tóth gabi
Erről beszélt Sára Botond.
Karácsony Gergely nem mond igazat a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatban, szándékosan félreértelmezi az Alkotmánybíróság döntését, ezzel félrevezeti a budapestieket és lenézi a vidékieket – állítja Sára Botond. Budapest főispánja a hirado.hu-nak jelezte: ha a főváros nem fizeti be a teljes szolidaritási hozzájárulást, akkor „megteszi a szükséges jogi lépéseket”. Karácsony Gergely azonban váltig állítja: nem fizet. Szerinte a kormány „veszélyezteti a város működőképességét, vagyis a kormány akarja csődhelyzetbe kényszeríteni a várost”.
A szolidaritási hozzájárulás körüli vita Budapest jövő évi költségvetésének közgyűlési tárgyalása előtt élesedett ki. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy lapinterjúban azzal érvelt a beterjesztett büdzsé-tervezet mellett, hogy „olyan költségvetést nyújtunk be, ami nem ismeri el az önkormányzatok túladóztatásának jelenlegi kormányzati gyakorlatát”. Elismerte ugyanakkor azt, hogy a kötelező feladatok ellátására az államtól kapnak 37-38 milliárdot, hozzátette azonban azt is, hogy a „412 milliárdos bevétellel szemben egy 424 milliárdos kiadási oldal áll akkor, ha nem tervezünk semmilyen új beruházást, béremelést”. Kiss szerint egyetlen megoldás van: az Alkotmánybíróság határozatát figyelembe véve nem a kormány által számolt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulással terveznek, hanem annyival, hogy a költségvetési egyenlet nullára jöjjön ki, vagyis 39 milliárd forinttal.
Hazánk valamivel több, mint háromezer települése közül jelenleg a leggazdagabb 848 település segíti ezzel a támogatási formával a legszegényebb 1250 települést. A szolidaritási hozzájárulás az arra rászoruló önkormányzatok számláján jelenik meg.
Az ügyben korábban megszólalt az Alkotmánybíróság is. Kimondta: nem Alaptörvényellenes az a helyzet, hogy a Fővárosi Önkormányzat mint gazdag település, másoknál többet ad a közösbe.
Sára Botond, Budapest főispánja szerint Karácsony Gergely nem mond igazat és szándékosan félreértelmezi az Alkotmánybíróság döntését, ezzel pedig nem csak hogy félrevezeti a budapestieket, de a vidékieket is lenézi. Mint fogalmazott: a „szolidaritási hozzájárulás az a támogatás, amelyet a gazdagabb települések nyújtanak a szegényebb településeknek. A hozzájárulás mértéke nem „hasraütésszerű”, hanem törvényben rögzített. Egyedül Budapest, a leggazdagabb magyar település nem akarja befizetni”. Hozzátette: Karácsony Gergely a szegényebb településektől venné el a nekik járó pénzt.
Sára Botond szerint „öt év alatt eltüntették a Tarlós István főpolgármester vezette főváros által összegyűjtött 200 milliárd forintos tartalékot”. Továbbá azt is felrótta a főispán, hogy Karácsony Gergely „óriási adósságspirálba juttatta a várost, amelyről kormányellenes hangulatkeltéssel próbálja elterelni a figyelmet. Minderre nem az a megoldás, hogy Karácsony Gergely jogszabályellenes költségvetést terjeszt be és akar elfogadtatni a Fővárosi Közgyűléssel, hanem a felelős gazdálkodás jelenti a kiutat”.
Másként látja mindezt Karácsony Gergely. Szerinte a „kormány hivatala meg akarja támadni Budapest költségvetését”.
Közösségi oldalán Budapest első embere azt írta: „a kormány akarja csődhelyzetbe kényszeríteni a várost – ezt, nem kevesebbet jelent a főispán bejelentése”. Hangoztatta: „a magyar kormány egy alkotmányellenes, törvénysértő és Budapest érdekeivel eminensen ellentétes túladóztatáshoz ragaszkodik. A kormány hivatala szembeszáll a Törvényszékkel, amely kimondta, hogy Budapest túladóztatása kifejezetten elkobzó jellegű. Ez a kormány ezek szerint Budapesttől lefoglalni akar. Ez a kormány ahhoz a sarchoz ragaszkodik, amelyről az Alkotmánybíróság kimondta, hogy »az Alaptörvényben rögzített önkormányzati pénzügyi autonómiával« ellentétes. A kormány hivatala tehát alkotmányellenes módon asszisztál Budapest kifosztásához”.
Karácsony Gergely mindehhez még azt is hozzátette: „elég volt abból, hogy Budapest kivéreztetésével akarják betömni az állam költségvetésén tátongó lyukakat”. Mindehhez pedig ragaszkodik, „ha kell a kormány, ha kell a főispán ellenében is”.
A főpolgármesteri hivatal sajtóosztályától a hirado.hu kérdésére kapott válaszban olvasható többek közt, hogy „mivel az állam nettó befizetővé tette Budapestet, a nettó befizetői helyzet viszont az alaptörvényben rögzített önkormányzati pénzügyi autonómiával ellentétes, ezért a kormány túladóztatása alkotmánysértő”.
A sajtóirodától kapott válaszban továbbá az is olvasható, hogy „Budapest csődjét a várost túladóztató kormány akarja kikényszeríteni, a városvezetés pedig ezzel szemben képviseli a budapestiek érdekeit.”
A hirado.hu megkereste a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióját vezető Szentkirályi Alexandrát is, aki elmondta:
Szerinte a főpolgármester bejelentése annyit tesz, hogy törvényes költségvetést „nem tudnak és nem is akarnak csinálni„. Hozzátette: Karácsony Gergely „nemrég esküt tett arra, hogy Magyarország jogszabályait betartja és betartatja. Öt év alatt a balliberális városvezetés a kétszázmilliárdos tartaléktól úgy jutott el a beismert csődig, hogy a kormány csak idén 1700 milliárd forintot költött Budapestre”.
A főpolgármester hülyének nézi a budapestieket és lenézi a vidékieket, de a kormányhivatal nem fog asszisztálni a jogszabálysértéseihez – erről beszélt Sára Botond főispán, Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetője az M1 aktuális csatornán szerdán.
Sára Botond szerint Karácsony Gergely főpolgármester azt hiszi, hogy a főváros adóbevételei a fővárost illetik, de nem: ez az ország pénze az alaptörvény és az önkormányzatokról szóló nemzetközi egyezmény szerint is. Magyarországon mintegy 3200 település van, ebből 848 jobb helyzetben lévő fizet szolidaritási hozzájárulást 1250 nehezebb helyzetű településnek. Csak egy nem akar fizetni, épp a leggazdagabb: Budapest – jegyezte meg a főispán.
Kifejtette: a szolidaritási hozzájárulás fizetésére kötelezettek körét és az adó mértékét a költségvetési törvény határozza meg átlátható és egyértelmű szabályok szerint. Amennyiben a főváros költségvetése nem felel meg ezeknek a szabályoknak, törvénysértő, amivel szemben kötelessége fellépni a kormányhivatalnak előbb törvényességi felhívással, végső esetben pedig bírósághoz kell fordulnia a törvényesség helyreállítása érdekében. A bíróság pedig megsemmisítheti a költségvetés jogszabálysértő részeit.
– hívta fel a figyelmet. Ha a főváros nem képes rá, akkor a kormányhivatalnak kell főpolgármester-helyettest választania és költségvetést készítenie. A Fővárosi Közgyűlést a parlament oszlathatja fel, illetve a közgyűlés maga dönthet úgy, hogy feloszlik – magyarázta a főispán.
Hozzátette: Karácsony Gergely a kormányt hibáztatja azért, mert a fővárosnak nincs elég pénze, hogy befizesse a szolidaritási hozzájárulást, pedig ennek az oka a főváros öt éve tartó elhibázott gazdaságpolitikája. Tarlós István korábbi főpolgármester 200 milliárd forintos tartalékkal adta át a várost, de ezt „eltapsolták”, s olyan helyzetbe hozták a várost, hogy már a tömegközlekedés is hitelből működik – jegyezte meg.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a főispán arról beszélt: nem tisztességes, hogy a főváros nem hajlandó befizetni az 50 milliárdos szolidaritási hozzájárulást.
– mondta Sára Botond. Szerinte a főpolgármester el akarja terelni a figyelmet arról, hogy a főváros csődhelyzetben van; színlelt hitelügyletekkel kozmetikázzák a főváros gazdálkodását, de a kormány bezárta a kiskapukat.
A főispán szavai szerint Karácsony Gergely hosszú távra eladósította a fővárost, de a kormánynak ehhez semmi köze. Az pedig nemzetgazdasági érdek, hogy a gazdagabb települések kisegítsék a szegényebbeket – hangsúlyozta.