszi Csin-ping kínai elnök szerint a Kína és az Egyesült Államok közötti sikeres partnerség és barátság lehetőséget jelent a két ország számára, hogy egymás fejlődését ne akadályozzák, hanem elősegítsék – jelentette a kínai állami média szerdán.

„Kína hajlandó az Egyesült Államok partnere és barátja lenni. Ez nemcsak a két ország, hanem a világ javát is szolgálja” – idézte Hszit a CCTV kínai állami televízió.

A jelentés szerint Hszi az amerikai-kínai kapcsolatok nemzeti bizottságának (NCUSCR) éves gálavacsorájára küldött üzenetében fogalmazott így, amelyben a kínai elnök nagyra értékelte a bizottság töretlen erőfeszítéseit a két ország közötti kapcsolatok és együttműködések előmozdítására.

Hszi rámutatott, hogy a kínai-amerikai kapcsolatok a világ legfontosabb kétoldalú kapcsolatai közé tartoznak,

amelyek kihatnak az emberiség jövőjére és sorsára – olvasható levelében.

„Kína mindig is a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés és a mindenki számára előnyös együttműködés elve szerint kezelte a kínai-amerikai kapcsolatokat, és mindig úgy vélte, hogy Kína és az Egyesült Államok sikeres egymás számára is lehetőséget jelent” – fogalmazott, hozzátéve, hogy szerinte a két országnak inkább egymás fejlődését kell ösztönöznie, mintsem akadályoznia.

A kínai elnök azt is elmondta, hogy a nyitás a kínai modernizáció egyik meghatározó jellemzője,

és Kína csak egyre szélesebbre fogja nyitni kapuit a külvilág felé. Emellett fokozni fogja intézményi nyitottságát és folytatja az első osztályú nemzetközi üzleti környezet kiépítését, kihasználva hatalmas piaci és belső keresleti potenciáljának előnyeit több lehetőséget teremtene a kínai-amerikai együttműködés számára.

Biden úgy döntött, kecsesen hal meg, és magával viszi az emberiség jelentős részét – így kommentálta az  Orosz Biztonsági Tanács alelnöke Washington november 17-i döntését.

Megszólalt Dmitrij Medvegyev korábbi orosz elnök, az Orosz Biztonsági Tanács alelnöke az Egyesült Államok döntésével kapcsolatban, amely szerint Washington engedélyezte Ukrajnának, hogy mélyen orosz területeken csapjon le modern amerikai fegyverekkel – számolt be a Medvegyev Telegram csatornáját szemléző Portfolio.hu.

Medvegyev, aki 2008 és 2012 között volt Oroszország elnöke, gyakran kommentálja az ukrajnai háborút.

Washington november 17-i döntésével kapcsolatban elmondta, hogy „nem fontos, hogy ki döntött először, vagy hogy Kijev hány nagy hatótávolságú amerikai rakétával rendelkezik”, mivel szerinte ez nem fog döntő változást hozni a háború menetében. Hozzátette, hogy

Joe Biden eszkalálja a helyzetet,

ezt pedig már az új elnök, Donald Trump stábjának kell majd kezelnie a beiktatását követően. A korábbi elnök szerint a legfontosabb most az új orosz nukleáris doktrína, amelyet már aláírt Vlagyimir Putyin orosz elnök.

„A nyugati rakéták Orosz Föderáció elleni támadásai után Oroszországnak joga van tömegpusztító fegyverekkel visszavágni Kijev és a NATO főbb létesítményei ellen, bárhol is legyenek” – mondta Medvegyev, aki hangsúlyozta, hogy

ez már a harmadik világháború.

Az Orosz Biztonsági Tanács alelnöke szerint

„Biden úgy döntött, kecsesen hal meg, és magával viszi az emberiség jelentős részét”.

A portál emlékeztet, hogy a befolyásos orosz politikus az ukrajnai háború kezdete óta időközönként meghökkentő és drámai kijelentéseket tesz.

Korábban is beszélt már nukleáris háborúról, illetve arról, hogy Ukrajna jelentős részét Oroszországhoz csatolná, és még Magyarországnak is adna területeket a kelet-európai országból.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek